| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Varovanje poslovnih skrivnosti s strani zaposlenih - primerjava med javnim in zasebnim sektorjem : magistrsko delo
Kristina Grill, 2015, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava temo varovanja poslovnih skrivnosti s strani zaposlenih. Poslovne skrivnosti niso nov koncept, saj so bile prisotne že v zgodovini, spreminjala se je le njihova vsebina. Zanje je značilno, da varujejo določeno znanje, podatke, ideje, posledično pa ohranjajo tajnost in prinašajo prednost pred konkurenco. Podatki in zaposleni tako prevzemajo vlogo najpomembnejšega kapitala organizacije, zato morajo le-te poskrbeti za ustrezno varovanje in izobraževanje. Razlogov za ogroženost poslovnih skrivnosti ni malo, zagotovo pa je eden izmed njih radovednost, ki izhaja iz človeške narave, pozabiti pa ne smemo niti na razlike v gospodarskih dosežkih in željo po čim krajši poti do uspeha. Vire ogrožanja poslovnih skrivnosti predstavljajo vsi tisti, ki si od njih obetajo korist, tako konkurenčne organizacije, zaposleni, kot tudi tuje vlade ter nenehni razvoj nove tehnologije. Zloraba, izdaja in gospodarsko vohunstvo pa so glavni načini omenjenih virov za pridobitev tuje poslovne skrivnosti. Motivi, ki jih pri tem ženejo, so različni. Prednjačijo želja po uspehu, finančna korist, lahko tudi osebno maščevanje in nezadovoljstvo na delovnem mestu. Organizacije morajo zato stremeti k sprejetju ustreznih ukrepov za varovanje poslovnih skrivnosti, zaposlenim pa omogočiti izobraževanje in usposabljanje, saj predstavljajo pomemben člen v varnostni verigi organizacije. Zagotovo je pomembna tudi skrb za organizacijsko kulturo, kajti zadovoljni zaposleni predstavljajo temelj uspeha organizacije. To je potrdila tudi raziskava, ki smo jo izvedli s pomočjo vprašalnika na naključnem vzorcu zaposlenih v Sloveniji. Rezultati so pokazali, da dejavniki, povezani s plačilno disciplino, občutkom pripadnosti podjetju in varnostjo zaposlitve, v manjši meri vplivajo na samo varovanje poslovnih skrivnosti ne glede na sektor zaposlitve. Podrobnejši rezultati in ugotovitve pa so predstavljeni v empiričnem delu naloge.
Ključne besede: organizacija, poslovne skrivnosti, varovanje, varnostni ukrepi, zaposleni, javni sektor, zasebni sektor, pravna ureditev, primerjave, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 26.08.2015; Ogledov: 2107; Prenosov: 519
.pdf Celotno besedilo (458,35 KB)

2.
Razpoznavanje in obramba pred spletnim socialnim inženiringom : diplomsko delo univerzitetnega študija
Kristina Grill, 2012, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava temo spletnega socialnega inženiringa, ki je izpopolnjena oziroma manj tvegana in nekoliko spremenjena oblika klasičnega socialnega inženiringa. Ta deluje s pomočjo človeške interakcije, gre pa za proces izkoriščanja zaupanja ljudi, z namenom pridobitve določenih podatkov. Spletni socialni inženirji za svoje delovanje potrebujejo računalniško tehnologijo in svetovni splet, ki jim predstavlja neskončno zalogo žrtev, te pa so dostopne ves čas. Namen spletnih socialnih inženirjev je prevara, ki jo uporabijo za dosego zastavljenega cilja, kar pa predstavlja veliko tveganje za informacijsko varnost, saj so tehnike napadalcev zelo napredne in za povprečnega uporabnika spleta neopazne. Ker je socialni inženiring vse bolj pogost na spletu, se lahko prav vsak znajde kot žrtev napada. Slednje je možno opaziti tudi v medijih, kjer lahko zasledimo vse pogostejše primere spletnih goljufij. Obramba pred spletnim socialnih inženiringom je zelo težavna, saj so tehnike različne, različno pa je tudi znanje uporabnikov spleta. Uspešnost napada je odvisna od samega uporabnika in pa predvsem iznajdljivosti napadalca oziroma socialnega inženirja. Ti največkrat izkoriščajo človeško nagnjenost k zaupanju in pomoči ter tako zavedejo uporabnika, da jim nasede in izda podatke, do katerih niso upravičeni. Razvoj svetovnega spleta je tako ponudil socialnim inženirjem nov prostor za delovanje, uporabnikom pa poleg različnih prednosti prinesel tudi tveganja za informacijsko varnost. To je pokazala tudi raziskava, ki smo jo opravili, saj se je kar nekaj uporabnikov spleta že srečalo z nevšečnostmi, ki jih povzročajo poskusi napadov. Tehnična zaščita ji lahko obvaruje le do določene stopnje, vendar popolne informacijske varnosti uporabnikom ne more zagotoviti. Pogosto je odvisno od nas samih ali bomo nasedli prevari in tako omogočili izvršitev napada, ali pa se bomo obvarovali.
Ključne besede: svetovni splet, socialni inženiring, spletne prevare, zaščita, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 09.10.2012; Ogledov: 1556; Prenosov: 173
.pdf Celotno besedilo (484,03 KB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici