3.
KAKOVOST SPLETNEGA IZOBRAŽEVANJA V ODVISNOSTI OD KAKOVOSTI SPLETNEGA UČNEGA OKOLJAMartina Breg, 2010, diplomsko delo
Opis: Diplomska naloga je razdeljena na tri dele. V prvem delu so predstavljena teoretična izhodišča, ki se nanašajo na raziskovalni problem merjenja kakovosti e izobraževanja v odvisnosti od kakovosti spletnih učnih okolij. Teoretična izhodišča s področja spletnega učnega okolja smo črpali predvsem iz izbranih teorij John O. 'Donoghue in znanstvenih člankov avtorjev Keith Harman, Alex Koohang itd. S področja kakovosti in evalvacije izobraževanja smo uporabili teoretična izhodišča in model Donald L. Kirkpatricka, James D. Kirkpatricka in Tanje Možina.
Drugi del diplomske naloge temelji na empiričnem delu, kjer smo preverjali statistično povezavo med kakovostjo e izobraževanja in kakovostjo spletnega učnega okolja. Spletna učna okolja so bila eCampus in Moodle. Hipoteza, katero smo potrjevali, se je glasila: »Med kakovostjo e-izobraževanja in kakovostjo spletnega učnega okolja je statistično pomembna povezava«. Kriteriji za preverjanje hipoteze so bili razdeljeni na dva dela: na merjenje kakovosti e-izobraževanja in na merjenje kakovosti spletnega učnega okolja. Kakovost spletnih učnih okolij smo merili z lastnimi kriteriji, kakovost e-izobraževanja pa s pomočjo Kirkpatrickovega modela, ki je tradicionalni štiristopenjski model, in predstavlja strukturiran pristop k merjenju izobraževalnih programov.
Za preverjanje hipoteze je bila uporabljena metoda anketiranja. Zasnovali smo anonimni vprašalnik za vse naključne uporabnike spletnega učnega okolja Moodle ali eCampus. Sestavljen iz dveh delov je vseboval Lickertovo lestvico in osnovne demografske podatke (spol, starost, status).
V tretjem delu smo opisali naše izsledke in s korelacijsko analizo potrdili hipotezo. Rezultate smo statistično obdelali in prikazali demografske podatke uporabnikov, ponazorili razmerje uporabnikov glede na dve vrsti spletnega učnega okolja ter izsledke tudi grafično ponazorili.
Ključne besede: E-izobraževanje, spletna učna okolja, merjenje kakovosti, Kirkpatrickov model, korelacijska analiza.
Objavljeno v DKUM: 08.12.2010; Ogledov: 7977; Prenosov: 356
Celotno besedilo (2,38 MB)