1.
Zagotavljanje psihosocialne pomoči policistom : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko deloMija Božič Vehovec, 2016, diplomsko delo
Opis: Vsakodnevni pritiski sodobnega načina življenja, ki so posledica hitrega življenjskega ritma, izpostavljajo ljudi stresnim situacijam. Posledice so večinoma negativne, zato se jim človeški organizem poskuša upreti oziroma ustvariti obrambo pred nezaželenimi vplivi iz okolice. Človek je pod vplivom stresa, kadar oceni, da novonastale situacije ne zna ali ne more obvladati.
Ker tudi policijsko organizacijo tvorijo samo ljudje, vpliv okolice na policiste ni nič drugačen kot na ostale navadne smrtnike. Med ljudmi namreč krožijo predstave, da so policisti ljudje z »debelejšo kožo«, da so manj dovzetni za najhujše stresne situacije, saj naj bi se prostovoljno odločili za poklic policista, in da zanje ne velja opravičevanje, da so doživeli stres ali da so se znašli v situaciji, ki je ne znajo ali je ne morejo sami razrešiti. Policijsko delo, ne policisti, je sploh posebno in drugačno od večine poklicev. Gre za delo v uniformi, v kateri se mora policist izpostavljati najrazličnejšim psihičnim in fizičnim obremenitvam, da ogroženega zdravja in življenja sploh ne omenjamo. V diplomskem delu je izpostavljena psihosocialna pomoč policistom, ki jim jo omogoča policijska organizacija, na nasprotni strani pa posameznik, ki se mora zavedati obstoja stresa, da bi ga znal prepoznati in se mu znal uspešno zoperstaviti.
V začetku laičnega bralca seznanimo s policijskim poklicem, pravno podlago policijskih pooblastil in oblikami policijskega dela. V nadaljevanju pa je tematika primerna tudi (in predvsem) za policiste (ter ostale »interventne« poklice), saj pojasnjujemo stresne situacije, opredelimo stres in vrste stresa ter posledice vsega na policistih. V nadaljevanju se osredotočimo na individualno premagovanje stresa, ki v osrednjem delu preide na ponujanje psihosocialne pomoči na ravni delodajalca — policije.
Zaključni del zajema opredelitev postavljenih hipotez in priporočil policistom, da morajo kljub dobri organizacijski podpori in pomoči biti tudi sami aktivni na tem področju, in če je treba, tudi poseči po institutu, ki ga zagotavlja delodajalec.
Ključne besede: policija, policisti, policijsko delo, stres, psihosocialna pomoč, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 13.10.2016; Ogledov: 1721; Prenosov: 204
Celotno besedilo (640,59 KB)