| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Pomen dejavnikov kakovosti življenja v starosti
Maja Brumec, 2019, magistrsko delo

Opis: Izhodišča: Kakovost življenja starostnikov postaja vedno pomembnejša determinanta staranja. Za nekatere starostnike je starost pozitivna stopnja razvoja, drugim pa predstavlja negativno fazo življenja. Dejavniki kakovosti življenja v starosti se razlikujejo od starostnika do starostnika. Namen magistrskega dela je bilo predstaviti kakovost življenja starostnikov in dejavnike, ki vplivajo na to v domu za starostnike. Raziskovalna metodologija in metode: Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Empirični del je temeljil na kvantitativni metodologiji raziskovanja. Uporabili smo validirani anketni vprašalnik The WHOQOL-OLD. Raziskavo smo izvedli v domu za starostnike v Savinjski regiji, v njej pa je sodelovalo 121 starostnikov. Za analizo rezultatov smo uporabili program SPSS ter statistične teste: T-test za dva neodvisna vzorca in test za eno-faktorsko ANOVO. Rezultati: Skoraj dve tretjini starostnikov (61,2 %) sta s kakovostjo življenja v domu zadovoljni. Pri starostnikih okvare čutov in čutil vplivajo na vsakdanje življenje, vendar večina starostnikov (88,4 %) ob tem meni, da je kljub temu za njihove potrebe dobro poskrbljeno in da imajo dovolj možnosti za aktivno preživljanje prostega časa. V domu se starostniki počutijo varno, spoštovano, ljubljeno, ob tem pa imajo tudi sami možnost ljubiti. Diskusija in zaključek: Ugotovili smo, da glede na starost, spol in zmožnost gibanja ne obstaja pomembna statistična razlika v oceni kakovosti življenja starostnikov v domu za starostnike. Starostniki v domu za starostnike ocenjujejo kakovost življenja kot dobro, kljub temu pa je zaznati razliko med kakovostjo življenja starostnika pred nastanitvijo v dom za starostnike in v domu za starostnike. Menimo, da se v domovih za starostnike še vedno najdejo priložnosti za dodatno izboljšanje kakovosti življenja starostnikov.
Ključne besede: starostnik, starost, dom za starostnike, mobilnost, aktivnosti, socialne interakcije, avtonomija starostnika.
Objavljeno v DKUM: 26.06.2019; Ogledov: 2343; Prenosov: 584
.pdf Celotno besedilo (1,01 MB)

2.
Dejavniki tveganja in način življenja starostnika z obstipacijo
Maja Brumec, 2017, diplomsko delo

Opis: Izhodišča: Povprečna starost prebivalstva narašča. S tem se povečuje delež težav, ki nastopijo s starostjo. Ena takih težav je obstipacija. Z raziskavo smo želeli ugotoviti, kateri dejavniki vplivajo na pojav obstipacije pri starostniku in kakšen je način življenja starostnika, ki trpi za obstipacijo. Metode: Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Podatke za izdelavo teoretičnega dela smo pridobili s pomočjo slovenske in angleške strokovne literature, člankov, knjig in elektronskih virov. Raziskovalni del je temeljil na kvalitativni metodologiji. Raziskavo smo izvedli s pomočjo pol strukturiranih intervjujev, katere smo izvedli- s starostniki, ki bivajo v sodelujočem domu. Rezultati: Obstipacija je pogosto prisotna pri starostnikih v domovih za starejše. Ugotovili smo, da starostniki ob tem trpijo zaradi simptomov, ki spremljajo obstipacijo, to so bolečine v trebuhu, prebavni krči, siljenje na bruhanje, vetrovi, napihnjenost,... Starostniki poznajo in upoštevajo ukrepe za preprečevanje obstipacije, kot so veliko gibanja, uživanje raznovrstne hrane ter dovolj tekočine. Starostnikom nudijo oporo in pomoč pri obstipaciji medicinske sestre, tako da jih spremljajo na stranišče, jim zagotavljajo intimnost in aplicirajo odvajala. Zaključek: težave, ki spremljajo obstipacijo so za starostnika neprijetne, zato je potrebna skrb za preprečevanje obstipacije. Obstipacijo preprečujemo z ustrezno prehrano, uživanjem dovolj tekočine, telesno aktivnostjo ali z odvajalnimi sredstvi.
Ključne besede: zaprtje, prehrana, tekočine, telesna aktivnost, odvajalna sredstva.
Objavljeno v DKUM: 21.11.2017; Ogledov: 2215; Prenosov: 337
.pdf Celotno besedilo (349,41 KB)

Iskanje izvedeno v 0.08 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici