| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Uporaba tehnik algoritemskega načrtovanja in informacijskega modeliranja gradbenih objektov (BIM) pri izdelavi variant občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN)
Tamara Arcet, 2018, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je obravnavana izdelava dveh različnih variant razporeditve gradbenih parcel po treh različnih postopkih na območju, kjer je predviden občinski podrobni prostorski načrt - OPPN. Predstavljena je definicija OPPN-ja, lastnosti in pomen BIM-modeliranja s primeri uporabe v praksi, zgodovina razvoja in pomen algoritemskega načrtovanja, ter razlaga genetskega algoritma. V praktičnem delu so opisani postopki izdelave variant po treh pristopih, ki so klasičen CAD-pristop, BIM-pristop ter združitev algoritemskega načrtovanja z BIM-modelom. Izmed vseh treh pristopov nas je zanimalo kateri je najboljši s časovnega vidika izdelave variant, koliko informacij je možno vnesti v model in kateri pristop ponuja najbolj kvaliteten končni izdelek. Ugotovili smo, da algoritemsko načrtovanje omogoča najhitrejšo izdelavo variant, vendar pa je njegova uporaba ekonomična le ob izdelavi velikega števila variant, ob uporabi obstoječega algoritma ali ob reševanju zahtevnejšega problema. Vnos informacij je bil možen le v drugem in tretjem pristopu, kjer smo izdelali interaktiven BIM-model. Kvalitete končnih rešitev so bile zelo podobne, vendar algoritem omogoča najboljšo optimizacijo.
Ključne besede: algoritemsko načrtovanje, informacijsko modeliranje gradbenih objektov (BIM), parametričnost, genetski algoritem
Objavljeno v DKUM: 28.09.2018; Ogledov: 1387; Prenosov: 114
.pdf Celotno besedilo (3,43 MB)

2.
Primerjava in analiza geodetskih instrumentov za izvedbo obremenilnega preizkusa
Tamara Arcet, 2016, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: Diplomsko delo zajema primerjavo in analizo dveh geodetskih instrumentov podjetja LEICA in sicer robotizirano totalno postajo ter terenski scaner (multistation) za izvedbo obremenilnega preizkusa. Opisana sta geodetski monitoring in obremenilni preizkus, prav tako pa tudi oba geodetska instrumenta, ki smo ju primerjali s praktično primerjavo iz terena, finančno primerjavo in primerjavo po času izvedbe na dolgi rok. Glavni cilj naloge je ugotoviti kateri instrument je boljši iz tehničnega, kateri iz finančnega stališča in kateri glede na primerjavo po času izvedbe na dolgi rok. Ugotovitve se podane na koncu v sklepu.
Ključne besede: gradbeništvo, geodezija, geodetski monitoring, obremenilni preizkus
Objavljeno v DKUM: 25.09.2015; Ogledov: 1429; Prenosov: 113
.pdf Celotno besedilo (1,31 MB)

Iskanje izvedeno v 1.5 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici