| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 21
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Učinki vpeljave poslovne analitike v procesu digitalne tranformacije: analiza primera
Žan Plahuta, 2024, magistrsko delo

Opis: Poslovna analitika postaja vse večji in pomembnejši del poslovanja vsakega podjetja, zato je pomembno, da je pravilno implementirana in vpeljana v podjetje, kar prinese številne pozitivne lastnosti in izboljšave, tako na področju zaposlenih kot tudi na področju poslovanja podjetja samega. Na podlagi teoretične literature in raziskav najprej preučimo in opredelimo poslovno analitiko na splošno. Začnemo s samo zgodovino poslovne analitike in njenim razvojem skozi čas, sledi opredelitev procesa poslovne analitike in njenih nivojev, po katerih je strukturirana, kjer obrazložimo njeno delitev na različne tipe. Nato razdelimo trende poslovne analitike na štiri trenutno najpomembnejše dele in vsakega na primerih obrazložimo. V poglavju o vizualizaciji podatkov pojasnimo načela učinkovite vizualizacije, za tem pa preučimo in obrazložimo še tipe vizualizacij in nadzornih plošč, ki se jih najpogosteje poslužujemo za čim bolj uspešen in enostaven prikaz podatkov. Sledi predstavitev in primerjava različna orodja, ki se uporabljajo za ustvarjanje vizualizacij in nadzornih plošč v poslovni analitiki, v zadnjem poglavju teoretičnega dela pa še opišemo in obrazložimo učinke vpeljave poslovne analitike v podjetje na podlagi raziskav. Prvo poglavje analize primera predstavlja pregled trenutnega stanja podatkov v podjetju pred implementacijo in vpeljavo poslovne inteligence, kjer je opisano trenutno stanje in izzivi s katerimi se bomo soočali tekom vpeljave. Za tem je opisan postopek in obrazložitev ustvarjanja podpornih modulov za povezavo, preoblikovanje in shranjevanje podatkov s podatkovno zbirko, nato pa še opis orodja in prikaz vzpostavitve orodja Metabase s katerim bomo pripravili vizualizacije in nadzorne plošče. V nadaljevanju je opisana še priprava posameznih nadzornih plošč in vizualizacij, ki smo jih tekom implementacije in vpeljave ustvarili. V zadnje poglavju analize primera pa so opisane ugotovitve rezultatov analiz vpeljave poslovne analitike v podjetje.
Ključne besede: poslovna analitika, vizualizacija podatkov, nadzorna plošča, Metabase
Objavljeno v DKUM: 16.07.2024; Ogledov: 148; Prenosov: 38
.pdf Celotno besedilo (3,47 MB)

2.
Beljakovinski označevalci vnetja v kliničnem točkovnem sistemu tveganja, ki napoveduje preživetje pri bolnikih po resekciji jetrnih zasevkov raka debelega črevesa in danke
Irena Plahuta, 2024, doktorska disertacija

Opis: Izhodišča: Jetrni zasevki raka debelega črevesa in danke so še vedno terapevtski izziv. Poleg zamejitve bolezni in njene resektabilnosti nam pri izboru bolnikov lahko pomagajo klinični točkovni sistemi tveganja. Manjkajoči dejavniki preprečijo uporabo teh sistemov ali onemogočajo njihovo presojo. Liverpoolski točkovnik vsebuje sistemski vnetni odziv, izražen kot razmerje med nevtrofilci in limfociti. Namen raziskave je bil ugotoviti, ali lahko to razmerje nadomestimo z beljakovinskimi označevalci vnetja in dosežemo prognostično veljavnost prilagojenega modela. Materiali in metode: Retrospektivna klinična raziskava je zajela 371 bolnikov, ki so imeli v letih 2000–2020 prvo resekcijo jetrnih zasevkov raka debelega črevesa in danke. Šest dejavnikov preživetja iz Liverpoolskega točkovnika in tri kandidatne beljakovinske označevalce (C-reaktivni protein, albumin in fibrinogen) smo razvrstili z analizo preživetja po Kaplan-Meierju, integralom Is ter Coxovo uni- in multivariatno regresijsko analizo. Nato smo oblikovali končni Coxov multivariatni regresijski model in z metodo po Kaplan-Meierju izračunali preživetje. Rezultati: C-reaktivni protein je po vseh štirih metodah razvrščanja na tretjem mestu med devetimi dejavniki preživetja, ima visoko napovedno vrednost in je stabilen v multivariatnih modelih. Povprečno celokupno preživetje bolnikov s povišano vrednostjo C-reaktivnega proteina je krajše za 21,6 meseca. V končnem modelu znaša mediano celokupno preživetje bolnikov 40 mesecev. Mediano celokupno preživetje bolnikov v skupini z nizkim tveganjem je 54 mesecev, v skupini z visokim tveganjem pa 31 mesecev. Zaključek: C-reaktivni protein lahko nadomesti razmerje med nevtrofilci in limfociti v raziskavah potrjevanja kliničnega točkovnega sistema tveganja, ki napoveduje preživetje bolnikov po resekciji jetrnih zasevkov raka debelega črevesa in danke.
Ključne besede: Rak debelega črevesa in danke, jetrni zasevki, vnetni odziv, preživetje, razvrščanje
Objavljeno v DKUM: 17.05.2024; Ogledov: 359; Prenosov: 42
.pdf Celotno besedilo (2,14 MB)

3.
Ribogojilište i kovačnica Urh
Lea Plahuta, Jan Pokomy, 2021, samostojni strokovni sestavek ali poglavje v monografski publikaciji

Objavljeno v DKUM: 24.01.2024; Ogledov: 295; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (103,35 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Preračun transportne linije za indonezijski premog v premogovniku Velenje : magistrsko delo
Klemen Plahuta, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo prikazali in preračunali verižni ter tračni transporter navpične in vodoravne izvedbe, ki sestavljajo novo transportno linijo za transport indonezijskega premoga. V izhodiščnem delu magistrskega dela je opisan posamezen transporter nove transportne linije. Preračuni odporov pri gibanju transporterjev in potrebne pogonske moči so izdelani analitično s pomočjo izrazov za preračun verižnega in tračnega transporterja. Določili smo potrebne moči posameznih transporterjev. Pri izračunu smo upoštevali podano zmogljivost, hitrost, nasipno gostoto premoga ter dolžino transporterja. Pri izdelavi numerične simulacije smo uporabili programski paket ANSYS Rocky in simulirali presipno mesto. Prikazali smo numerične rezultate masnega pretoka, obnašanje materiala, sile in napetosti nastale na tračnem transporterju.
Ključne besede: transport premoga, verižni transporter, tračni transporter, odpori pri gibanju in preračun pogonske moči, numerična simulacija DEM
Objavljeno v DKUM: 27.09.2023; Ogledov: 400; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (5,68 MB)

5.
Achievements in surgical treatment for colorectal liver metastases from 2000 until 2020
Irena Plahuta, Tomislav Magdalenić, Špela Turk, Stojan Potrč, Arpad Ivanecz, 2022, izvirni znanstveni članek

Ključne besede: colorectal cancer, liver metastases, hepatectomy, survival
Objavljeno v DKUM: 17.01.2023; Ogledov: 537; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (180,00 KB)
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

6.
Razvoj mobilne aplikacije Moj klub : diplomsko delo
Žan Plahuta, 2022, diplomsko delo

Opis: Osrednji cilj diplomske naloge je povezati sodobne tehnologije in razviti mobilno aplikacijo za digitalizacijo poslovanja manjših klubov in društev. Pred razvojem aplikacije smo najprej preučili trg in že obstoječe aplikacije ter njihove funkcionalnosti. Lastna aplikacija bo nudila urejanje dogodkov, inventarja, rezultatov in uporabnikov. Tekom naloge pa smo preučili in opredelili prednosti in slabosti uporabljenih tehnologij.
Ključne besede: Android, Firebase, mobilna aplikacija, Java
Objavljeno v DKUM: 17.10.2022; Ogledov: 644; Prenosov: 52
.pdf Celotno besedilo (3,02 MB)

7.
Ethical discourses of Airbnb animal experiences
Lea Plahuta, 2021, magistrsko delo

Opis: Animal tourism represents a large part of the tourist market. Due to its growth, the number of animals involved in tourism is also increasing, which often has a negative impact on their welfare and the preservation of the animal species. In response to the public concerns regarding the negative impacts on animal use in tourism and other areas, a number of ethical approaches have been discussed and developed. These have become the starting point for formulating the strategies, guidelines and policies of many tourism companies that use animals for tourism purposes. Among them is Airbnb, one of the leading tourism companies in the world, which in 2019, presented travel experiences that involve animals in various ways. In addition to the research of the animal experiences offered on the Airbnb online platform, the empirical part focused mainly on researching ethical discourses reflected in discussions of animal experience by both Airbnb and its animal experience providers, where we found out that both used different ethical discourses. Airbnb has represented a caring discourse based on the principle of ecofeminist approach and animal welfare discourse, the latter reflecting the involvement of a non-profit organization World Animal Protection in shaping its policies, which follow the framework of the five freedoms. The ethical discourses of the providers were also caring discourse and animal welfare discourse, with added utilitarian and ecocentric discourses. The only discourse that was not represented within the chosen ethical approaches is the animal rights discourse, which does not approve of any use of animals.
Ključne besede: tourism, animals, ethics, experiences
Objavljeno v DKUM: 29.11.2021; Ogledov: 1096; Prenosov: 79
.pdf Celotno besedilo (2,06 MB)

8.
Optimizacija oskrbne verige z uporabo ERP rešitve Pantheon na primeru proizvodnega podjetja
Patricija Plahuta, 2019, magistrsko delo

Opis: Pri vodenju poslovanja podjetij prihaja do čedalje višjih zahtev, ki jim morajo podjetja slediti. Brez modernih ERP-rešitev si danes poslovanja skorajda ne moremo več predstavljati, saj so za učinkovitost podjetja nujno potrebna. Pri uvajanju ERP-rešitev se podjetja soočajo z izzivi, kako ta orodja učinkovito uporabiti. Treba je opredeliti optimalne procese, ki so hkrati dovolj preprosti in zagotovijo doseganje poslovnih ciljev. Za doseganje poslovnih ciljev pa je pomembna tudi povezanost členov oskrbne verige. Osnova za učinkovito upravljanje oskrbne verige predstavlja točne in pravočasne informacije na kateremkoli členu verige. Vsako podjetje mora zgraditi informacijsko podporo, ki ustreza načinu poslovanja in okolju, v katerem je. Avtomatizacija procesov predstavlja izziv pri optimiziranju oskrbnih verig, potrebna pa je zaradi odprave morebitnih stroškov, hitre odzivnosti glede izpolnitve naročila in zagotavljanja povezljivosti z drugimi členi oskrbne verige. Sama uvedba ERP-rešitve ni dovolj za uspešno poslovanje, temveč mu daje podlago za lažjo dosego le-tega. V proučevanem podjetju smo se srečali s težavami že v fazi uporabe ERP-rešitve, saj se določeni poslovni procesi niso izvajali optimalno. Pred prenovo poslovnih procesov si moramo izbrati le tiste, ki so zanjo smiselni, saj se moramo prenove poslovnih procesov lotiti sistematično. Brez poudarka in opredelitve kritičnih procesov, ki ovirajo nemoten potek dela, bi bili viri in čas zaman porabljeni. V magistrskem delu smo najprej predstavili in opisali ERP-rešitve na splošno. Spoznali smo njihovo zgodovino, nekaj glavnih značilnosti vseh ERP-rešitev, njihove prednosti in slabosti ter si ogledali različne pristope pri uvajanju ERP-rešitve v podjetje. V nadaljevanju smo pozornost namenili fazi uporabe življenjskega cikla ERP-rešitve in predstavili tudi nekaj primerov, v katerih so jih podjetja slabo uporabljala. Podrobneje smo predstavili ERP-rešitev Pantheon, saj je uvedena tudi v preučevano podjetje. Spoznali smo njene značilnosti, strukturo, možne razširitve in različice, primerne za različne velikosti in dejavnost podjetja. V zadnjem poglavju smo povezali teoretična spoznanja in si na podlagi študije primera ogledali, kako je z upravljanjem oskrbne verige s pomočjo ERP-rešitve Pantheon v praksi. Ugotovili smo, s kakšnimi težavami se lahko podjetja srečajo med delovanjem in poiskali rešitve zanje.
Ključne besede: oskrbne verige, ERP-rešitve, informacijski sistem, ERP-rešitev Pantheon, Sure Step metodologija, poslovni procesi
Objavljeno v DKUM: 24.10.2019; Ogledov: 1283; Prenosov: 133
.pdf Celotno besedilo (1,27 MB)

9.
Preračun odkopnega verižnega transporterja s strgali v Premogovniku Velenje : diplomsko delo
Klemen Plahuta, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo prikazali in preračunali verižni transporter s strgali z dvema pogonskima motorjema za transport premoga. V izhodiščnem delu diplomske naloge je opisana odkopna oprema ter transport premoga. Preračun odporov pri gibanju transporterja in potrebne pogonske moči je izdelan analitično s pomočjo izrazov za preračun redlerjevega (verižnega) transporterja s strgali. V diplomskem delu smo določili moč obeh pogonskih elektromotorjev ter izdelali primerjavo s trenutnim transporterjem, ki je v obratu. Pri izračunu smo upoštevali podano zmogljivost, hitrost, nasipno gostoto premoga ter dolžino transporterja.
Ključne besede: odkopna oprema, verižni transporter, transport premoga, preračun pogonske moči
Objavljeno v DKUM: 16.10.2019; Ogledov: 1606; Prenosov: 143
.pdf Celotno besedilo (1,54 MB)

10.
Analiza term, ki so pristopile k zeleni shemi slovenskega turizma
Lea Plahuta, 2018, diplomsko delo/naloga

Opis: Sodobna družba je tudi na področju turizma vedno bolj naravnana k odgovornemu in trajnostnemu razvoju. K takšnemu razvoju spodbuja Zelena shema slovenskega turizma (v nadaljevanju ZSST), ki posameznim turističnim organizacijam med drugim ponuja tudi orodja za spremljanje in analizo njihovega trajnostnega upravljanja. Namen kvalitativne raziskave, ki smo jo izvajali junija in julija 2018, je bil analizirati trajnostno poslovanje v petih izbranih termah. Podatke smo pridobili s pomočjo intervjujev. Analiza podatkov je pokazala, da so vsi pridobili okoljski znak eko marjetica in da skladno z zahtevami tega znaka tudi izvajajo obvezne ukrepe za omejevanje porabe energije in vode, pravilno ravnajo z odpadki, preudarno uporabljajo čistilna sredstva, v svojo dejavnost vključujejo lokalno skupnost idr. Pristop k ZSST vsi vključeni v raziskavo priporočajo tudi tistim, ki do sedaj k njej še niso pristopili. Inovativne in kakovostne rešitve z visoko dodano vrednostjo na področju trajnostnega razvoja v turizmu smo zasledili samo pri dveh termah, zato menimo, da to področje pri vseh potrebuje prednostno obravnavo.
Ključne besede: trajnostni turizem, Zelena shema slovenskega turizma, slovenske terme
Objavljeno v DKUM: 25.10.2018; Ogledov: 1518; Prenosov: 198
.pdf Celotno besedilo (994,59 KB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici