| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
ANALIZA METILACIJE TUMOR SUPRESORSKIH GENOV PRI RAKU GLAVE IN VRATU
Staša Hamzić Gregorčič, 2015, magistrsko delo

Opis: Rak glave in vratu predstavlja heterogeno skupino malignih tumorjev. Mednje uvrščamo malignome nosu, obnosnih votlin, ustne votline, žrela, grla in žlez slinavk. Ti tumorji se med seboj razlikujejo ne le po mestu, od koder izvirajo, temveč tudi po bolezenskih znakih, histološki sliki, načinu in pogostosti metastaziranja, hitrosti napredovanja ter ne nazadanje tudi po načinu zdravljenja in izidu bolezni. Resno ogrožajo bolnikovo življenje, hkrati pa prizadenejo del telesa z izredno pomembnimi fiziološkimi funkcijami, ki so bistvenega pomena v človekovem psihičnem, emocionalnem in socialnem življenju. V nastanek raka sta vpleteni predvsem dve skupini genov, in sicer protoonkogeni in tumor supresorski geni. Prvi so med procesom karcenogeneze spodbujeni k čim večjemu izražanju, medtem ko so drugi spremenjeni tako, da je njihovo izražanje zmanjšano ali da je njihov produkt funkcionalno neaktiven. Na sam proces karcenogeneze vplivajo tudi drugi dejavniki, ki ne povzročajo sprememb v nukleotidnem zaporedju DNA in jih imenujemo epigenetski dejavniki. Epigenetski dejavniki se izražajo predvsem tako, da celico vzpodbujajo in jo stalno silijo v izražanje določenih genov. Med karcenogenezo se spremeni metilacija protoonkogenov, tumor supresorskih genov ter genov, ki so odgovorni za popravljalne mehanizme DNA v celici. Hipermetilirajo in s tem se utišajo tumor supresorski geni ter geni, odgovorni za popravljanje nastalih napak na DNA. Hipometilirajo in s tem se aktivirajo protoonkogeni in geni, odgovorni za tumorsko metastaziranje. Namen magistrske naloge je analiza mutacij in metilacije tumor supresorskih genov pri raku glave in vratu. Določali smo tudi prisotnost humanih papiloma virusov (HPV) v tumorskih vzorcih, saj je predvideno, da je status metilacije povezan s HPV povezanimi tumorji raka glave in vratu. Uporabili smo referenčne vzorce zdravega tkiva in testne vzorce tumorskega tkiva. V študijo je bilo vključenih 59 bolnikov, starih med 46 in 80 let. Okužbo s HPV smo odkrili pri petih bolnikih. Mutacije v tumor supresorskem genu predstavljajo povečano verjetnost za nastanek raka v ORL področju. Za testiranje prisotnosti mutacij v tumor supresorskem genu smo uporabili metodo metilacije specifičnega hkratnega pomnoževanja od ligacije odvisnih prob, MS – MLPA. Pri 49 bolnikih je bila ugotovoljena prisotnost metilacije v več kot enem genu. Najpogosteje hipermetilirani geni so RARB, TIMP3, DAPK1 in CDH13, in jih lahko povežemo z razvojem raka glave in vratu. Pravočasno odkrivanje mutacij v genih, povezanih z nastankom raka, je za nosilce mutacij pomembno, saj je dokazana mutacija razlog za prilagojeno klinično spremljanje in preventivne ukrepe pri nosilcih mutacije.
Ključne besede: Rak glave in vratu, ORL področje, protoonkogeni, tumor supresorski geni, metilacija, hipermetilacija, HPV, MS – MLPA.
Objavljeno v DKUM: 24.12.2015; Ogledov: 2349; Prenosov: 283
.pdf Celotno besedilo (2,88 MB)

2.
DOLOČANJE MAGNEZIJA V NODULATORJIH FEROSILIKO MAGNEZIJ FeSiMg 25-5-1 Z ICP-OES
Staša Hamzić Gregorčič, 2013, diplomsko delo

Opis: Osnovna dejavnost podjetja TDR Ferolegure d.o.o. je proizvodnja in prodaja legur, med katere spadajo nodulatorji, cepiva in polnjene žice. V nalogi bomo izpostavili nodulatorje z besedo ferosiliko magnezij, FeSiMg. Nodulatorji so po sestavi visokokakovostne kompleksne zlitine, katerih osnovna naloga je vnos magnezija v sivo litino. FeSiMg delajo iz osnovne zlitine FeSi, ki mu dodajajo določen delež magnezija, ki je glavni element v zlitinah. Zlitine FeSiMg vsebujejo 5 do 35 % magnezija. Poleg magnezija zlitina vsebuje še naslednje osnovne elemente: Si, Al, Ca, Fe in redke zemlje, predvsem Ce, La, Pr, Nd in druge lantanide – pod skupnim imenom ''Mischmetall'' (MM). Namen diplomske naloge je certificiranje vrednosti masnega deleža magnezija v FeSiMg 25 – 5 – 1. Število 25 pomeni, da je masni delež magnezija v zlitini 25%, kar prišteva ta nodulator k skupini predlegur tipa FeSiMg z visoko vsebnostjo magnezija (5 za 5% Ca, 1 za 1% CeMM). Za zagotavljanje zanesljive vsebnosti magnezija je potreben ustrezen analizni postopek, pri katerem sta pomembna parametra ponovljivost postopka in pravilnost rezultatov. Zaradi specifičnih karakteristik magnezija se v nalogi osredotočamo na določanje magnezija v vzorcu z optično emisijsko spektrometrijo z induktivno sklopljeno plazmo, ICP–OES. Za primerjavo rezultatov smo vzorce vzporedno analizirali z že uveljavljeno metodo kot referenčno metodo, s kompleksometrično titracijo, ki pa je v nalogi ne bomo statistično obravnavali. Študirali smo tudi vpliv načina vzorčenja na analizo zlitine in s tem povezano homogenost vzorca. Obdelali smo pripravo vzorcev za analizo in ugotovili potrebne eksperimentalne pogoje za magnezij. V zlitini ima vsak element svojo določeno vlogo. Zato smo obdelali medelementne vplive, ki smo jih primerjali na podlagi rezultatov, dobljenih z analizo multielementnih vzorcev in vzorcev, pripravljenih s postopkom vakuumske filtracije, da smo izločili druge osnovne elemente kot možne interference. Kakovost FeSiMg je glede zrnatosti in kemijske sestave območij vsebnosti Si, Al, Ca, Fe, Mg in redkih zemelj prilagojena zahtevam kupca, zato mora biti v ozkem koncentracijskem območju zanesljivo nadzorovana.
Ključne besede: ICP OES, nodulatorji, ferosiliko magnezij, FeSiMg, kompleksometrična titracija, EDTA
Objavljeno v DKUM: 10.10.2013; Ogledov: 2805; Prenosov: 88
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.05 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici