| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 5 / 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Uspešnost managerskih prevzemov družb (MBO) v Sloveniji in tujini
Petra Grah, 2019, doktorska disertacija

Opis: V ZDA so se prevzemi družb pričeli že konec 19. stoletja, t. i. management buy out oz. prevzemi s strani managementa (v nadaljevanju MBO) pa sredi prejšnjega stoletja in se kasneje razširili tudi v druge države. Število MBO se je z leti povečevalo, njihova vrednost pa je naraščala vse do gospodarsko finančne krize leta 2008. Managerji prevzema večinoma ne financirajo z lastnimi sredstvi, temveč se zadolžujejo, pri čemer po navadi breme vračila posojila nosi ciljna družba. Velikokrat se zato zgodi, da ciljne družbe postanejo insolventne, kar se je dogajalo tudi v Sloveniji. V doktorski disertaciji proučujemo prevzemno zakonodajo v Sloveniji in tujini ter uspešnost oz. neuspešnost MBO v Sloveniji. Odgovoriti smo poskušali na ključno raziskovalno vprašanje, in sicer »Kaj je treba spremeniti v slovenski zakonodaji, da bodo MBO v Sloveniji uspešnejši, manjšinski delničarji in upniki še bolj zaščiteni, ciljne družbe pa se po izvedenem prevzemu ne bodo znašle v insolventnih postopkih in postopkih preventivnega prestrukturiranja?«. Na začetku doktorske disertacijo smo opredelili ključne pojme na področju prevzemov, MBO in prevzemov z zadolžitvijo, nato smo predstavili in opredelili različne prevzemne zakonodaje, analizirali metode in indikatorje, ki napovedujejo stečaj ali finančno prestrukturiranje družbe, na koncu pa izvedli raziskavo na področju MBO v Sloveniji. V Sloveniji je bilo na področju prevzemov in MBO opravljenih malo raziskav. Pozornost so namenjali predvsem motivom za prevzem družbe ter uspešnosti prevzemov glede na vrsto prevzema. V empiričnem delu smo se osredotočili na proučitev posameznih indikatorjev uspešnosti oz. neuspešnosti MBO in določanju uteži posameznim področjem in kazalnikom. Pri tem smo uporabili metodo analitičnega hierarhičnega procesa (v nadaljevanju AHP). Za vzorec smo uporabili triindvajset izbranih MBO v Sloveniji, jih razvrstili med uspešne oz. neuspešne MBO ter med seboj primerjali njihove rezultate. Nato smo s pomočjo izbranih indikatorjev predstavili, kateri indikatorji so se pojavili v primerih uspešnih oz. neuspešnih MBO v Sloveniji. V teoretičnem delu smo se osredotočili na prevzemno zakonodajo, ki se je v Sloveniji že velikokrat spremenila, vendar so izboljšave še vedno možne. Možnost izboljšav smo dokazovali z analizo in primerjavo različnih zakonodaj in predpisov v ZDA, Združenem kraljestvu in na Nizozemskem. Osredotočili smo se predvsem na posebno obravnavanje v primeru MBO, delno ponudbo, zahtevo po razkritju informacij o financiranju ponudbe in o virih financiranja ponudbe, zahtevo o obveznem imenovanju neodvisnih strokovnjakov ter napovedi o dobičku, izkazih finančnih koristi in vrednotenju premoženja, ki jih pripravijo usposobljeni svetovalci. Na osnovi ugotovitev smo predlagali spremembo Zakona o prevzemih (v nadaljevanju ZPre-1), ki je usklajena z obstoječim pravnim redom, splošno veljavnimi načeli in predpisi Republike Slovenije in Evropske unije.
Ključne besede: prevzem, managerski odkup, prevzem z zadolžitvijo, zakonodaja, insolventnost, analitični hierarhični proces
Objavljeno v DKUM: 18.04.2019; Ogledov: 2911; Prenosov: 542
.pdf Celotno besedilo (5,14 MB)

2.
Performance indicators of management buyouts using the analytic hierarchy process method
Petra Grah, Vesna Čančer, Borut Bratina, 2018, izvirni znanstveni članek

Opis: Background and Purpose: In Slovenia, few management buyout (MBO) studies have been carried out. The focus was mostly on the motives for acquisition of companies and the success rate of the acquisitions. This paper aims to analyse the indicators which suggest an impending bankruptcy or financial restructuring of companies and explore how these indicators are different for successful and unsuccessful MBOs. Methodology: In the survey, we included 23 selected MBOs in Slovenia between 2005 and 2008, using the following financial and non-financial indicators: profitability, performance, solvency and liquidity, using the analytic hierarchy process method. The key aim of the survey was to use financial and non-financial indicators to study if target companies where bankruptcy or financial restructuring has not yet been initiated prevalently have higher aggregate values compared to those in which bankruptcy or financial restructuring procedures have already begun. Thus, we used the selected indicators to demonstrate one of the possible methods to predict the success of a particular MBO. Results: We found that in most examples of unsuccessful MBOs, target companies have poorer results in terms of performance, solvency and liquidity, when compared to successful MBOs. Based on the selected areas, we divided the results into four quarters. We found that most target companies where MBOs had been unsuccessful are ranked in a lower quarter than most of the target companies where the MBOs had been successful. Conclusion: The papers main contribution is the finding that the selected financial and non-financial indicators differ in cases of successful and unsuccessful MBOs. This knowledge helps us to find ways of avoiding these situations in the future.
Ključne besede: management buy-outs, management, bankruptcy models, financial and non-financial indicators, the analytic hierarchy process
Objavljeno v DKUM: 10.10.2018; Ogledov: 1529; Prenosov: 322
.pdf Celotno besedilo (634,12 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Strateško načrtovanje gospodarskega razvoja mest in regij
Petra Grah, Vito Bobek, 2008, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Opis: Mesta in regije se soočajo s številnimi gospodarskimi in razvojnimi težavami, zato morajo izkoristiti svoj razpoložljiv kapital, saj si bodo le tako zagotovila konkurenčnost in prepoznavnost. Za razvoj mest in regij je pomembno analizirati stanje, oblikovati vizijo s strateškimi cilji, proučiti njihov trenutni položaj ter izbrati pravi pristop, s katerim bodo vizijo v prihodnosti uresničili. Pri procesu preporoda pa se morajo osredotočiti tudi na nekaj ključnih razvojnih projektov, ki podpirajo strateške razvojne cilje in s tem izboljšujejo kakovost življenja tako v mestih kakor tudi v regijah.
Ključne besede: analiza, mesta, urbana naselja, razvoj, razvojna strategija, konkurenca, konkurenčnost
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1402; Prenosov: 63
URL Povezava na celotno besedilo

4.
5.
Iskanje izvedeno v 0.12 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici