1.
VPLIV PODNEBNIH RAZMER NA OPTIMALNO ZASNOVO STANOVANJSKE STAVBETina Berdnik, 2012, diplomsko delo
Opis: Diplomsko delo obravnava vpliv podnebnih razmer (klime) na zasnovo stanovanjske stavbe. Po izbranih kriterijih (tipologija stavbe, arhitekturna zanova, ogrevanje, hlajenje in osvetlitev) smo primerjali tradicionalno slovensko in sodobno zasnovano hišo. Ti kriteriji nam pokažejo, kako oblika stavbe vpliva na energijsko učinkovitost. Pri tem smo upoštevali izbrane strategije s podmetodami iz raziskav iz publikacije Das Klima als Entwurfsfaktor, Quart Verlag Luzern, 2009, v kateri je podana analiza razvoja stanovanjskih stavb glede na kriterije osvetlitve, ogrevanja in hlajenja.
Kot primer tradicionalne slovenske hiše smo izbrali Skomarsko hišo na južnem pobočju Pohorja, ki sodi med pomembne kulturne spomenike na Slovenskem. Drugi primer, sodobno stanovanjsko hišo pa smo zasnovali sami.
Primerjava tradicionalne slovenske hiše s sodobno je osnova za diskusijo, kako podnebne razmere vplivajo na optimalno zasnovo stanovanjske stavbe. Ugotovili smo, da je tradicionalna slovenska hiša zelo dobro prilagojena podnebnim vplivom, medtem ko pri sodobni stanovanjski stavbi dosežemo energijsko učinkovitost z upoštevanjem predstavljenih kriterijev oblikovanja stavbe.
Ključne besede: klima, energijska učinkovitost, Skomarska hiša, stanovanjska stavba
Objavljeno v DKUM: 11.01.2012; Ogledov: 2341; Prenosov: 192
Celotno besedilo (4,09 MB)