2.
FINANČNO SVETOVANJE POSAMEZNIKOM IN GOSPODINJSTVOM V RAZLIČNIH ŽIVLJENJSKIH OBDOBJIHLeon Šertel, 2012, diplomsko delo
Opis: Gospodarske razmere in sodobni trendi narekujejo trenutno gospodarsko in socialno situacijo v državi. Ti vplivi narekujejo državi, da se vse bolj odmika od socialnih temeljev (zdravstvo, pokojnine, šolstvo in ostali socialni transferi) in to breme prepušča državljanom samim, ki zaradi polpretekle zgodovine v veliki večini še vedno razmišljajo »socialistično« in pričakujejo pomoč države na vsakem koraku. A žal so trenutne razmere drugačne in od posameznika zahtevajo, da sam poskrbi zase in za svoje finance.
Skrb za osebne finance in njihovo upravljanje je tako tudi pri nas postalo nuja. Na finančnem trgu lahko posameznik izbira med različnimi naložbenimi alternativami in finančnimi ponudniki, da bi si zagotovil varno finančno prihodnost. A katera naložbena alternativa je zanj prava v tem trenutku in ob danih pogojih, nepoučeni, »amaterski« vlagatelj, težko prepozna. Zato je priporočljivo, da si neuk in finančno nepismen posameznik poišče pomoč pri finančnem svetovalcu.
Prav tako kot mora biti dobro proučena in premišljena izbira naložbene alternative, mora biti v prvi fazi skrbno, temeljito in premišljeno izbran tudi finančni svetovalec, saj niso vsi finančni svetovalci strokovni, etični in moralni pri svojem delu. Vse več se pojavlja zgolj prodajalcev naložbenih alternativ zaradi lastne koristi in ne koristi stranke, ki ji svetujejo.
Primeren finančni svetovalec, ki bi posameznika spremljal skozi njegovo celotno »finančno življenje«, naj bi bil strokovno izobražen na področju financ in upravljanju le teh, licenciran, neodvisen od finančnih institucij, ponujati mora široko paleto naložbenih alternativ, pri delu pa mora biti moralen in etičen.
Skozi življenje ljudje prehajamo v različna življenjska obdobja, ki imajo svoje specifične značilnosti, zaradi katerih imajo posamezniki različne potrebe, želje, cilje in poglede na svet. Vsi ti dejavniki (starost, spol, zaposlitveni status, zakonski stan, zdravstveno stanje, denarno stanje, osebni dejavniki in drugo) pomembno vplivajo na to kakšne potrebe ima posameznik v določenem trenutku in v bližnji prihodnosti, zato je pomembno, da jih pri finančnem svetovanju upošteva tudi finančni svetovalec, ko pripravlja finančni načrt za svojo stranko. Saj je znano, da ne obstaja univerzalna naložbena alternativa, ki bi bila primerna za vsakega posameznika ob vsakem času in vsaki situaciji.
Prav tako ne sme biti finančno svetovanje le enkraten obisk finančnega svetovalca pri stranki in zgolj prodaja določene alternative, saj je znano, da so le spremembe stalnica v posameznikovem življenju. Spremembe, ki pomembno vplivajo na to, da je potrebno finančni načrt tudi spremeniti so lahko osebne ali zunanje. Tako se dober finančni svetovalec razlikuje zgolj od prodajalca naložbenih alternativ tudi po tem, da bo svojo stranko redno spremljal in preverjal njene finančne načrte in jih po potrebi tudi spreminjal in prilagajal novim situacijam, osebnim ali zunanjim.
Ključne besede: finančno svetovanje, finančni svetovalci, naložbene alternative, življenjska obdobja posameznika, finančni cilji, finančna piramida, zaščita osnovne socialne varnosti, izgradnja premoženja, optimiranje premoženja, finančna neodvisnost.
Objavljeno v DKUM: 07.12.2012; Ogledov: 1704; Prenosov: 239
Celotno besedilo (5,00 MB)