| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 40
Na začetekNa prejšnjo stran1234Na naslednjo stranNa konec
1.
Rehabilitacija po raztrganju rotatorne manšete : diplomsko delo
Nejc Črnčič, 2023, diplomsko delo

Opis: Rama je kompleksna struktura, ki je povezana z visoko stopnjo gibljivosti in hkrati zmanjšano stabilnostjo, kar povečuje tveganje za poškodbe. Sestavljena je iz več sklepov, vključno z glenohumeralnim sklepom (ramenski sklep) ter drugimi sklepi ramenskega obroča, kot so akromioklavikularni, skapulotorakalni in sternoklavikularni sklep. Mišice rotatorne manšete, kot so supraspinatus, infraspinatus, teres minor in subscapularis, igrajo ključno vlogo pri podpori ramenskega sklepa. Najpogostejši dejavnik za poškodbo rotatorne manšete je starost. Statistično jo ima približno 30 % odraslih, starejših od 60 let, ter približno 62% odraslih nad 80 let. Pri starosti gre za degerativni proces, ki je progresivne narave in se stopnjuje z leti. Pogosto lahko natančna zgodovina in strukturiran fizični pregled zadostujeta za diagnosticiranje težav z rotatorno manšeto. V primeru manjših poškodb ali pri bolnikih, ki niso primerni za operacijo, se običajno izvaja konzervativno zdravljenje. V primeru neuspešnega konzervativnega zdravljenja se priporoča operativni poseg za popravilo raztrganine rotatorne manšete. Uspešnost rehabilitacije je odvisna od zgodnje diagnoze, resnosti poškodbe, uporabljene kirurške tehnike, kakovosti tkiva ter ohranitve moči nepoškodovanih mišic ramenskega območja.
Ključne besede: rehabilitacija, raztrganina, rotatorna manšeta
Objavljeno v DKUM: 06.09.2023; Ogledov: 402; Prenosov: 115
.pdf Celotno besedilo (3,02 MB)

2.
Vpliv tekaške obutve na poškodbe spodnjih udov pri tekačih
Matevž Planko, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava vpliv tekaške obutve pri poškodbah spodnjih udov pri tekačih. Delo temelji na rezultatih ankete, s katero smo pridobili podatke tekačev različnih starostnih skupin, obeh spolov in izkušenj povezanih s tekom. Z obdelavo odgovorov, ki so nam jih podali tekači, smo pridobili podlago za analizo vpliva tekaške obutve na poškodbe spodnjih udov pri tekačih. Obenem delo preučuje razloge, zaradi katerih do poškodb pride, do katerih poškodb najpogosteje pride in katera tekaška obutev na to najbolj vpliva. Rezultati, zbrani iz ankete in podatkov, so ključni za preučitev posledic, ki jih ima tekaška obutev na poškodbe, ki se zgodijo med to športno aktivnostjo. Raziskava je pokazala, da tekaška obutev vpliva na nastanek poškodb pri tekačih. Prav tako je pokazala, s katerimi tekaškimi poškodbami se tekači srečujejo, in kaj je nanje vplivalo, hkrati pa nam je podala informacijo, da se tekači odločajo za tekaško obutev, ki bi možnost nastanka poškodb zmanjšala.
Ključne besede: poškodbe pri tekačih, tekaška obutev, vpliv tekaške obutve na poškodbe
Objavljeno v DKUM: 05.04.2023; Ogledov: 625; Prenosov: 36
.pdf Celotno besedilo (1,45 MB)

3.
Primerjava metod napada na globoke nevronske mreže z nasprotniškimi primeri in pristopov k zaščiti pred njimi : magistrsko delo
Robi Novak, 2022, magistrsko delo

Opis: Globoke nevronske mreže imajo ranljivosti, kot so nasprotniški primeri - neopazne namerne popačitve vhodnih podatkov, ki povzročijo neželeno spremembo izhoda. Ker so nasprotniški primeri prenosljivi, lahko popačitev tvorimo v scenariju črne škatle, brez da bi poznali strukturo ali uteži napadene mreže. V našem delu primerjamo več pristopov k napadu in zaščiti. Robustnost modela ovrednotimo glede na prepričanost v napačno klasifikacijo ter glede na statistično porazdelitev amplitud nasprotniških popačitev. Rezultati kažejo, da so amplitude uspešnih napadov tipično za en velikostni razred višje, če je napad izveden po scenariju črne škatle. Robustnost modela je odvisna od klasifikacijskega problema, arhitekture mreže ter pristopa k zaščiti. Za najbolj učinkovita napada sta se v scenariju bele škatle izkazala napada BIM in MI-FGSM, v scenariju črne škatle pa napada MI-FGSM in FGSM. Najučinkovitejša pristopa k zaščiti sta bila diskretizacija ter virtualno nasprotniško učenje. Pokazali smo tudi, da moramo za verodostojen preizkus učinkovitosti nasprotniškega učenja uporabiti napad, ki ni bil uporabljen v procesu učenja.
Ključne besede: globoko učenje, nasprotniški primeri, nevronske mreže, strojno učenje
Objavljeno v DKUM: 06.07.2022; Ogledov: 925; Prenosov: 164
.pdf Celotno besedilo (45,09 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Vpliv dodatka lucerne v krmo prašičev na rastnost, klavno kakovost in kakovost mesa : diplomsko delo
Robi Jug, 2021, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil preučiti vpliv dodatka lucerne (Medicago sativa) kot »prilast« na rastnost, klavno kakovost in kakovost mesa prašičev pitancev. V poskus je bilo vključenih 30 prašičev, ki so bili razdeljeni na kontrolno in testno skupino. Obe skupini sta vseskozi imeli enak krmni obrok, le da je testna skupina v drugi polovici pitanja kot dnevni dodatek dobivala še svežo lucerno. V času poskusa smo beležili porabo krme. Prašiče smo tehtali ob rojstvu in nato še 4- do 5-krat, nazadnje dan pred zakolom. Po zakolu smo izmerili lastnosti klavne kakovosti (maso toplih polovic, debelino mišice in slanine, odstotek mesa v trupu) ter odvzeli vzorce za meritve kakovosti mesa (pH, barva, izceja, trdota, kemijska sestava mesa in maščobnokislinska sestava podkožnega maščobnega tkiva). Rezultati so pokazali, da dodatek lucerne nima vpliva na rastnost, klavno kakovost, večino lastnosti kakovosti mesa in maščobnokislinsko sestavo slanine. Vpliv smo ugotovili le pri barvnem parametru a* (p < 0,05, nižja vrednost) ter tendenco pri izceji vode (p < 0,10, nižja vrednost). Dobljeni rezultati so verjetno posledica majhnih količin zaužite lucerne, saj je bila pokladana kot dodatek k popolnemu krmnemu obroku. Ker lucerna v preučevani količini ni imela negativnega učinka na nobeno izmed preučevanih lastnosti, je primerna za uporabo kot zaposlitveni material za izboljševanje dobrega počutja prašičev.
Ključne besede: prašiči, lucerna, rastnost, klavna kakovost, kakovost mesa
Objavljeno v DKUM: 11.10.2021; Ogledov: 1259; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (1,23 MB)

5.
Psihološki vidik športnih poškodb
Nika Babnik, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi sem opredelila, kaj so športne poškodbe, z metodo analize dokumentacije pa ugotovila, da so predvsem posledica izjemnega stresa in preobremenitev, ki so jim izpostavljeni športnice in športniki. Ti se na poškodbe odzovejo zelo čustveno, s strahom, jezo ali depresivnostjo. Z raziskavo sem ugotovila pomembnost psiholoških dejavnikov, ki vplivajo na uspešnost rehabilitacije po poškodbi. Uporabila sem metodo spraševanja, in sicer anketo, da bi ugotovila, kako se na poškodbe odzivajo naši anketiranci in anketiranke, med katerimi prevladujejo vrhunski športniki, v povprečju stari 21 let, dobre tri četrtine jih je ženskega spola. Večina je poiskala pomoč fizioterapevta ali osebnega trenerja, velik del anketirancev je rehabilitacijo opravil samostojno, pri nekaterih pa je bila potrebna operacija. Analiza anketnega vprašalnika je pokazala, da poškodbe vplivajo na motivacijo športnikov, saj je ta med rehabilitacijo precej upadla, po vrnitvi pa je ponovno zrasla. Z raziskavo sem ugotovila, da je uspešnost rehabilitacije v veliki meri odvisna tudi od socialne podpore, ki jo poškodovanim športnikom nudijo predvsem njihove družine.
Ključne besede: Šport, športnik, poškodba, rehabilitacija
Objavljeno v DKUM: 20.08.2021; Ogledov: 1783; Prenosov: 280
.pdf Celotno besedilo (822,25 KB)

6.
Vrnitev nogometaša v šport po rekonstrukciji sprednje križne vezi
Tin Pavlič, 2021, diplomsko delo

Opis: Pretrgana oz. poškodovana križna vez velja v profesionalnem nogometu za eno izmed težjih poškodb v kolenskem sklepu. Zaradi vse večjega športnega udejstvovanja pogostost te poškodbe v populaciji narašča. Pretrganje križne vezi povzroča nestabilnost kolena in ponavljajoče se nefiziološke premike v sklepu, zaradi katerih se lahko posledično poškodujejo tudi druge strukture v sklepu. Operativna rekonstrukcija je ena izmed najoptimalnejših načinov za efektivno in učinkovito doseganje stabilnosti kolena. Uspešen operativni poseg pa ni zadosten za vrnitev na enak tekmovalni nivo kot pred poškodbo, temveč je potrebna ustrezna rehabilitacija športnika, saj se športi med seboj razlikujejo. Ko gre za nogometaša, kjer so prisotne večje sile v kolenskih sklepih (ob spremembah gibanja, različnih skokih-doskokih), lahko na podlagi diagnoze poškodovanega kolena naredimo načrt zdravljenja s približnimi časovnimi okviri. Ogromno raziskav je pokazalo, da moramo rehabilitacijo razdeliti v različne faze z določenimi cilji in metodami. Dodaten problem nastane pri izrazitejši atrofiji sprednjih stegenskih mišic in posledično izgubi propriocepcije v kolenu. Hiter pričetek zdravljenja z rehabilitacijskim trenažnim programom je ključnega pomena, saj lahko pomembno pripomore k učinkovitosti le-tega, skrajšanju celotne rehabilitacije in ponovni pridobitvi funkcionalnosti telesa. Gre za strpen in postopen proces, kjer ni priporočljivo prehitevati, saj je vez od operacijskega posega do 6. meseca še občutljiva.
Ključne besede: Križna vez, koleno, rehabilitacija, nogomet
Objavljeno v DKUM: 26.04.2021; Ogledov: 2192; Prenosov: 243
.pdf Celotno besedilo (3,43 MB)

7.
Razvoj aplikacije za upravljanje domen z uporabo protokola epp : diplomsko delo
Robi Novak, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je bila implementirana aplikacija za registracijo domen, kontaktov in imenskih strežnikov z uporabo protokola EPP, ki je osnovan na strukturi XML in omogoča komunikacijo med registrom in registrarjem. Aplikacija je bila implementirana v programskem jeziku PHP, s knjižnicami Doctrine v kombinaciji z objektnim skriptnim jezikom JavaScript. Za shranjevanje podatkov smo uporabili sistem za upravljanje s podatkovnimi bazami MySql. Preučili smo obstoječe rešitve in izboljšali uporabniško izkušnjo. Aplikacijo smo razvili ob podpori podjetja T-2 d.o.o., ki nam je omogočilo uporabo njihovih orodij, kot pomoč pri implementaciji.
Ključne besede: domena, EPP, XML, PHP, MySql, Doctrine, JavaScript, CSS
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 888; Prenosov: 57
.pdf Celotno besedilo (1,49 MB)

8.
Delovanje mrliškopregledne službe ob obstoju suma, da je bilo storjeno kaznivo dejanje : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Robi Rudolf, 2018, diplomsko delo

Opis: Medicina v širšem pomenu je veda, ki se ukvarja z preprečevanjem bolezni in preučuje človeško telo. Usmerjena je k zdravljenju bolezni in poškodb, torej povrnitvi zdravja ljudi. V ožjem smislu pa je medicina povezana z dejavnostjo zdravnikov. Ko se človeško življenje iz kateregakoli razloga konča in nastopi smrt, je med drugim naloga medicine tudi, da nesporno ugotovi in potrdi smrt, točen čas in vzrok smrti (Jevšek, 2014). Cilj diplomske naloge je bil ugotoviti ustreznost delovanja mrliškopregledne službe v Republiki Sloveniji, predvsem takrat, ko gre za sum nenaravne smrti, kot tudi ugotoviti strokovno usposobljenost zdravnikov na tem področju. Ugotavljali smo obseg usposabljanja zdravnikov za opravljanje tovrstnih ogledov. Cilj diplomskega dela je bil obenem tudi predlagati morebitne izboljšave v smislu boljše organiziranosti in bolj kvalitetnega izvajanja mrliškopregledne službe. Do ugotovitev smo prišli s pomočjo domače in tuje literature, predvsem pa z intervjuji kvalificiranih strokovnjakov tega področja. Mrliškopregledna služba v Republiki Sloveniji ni dovolj dobro organizirana, izvajalci le-te niso zadostni strokovnjaki in se tako tudi ne izvaja na potrebnem strokovnem nivoju. Tu lahko izvzamemo le zdravnike, strokovnjake, zaposlene na Inštitutu za sodno medicino v Ljubljani. Zdravniki, specialisti za sodno medicino so visoko usposobljeni strokovnjaki za ugotavljanje vzroka, načina in okoliščin smrti saj je to njihova primarna dejavnost. Vsakodnevno namreč opravljajo mrliške preglede, sanitarne, sodne in druge obdukcije. Ker je življenje največja človekova vrednota, pri preiskavah in ugotavljanju vzroka smrti, ne bi smelo biti prostora za napake, rutino in nestrokovnost.
Ključne besede: diplomske naloge, mrliškopregledna služba, mrliški pregled, obdukcija, sumljiva smrt, policija, kaznivo dejanje
Objavljeno v DKUM: 14.01.2019; Ogledov: 1174; Prenosov: 93
.pdf Celotno besedilo (970,80 KB)

9.
Interaktivno modeliranje terena z nevronskimi mrežami
Robi Novak, 2018, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo implementirali generiranje terena z globokim učenjem. V ta namen smo uporabili pogojno generativno nasprotovalno mrežo (angl. conditional generative adversarial network) za tvorbo slike terena iz skic, kjer so označeni poteki vrhov in dolin. Naučena mreža omogoča interaktivno modeliranje terena, tako da uporabnik dopolnjuje skico, mreža pa sliko terena sproti prilagaja uporabnikovemu vnosu. Implementirali smo tudi prostorsko vizualizacijo generiranega terena z uporabo programskega vmesnika OpenGL.
Ključne besede: generiranje terena, modeliranje terena, nevronske mreže
Objavljeno v DKUM: 14.11.2018; Ogledov: 1416; Prenosov: 241
.pdf Celotno besedilo (1,29 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Crime prevention in Germany: Relevance of community crime prevention and victim-offender mediation : bachelor thesis
Robi Pozderec, 2018, diplomsko delo

Opis: Crime is an ancient problem, which has always been and will be a trouble for every society. Punishment has been seen as a natural reaction for crime or delinquent behaviour; if it didn’t help to reach the desired outcome, even harsher punishment was inflicted upon the offenders. Even though punishment became harsher throughout the time, it didn’t deter offenders from committing a crime. Over the centuries, crime prevention strategies were based on deterrence theory; this theory relied on perceiving the threat of punishment which is so severe, that it would outweigh any potential profit from committing a crime. In the 21st century, deterrence theory is still the dominant approach to prevent crime. Nevertheless, it was shown that imprisonment is poor strategy for crime prevention. Not only it does not deter offenders from committing a crime, but in some cases, after release from prison, they tend to reoffend because they have a problem with reintegration into society. In addition to not being effective as a strategy for drop in crime rates, incarceration is also very costly sanction. In the past decades, these reasons have led criminologists to put in the foreground alternative ways to imprisonment, which would result in effective crime prevention. Two of such are victim-offender mediation as a method of restorative justice and community crime prevention, where the community is the object of interest which relies on participation of the citizens and tries to recognize potential of crime in the community early on.
Ključne besede: crime prevention, restorative justice, mediation, community, Germany
Objavljeno v DKUM: 25.10.2018; Ogledov: 1614; Prenosov: 68
.pdf Celotno besedilo (648,36 KB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici