1. Delovna uspešnost in osebnost sodnikov v juduNuša Lampe, 2024, doktorska disertacija Opis: Doktorska disertacija obravnava raziskavo delovne uspešnosti in osebnostnih lastnosti sodnikov v judu, osredotočajoč se na vrhunske sodnike, ki so sodelovali na največjih mednarodnih tekmovanjih. Disertacija raziskuje povezavo med osebnostnimi lastnostmi sodnikov, njihovo učinkovitostjo na delovnem mestu in vplivom izobraževanja. Glavni cilj raziskave je razvoj celovitega modela, ki bo temeljil na osebnostnih značilnostih sodnikov, da bi izboljšali kakovost sojenja in zagotovili trajnostni razvoj sodnikov v tem športu.
Metodologija raziskave temelji na samooceni sodnikov, uporabi vprašalnikov o osebnostnih lastnostih (BFI-44 in BFI-10) ter vprašalniku CWEQ, ki ocenjuje pogoje za učinkovitost na delovnem mestu. Vzorec je vključeval (n=63) sodnikov iz Mednarodne judo zveze (IJF), ki so sodelovali na največjih tekmovanjih v obdobju 2018–2022. Raziskava analizira demografske dejavnike, kot so starost, spol in izobrazba, ter njihov vpliv na osebnostne lastnosti in delovno uspešnost sodnikov. Poleg osebnostnih lastnosti je izobraževanje pomemben dejavnik, ki vpliva na delovno uspešnost. Raziskava potrjuje, da izobraževanje na IJF Academy pomembno vpliva na zaznavanje podpore in priložnosti v delovnem okolju, kar posledično izboljšuje delovno uspešnost sodnikov. Udeležba v izobraževalnih programih, ki poudarjajo tehnične, taktične in psihološke vidike, omogoča boljše obvladovanje stresa in natančnost pri sprejemanju odločitev. To kaže na pomembno vlogo rednega usposabljanja pri razvoju osebnostnih lastnosti in krepitvi delovne uspešnosti.
Glavni rezultati raziskave iz disertacije so naslednji:
Osebnostne lastnosti: Najpomembnejše osebnostne lastnosti, ki vplivajo na delovno uspešnost sodnikov, so vestnost, sprejemljivost in ekstravertiranost. Te lastnosti so tesno povezane z zmožnostjo pravilnih odločitev in obvladovanjem stresnih situacij med tekmovanji.
Izobraževanje: Program IJF Academy, ki je zasnovan za izobraževanje sodnikov, je imel velik vpliv na izboljšanje njihove delovne uspešnosti in zagotavljanje podpore na delovnem mestu.
Demografski dejavniki: Starost je pomemben dejavnik, saj so starejši sodniki pokazali večjo stabilnost in odgovornost pri sojenju, medtem ko so mlajši sodniki pokazali več odprtosti in ekstravertiranosti.
Model za prihodnost: Na podlagi raziskave je bil razvit konceptualni model, ki bo uporabljen kot osnova za prilagoditev izobraževanja sodnikov tudi za druge borilne športe.
Rezultati kažejo, da sta sprejemljivost in vestnost najpomembnejši osebnostni lastnosti, ki pozitivno vplivata na delovno uspešnost sodnikov. Prav tako je izobraževanje na IJF Academy ključnega pomena za izboljšanje podpore in priložnosti na delovnem mestu. Rezultati kažejo, da imajo starejši sodniki večjo stabilnost in odgovornost, medtem ko mlajši sodniki izkazujejo večjo odprtost in ekstravertiranost.
Ti rezultati osvetljujejo ključne dejavnike, ki vplivajo na uspešnost sodnikov v judu, in omogočajo razvoj boljših izobraževalnih programov za njihovo usposabljanje.
Raziskava potrjuje, da je povezava med osebnostnimi lastnostmi in uspešnostjo na delovnem mestu pomemben dejavnik pri razvoju sodnikov v judu. Model, ki ga je razvila avtorica, ponuja smernice za prihodnje programe usposabljanja in izobraževanja sodnikov, s poudarkom na prilagoditvi izobraževanja glede na osebnostne lastnosti sodnikov.
Na podlagi ugotovitev je mogoče model prilagoditi tudi za druge borilne športe in širše športno okolje. Poleg omenjenega, pa ta raziskava odpira možnost raziskovanja drugih segmentov judo sodnikov z vidika osebnostnih lastnosti. Ključne besede: delovna uspešnost, osebnost, sodniki, judo, izobraževanje Objavljeno v DKUM: 13.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 5
Celotno besedilo (1,64 MB) |
2. Responsible hospitality : inclusive, active, greenAnu Harju-Myllyaho, Salla Jutila, Tanja Lešnik Štuhec, Mihaela Škrlj Brglez, Barbara Izlakar, Barbara Pavlakovič Farrell, Maja Gorenc Šulc, Larisa Žibert, Jasna Potočnik Topler, Marko Koščak, Tony O'Rourke, Ivana Mišković, Iva Škrbić, Sonja Mlaker Kač, Irena Gorenak, Tomi Špindler, Katja Kokot, Maja Turnšek, Milica Rančić Demir, Marjetka Rangus, Biljana Božinovski, Boštjan Brumen, 2018, znanstvena monografija Opis: Odgovorno gostoljublje: vključujoče, aktivno, zeleno. Knjiga razširja doseg turističnih študij z zagotavljanjem celovitih in temeljitih pregledov številnih vprašanj, povezanih z odgovornim razvojem turizma. Zbornik prispevkov obravnava odgovorno gostoljubnost široko in v skladu s skrbmi za družbeno, kulturno, gospodarsko in naravno okolje. S tem ponuja distinktiven in uravnotežen pregled tako teoretičnih vprašanj kot praktičnih primerov. Izhajajoč iz predpostavke, da so zaveze glede dostopnosti in socialne vključenosti ultimativni referenčni okvir za odgovoren razvoj turizma danes, zbornik v prvem delu najprej predstavlja prispevke o dostopnem turizmu in zagotavljanju socialne trajnosti turizma prek načel vključevanja vseh družbenih skupin. V kontekstu povečanega povpraševanja po vseobsegajočih in poglobljenih izkušnjah prispevki, predstavljeni v drugem delu, prispevajo k razumevanju aktivnega turizma in športnega turizma. V zadnjem delu pa avtorji prispevkov preučujejo tudi vprašanja razvoja odgovornega turizma v okviru zelenega, zdravega in lokalnega iz treh različnih perspektiv: perspektive (vedenja) turistov, lokalnih ponudnikov (storitev) in na nivoju upravljanja. Splošni cilj knjige je oblikovati vizijo gostoljubnosti, ki deluje na način, ki podpira ljudi in skupnosti, spodbuja odgovorno okoljsko potrošnjo in je družbeno vključujoč. Ključne besede: dostopni turizem, aktivni turizem, zeleni turizem, odgovornost, lokalnost Objavljeno v DKUM: 09.06.2025; Ogledov: 2; Prenosov: 1
Povezava na celotno besedilo Gradivo ima več datotek! Več... |
3. Brežice energy : a short guide by the students of the Faculty of Tourism of the University of Maribor, BrežiceJanko Virant, Ajda Hribar, Mateja Bezjak, Paula Trpkov, Tamara Kostov, Kim Perušek, Maja Veselko, Jerneja Smole, Maja Bot, 2018, druge monografije in druga zaključena dela Opis: Energija Brežic. Vodnik po Brežicah z naslovom Brežice Energy prinaša zgodbo o mestu Brežice, ki jo pripovedujejo študenti Fakultete za turizem Univerze v Mariboru s sedežem v Brežicah. Brošura je nastala kot del projekta v okviru ur angleškega jezika na dodiplomskem študiju turizma, združuje pa ideje, vtise, misli in napotke veliko avtorjev – študentov, ki bodo Brežice zaradi tukaj preživetih študentskih dni vedno nosili v srcu. Skozi vodnik boste imeli priložnost spoznati Brežice skozi oči mladih, ki vam hkrati svetujejo, kaj obiskati, kje so skriti brežiški kotički in nenazadnje, kaj lokalnega morate obvezno poskusiti, da boste Brežice z okolico tudi okusili. Ocvirkovka in bizeljski ajdov kolač sta le dve kulinarični posebnosti, za kateri v študentskem vodniku najdete recepta. Vodnik je avtorsko delo študentov in mentorice, opremljen z avtorskimi fotografijami študentk, ki prinaša sporočilo, da imajo Brežice, ki ležijo v Posavju, ponuditi veliko in da smo tam vsi dobrodošli. Ključne besede: elektronske knjige Objavljeno v DKUM: 09.06.2025; Ogledov: 2; Prenosov: 3
Povezava na celotno besedilo Gradivo ima več datotek! Več... |
4. Vpliv rusko-ukrajinske vojne na turizem v Črni gori : odziv hotelirjev v BudviAnđela Šušić, 2025, diplomsko delo Opis: Črna gora je znana turistična destinacija, saj turizem predstavlja glavno gospodarsko panogo te države. Črna gora je kot majhna država bolj občutljiva na različne krize, ki lahko spreminjajo in vplivajo na njeno gospodarstvo. Vojna kriza v Ukrajini je močno vplivala na turizem in življenje prebivalcev Črne gore. V diplomski nalogi smo pregledali obstoječo literaturo in izvedli strukturirane intervjuje s predstavniki hotelov, da bi na ta način analizirali vpliv vojne krize na hotele v Budvi. Vojna je prinesla številne spremembe v strukturi gostov in prebivalcev. Pred vojno so državljani Rusije in Ukrajine bili le obiskovalci, zdaj pa so se mnogi med njimi preselili in postali prebivalci. Ta sprememba je prinesla pozitivne in negativne posledice. Med pozitivnimi so izmenjava znanja in tehnologij, medkulturna strpnost in spodbujanje gospodarske rasti, med negativnimi pa pritisk na infrastrukturo in potencialna sprememba kulture ter tradicije same destinacije. Položaj, v katerem se je znašla Črna gora, je velik izziv za celotno gospodarstvo, vendar je tudi zelo pomembna kot priprava na morebitne prihodnje krize. Ključne besede: vojna v Ukrajini, sankcije, hoteli, prebivalstvo, krize, Črna gora Objavljeno v DKUM: 05.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 5
Celotno besedilo (1,17 MB) |
5. Priložnosti in izzivi umetne inteligence v vodenju projektov : diplomsko deloRok Žonta, 2025, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu se osredotočamo na priložnosti in izzive umetne inteligence (UI) v vodenju projektov. Glavni namen raziskave je analizirati, kako UI lahko izboljša vodenje projektov in se učinkovito integrira v procese, hkrati pa prepoznati ovire. Za pridobitev podatkov in primerjavo orodij smo izvedli pregled funkcionalnosti orodji, praktični primer in analizo občutkov. Končni rezultati kažejo, da je UI učinkovita pri avtomatizaciji osnovnih nalog, medtem ko je človeško strokovno znanje ključno za kompleksnejše vidike. V sklepu ugotavljamo, da kombinacija avtomatizacije UI in človeškega znanja prinaša najboljše rezultate ter da bo človeški faktor ključen tudi v prihodnosti integracije UI v projektno vodenje. Ključne besede: vodenje projekta, umetna inteligenca, primerjave, sodobna orodja za vodenje projektov, funkcionalnosti, analiza, priložnosti, izzivi Objavljeno v DKUM: 03.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 9
Celotno besedilo (3,04 MB) |
6. Pridelek in kakovost koruze (Zea mays L.), pridelane po predhodno posejanem prezimnem dosevku : magistrsko deloMaja Munda, 2025, magistrsko delo Opis: V poljskih poskusih, izvedenih na šestih kmetijah po Sloveniji, smo preučevali vpliv prezimnih dosevkov (inkarnatka (Trifollium incarnatum L.) in mnogocvetna ljuljka (Lolium multiflorum Lam. ssp. Italicum Schniz in Kell.)) na pridelek ter kakovost koruze (Zea mays L.). Prezimni dosevki so bili posejani v dveh rokih (konec avgusta in sredina septembra), nato pomulčeni ter zaorani pred setvijo koruze. Koruza je bila gnojena s polnim (215 kg N ha-1) ali polovičnim odmerkom (107 kg N ha -1) dušika, odvisno od predhodno posejanih dosevkov. Rezultati so pokazali, da je bil najvišji skupni pridelek (cela rastlina in zrnje) dosežen pri koruzi, sejani po inkarnatki, z uporabo polovičnega odmerka dušika. Tudi izmerjeni parametri kakovosti koruze, izraženi s količino surovih beljakovin, surovega pepela, dušika, kalija in fosforja so bili v tem obravnavanju najvišji. Vsebnost dušika, kot najpomembnejšega parametra kakovosti, je bila v tem primeru primerljiva ali celo višja kot pri polnem odmerku dušika iz mineralnih gnojil uporabljenem po mnogocvetni ljuljki. Rezultati potrjujejo, da lahko z inkarnatko kot s prezimnim dosevkom zmanjšamo gnojenje koruze z dušikom iz mineralnih gnojil za polovico, ne da bi pri tem zmanjšali njen pridelek in kakovost. Ključne besede: koruza, pridelek, kakovost, prezimni dosevek, dušik Objavljeno v DKUM: 03.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 11
Celotno besedilo (1,41 MB) |
7. Analiza navad in preferenc potrošnikov pri nakupovanju govejega mesa : diplomsko deloTamara Pertoci, 2025, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu smo obravnavali navade in preference potrošnikov pri nakupovanju govejega mesa s poudarkom na kupovanju mesa neposredno pri kmetu. Z nakupom pri rejcu potrošniki podpirajo lokalno pridelano hrano, pripomorejo k dobrobiti živali in prispevajo k ohranjanju podeželja ter novim delovnim mestom. Kakovost mesa definiramo kot niz lastnosti, ki skupaj določajo, kaj cenimo pri mesu, ko ga kupimo, pojemo ali izberemo za predelavo. Koncept kakovosti razdelimo na notranje/intrinzične (kot so barva, vsebnost maščobe, sočnost, aroma, mehkoba) in zunanje/ekstrinzične lastnosti (kot so poreklo, varnost, način reje). V raziskavi smo ugotavljali, na kakšen način se potrošniki odločijo za nakup, ali so zainteresirani za nakup neposredno pri rejcu in kateri dejavniki so ključnega pomena pri nakupu govejega mesa. Podatke smo pridobili s spletno anketo, ki je bila sestavljena iz 20 vprašanj, ki jo je izpolnilo 214 anketirancev. Raziskava je pokazala, da so potrošniki v veliki meri zainteresirani za nakup govejega mesa neposredno od kmeta. Večina potrošnikov, ki živi izven mesta, na ta način že nakupujejo. Kriteriji potrošnikov pri nakupu govejega mesa so sicer različni, a mnogim je pomemben izvor/poreklo mesa in način reje živali, saj tako bolj zaupajo v kakovost in varnost mesa. Potrošniki imajo pozitivno mnenje glede nakupa mesa neposredno pri rejcu. Pri nakupu govejega mesa je cena pomemben kriterij, pri čemer pa višja cena ne pomeni nujno tudi višje kakovosti. Ključne besede: goveje meso, potrošniki, kakovost, preference Objavljeno v DKUM: 03.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 4
Celotno besedilo (978,32 KB) |
8. 26. dnevi varstvoslovja, Zreče, 4. in 5. junij 2025 : zbornik povzetkov2025, zbornik Opis: Prispevki 26. konference Dnevi varstvoslovja prinašajo strokovni in znanstveni premislek o načinih in virih za zagotavljanje varnosti sodobne družbe. V zborniku so zbrani napovedniki treh okroglih miz in petinštirideset povzetkov, v katerih se avtorji lotevajo tematik s področja policijske dejavnosti, kriminologije, kriminalistike, informacijske varnosti, pravosodja, penologije, vojaške dejavnosti, splošnega varstvoslovja in drugih tematik, ki jih narekujejo varnostni izzivi sodobne družbe. Ključne besede: varstvoslovje, varnost, policijska dejavnost, kriminologija, kriminalistika, informacijska varnost, penologija Objavljeno v DKUM: 02.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 1
Celotno besedilo (2,92 MB) Gradivo ima več datotek! Več... |
9. Spatiotemporal analysis and physicochemical profiling of ▫$PM_10$▫ and ▫$PM_2.5$ ▫ in SloveniaMaja Ivanovski, Ivan Anžel, Darko Goričanec, Danijela Urbancl, 2025, izvirni znanstveni članek Opis: Particulate matter (PM10 and PM2.5) is a key contributor to urban air pollution and poses significant health risks, particularly in densely populated areas. While conventional air quality monitoring focuses on particle size and concentration, this study emphasizes the importance of understanding chemical composition and emission sources for effective air pollution management. PM samples were collected between 2019 and 2022 at two locations in the Republic of Slovenia: a traffic-dominated urban site and an industrial area. Annual average PM10 concentrations ranged from 14 to 34 μg/m3, and those of PM2.5 ranged from 9 to 22 μg/m3. In addition to decreasing annual concentrations, a notable reduction in exceedance days was observed between 2019 and 2022, indicating the effectiveness of recent air quality improvement measures. Meteorological data and statistical models were used to assess environmental influences on PM variability. Advanced SEM-EDS analysis revealed substantial seasonal and spatial differences in particle composition, with key elements such as silicon (4.3–28.4%), carbon (13.1–61.7%), and trace amounts of lead and zinc varying across sites and particle types. Mineral dust (Si, Al, Ca, Fe, Mg), originating from soil resuspension, construction, and Saharan dust, was dominant. Combustion-related particles containing C, Pb, Zn, and Fe oxides were associated with vehicle emissions, industrial processes, and biomass burning. Secondary aerosols, such as sulphates and nitrates, showed seasonal trends, with higher concentrations in summer and winter, respectively. The results confirm that PM levels are driven by complex interactions between local emissions, weather conditions, and seasonal dynamics. The study supports targeted policy measures, particularly regarding residential heating and traffic emissions, to improve air quality. Ključne besede: air pollution, air quality, PM particles, SEM-EDS, Slovenia Objavljeno v DKUM: 30.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 1
Celotno besedilo (4,02 MB) |
10. Sustainable development goals and higher education : an efficiency analysisMaja Mihaljević Kosor, 2023, izvirni znanstveni članek Opis: Higher education (HE) is a significant factor in a country’s economic
prosperity and plays a vital role in addressing sustainability issues and
actively promoting sustainable development. While many EU member
countries have well-developed education systems in terms of rankings and
SDGs’ attainment, little is known about the progress of other European
countries. The goal of this research is to estimate the efficiency of higher
education in the attainment of Sustainable Development Goals (SDGs) in
40 European countries. The method used to estimate efficiency is Data
Envelopment Analysis (DEA) with output-orientation and variable returns
to scale approach. In the final model specification, two input variables and
one output variable are used. Results indicate that the average technical
efficiency of the 40 European countries is relatively high and equal to 0.94.
Nine countries emerge as fully efficient in achieving SDG 4 with a coefficient
equal to 1. The four largest higher education systems achieved an aboveaverage efficiency score of 0.97 or higher. Six countries are recognized as
the worst performing. However, more analysis is necessary to examine the
sources of inefficiency in the worst-performing countries. Due to specific data
limitations indicated in this research, it remains a challenge to evaluate the
precise impact of higher education and its contribution to SDGs. Ključne besede: sustainable development goals (SDGs), higher education, data envelopment analysis, SDG4, European countries Objavljeno v DKUM: 28.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 1
Celotno besedilo (451,92 KB) Gradivo ima več datotek! Več... |