| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 28
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Merjenje zadovoljstva študentov na študentskem delu v iskraemeco, d.d.
Ana Gregorc, 2020, magistrsko delo

Opis: Zanimalo nas je splošno zadovoljstvo študentov, kako zaznavajo organizacijsko klimo v podjetju in kateri elementi zadovoljstva pripomorejo k odločitvi študentov o redni zaposlitvi v Iskraemeco, d. d. Cilj raziskave je bil ugotoviti povezanost med splošnim zadovoljstvom študentov in njihovo željo po zaposlitvi v podjetju ter povezanost med zaznano klimo in željo po redni zaposlitvi. Za okolje raziskovalne naloge smo izbrali študente zaposlene v Iskraemeco, d. d. v septembru 2020. Iskraemeco je delniška družba, z glavno dejavnostjo razvoja, proizvodnjo in trženjem instrumentov za merjenje, upravljanje, vodenje in obračun porabe električne energije. Vse bolj pa se nagibajo k pametnim rešitvam za učinkovito upravljanje energije, katere upravljajo s stabilnim portfeljem pametnih števcev in omrežij. Podatke smo pridobili s pomočjo anketnega vprašalnika, jih statistično obdelati v programu SPSS in nato interpretirati. Ugotovili smo, da na splošno zadovoljstvo študentov v podjetju najbolj vplivajo odnosi s sodelavci in delovno okolje (v tehničnem smislu). Na željo po zaposlitvi v podjetju v veliki meri vpliva neposredno nadrejeni, varno delovno okolje ter delovno mesto brez bojev in prepirov. V povprečju študenti zaznavajo organizacijsko klimo v Iskraemeco kot pozitivno. Glede na ugotovitve raziskave smo predlagali, da zaposleni v Iskraemeco še naprej vzdržujejo obstoječo organizacijsko klimo, ki pozitivno vpliva na željo po redni zaposlitvi študentov. Ker je študentsko delo oblika prekarnega dela in ni dolgoročna, se populacija študentov v podjetju stalno spreminja. Zato je smiselno stalno raziskovati in slediti spremembam ter z ustreznim prilagajanjem elementov zadovoljstva študentov in zaposlenih izboljševati organizacijsko klimo, ki bo omogočala obstoj in razvoj podjetja.
Ključne besede: študentsko delo, zadovoljstvo, Iskraemeco, d. d.
Objavljeno v DKUM: 09.11.2020; Ogledov: 691; Prenosov: 243
.pdf Celotno besedilo (1,62 MB)

2.
Personality profiles and stress-coping strategies of Slovenian military pilots
Maja Meško, Damir Karpljuk, Mateja Videmšek, Iztok Podbregar, 2009, izvirni znanstveni članek

Opis: The performance of a pilot also depends on the pilot's personality profile and their stresscoping style. In our study we aimed to analyze, by means of the Big Five Questionnaire (BFQ) and the Coping Responses Inventory (CRI), the personality profiles, stress-coping strategies and the relationship between them among Slovenian military pilots. The study involved 120 respondents: 30 of whom were military pilots in the experimental group, while the other 90 were in the control groups. The control groups included sport pilots, the general population and soldiers with no involvement in aviation. The members of the control group were selected with regard to the characteristics of the experimental group members, so that both groups were equivalent in terms of relevant factors (e.g. gender, age, health state, level of education etc), thus participating in a study of equivalent pairs. A statistical analysis identified statistically significant differences between the groups in the following BFQ dimensions: energy, conscientiousness and emotional stability; in the dimensions of CRI 'cognitive avoidance' (cognitive effort to avoid realistic consideration of a problem); and 'emotional discharge or emptying' (behavioural attempts to alleviate tension by venting negative emotions). Results revealed that certain personality characteristics were differentially and significantly related to specific stress coping strategies adopted by military pilots.
Ključne besede: military pilots, Slovenia, personality, personality traits, coping behavior, coping, stress
Objavljeno v DKUM: 19.03.2020; Ogledov: 718; Prenosov: 23
URL Povezava na celotno besedilo

3.
Strateške usmeritve pri razvoju in upravljanju sistemov daljinskega ogrevanja
Urška Kalan, 2019, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu so zajete strateške usmeritve pri razvoju in upravljanju sistemov daljinskega ogrevanja. Pričujoče delo raziskuje in poišče rešitev za bolj učinkovit sistem daljinskega ogrevanja. Predstavi možnost, da se ob poglobljenem poznavanju celotnega sistema v praksi uresniči koncept, kot je zasnovan v teoretičnem delu, rezultat pa je energetsko učinkovit, ekonomsko uspešen in okoljsko sprejemljiv sistem daljinskega ogrevanja. Zaključno delo tako prispeva k razvoju, rasti in pomembnosti ter zagotavljanju energetske učinkovitosti daljinskih sistemov na lokalni, državni in mednarodni ravni ter prispeva k izboljšanju in kontinuiteti energetskega delovanja omrežja ob upoštevanju vseh vidikov in področij poslovanja.
Ključne besede: daljinsko ogrevanje, strateški razvoj, optimizacija, upravljanje
Objavljeno v DKUM: 22.10.2019; Ogledov: 1330; Prenosov: 181
.pdf Celotno besedilo (4,54 MB)

4.
Študija primera izboljšave skupne učinkovitosti v proizvodnem procesu
Rok Kalan, 2018, magistrsko delo/naloga

Opis: Tehnološka zahtevnost proizvodov, visoki standardi kakovosti, omejene proizvodne kapacitete in svetovna konkurenca silijo podjetja k stalnim izboljšavam in zagotavljanju dobičkonosnosti. S tem namenom je v magistrski nalogi predstavljena praktična izvedba projekta izboljšave obstoječega proizvodnega procesa, ki je lahko osnova za podobne primere v različnih okolji. Z ustrezno strukturiranim pregledom, analizo, izvedbo in korekcijami smo proizvodnemu procesu občutno izboljšali rezultat, sodelovali pa smo neposredno z zaposlenimi in jih pri njihovem utečenem delu usmerjali ter dopolnjevali. Organizacijsko-procesni vidik projekta, ki je pomemben za področje te naloge, zajema predvsem oblikovanje in spremljanje od strokovnih sodelavcev definiranih akcij in njihovega vpliva na skupno učinkovitost opreme (OEE), ki je v tem primeru glavni kazalnik proizvodne uspešnosti. Kazalnik namreč združuje tri faktorje  razpoložljivost, uspešnost in kakovost. Z njim proizvodnjo spremljajo vodilna svetovna podjetja, saj nudi odlično osnovo za analizo in spremljanje proizvodnega procesa.
Ključne besede: Ključni kazalniki proizvodne učinkovitosti, Skupna učinkovitost opreme (OEE), Sistem stalnih izboljšav, Zagotavljanje kakovosti, Akcijski načrt
Objavljeno v DKUM: 12.11.2018; Ogledov: 1107; Prenosov: 118
.pdf Celotno besedilo (1,08 MB)

5.
Potencial širjenja tigrastega komarja, Aedes albopictus (Diptera: Culicidae), invazivne vrste v Sloveniji
Katja Kalan, 2018, doktorska disertacija

Opis: Tigrasti komar, Aedes albopictus (Skuse, 1895), je invazivna tujerodna vrsta komarjev, ki je v Sloveniji prisotna že 16 let. Zaradi svojega hitrega širjenja, sposobnosti izkoraiščanja umetnih vodnih habitatov za svoj razvoj, nadležnosti za prebivalstvo ter predvsem nevarnosti prenosa različnih zoonoz ima izjemen pomen za javno zdravje. Namen doktorske disertacije je bil določiti razširjenost tigrastega komarja v celotni državi ter preučiti njegovo potencialno razširjenost v bližnji prihodnosti. Popisi komarjev so temeljili na iskanju ličink v različnih vodnih habitatih. Komarje smo do vrste določili na podlagi morfoloških znakov ter s pomočjo DNA (deoksiribonukleinska kislina) črtnih kod. V dveh letih vzorčenja smo ugotovili stabilno populacijo tigrastega komarja na Primorskem, v Ljubljani in širši okolici ter na Dolenjskem. Ob popisu tigrastega komarja smo naleteli še na dve invazivni vrsti, japonskega komarja, Ae. japonicus japonicus, ter korejskega komarja, Ae. koreicus. Zaradi hitro rastoče populacije, pomena za javno zdravje ter nejasnih ekspanzijskih mehanizmov japonskega komarja v Evropi smo dodatno opravili populacijsko študijo te vrste na osnovi genetskih markerjev. Genotipizirali smo sedem mikrosatelitnih lokusov na reprezentativnem številu vzorcev in obenem sekvenirali del njihovega mitohondrijskega gena za nikotin-dehidrogenazo; NAD4. Rezultati so pokazali, da so populacije v Sloveniji najbolj podobne populacijam, ki naseljujo območje Nemčije. S to raziskavo smo dokazali, da sta populaciji tigrastega in japonskega komarja simpatrični na velikem delu Slovenije. Na podlagi zbranih podatkov o njuni razširjenosti, različnih kombinacij bioklimatskih spremenljivk iz dveh baz, WorldClim in CHELSA, in nadmorske višine smo v računalniškem programu MaxEnt izdelali različne modele potencialne razširjenosti za obe vrsti. Najboljši modeli so bili izbrani na podlagi AIC in AUC vrednosti. Kot primernejši za napovedi razširjenost obeh vrst se izkazali modeli s spremenljivkami iz baze CHELSA, kar smo potrdili tudi s terenskimi podatki. Tigrati komar lahko po napovedih modelov potencialno naseli še območje v severovzhodni Sloveniji, zato bi morali v prihodnosti temu nameniti pozornost, da bi preprečili naselitev in ustalitev vrste. Populacija japonskega komarja se je v primerjavi s tigrastim komarjem v času vzorčenja razširila na večino države, kar so predvedili tudi izdelani modeli. S študijo smo potrdili, da so modeli uporabno orodje za predvidevanje razširjenosti invazivnih vrst komarjev in bi jih lahko uporabili za preprečevanje širjenja invazivnih komarjev v prihodnosti v drugih državah s podobnimi bioklimatskimi pogoji.
Ključne besede: tigrasti komar, japonski komar, korejski komar, Slovenija, modeliranje razširjenosti, MaxEnt, CHELSA, WorldClim, sistem črtnih kod DNA, genetska diverziteta
Objavljeno v DKUM: 13.07.2018; Ogledov: 1513; Prenosov: 143
.pdf Celotno besedilo (11,70 MB)

6.
Razvoj aplikacije za podporo kompleksnega procesa v izobraževalni ustanovi
Petra Kalan, 2018, magistrsko delo/naloga

Opis: Magistrsko delo obravnava razvoj aplikacije za podporo kompleksnega procesa v izobraževalni ustanovi. Na kratko sta predstavljena diagramska tehnika BPMN in orodje ProcessMaker. Opisani so gradniki BPMN (aktivnost, odločitev, dogodek, podatkovni element in artefakti) ter značilnosti orodja ProcessMaker (vizualno modeliranje, definicija delovnih tokov in programska realizacija v jeziku PHP). Povzete so osnove teorije grafov in mer kompleksnosti, hkrati pa je podana zasnova skripta v jeziku R, ki omogoča branje podatkov iz preglednice, risanje grafov in izračun mer kompleksnosti grafa. Z orodjem ProcessMaker so razviti obrazci, dokumenti, pravila in delovni tokovi, ki udeležencem procesa (študentom profesorjem, strokovnim sodelavcem in vodstvu) omogočajo izvedbo vseh opravil v procesu diplomiranja. Modeliran je spremenjeni proces. Značilnost spremenjenega procesa je zmanjšano število aktivnosti zaradi uporabe digitalnih dokumentov. Predvidena je uporaba digitalnega podpisa, vendar v razviti rešitvi ni implementirana. Prenos podatkov med udeleženci v procesu diplomiranja je hitrejši, poteka prek razvite aplikacije in ga je možno meriti (čas, obseg opravljenega dela). Za obstoječi in spremenjeni proces so izračunane mere kompleksnosti s pomočjo paketa QuACN v jeziku R. Nekatere izračunane mere kompleksnosti so: Wienerjevo število, Hararyjev indeks, Randičev indeks povezljivosti, indeks Balaban J, Bertzov indeks kompleksnosti in kompaktnost grafa. Razlike v merah kompleksnosti pri obstoječem in spremenjenem procesu so nastale zaradi različnega števila vozlišč in njihovih medsebojnih povezav.
Ključne besede: ProcessMaker, BPMN, kvantitativna analiza omrežij, R, mera kompleksnosti grafa.
Objavljeno v DKUM: 24.05.2018; Ogledov: 957; Prenosov: 128
.pdf Celotno besedilo (5,48 MB)

7.
Primerjava uporabe službenih psov v policiji in vojski : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Marsha Risman Kalan, 2018, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi nas je zanimala predvsem primerjava uporabe službenih psov v slovenski policiji in vojski. Hipoteze, ki smo si jih zastavili na začetku, smo preverjali s preučevanjem literature. Za pridobitev dodatnih podatkov za izvedbo testiranja hipotez smo izvedli tudi intervjuja, katerih vsebina je predstavljena proti koncu diplomskega dela. Intervjuja smo opravili s Petrom Levstkom, dr. vet. med. in vodjo oddelka za šolanje službenih psov Markom Medveškom. Poklica, ki smo ju podrobneje opisali v nadaljevanju dela, se med seboj razlikujeta po specifiki in uporabi pooblastil. Oba pa imata skupno nalogo zagotavljanja varnosti in varovanja ljudi tako v Sloveniji kot na misijah v tujini. Skupno jima je tudi odkrivanje in preiskovanje kaznivih dejanj, varovanje objektov, nadzor prometa in podobno. Delo policije se navezuje na delo s civilnimi osebami, delo vojske pa na opravljanje nalog znotraj vojaškega področja in na misijah. V našem primeru imata tako policija kot vojska vsaka svojo pravno podlago, ki določa uporabo službenih psov v Sloveniji in uporabo vojaških psov na misijah v tujini. Skupen obema poklicema je le Zakon o zaščiti živali, ki pravi, da se policijski in vojaški psi ne štejejo za nevarne pse. Oboji za službeno delo uporabljajo pasme psov, kot sta na primer belgijski in nemški ovčar. Policija ima poleg teh še terierje, nemške kratkodlake ptičarje, nizozemske ovčarje in rotvajlerje. V policiji šolajo in uporabljajo službene pse za splošno in specifično uporabo. Podobno je tudi v vojski, kjer poleg naštetega šolajo še stražarsko-patruljne pse za samostojno varovanje na verigi, brez vodnika. Oba poklica imata urejen nakup psov, v zadnjem času pa se tako policija kot vojska bolj poslužujeta lastne vzreje psov, še posebno vojska, ki je s selekcijo »ustvarila« odličnega vojaškega psa. Kandidati, ki želijo postati vodniki službenih psov, morajo izpolnjevati pogoje in merila, potrebne za vodnika v policiji in vojski. Glavno merilo, poleg tega da mora biti kandidat policist ali vojak, je to, da mora imeti oseba rada živali, posebno pse. Psi so družabne živali z nagoni, ki jih vodniki policisti in vojaki uporabljajo sebi v prid, psu pa vračajo enako pripadnost kot oni njim.
Ključne besede: službeni psi, policijski psi, vodniki službenih psov, šolanje, uporaba, policija, vojska, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 20.03.2018; Ogledov: 1418; Prenosov: 206
.pdf Celotno besedilo (873,14 KB)

8.
UVEDBA PROGRAMSKE REŠITVE »INETWORK« V KNJIŽNICI
Žan Kalan, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomski nalogi sta predstavljena razvoj in uvedba programske rešitve v javno knjižnico. Iskali smo rešitev za učinkovit nadzor in evidentiranje dostopa uporabnikov do javnih računalnikov, pri čemer je proces doslej temeljil na ročnem izpolnjevanju internih obrazcev. V nalogi je analiziran celoten delovni proces. Skupaj z naročnikom je izdelan predlog izboljšanega procesa, ki se kaže kot povečana učinkovitost zaposlenih in natančnejši nadzor. Razvita in uvedena programska rešitev omogoča avtomatiziran nadzor dostopa do javnih računalnikov. Izbrana in konfigurirana je mrežna oprema, strojna oprema pa nadgrajena. Izvedeno je usposabljanje zaposlenih v knjižnici, celoten sistem pa je vpeljan v uporabo.
Ključne besede: knjižnica, nadzor omrežja, uvedba programske rešitve
Objavljeno v DKUM: 07.10.2016; Ogledov: 654; Prenosov: 41
.pdf Celotno besedilo (2,75 MB)

9.
KARTOGRAFSKE PODLAGE ZA IZVEDBO GRADNJE SEVERNE OBVOZNICE BLED
Rok Kalan, 2016, diplomsko delo

Opis: V projektni nalogi predstavljamo severno obvoznico Bled. Najprej opišemo potek trase: kje bo potekala, kaj bo spremenjeno in kako bo sestavljena. V nadaljevanju predstavimo prednosti in slabosti izgradnje obvoznice in kakšen vpliv bo imela na mesto Bled. Predvsem nas zanima, kako bo obvoznica vplivala na turizem, gospodarstvo in dnevne migracije. Ker pa smo danes vse bolj naravovarstveno osveščeni, smo ugotavljali tudi, kakšen vpliv bo obvoznica imela na okolje. Hoteli smo ugotoviti, kakšno je mnenje javnosti o izgradnji obvoznice, ki smo ga ugotavljali s pomočjo ankete, in rezultate predstavili na koncu projektne naloge.
Ključne besede: severna obvoznica Bled, turizem, tranzit, varstvo okolja
Objavljeno v DKUM: 14.09.2016; Ogledov: 1285; Prenosov: 78
.pdf Celotno besedilo (3,83 MB)

10.
PRIMERJAVA MODULOV ZA REGULACIJO PORABE ENERGIJE V GOSPODINJSTVU
Peter Kalan, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomski nalogi obravnavamo problem izbire najprimernejšega modula za regulacijo porabe energije v gospodinjstvu. Gre za kompleksen odločitveni problem, ki od laičnega bodočega uporabnika regulatorja zahteva veliko strokovnega znanja. V ta namen smo z orodjem DEXi zgradili večparametrski odločitveni model. V teoretičnem delu smo predstavili metodologijo izgradnje takšnega modela ter teoretične osnove regulacije porabe energije. V empiričnem delu smo s pomočjo dognanj iz teorije ter ekspertnega znanja identificirali kriterije ter jih oblikovali v drevo kriterijev, tako kot to narekuje metodologija DEXi. Sledilo je definiranje odločitvenih pravil ter predstavitev alternativ, med katerimi smo izbirali. V zadnjem delu sledi kritična ocena alternativ ter sprejem odločitve.
Ključne besede: večparametrski odločitveni model, regulacija, orodje DEXi
Objavljeno v DKUM: 04.07.2016; Ogledov: 778; Prenosov: 82
.pdf Celotno besedilo (1,70 MB)

Iskanje izvedeno v 0.14 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici