1.
Korupcija v slovenskem bančnem sektorju : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloKlavdija Japelj, 2018, diplomsko delo
Opis: Namen diplomskega dela je bil raziskati elemente korupcije in bančnega sektorja z namenom ugotavljanja a) prisotnosti korupcije v bančnem sektorju v Republiki Sloveniji, b) vzroka nastanka korupcije v bančnem sektorju, c) vpliva oziroma posledic korupcijskih ravnanj na bančne institucije in državo oziroma družbo ter d) identifikacije ukrepov za preprečevanje korupcije na tem področju. S tem v zvezi smo po pregledu primarne in sekundarne literature s pomočjo raziskovalne metode študije primerov opravili kvalitativno analizo stališč strokovne javnosti in dostopnih primerov ugotovljene korupcije s strani organov pregona (Policije), Komisije za preprečevanje korupcije, Vrhovnega državnega tožilstva, Računskega sodišča in Preiskovalnega telesa državnega zbora. Raziskava je bila omejena na ozemlje Republike Slovenije in utemeljena korupcijska ravnanja v Sloveniji.
Rezultati kažejo, da ima korupcija negativen vpliv na bančne institucije predvsem v premoženjskem smislu, saj se le-ta kaže v ogromnih finančnih stroških za banke in gospodarstvo, kar je v preteklosti celo privedlo do globalnih gospodarskih oziroma finančnih kriz. Poleg želje po večji moči in boljšem položaju, vpliva neformalnih mrež (nasprotja interesov) pa so k izvršitvi koruptivnih ravnanj predvsem pripomogle objektivne – sistemske pomanjkljivosti, in sicer neučinkovit nadzor in delovanje organov odkrivanja in pregona, slaba zakonodaja in nepreglednost postopkov.
Slovenija bi morala za zmanjševanje vseh tveganj oziroma koruptivnih ravnanj v bančnem sektorju nujno urediti zakonodajno področje, izboljšati nadzor in skladnost poslovanja, povečati transparentnost in ureditev nasprotja interesov ter lobiranja.
Ključne besede: korupcija, banke, bančni sektor, preprečevanje, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 18.07.2018; Ogledov: 941; Prenosov: 103
Celotno besedilo (914,59 KB)