| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 43
Na začetekNa prejšnjo stran12345Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza in primerjava sistemov za zaznavanje vdorov : diplomsko delo
Isidora Đoković, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo preučili in analizirali sisteme za zaznavanje vdorov (IDS) s primerjavo dveh odprtokodnih orodij, Suricata in OSSEC. Proučili smo osnovne koncepte, metodologije in različne vrste tehnologij IDS. S pregledom literature in praktičnih simulacij ocenjujemo, kako učinkovito ti sistemi odkrivajo in kategorizirajo kibernetske grožnje. Naše ugotovitve kažejo, da je sicer vsaka tehnologija učinkovita na določenih področjih, vendar kombinacija sistemov, kot sta Suricata in OSSEC, zagotavlja bolj celovit pregled potencialnih groženj. V raziskavi hkrati ugotavljamo, da je učinkovitost teh sistemov odvisna od ustrezne konfiguracije, namestitve in usposobljenega osebja.
Ključne besede: Sistem za zaznavanje vdorov, IDS, Suricata, OSSEC
Objavljeno v DKUM: 14.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (1,71 MB)

2.
Pregled uporabe relacijskih podatkovnih baz v vsebovalnikih : diplomsko delo
Dejan Duh, 2024, diplomsko delo

Opis: V modernem svetu se večina velikih aplikacij izvaja v obsežnih, povezanih sistemih, kjer delujejo v izoliranem in varnem okolju, prilagojenem za optimalen izkoristek razpoložljivih virov. Takšno okolje mora biti zanesljivo za izvajanje kritičnih sistemov. Cilj tega diplomskega dela je raziskati programska paketa Docker in Podman ter primerjati njune funkcionalnosti. Prav tako želimo ugotoviti primerna in neprimerna okolja za njuno uporabo ter pregledati izvajanje relacijskih podatkovnih baz v vsebovalnikih. Ugotovili smo, da sta Docker in Podman učinkoviti orodji za upravljanje z vsebovalniki, ki poenostavita razvojne procese. Prav tako smo pogledali primere dobre ter slabe uporabe vsebovalnikov, pri čemer smo ugotovili, da lahko vsebovalniki predstavljajo zelo primerno okolje za relacijske podatkovne baze v razvoju, vendar nam z uporabo velikih količin podatkov lahko povzroči številne težave
Ključne besede: Docker, Podman, Relacijske podatkovne baze
Objavljeno v DKUM: 14.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (1,57 MB)

3.
Postopek kreiranja dinamične spletne strani
Nace Srebre, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo predstavili osnove, zgodovino ter delovanje interneta, ki so pomembne za izdelavo spletnih strani. Predstavili smo tudi, kaj so DNS-strežniki ter kaj vse potrebujemo, preden se začne proces izdelave spletne strani. Pregledali smo tudi entitetno-relacijski model, ki smo ga uporabili za podatkovno bazo, ki bo podpirala stran ter samo izdelavo podatkovne baze. Prikazali smo tudi uporabo jezikov, kot sta PHP in ASP.NET, za spreminjanje statičnih strani v dinamične, ter primerjali težavnosti ustvarjanja strani s sistemom WordPress.
Ključne besede: HTML, CSS, PHP, WordPress
Objavljeno v DKUM: 19.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (2,57 MB)

4.
Pregled orodij za analizo in vizualizacijo performans relacijskih podatkovnih baz
Žan Janžekovič, 2024, diplomsko delo

Opis: Relacijske podatkovne baze in sisteme za upravljanje relacijskih podatkovnih baz (SUPB) je potrebno stalno analizirati in spremljati njihovo delovanje. Želimo si, da bi pravočasno zaznali trende v delovanju podatkovne baze in s tem preprečili počasno in neučinkovito delovanje. Pri tem nam zelo pomaga analiza in vizualizacija performans relacijskih podatkovnih baz. Na trgu obstaja mnogo rešitev, ki so odprtokodne in zaprto kodne. V teoretičnem delu diplomske naloge bomo opisali relacijske podatkovne baze, sisteme za upravljanje relacijskih podatkovnih baz, SQL, značilnosti performans relacijskih podatkovnih baz in predstavili podatkovno bazo ter SUPB-je, ki jih bomo uporabili v praktičnem delu naloge. Prav tako bomo opisali in predstavili analizo performans relacijskih podatkovnih baz ter pomen vizualizacije pri razumevanju analize. V praktičen delu bomo predstavili in primerjali orodja, ki so namenjena analizi in vizualizaciji performans relacijskih podatkovnih baz. Pri pregledu posameznih orodij nas bo zanimala kompatibilnost s podatkovnimi bazami, odprtokodnost oz. zaprto kodnost, funkcije in funkcionalnosti, enostavnost uporabe, vpliv orodja na performans podatkovnih baz, razširljivost, opozorila in obveščanje, podpora in skupnost, prilagoditev, cena, integracija z drugimi orodji ter varnost.
Ključne besede: relacijska podatkovna baza, analiza performans, vizualizacija, pregled orodij
Objavljeno v DKUM: 19.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (2,69 MB)

5.
Data breaches in healthcare: security mechanisms for attack mitigation
Lili Nemec Zlatolas, Tatjana Welzer Družovec, Lenka Lhotska, 2024, izvirni znanstveni članek

Opis: The digitalisation of healthcare has increased the risk of cyberattacks in this sector, targeting sensitive personal information. In this paper, we conduct a systematic review of existing solutions for data breach mitigation in healthcare, analysing 99 research papers. There is a growing trend in research emphasising the security of electronic health records, data storage, access control, and personal health records. The analysis identified the adoption of advanced technologies, including Blockchain and Artificial Intelligence, alongside encryption in developing resilient solutions. These technologies lay the foundations for addressing the prevailing cybersecurity threats, with a particular focus on hacking or malicious attacks, followed by unauthorised access. The research highlights the development of strategies to mitigate data breaches and stresses the importance of technological progress in strengthening data security. The paper outlines future directions, highlighting the need for continuous technological progress and identifying the gaps in the attack mitigations.
Ključne besede: data security, privacy, sensitive personal information, electronic health records, cybersecurity
Objavljeno v DKUM: 23.08.2024; Ogledov: 109; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (1,51 MB)

6.
Uporaba orodja Apache NiFi za integracijo podatkov v velepodatkovni sistem
Miha Klančnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na uporabo orodja Apache NiFi za integracijo podatkov v velepodatkovni sistem, kar izboljšuje operativno učinkovitost in odločanje v podjetjih. V prvem delu je predstavljen teoretični pregled orodja Apache NiFi in njegovih funkcionalnosti, v praktičnem delu pa so implementirani novi podatkovni cevovodi, ki vključujejo prenos in transformacijo podatkov med Microsoft SQL Serverjem in podatkovnim jezerom v novem velepodatkovnem sistemu. Rezultati raziskave kažejo, da NiFi učinkovito podpira različne podatkovne formate ter je primeren in prilagodljiv za različne primere uporabe.
Ključne besede: Apache NiFi, integracija podatkov, velepodatkovni sistem
Objavljeno v DKUM: 08.08.2024; Ogledov: 563; Prenosov: 45
.pdf Celotno besedilo (2,06 MB)

7.
Avtomatizirana migracija podatkovnega modela z uporabo knjižnice Liquibase
Matej Posavec, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo spoznali knjižnico Liquibase in raziskali možnosti migracij, ki jih ponuja za izvedbo nad podatkovnimi bazami. Pripravili smo testno aplikacijo, kjer smo preizkusili funkcije orodja, nakar smo najprimernejšo implementacijo vključili v obstoječe projekte. Na koncu smo delovanje pripravljene rešitve preverili na primerih resničnega sveta.
Ključne besede: liquibase, baza, migracija, avtomatizacija, devops
Objavljeno v DKUM: 08.08.2024; Ogledov: 184; Prenosov: 25
.pdf Celotno besedilo (2,72 MB)

8.
Razvoj in postavitev aplikacijskih rešitev na oblačni storitvi
Zmago Granfola, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava računalništvo v oblaku s poudarkom na Amazon Web Services (AWS). Podrobno analizira storitvene modele in prednosti ter slabosti uporabe oblaka. Osredotoča se na implementacijo spletne aplikacije na AWS in pregledno predstavlja ključne storitve, kot so EC2, RDS in S3. S pomočjo primerjave s konkurenčnimi ponudniki in prakso prikazuje praktično uporabnost računalništva v oblaku.
Ključne besede: računalništvo v oblaku, Amazon Web Service, spletna aplikacija.
Objavljeno v DKUM: 03.06.2024; Ogledov: 159; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (797,20 KB)

9.
Optimizacija postopkov odobritve z uporabo aplikacije razvite v okolju Oracle APEX : diplomsko delo
Jakob Polegek, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo predstavili postopek razvoja aplikacije za upravljanje z inventarjem. Najprej smo predstavili okolje APEX in njegovo zgodovino, tehnologije in orodja, med katere spadajo PL/SQL, HTML, CSS, JavaScript, Quick SQL in diagrams.net. Nato je sledil razvoj podatkovne baze in vnos testnih podatkov, na koncu pa še razvoj spletne aplikacije v okolju APEX. V tej fazi smo velik poudarek dali predvsem na deljeno komponento za opredelitev nalog.
Ključne besede: razvojno okolje, APEX, spletna aplikacija, PL/SQL, odobritve
Objavljeno v DKUM: 12.10.2023; Ogledov: 656; Prenosov: 94
.pdf Celotno besedilo (4,52 MB)

10.
Pregled sistemov za upravljanje z dokumenti : diplomsko delo
Jaka Udovič, 2023, diplomsko delo

Opis: Elektronsko upravljanje dokumentov je pomemben del poslovnih procesov, saj pripomore k znižanju stroškov in zmanjša porabo časovnih in človeških virov. Diplomsko delo obsega pregled elektronskih sistemov za upravljanje z dokumenti. Začetna poglavja zajemajo opis upravljanja z dokumenti in elektronskih dokumentnih sistemov. Delo se nadaljuje s pregledom rešitev za urejanje dokumentov, med katerimi smo izbrali štiri za primerjavo. Izbrane sisteme smo raziskali, preizkusili in zapisali njihove lastnosti, na podlagi katerih smo v zadnjem delu opravili vrednotenje posamezne rešitve. Zaključek obsega obrazložitev in analizo rezultatov.
Ključne besede: dokument, upravljanje, pregled, primerjava
Objavljeno v DKUM: 21.09.2023; Ogledov: 410; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (1,33 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici