| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Multicriteria assessment of the quality of waste sorting centers - ǂaǂ case study
Karmen Pažek, Jernej Prišenk, Simon Bukovski, Boris Prevolšek, Črtomir Rozman, 2020, izvirni znanstveni članek

Opis: In this paper, the quality of the municipal waste sorting process in seven waste management centers in Slovenia was assessed using the qualitative multicriteria analysis (MCA) method DEX (Decision EXpert) implemented in DEXi software, which is based on multicriteria decomposition of the problem and utility functions in the form of ʺif-thenʺ decision rules. The study was based on eight types of secondary raw materials. The quality of the secondary raw materials, the regularity of the delivery of secondary raw materials to recycling units based on the sorting efficiency, and the loading weight of the individual baled fractions in the transport of secondary raw materials for recycling were the main parameters used in the model. The final assessment shows good waste management service in centers A and D. Centers B, C, and F were rated ʺaverageʺ. The ʺbadʺ rating was assigned to centers E and G.
Ključne besede: waste sorting, quality management, multicriteria decision analysis, expert system DEXi
Objavljeno v DKUM: 03.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (2,88 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Vpliv kakovosti sortiranja komunalnih odpadkov v Sloveniji na recikliranje
Simon Bukovski, 2018, magistrsko delo/naloga

Opis: Kakovost storitve sortiranja komunalnih odpadkov v Sloveniji se je v raziskavi ocenjevala s pomočjo večkriterijskega modela za kvalitativno oceno metodologije DEX. Gre za orodje, ki uporabniku pomaga priti od mnogih možnosti do odločitve. V raziskavi se je ocenjevala kvaliteta sortiranja komunalnih odpadkov sedmih slovenskih centrov za ravnanje z odpadki. Ocenjevanje je temeljilo na osnovi osmih vrst sekundarnih surovin. Parametri ocenjevanja so bili kakovost sekundarnih surovin, ki jo determinira njihova čistost, rednost oddajanja sekundarnih surovin v reciklažo, ki temelji na učinkovitosti sortiranja, ter nakladalna teža posamezne balirane frakcije pri transportu sekundarnih surovin v reciklažo, ki je v osnovi odvisna od tehnične opremljenosti centrov. Zbiranje potrebnih podatkov je potekalo v obdobju šestih mesecev, in sicer od januarja 2017 do vključno junija 2017. Končni rezultati so podali informacije glede predhodno zastavljenih pet hipotez. Ocenjevanje storitve ravnanja z odpadki je podalo končno oceno »dobro« podjetjema A in D. Z oceno »srednje« so bila ocenjena podjetja B, C in F. Končno oceno »slabo« sta dobili podjetji E in G. V raziskavi so grafično prikazani tudi rezultati centrov za ravnanje z odpadki glede na vsak atribut oz. sekundarno surovino posebej. Izvedena je bila tudi analiza občutljivosti za preizkus odzivnosti modela. Ta se je izvajala s spremembo funkcije koristnosti na nivoju »izbor materiala«. S spremembami zahtevane vrednosti uteži so bili razviti štirje scenariji. Pri vsakem od njih se je določenemu atributu zahtevana vrednost uteži povečala na 70 %, preostalim atributom pa se je vrednost uteži znižala na 10 %. Na ta način se je ugotavljalo, kako določen atribut vpliva na končno oceno variant oz. na oceno posameznega centra za ravnanje z odpadki. Tudi po različnih scenarijih se samo pri podjetjema A in D končna ocena ni razlikovala od ocene, ki sta jo podjetji dobili pri začetnem razvoju modela.
Ključne besede: centri za ravnanje z odpadki, ocenjevanje storitve ravnanja z odpadki, sekundarne surovine, večkriterijski model, DEXi
Objavljeno v DKUM: 30.03.2018; Ogledov: 2128; Prenosov: 209
.pdf Celotno besedilo (5,76 MB)

Iskanje izvedeno v 0.05 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici