| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 18
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Letopis Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo 2022/2023
2023

Opis: Publikacija predstavlja pregled dosežkov fakultete v študijskem letu 2022/23, na krat-ko predstavlja vse študijske programe in aktivnosti, ki so se izvajale na programih gradbeništva, gospodarskega inženirstva, prometnega inženirstva in arhitekture. Predstavljeno je tudi delo na področju publicistike, projektno delo, ekskurzije, delavnice, razstave, delo študentskega sveta in alumni kluba FGPA, kakor tudi gostovanja v tujini ter delo komisij in strokovnih služb UM FGPA. Zbrana so tudi vsa diplomska, magistrska in doktorska dela študijskega leta 2022/23.
Ključne besede: letopis, študijsko leto 2022/2023, 'Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo', dosežki fakultete, aktualni projekti
Objavljeno v DKUM: 21.12.2023; Ogledov: 333; Prenosov: 65
.pdf Celotno besedilo (110,77 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Osnove projektiranja konstrukcij : zbirka vaj
Erika Kozem Šilih, Mateja Držečnik, 2023, učbenik za višje in visoke šole

Opis: Zbirka vaj "Osnove projektiranja konstrukcij – zbirka vaj" je namenjena dodiplomskim študentom Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo ter arhitekturo pri študiju gradbeništva. Prav tako je uporabna za univerzitetne programe gradbeništva, gospodarskega inženirstva ter arhitekture. Celotna zbirka vaj temelji na evropskih standardih in se osredotoča na ključne vidike projektiranja konstrukcij. Publikacija vključuje razlage in rešene primere v skladu s standardi, kot so SIST EN 1990:2004, SIST EN 1991-1-1:2004, SIST-EN 1991-1-3:2004, SIST-EN 1991-1-4:2004 in SIST-EN 1998-1 2005. Te vaje so zasnovane za razumevanje osnovnih konceptov projektiranja konstrukcij, analize obtežb ter potresnega inženirstva, kar je bistveno za razumevanje obnašanja gradbenih konstrukcij. Za dodatna pojasnila in teoretično razlago rešenih primerov se avtorici sklicujeta na učbenik "Osnove projektiranja konstrukcij". Avtorici upata, da bo ta zbirka vaj koristna študentom pri izobraževanju, poglobitvi znanja s področja projektiranja gradbenih konstrukcij in jim bo služila kot vodnik za uspešen študij in prihodnje delo v gradbenem sektorju.
Ključne besede: projektiranje, konstrukcija, analiza obtežb, mejno stanje nosilnosti, mejno stanje uporabnosti
Objavljeno v DKUM: 24.10.2023; Ogledov: 539; Prenosov: 170
.pdf Celotno besedilo (5,21 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Numerična analiza lesene montažne dvonadstropne hiše : diplomsko delo
Ingo Pozvek, 2023, diplomsko delo

Opis: Slovenija je dežela gozdov, ki pokrivajo skoraj 60 % njene površine, zato ni presenetljivo, da je lesena gradnja v Sloveniji v porastu. V diplomskem delu sem projektiral enodružinsko dvonadstropno leseno montažno hišo z dimenzijami 9,32 m x 12,95 m. Upošteval sem lastno težo, koristno obtežbo, sneg in veter. Prav tako sem izračunal togost sten in celotne konstrukcije. Ostrešje je narejeno iz špirovcev, kapnih leg, slemenskih leg, izolacije, parnih ovir in kritine. Stene so okvirnopanelne, sestavljene iz lesene nosilne konstrukcije, izolacije, mavčno-vlaknenih plošč in zaključnih slojev. Medetažne plošče so sestavljene iz nosilcev, izolacije iz mavčno-vlaknenih plošč in zaključnega sloja. Obtežbe v posameznih etažah se prenesejo na lesene nosilce, ki sestavljajo medetažne plošče. Sile medetažnih plošč se prenesejo najprej na okvirnopanelni sistem in nato na temelje. Izvedel sem kontrolo tlačnih napetosti pravokotno na vlakna in uklon pokončnikov. Na koncu sem izračunal še horizontalne pomike etaž.
Ključne besede: gradbeništvo, lesene hiše, okvirno-panelni sistem, montažna hiša
Objavljeno v DKUM: 01.06.2023; Ogledov: 540; Prenosov: 113
.pdf Celotno besedilo (2,92 MB)

4.
Vpliv vlažnosti na upogibno nosilnost lesenih nosilcev : magistrsko delo
Jure Hržič, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je prikazana laboratorijska analiza lesenih nosilcev, ki nam podaja končne rezultate za medsebojno primerjavo. Vzporedno s tem nam podaja tudi vhodne rezultate za računski del, s katerim skozi celotno delo s primerjavami dokazujemo, ali se določena teza na začetku projektne naloge ovrže ali pa sprejme. Vodilo magistrskega dela je primerjava lastnosti lesenih nosilcev projektiranega stanja in uporabe v praksi pod različnimi vremenskimi pogoji. Pri vsem tem smo se osredotočali predvsem na upogibno trdnost lesa in vpliv vlažnosti na le-to. Rezultati so se na koncu izkazali kot logično potrjena predvidevanja.
Ključne besede: gradbeništvo, leseni nosilec, vpliv vlažnosti, upogibna nosilnost, ravnotežje vlažnosti
Objavljeno v DKUM: 30.05.2023; Ogledov: 538; Prenosov: 66
.pdf Celotno besedilo (5,31 MB)

5.
Statična in dinamična analiza objekta v centru za bivanje in aktivnosti starostnikov v občini Hoče - Slivnica : magistrsko delo
Tomaž Kralj, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo obravnavali nosilne konstrukcije iz lesa. Osredotočili smo se na montažno gradnjo, in sicer na tako imenovani okvirno-panelni sistem. Na primeru dvoetažnega objekta v Centru za bivanje in aktivnosti starostnikov v občini Hoče - Slivnica smo izvedli statično in dinamično analizo. V dinamični analizi smo analizirali vpliv uporabe leseno-steklenih stenskih elementov, pri katerih je steklo uporabljeno kot nosilni element. Izvedli smo dinamično analizo dveh modelov: 1. model je izveden samo iz klasičnih stenskih modelov, pri 2. modelu smo klasičnim stenskim elementom dodali še leseno-steklene stenske elemente. Dodani leseno-stekleni elementi dodatno prispevajo k togosti konstrukcije. Pri obeh 3D računskih modelih smo stenske elemente modelirali kot palične okvirje s podajno fiktivno diagonalo, s katero simuliramo togost posameznega stenskega elementa. Dobljene rezultate smo primerjali in s tem upravičili uporabo leseno-steklenih stenskih elementov. V analizi obeh objektov smo obravnavali horizontalne pomike, nihajne čase, položaj masnega in togostnega središča ter nosilnost oziroma izkoriščenost posameznih stenskih elementov. Poleg navedenega je bila izvedena tudi statična analiza elementov za prevzem vertikalne obtežbe. Statična analiza je standardna brez kakršnih koli posebnosti. Na začetku dela smo obravnavali še les kot material, leseno gradnjo v kombinaciji s steklom, steklo kot material in leseno-steklene kompozite za zagotavljanje horizontalne stabilnosti objekta.
Ključne besede: gradbeništvo, lesene gradnje, okvirno-panelna gradnja, nosilno steklo, statična in dinamična analiza
Objavljeno v DKUM: 18.11.2022; Ogledov: 756; Prenosov: 167
.pdf Celotno besedilo (7,96 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
Računska analiza jeklene strešne konstrukcije : diplomsko delo
Andrej Cvikl, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava starejšo večstanovanjsko hišo, ki je pod spomeniškim varstvom in so omejeni posegi s strani Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Zaradi želja po dodatnih bivalnih prostorih delo prikazuje rekonstrukcijo neizkoriščenega podstrešja v bivalni mansardni prostor. Za podrobnejšo analizo obtežb na leseno ostrešje, statično analizo in preveritev obstoječih elementov ter prikaz modifikacije z nadomestnimi jeklenimi profili sta uporabljeni programski orodji Tower in ArchiCad. Podana je stroškovna poraba jekla za izvedbo jeklene konstrukcije, vsi postopki so izvedeni v skladu z Evrokodi.
Ključne besede: gradbeništvo, računska analiza, jeklene konstrukcije, strešna konstrukcija, dimenzioniranje.
Objavljeno v DKUM: 27.10.2022; Ogledov: 593; Prenosov: 131
.pdf Celotno besedilo (4,44 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
Eksperimentalna in numerična analiza leseno-steklenih I - nosilcev : doktorska disertacija
Mateja Držečnik, 2022, doktorska disertacija

Opis: Povezava zunanjega okolja z notranjim bivalnim okoljem je ena izmed pomembnih prednosti v sodobni gradnji objektov. Znano je, da ima naravna svetloba pozitiven učinek na zdravje in kvaliteto življenja, zato je potreba po transparentnosti, orientiranosti stavb in zmanjšanju energijskih izgub izjemnega pomena v današnjem času. Les, kot naraven material, katerega materialne karakteristike in lastnosti so kompleksnejše od betona ali jekla, se je v preteklosti kot gradbeni material uporabljal predvsem za prevzem upogibnih obremenitev, danes pa ga najdemo v konstrukcijskih elementih, ki prevzemajo tako tlačne kot tudi natezne obremenitve. Kombinacija lesa in stekla je zahtevna tako iz vidika energijske učinkovitosti kot tudi s konstrukcijskega vidika, ki je predstavljen v tem delu. Doktorska disertacija predstavlja aktualno tematiko v kontekstu najsodobnejših trendov trajnostne lesene gradnje, saj obravnava raziskavo sovprežnih leseno-steklenih stropnih nosilcev, ki lahko nadomestijo standardne lesene ali jeklene nosilce, ki se danes navadno uporabljajo. Sovprežne leseno-steklene nosilce so začeli razvijati na pragu novega tisočletja, torej v začetku leta 2000. Takrat so bile narejene prve raziskave. V sklopu disertacije smo želeli preučiti konstrukcijski odziv leseno-steklenega I-nosilca in s pomočjo enostavne metode določiti nosilnost in togost le-tega. V ta namen je bil razvit napram že poznanim tovrstnim študijam takšnih leseno-steklenih stropnih nosilcev nov način stikovanja preko priključne ravnine, kjer so bočnice pritrjene samo v vertikalnih strižnih ravninah. S tem želimo doseči v primerjavi s podobnimi študijami, kjer je lesena pasnica po vsem obodu povezana na stekleno stojino, večjo možnost relativnih deformacij med obema sestavnima elementoma, predvsem zaradi zelo različnih materialnih lastnosti obeh materialov pri eventuelnih temperaturnih obremenitvah in spremembah vlažnosti. S takšnim načinom pritrjevanja smo dosegli večjo stopnjo duktilnosti. Doktorsko delo o sovprežnih nosilcih iz lesa in stekla temelji na predpostavki, da les in steklo skupaj prenašata zunanje obremenitve. Steklo pri tem ne deluje več kot polnilo, kot pri tradicionalnih rešitvah, temveč aktivno sodeluje pri prenosu obremenitev. Dobro poznavanje prednosti in slabosti obeh ključnih materialov je prvenstvenega pomena. Analizirane so tudi alternativne možnosti z različnimi adhezivi (silikon, akrilat, epoksi), kakor tudi dve različni trdnosti stekla (navadno plosko in kaljeno steklo). Inovativnost razvitega novega modela se sistemsko dopolnjuje in nadgrajuje z eksperimentalnimi študijami kakor tudi z matematičnim modeliranjem s pomočjo semi-analitične z γ-metodo in metode končnih elementov, s ciljem validacije eksperimentalnih študij, kakor tudi parametrične študij glede vpliva različnih parametrov. Rezultati, tako eksperimentalnih preiskav, kakor tudi semi-analitičnih in numeričnih izračunov, predstavljajo izviren znanstveni prispevek na področju aplikacije leseno-steklenih nosilcev.
Ključne besede: les, lesene konstrukcije, steklo, adhezivi, lepljeni spoji, leseno-stekleni kompozitni elementi, leseno stekleni I nosilci, eksperimenti
Objavljeno v DKUM: 28.03.2022; Ogledov: 1302; Prenosov: 155
.pdf Celotno besedilo (8,18 MB)

8.
Metode za ugotavljanje pomikov lesenih nosilcev
Tomo Marič, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi so podrobneje opisani eksperimentalni preizkusi na lesenih nosilcih, katere smo opravili v Laboratoriju za preiskave materiala na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo. Področje raziskave so meritve pomikov z uporabo geodetskih instrumentov na lesenih nosilcih, ki so izpostavljeni različnim pogojem ter obdelava podatkov in iskanje najustreznejšega instrumenta za določanje le-teh. Eksperimentalni preizkusi so zajemali merjenje na petih vnaprej določenih točkah prosto podprtih lesenih nosilcev, katere smo razdelili v tri sklope. Prvi sklop je zajemal nosilce v laboratoriju, kjer sta vlaga in temperatura konstantni. Poimenovali smo jih TL (Timber in Laboratory). Drugi sklop so bili nosilci TO (Timber Out), ki so bili postavljeni zunaj in izpostavljeni različnim vremenskim pogojem. Tretji sklop pa je zajemal nosilce TW (Timber Wet), ki so bili postavljeni zunaj in tako izpostavljeni vremenskim pogojem, dodatno pa smo jih še vlažili. Analize rezultatov vsebujejo izračun natančnosti, tabelarično in grafično predstavitev rezultatov ter izračunane pogreške meritev. V nalogi so predstavljeni geodetski instrumenti, s katerimi smo opravili meritve pri preizkusih ter izračun teoretičnega pomika nosilca. V diplomski nalogi je tudi na kratko predstavljeno podjetje, ki nam je doniralo lesene nosilce.
Ključne besede: leseni nosilci, gradbeništvo, geodezija, dokumentiranje, eksperimentiranje
Objavljeno v DKUM: 09.11.2021; Ogledov: 904; Prenosov: 70
.pdf Celotno besedilo (2,13 MB)

9.
Ponudbeni predračun za gradnjo montažnih večstanovanjskih stavb v Medlogu
Gal Rednak, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo na praktičnem primeru gradnje dveh montažnih večstanovanjskih stavb s pomočjo križno lepljenih plošč prikazali, kako se izdela ponudbeni predračun s pomočjo računalniškega programa 4BUILD. Najprej smo opisali splošna teoretična načela ter na podlagi tehničnega poročila predstavili predviden objekt. Sledila je izdelava ponudbenega predračuna v kombinaciji računalniškega programa 4BUILD in izkustvenih podatkov ter s tem izračun rekapitulacije vrednosti gradbenih in obrtniških del za predvidena objekta.
Ključne besede: Ponudbeni predračun, diplomsko delo, gradbeništvo, 4BUILD, lesena montažna gradnja, križno lepljene plošče
Objavljeno v DKUM: 09.09.2021; Ogledov: 1216; Prenosov: 169
.pdf Celotno besedilo (7,10 MB)

10.
Analiza uporabe leseno-steklenih stenskih elementov na primeru lesenega okvirno-panelnega objekta : magistrsko delo
Luka Sreš, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo se osredotočili na montažne konstrukcije iz lesa, in sicer na t. i. okvirno panelni sistem. Na primeru večstanovanjskega objekta s tremi etažami in povečanim deležem steklenih površin smo analizirali rešitev, ki za zagotavljanje horizontalne stabilnosti objekta na potresno nevarnem območju predvideva uporabo leseno-steklenih stenskih elementov, pri katerih je steklo uporabljeno kot nosilni material. Izvedli smo dinamično analizo za objekt v prvotni zasnovi, nato pa izračun ponovili še za primer, kjer smo dodali nosilne leseno-steklene stenske elemente, ki dodatno prispevajo k togosti. Izdelali smo dva 3D računska modela, kjer smo stenske elemente modelirali kot palične okvirje s podajno fiktivno diagonalo, ki simulira togost posameznega stenskega elementa. Rezultate smo primerjali in poskušali čim bolje oceniti smiselnost uporabe omenjenih stenskih elementov. Analizirali smo horizontalne pomike obeh računskih modelov, nihajne čase, položaje strižnih središč ter nosilnost oziroma izkoriščenost posameznih stenskih elementov. Izvedena je bila tudi statična analiza, ki je precej standardna in brez posebnosti. V sklopu tega dela predstavimo še leseno gradnjo v kombinaciji s steklom, steklo kot material, leseno steklene kompozite in druge možne rešitve za zagotavljanje stabilnosti lesenih objektov, kar služi predvsem bolj celostnemu razumevanju obravnavane problematike.
Ključne besede: gradbeništvo, lesene gradnje, okvirno-panelna gradnja, nosilno steklo, dinamična analiza
Objavljeno v DKUM: 14.05.2021; Ogledov: 1068; Prenosov: 114
.pdf Celotno besedilo (9,75 MB)

Iskanje izvedeno v 2.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici