1.
USKLAJEVANJE POKLICNEGA IN ZASEBNEGA ŽIVLJENJA ŽENSKRomana Žorž Žvokelj, 2012, diplomsko delo
Opis: Uspešen je lahko le tisti posameznik, ki ima usklajeno osebno in poklicno življenje – in obratno. V vsakdanjem življenju se ženske vsakodnevno soočajo z izzivom, kako kar najbolje uskladiti poklicno in zasebno življenje, zato smo se odločili, da ta izziv preučimo v diplomskem delu.
V diplomskem delu na podlagi obstoječih teoretičnih dognanj predstavljamo dejavnike, ki vplivajo na usklajevanje poklicnih in družinskih obveznosti – to so tiste, ki se pojavljajo na strani poklicnih in tudi tiste na strani družinskih obveznosti. Nadalje predstavljamo vlogo, ki jo ima država pri usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja, ter primere dobrih praks, ki jih imajo druge države članice Evropske unije. Seveda imajo pomembno vlogo pri usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja tudi delodajalci; vsak izmed nas pa lahko na tem področju z ustrezno organizacijo samega sebe veliko stori tudi sam.
Eden od ciljev diplomske naloge je bil tudi, da pridobimo podatke o dejanskem stanju med zaposlenimi ženskami v državni upravi, gospodarstvu in socialnovarstvenem zavodu, ter predstavimo dobre izkušnje, ki jih imajo posameznice na področju usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja.
Nadalje smo z opravljeno raziskavo potrdili tezo, da sta zadovoljstvo poklicnega in zasebnega življenja žensk povezani. Prav tako nam je uspelo potrditi tezo, da ženske zaposlene v gospodarstvu in socialnovarstvenem zavodu različno prilagodijo delovni čas svojim potrebam, kot njihove kolegice iz državne uprave. S tem je mišljeno, da imajo npr. možnost priti v službo pozneje ali pa prej zapustiti delovni proces, če se pojavijo nepredvidene zasebne obveznosti.
Ključne besede: ženske, poklicno življenje, zasebno življenje, delodajalci, država, samoorganiziranje.
Objavljeno v DKUM: 12.03.2013; Ogledov: 2986; Prenosov: 592
Celotno besedilo (1,41 MB)