| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Uporaba vektorske vgradnje za inteligentno obdelavo slovenskega besedila : magistrsko delo
Urban Strnišnik, 2020, magistrsko delo

Opis: V sklopu magistrske naloge smo se najprej osredotočili v problematiko pridobivanja uporabnega znanja iz nestrukturiranega besedila. Po poročilih IDC je razmerje med strukturiranimi in nestrukturiranimi podatki vsako leto večje. Načinov pridobivanja uporabnega znanja iz nestrukturiranega besedila je več, ena izmed njih so besedne vložitve oz. vektorska vgradnja. Najprej smo se posvetili pregledu tehnik besednih vložitev, kaj to je in kaj z njimi dosežemo. Ugotovili smo, da da izraz besedna vložitev stoji za določitvijo vektorske vrednosti besedi, s katero lahko izvajamo nadaljnje računske operacije. Namen magistrske naloge je bil preizkusiti nekatere algoritme vektorske vgradnje, izdelati lastne modele obdelave besedil in jih nato primerjati z nekaterimi že obstoječimi modeli. Lastne in obstoječe modele obdelave besedil smo nato preizkusili in na podlagi primerjave ugotovili prednosti in slabosti pri uporabi v določenem okolju. V sklopu učenja modelov smo se osredotočili tako v nadzorovane kot tudi v nenadzorovane tehnike učenja. Vhodni korpus podatkov smo pridobili iz pravilnikov štirinajstih slovenskih univerz in fakultet. Iz ugotovljenih rezultatov smo opravili analizo in diskusijo rezultatov, kjer smo dobili odgovore na zastavljena raziskovalna vprašanja, hipoteze pa sprejeli ali zavrnili.
Ključne besede: Besedne vložitve, strojno učenje, fastText, obdelava naravnega jezika, doc2vec, word2vec, klasifikacija besedila, nadzorovano učenje, nenadzorovano učenje
Objavljeno v DKUM: 17.11.2020; Ogledov: 1244; Prenosov: 86
.pdf Celotno besedilo (3,65 MB)

2.
Analiza orodij za podporo agilnim procesom razvoja programske opreme po metodi SCRUM
Urban Strnišnik, 2017, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo se najprej posvetili raziskavi splošnega pomena agilnosti, kaj z njo dosežemo, kaj to sploh je in katera orodja ji omogočajo podporo. Nekatera izmed danes bolj popularnih, po raziskavah podjetja VersionOne, smo opisali. Nato smo se usmerili v enega izmed teh spoznanih procesnih okvirjev, in sicer SCRUM, ki smo ga s pomočjo testnega projekta tudi podrobneje opisali. Testni projekt je bil zamišljen kot aplikacija na mobilnih telefonih za pomoč uporabnikom pri kuhanju. Z njegovo pomočjo smo lahko zahteve razdelili na posamezna opravila ter jih nato testno vnesli v program za agilno vodenje. Preizkusili smo tri orodja, ki služijo razvoju programske opreme po agilnem procesu SCRUM. Iz ugotovljenih rezultatov pa smo opravili primerjavo orodij, glede na njihovo funkcionalnost in zmožnost zagotavljanja podpore sledenju, vodenju in načrtovanju zadev, opravil ali projektov.
Ključne besede: informacijski sistemi, agilni razvoj, scrum, podporna orodja agilnemu razvoju
Objavljeno v DKUM: 06.10.2017; Ogledov: 2003; Prenosov: 127
.pdf Celotno besedilo (2,86 MB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici