| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Uporaba naprednih tehnologij v slovenskih proizvodnih podjetjih : magistrsko delo
Nejc Maltar, 2020, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga se osredotoča na pregled rabe naprednih tehnologij v slovenskih proizvodnih podjetjih. Na začetku so za lažje razumevanje podane teoretične osnove, ki obsegajo bistvene značilnosti posameznih tehnologij. Sledi predstavitev ankete, ki predstavlja tudi vir podatkov za raziskave. V naslednjem poglavju so podani rezultati raziskav. Prikazano je trenutno in planirano stanje rabe tehnologij v slovenskih proizvodnih podjetjih. Sledi podrobna analiza soodvisnosti in povezav med posameznimi dejavniki. Rezultati analiz kažejo, da slovenska proizvodna podjetja določenim trendom sledijo zelo dobro, pri nekaterih pa zelo zaostajajo. Prihodnost bi z aktivnejšo vpeljavo novejših tehnologij lahko bila boljša.
Ključne besede: tehnologije, slovenska podjetja, analize, tehnične inovacije
Objavljeno v DKUM: 30.06.2020; Ogledov: 1116; Prenosov: 102
.pdf Celotno besedilo (1,93 MB)

2.
Uporabnost BIM-a večstanovanjske stavbe za analizo z Metodo končnih elementov : magistrsko delo
Tim Maltar, 2020, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava sodobni pristop k projektiranju v okolju BIM, s poudarkom na projektiranju nosilne konstrukcije. Predstavljeno je teoretično ozadje BIM-a in z njim povezani koncepti. Kot glavna prepreka pri zagotavljanju učinkovitejšega delovnega procesa projektantov, v smislu prihranka časa, izboljšane natančnosti in lažje komunikacije med člani projektne skupine, je izpostavljena interoperabilnost med programskimi aplikacijami. Na podlagi dejanskega projekta, izdelanega v okolju BIM, so testirani različni tipi izmenjave podatkov in opredeljena je njihova uspešnost. V zaključku je prikazana računska analiza z Metodo končnih elementov in končni grafični izdelek, to so pozicijske, opažne in armaturne risbe, vse izpeljano neposredno iz osnovnega arhitekturnega BIM-a.
Ključne besede: BIM, interoperabilnost, IFC, MKE, modeliranje, visokogradnja, armirani beton, Revit, Sofistik, Allplan
Objavljeno v DKUM: 29.01.2020; Ogledov: 1856; Prenosov: 385
.pdf Celotno besedilo (11,96 MB)

3.
Analiza meroslovnih zmogljivosti 3d optičnega skenerja na podlagi primerjalnih meritev
Nejc Maltar, 2017, diplomsko delo

Opis: V današnjem času je za kvalitetno proizvodnjo in njen nadzoro vodenje potreben dober merilni sistem, ki zagotavlja kvalitetne in dovolj natančne točne meritve izdelkov. Zelo pomembno je dovolj dobro poznati sposobnosti meroslovne zmogljivosti merilne opreme, saj lahko le tako zagotovimo kvaliteten produkt in vodenje proizvodnega procesa. V diplomskem delu bom sem na osnovi eksperimentalne analize preveril meroslovne sposobnosti zadanegazmogljivosti optičnega 3D merilnega sistema. Na začetku naloge so podane teoretične osnove, za boljšeo predstavo delovanja merilnega sistema. V nadaljevanju je opis praktičnega preizkusa in pregled dobljenih rezultatov. Na koncu je podano mnenje o merilni sposobnostimeroslovni zmogljivosti merilnega sistema.
Ključne besede: meritve dimenzij, optični merilni sistem, meroslovne zmogljivosti
Objavljeno v DKUM: 29.09.2017; Ogledov: 1566; Prenosov: 129
.pdf Celotno besedilo (2,29 MB)

4.
VPLIV SOCIALNEGA POREKLA NA KARIERO
Ivana Maltar, 2014, magistrsko delo

Opis: Človeštvo si že dolgo časa želi, da bi bili vsi posamezniki v družbi enakopravni, da ne bi več obstajala razdeljenost človeštva zaradi različnih socialnih razredov. Z razvijanjem gospodarske moči Evrope so različni raziskovalci predvidevali, da bodo te razlike sčasoma zbledele, ampak se žal to ni zgodilo. Zdi se nam, da so se socialni razredi v času nove gospodarske krize še bolj poglobili in se razlike med socialnimi razredi čutijo bolj kot kadar koli. Zaradi tega smo se odločili pisati o težavah, ki nastajajo pri zaposlovanju in napredovanju na delovnem mestu posameznikov in posameznic različnih socialnih statusov. Predvsem nas zanima kakšno možnost ima posameznik, da spremeni svoj družbeni razred z napredovanjem na karierni poti in ali je družbena kategorizacija ovira, ki se postavlja pred posameznika in njegovo željo po napredovanju na delovnem mestu. Z raziskavo smo želeli poizvedovati kakšni so odnosi med dejavniki socialnega porekla in stopnjo izobrazbe posameznika, družbenim razredom posameznika in pripravljenostjo na dodatna izobraževanja in napredovanja na delovnem mestu, ter v kolikšni meri socialni razred vpliva na hitrost pridobitve prve zaposlitve. Raziskavo smo izvedli s spletnim vprašalnikom, ki je bil naključno razdeljen med prebivalce Republike Slovenije. Z raziskovalno nalogo smo prišli do sklepa, da se še zmeraj ohranja podedovani družbeni razred, da predvsem posamezniki nižjega socialnega statusa ohranjajo status svojih staršev. Zanimivo je, da se dogajajo premiki pri zaposlovanju, saj delodajalcem ni več pomembno iz katerega družbenega razreda posameznik izhaja, ampak vse več izbirajo posameznike, ki razpolagajo z novejšimi znanji, boljšimi sposobnostmi in zagnanostjo. Iz raziskovalnega dela je razvidno, da so tudi te prednosti osnova za napredovanje na delovnem mestu. Presenečeni smo bili z rezultati raziskave saj nam ni uspelo dokazati, da obstaja povezava med materialnim statusom gospodinjstva in hitrostjo pridobitvie prve zaposlitve. Na žalost pa se ne glede na spremembe mnenja delodajalcev pri zaposlitvi in napredovanju zaposlenih, ne spreminja pripisani družbeni položaj. Še vedno se ohranja družbeni razred in dosežena stopnja izobrazbe znotraj okvirov družine.
Ključne besede: družbeni razredi, družbena mobilnost, kariera, napredovanje v karieri
Objavljeno v DKUM: 23.06.2014; Ogledov: 1896; Prenosov: 178
.pdf Celotno besedilo (3,85 MB)

5.
Dimenzioniranje jeklene hale tlorisa 17,5 m x 35 m
Tim Maltar, 2013, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: Namen te projektne naloge je izračun jeklene hale pravokotne oblike, tlorisa 17,5 m x 35 m in višine 7,5 m. Projektna naloga zajema postopek določitve projektnih obtežb, delujočih na konstrukcijo, postopek izračuna notranjih statičnih količin in dimenzioniranje posameznih elementov konstrukcije. Vsi postopki so izvedeni v skladu s SIST EN – Evrokod evropskimi standardi, računalniška analiza pa je opravljena s programom SAP2000.
Ključne besede: jeklene konstrukcije, jeklena hala, statična analiza, dimenzioniranje
Objavljeno v DKUM: 02.09.2013; Ogledov: 2986; Prenosov: 394
.pdf Celotno besedilo (1,87 MB)

6.
PRIMERJAVA ZAZNAVANJA KAKOVOSTI ŠTUDIJA NA UM FOV IN SZ FOI
Ivana Maltar, 2010, diplomsko delo

Opis: Primerjava zaznavanja kakovosti med Fakulteto za organizacijske vede Univerze v Mariboru in Fakulteta za organizaciju i informatiku Sveučilišta u Zagrebu. Osnovni problem diplomske naloge je raziskati kakšna je kakovost študija posameznih fakultetah, ter kako študenti doživljajo svoj študij. Za raziskavo smo izbrali dve sorodni fakulteti po študijskem programu, ki se nahajata v različnih okoljih v dveh različnih državah. Študenti na FOV so v večji meri zadovoljni z organizacijo fakultete in odnosi med študenti in profesorji, ter imajo manjše stroške študija. Študenti na FOI so boljše ocenili imidž fakultete v zunanjem okolju fakultete in uporabnost znanja, ki ga pridobijo na fakulteti, ampak niso zadovoljni ker imajo prevelike stroške študija in s slabo organizacijo fakultete. Fakultete so na ostalih področjih ki smo jih raziskovali dokaj podobne in ni večjih razlik.
Ključne besede: marketing, izobraževanje, kakovost v izobraževanju
Objavljeno v DKUM: 30.11.2010; Ogledov: 5604; Prenosov: 179
.pdf Celotno besedilo (731,68 KB)

7.
TRGOVANJE Z EMISIJSKIMI KUPONI CO2 IN VPLIV NA POSLOVANJE PODJETJA
Nevenka Maltar, 2010, diplomsko delo

Opis: Z gospodarskim razvojem in naraščanjem števila prebivalstva se pritiski na okolje na globalni ravni povečujejo, kar je v nasprotju s cilji trajnostnega razvoja. Globalni okoljski problem predstavljajo emisije toplogrednih plinov, ki so rezultat človekove dejavnosti in so glavni krivec za podnebne spremembe. Spopad s podnebnimi spremembami je trenutno največji izziv človeštva. Države, predvsem pa mednarodne organizacije, sprejemajo različne ukrepe, da bi zmanjšale emisije škodljivih plinov. Rešitve so različne: večji davki na emisijo teh plinov, uporaba okolju bolj prijazne tehnologije, ena izmed najpomembnejših pa je trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov. EU, ki je na čelu boja proti podnebnim spremembam, pripravlja prenovo trgovalne sheme, z razširitvijo trgovanja na nove vrste toplogrednih plinov in z vključitvijo novih industrijskih onesnaževalcev. To bo vplivalo na način poslovanja in razmišljanja mnogih podjetij. Večina se jih bo morala sprijazniti z dodatnimi stroški, ki jih prinašajo investicije v okolju prijaznejše tehnologije in začeti iskati nove rešitve za pridobitev konkurenčnih prednosti. Pri tem je odločilna vloga države, ki mora postaviti finančne in formalne pogoje, da se bodo investicije splačale. V podnebnih spremembah ne smemo videti le grožnje, ampak tudi priložnost za pospešeno uvajanje novih, okolju prijaznejših tehnologij, prestrukturiranje gospodarstva in vnašanje novih vrednot v naše vsakdanje življenje. Odločilno vlogo bo imelo ozaveščanje javnosti, uporabnikov in tistih, ki odločajo in krojijo državno politiko.
Ključne besede: trajnostni razvoj, okoljska politika, toplogredni plini, podnebne spremembe, trgovanje z emisijami
Objavljeno v DKUM: 02.09.2010; Ogledov: 4608; Prenosov: 538
.pdf Celotno besedilo (792,35 KB)

Iskanje izvedeno v 1.88 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici