2.
PRIMERJAVA BREZPOSELNOSTI V ČASU SVETOVNE FINANČNE KRIZE V NEKATERIH EVROPSKIH DRŽAVAHUrška Kores, 2013, diplomsko delo
Opis: Zdi se, da je brezposelnost eden največjih problemov sodobne družbe Vse od začetka svetovne finančne krize, se namreč naglo povečuje v večini evropskih držav.
Za ugotavljanje stopnje brezposelnosti poznamo dve metodi, vendar so za primerjavo med državami uporabni le podatki pridobljeni z anketo o delovni sili, saj njeno mednarodno primerljivost zagotavlja enoten koncept, ki se ga držijo v vseh državah, kjer anketo izvajajo.
S primerjavo teh podatkov smo lahko ugotovili, da se brezposelnost v Sloveniji vse od začetka finančne krize močno povečuje, vendar se kljub temu ves čas giblje okrog evropskega povprečja. V primerjavi z Avstrijo, ki je evropska država z najmanjšo stopnjo brezposelnosti, je imela Slovenija v letu 2012 dvakrat višjo stopnjo brezposelnosti, medtem ko je njena stopnja brezposelnosti v primerjavi s Španijo še vedno dokaj nizka. Ugotovili smo, da je bila stopnja anketne brezposelnosti v Združenem kraljestvu tako kot v Sloveniji skozi vsa opazovana obdobja približno enaka evropskemu povprečju.
Prav tako se je v primerjavi z letom pred krizo, povečala tudi stopnja brezposelnosti med mladimi. Najbolj se je povečala v Španiji in je bila iz leta v leto višja, medtem ko se je brezposelnost med mladimi najmanj povečala v Avstriji, kjer se je v prvem letu po krizi nekoliko povečala, nato pa v naslednjih letih celo znižala.
Ključne besede: brezposelnost, finančna kriza, registrirana brezposelnost, anketna brezposelnost, frikcijska brezposelnost, strukturna brezposelnost, sezonska brezposelnost
Objavljeno v DKUM: 05.11.2013; Ogledov: 2226; Prenosov: 184
Celotno besedilo (901,09 KB)