| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 569
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Dinamika dela v revizijski ekipi
Jasmina Hobot, 2024, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je preučiti vpliv organizacijske kulture revizijskega podjetja na posameznika, revizijsko ekipo in njene člane ter organizacijo dela. Diplomsko delo temelji na raziskovanju ugotovitev različnih avtorjev iz preteklih raziskav, in sicer pri velikih štirih revizijskih podjetij (angl. Big 4 audit firms), ki veljajo za velika podjetja s področja revizije, računovodstva in poslovnega svetovanja. V diplomskem delu smo se tako omejili izključno na izvajanje revizijske dejavnosti. Diplomsko delo začnemo s predstavitvijo razlike med profesionalizmom in komercializmom v revizijskem podjetju, vplivom etične kulture na podjetje kot celoto, na ekipo in na vsakega posameznika. Opredelili smo možne načine pridobivanja znanja v revizijskem podjetju. Nato smo predstavili temeljna revizijska načela in nevarnosti zanje. Opredelimo tudi pojem revizijske ekipe, posamezne ravni članov v revizijski ekipi, ki so izoblikovani v obliki hierarhične lestvice. V nadaljevanju diplomskega dela opredelili pojem dinamike dela v revizijski ekipi in predstavili možne dejavnike, ki vplivajo na samo izgradnjo. Na dinamiko dela v revizijski ekipi vpliva možnost kariernega napredovanja članov v revizijski ekipi, velik vpliv ima tudi sama motivacija in dejavniki odhoda članov revizijske ekipe. Na podlagi proučitev smo zapisali možne predloge, ki lahko vplivajo na izboljšanje dinamike dela v revizijskem podjetju. Možni dejavniki za izboljšavo dinamike dela so ozaveščanje zaposlenih o pomenu organizacijske kulture v revizijskem podjetju, razglabljanje o napakah v poslih revizije, povezovanje članov revizijske ekipe, nudenje dodatnega izobraževanja, nagrajevanje ipd. Omejitev diplomskega dela je, da nismo delovali oz. ne delujemo v revizijskem podjetju oz. nismo pridobili vpogleda v delovanje revizijskih podjetij velike četverice. Na podlagi pregleda ugotovitev iz preteklih raziskav smo preverjali hipoteze. V diplomskem delu prvo hipotezo, da na dinamiko dela v revizijski ekipi ima vpliv možnost hitrega kariernega napredovanja posameznih članov revizijske ekipe v reviziji, nismo ne potrdili ne ovrgli. Drugo hipotezo, da na dinamiko dela v revizijski ekipi ima vpliv odhod članov revizijske ekipe, pa smo potrdili. V bodoče bi se lahko usmerili v raziskovanje na praktičnih primerih dinamike dela v revizijski ekipi v posameznem revizijskem podjetju z namenom raziskovanja dejavnikov, ki vplivajo na dinamiko dela.
Ključne besede: Revizija, revizijsko podjetje, ekipa, zaposleni, revizijski partner, kultura, dinamika.
Objavljeno v DKUM: 24.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (1,30 MB)

2.
Schemann, Hans; Mellado Blanco, Carmen; Buján, Patricia; Iglesias, Nelly; Larreta, Juan P.; Mansilla, Ana (2013): Idiomatik Deutsch-Spanisch/Diccionario idiomático alemán-español.Hamburg. Hamburg: Helmut Buske Verlag GmBH. 1202 pp.
Jasmina Markič, Vida Jesenšek, 2013, recenzija, prikaz knjige, kritika

Opis: Schemann, Hans; Mellado Blanco, Carmen; Buján, Patricia; Iglesias, Nelly; Larreta, Juan P.; Mansilla, Ana (2013): Idiomatik Deutsch-Spanisch/Diccionario idiomático alemán-español.Hamburg. Hamburg: Helmut Buske Verlag GmBH. 1202 pp.
Ključne besede: španščina, nemščina, frazeološki slovar, recenzije
Objavljeno v DKUM: 13.09.2024; Ogledov: 36; Prenosov: 0
URL Povezava na celotno besedilo

3.
Ravnovesje med delom in družino ter zavzetost zaposlenih pri delu v podjetju x
Marjeta Horvat, 2024, magistrsko delo

Opis: Sodobni način življenja prinaša številne izzive, med katerimi je usklajevanje delovnih in družinskih obveznosti eden najpomembnejših. Tudi delovno okolje je vse bolj zahtevno, kar lahko vpliva na ravnovesje med delom in družino ter na zavzetost zaposlenih pri delu. Magistrsko delo se osredotoča na raziskovanje različnih dejavnikov, ki vplivajo na ravnovesje med delom in družino ter na zavzetost zaposlenih pri delu. Razdeljeno je na teoretični, empirični in zaključni del. V okviru teoretičnega dela smo pregledali literaturo in obstoječe raziskave s področja ravnovesja med delom in družino ter zavzetosti zaposlenih. V izbranem podjetju smo izvedli raziskavo med zaposlenimi, s katero smo raziskali, kakšna je stopnja zavzetosti zaposlenih pri delu in kateri dejavniki vplivajo na zavzetost. Zanimalo nas je, na kakšen način podjetje podpira usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja ter kakšen vpliv ima stopnja zadovoljstva z ravnovesjem med poklicnim in zasebnim življenjem na zavzetost zaposlenih. Rezultati raziskave so pokazali, da ni povezave med stopnjo zadovoljstva z ravnovesjem med poklicnim in zasebnim življenjem in zavzetostjo zaposlenih. Večina zaposlenih v izbranem podjetju ima srednjo stopnjo delovne zavzetosti, čeprav podjetje skrbi za povečevanje zavzetosti zaposlenih pri delu. Rezultati raziskave kažejo, da so zaposleni zadovoljni z ukrepi, ki jih za zagotavljanje ravnovesja med delom in družino nudi podjetje x. Na podlagi rezultatov smo oblikovali priporočila za podjetje x, kako lahko še izboljša politiko in prakse, ki podpirajo ravnovesje med delom in družino ter zavzetost zaposlenih pri delu.
Ključne besede: zaposleni, usklajevanje, zavzetost, delo, družinsko življenje
Objavljeno v DKUM: 30.08.2024; Ogledov: 85; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (1,32 MB)

4.
Primerjava izbora članov projektnega tima po metodologijah belbina in chatgpt
Marijana Koceva, 2024, diplomsko delo

Opis: Namen tega diplomskega dela je izvesti primerjalno analizo med uporabo Belbinove programske rešitve in klepetalnim robotom ChatGPT pri sestavi projektih timov. Raziskava preučuje prednosti in slabosti obeh pristopov in njun način uporabe. Z raziskavo smo pridobili vpogled v to, kako se ta dva pristopa razlikujeta v procesu sestavljanja timov in kako lahko prispevata k učinkoviti sestavi timov v sodobnem poslovnem okolju. Skozi analizo njunih prednosti in slabosti smo identificirali optimalne strategije za sestavo projektnih timov, kar bo pripomoglo uporabnikom pri odločanju o uporabi obeh pristopov.
Ključne besede: umetna inteligenca, sestava timov, Belbinov model, ChatGPT, primerjava
Objavljeno v DKUM: 27.08.2024; Ogledov: 57; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (2,16 MB)

5.
Modeling and multi-objective optimization of forward osmosis process
Tina Kegl, Jasmina Korenak, Hermina Bukšek, Irena Petrinić, 2024, izvirni znanstveni članek

Opis: In order to ensure efficient wastewater treatment and seawater desalination, adequate modeling and optimization of the forward osmosis (FO) process has the potential to be very helpful. This paper deals with the FO model parameters calibration and FO process optimization by a gradient-based optimization method. For this purpose, an upgraded FO model, which involves temperature- and agent-dependent parameters, was developed. The FO model calibration was done using NaCl as agents in draw solution, while MgCl2 was used for model validation. The agreements between simulated and measured FO performance were satisfactory; relative index of agreement are higher than 0.99. By using the proposed FO model, the optimization of FO process conditions was performed with various definitions of the objective and constraint functions. In case of maximizing the water flux, minimizing reverse solute flux, and fulfilling the required constraints, the ratio of water flux and reverse solute flux increased up to 40 % for NaCl and up to 20 % for MgCl2; meanwhile the effective osmotic pressure difference was improved 2-times for NaCl and up to 3.8-times for MgCl2. The optimization process proved to be stable and efficient and can easily be adapted or upgraded for more complex dynamic FO modeling.
Ključne besede: forward osmosis, modeling, model and process parameters, calibration procedure, gadient-based optimization
Objavljeno v DKUM: 23.08.2024; Ogledov: 67; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (12,72 MB)

6.
Vpliv brezposelnosti mladih na migracije v tujino
Ana Krstevski, 2024, diplomsko delo

Opis: Dandanes se veliko mladih spopada z brezposelnostjo v domači državi ravno zaradi slabih zaposlitvenih priložnosti. Zato se v velikem številu odločajo za selitev v druge države zaradi pomanjkanja zaposlitvenih možnosti v svoji domači državi. Namen tega raziskovalnega dela je bil raziskati razmerje med brezposelnostjo mladih in pojavom migracij v tujino ter prikazati kritične ekonomske in družbene posledice, povezane s to dinamiko. Metode, uporabljene v tej študiji, so vključevale kombinacijo kvantitativnih in kvalitativnih raziskav. Zbiranje podatkov je vključevalo ankete, intervjuje ter analizo obstoječih ekonomskih in demografskih podatkov. Te metodologije so bile uporabljene za preučitev dejavnikov, ki prispevajo k brezposelnosti mladih, in za identifikacijo motivacije in izkušenj mladih, ki se odločijo za migracijo v tujino v iskanju boljših gospodarskih možnosti. Rezultati raziskave so pokazali nezadovoljstvo mladih v lastni državi in potrebe po zaposlitvenih možnostih v tujih državah, kar je bilo prikazano v okviru ankete. Študija poudarja potrebo po oblikovanju politik za izboljšanje zaposlitvenih možnosti mladih v Sloveniji, kar bi spodbudilo gospodarski razvoj in družbeno kohezijo.
Ključne besede: brezposelnost, migracije, emigracije, mladi, izzivi
Objavljeno v DKUM: 05.07.2024; Ogledov: 163; Prenosov: 31
.pdf Celotno besedilo (1,55 MB)

7.
Physiological levels of adrenaline fail to stop pancreatic beta cell activity at unphysiologically high glucose levels
Nastja Sluga, Lidija Križančić Bombek, Jasmina Kerčmar, Srdjan Sarikas, Sandra Postić, Johannes Pfabe, Maša Skelin, Dean Korošak, Andraž Stožer, Marjan Rupnik, 2022, izvirni znanstveni članek

Opis: Adrenaline inhibits insulin secretion from pancreatic beta cells to allow an organism to cover immediate energy needs by unlocking internal nutrient reserves. The stimulation of α2-adrenergic receptors on the plasma membrane of beta cells reduces their excitability and insulin secretion mostly through diminished cAMP production and downstream desensitization of late step(s) of exocytotic machinery to cytosolic Ca2+ concentration ([Ca2+]c). In most studies unphysiologically high adrenaline concentrations have been used to evaluate the role of adrenergic stimulation in pancreatic endocrine cells. Here we report the effect of physiological adrenaline levels on [Ca2+]c dynamics in beta cell collectives in mice pancreatic tissue slice preparation. We used confocal microscopy with a high spatial and temporal resolution to evaluate glucose-stimulated [Ca2+]c events and their sensitivity to adrenaline. We investigated glucose concentrations from 8-20 mM to assess the concentration of adrenaline that completely abolishes [Ca2+]c events. We show that 8 mM glucose stimulation of beta cell collectives is readily inhibited by the concentration of adrenaline available under physiological conditions, and that sequent stimulation with 12 mM glucose or forskolin in high nM range overrides this inhibition. Accordingly, 12 mM glucose stimulation required at least an order of magnitude higher adrenaline concentration above the physiological level to inhibit the activity. To conclude, higher glucose concentrations stimulate beta cell activity in a non-linear manner and beyond levels that could be inhibited with physiologically available plasma adrenaline concentration.
Ključne besede: adrenaline, islets, beta cells, cAMP, concentration dependency, [Ca2+]c oscillations, forskolin
Objavljeno v DKUM: 04.07.2024; Ogledov: 155; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (6,21 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Kakovost življenja bolnika z rakom ščitnice po terapiji z radioaktivnim jodom
Lea Vodušek, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: Rak ščitnice je najpogostejša maligna bolezen endokrinega sistema. Pri večini bolnikov z rakom ščitnice se opravi tiroidektomija ali odstranitev ščitnice, po kateri bolniki največkrat še prejemajo radioaktivni jod. Namen zaključnega dela je raziskati, s kakšnimi težavami se srečujejo bolniki po terapiji z radioaktivnim jodom in kakšna je njihova kakovost življenja. Metode: Izvedli smo pregled znanstvene literature na temo kakovost življenja bolnika z rakom ščitnice po terapiji z radioaktivnim jodom, z upoštevanjem določenih vključitvenih in izključitvenih kriterijev. Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Analizo zbranih raziskav smo predstavili v obliki evalvacijske tabele ter sintezo zbranih podatkov izvedli s pomočjo vsebinske analize. Rezultati: V končno analizo smo vključili pet raziskav. Najpogostejše težave in omejitve pri bolnikih z rakom ščitnice, ki so bili zdravljeni z radioaktivnim jodom, so bile depresija, diareja, kserostomija, disfagija, težave z dihanjem, bolečine in utrujenost. Ugotovili smo, da alopecija predstavlja najmanjšo težavo pri bolnikih, ki so prejeli terapijo z radioaktivnim jodom. Razprava in zaključek: Po obsevanju bolnika z določenimi odmerki radioaktivnega joda je pomembno, da v domačem okolju bolnik upošteva navodila samoizolacije. Zdravljenje z radioaktivnim jodom izboljša preživetje bolnikov in omogoča dolgoletno preživetje ter kljub neželenim učinkom med in po zdravljenju dolgoročno pozitivno vpliva na kakovost življenja bolnikov.
Ključne besede: rak ščitnice, kakovost življenja, radioaktivni jod
Objavljeno v DKUM: 04.07.2024; Ogledov: 116; Prenosov: 29
.pdf Celotno besedilo (870,06 KB)

9.
Okoljska ozaveščenost zaposlenih v anesteziologiji
Jasmina Vogrin Zagoršek, 2024, magistrsko delo

Opis: Uvod: Zdravstvo s svojim delom vpliva na okolje, saj samo operacijske dvorane proizvedejo 30–70 % vse odpadne embalaže. Zaposleni lahko embalažo tudi neprimerno ločujejo, zato bi se morali osredotočiti na pobude za okoljsko trajnost. Namen raziskave je bil ugotoviti percepcijo zdravstvenega kadra o okoljski trajnosti v anesteziologiji. Metode: Raziskava je temeljila na kvantitativni metodologiji. Podatki so bili zbrani z anketnim vprašalnikom, ki smo ga povzeli po Tordjman, et al. (2022). K raziskavi smo povabili vse zaposlene v anesteziologiji, v vzorec je bilo vključenih 51 zdravstvenih delavcev iz področja anesteziologije v eni klinični instituciji. Pridobljene podatke smo analizirali s pomočjo programskega paketa Microsoft Office Excel ter opisne statistike. Rezultati: Pri raziskavi je sodelovalo 21 diplomiranih medicinskih sester, 6 magistric zdravstvene nege, 6 specializantov anesteziologije in 18 specialistov anesteziologije. Raziskava je pokazala, da zaposleni v domačem in službenem okolju ločujejo odpadke ter se zavedajo svojega vpliva na okolje s pravilnim ravnanjem z odpadki. Razprava in zaključek: Zaposleni v anesteziologiji imajo veliko vlogo pri okoljski trajnosti, saj s svojim ravnanjem manj onesnažujejo okolje, s premišljeno porabo zdravil in materiala pa lahko zmanjšajo stroške zdravstvenim ustanovam in hkrati skrbijo za okolje. Priporočeno je, da se izobražujejo in dopolnjujejo svoje znanje z izobraževanji na regijski, državni in svetovni ravni, saj bodo le tako okolje dobro čuvali za naše zanamce.
Ključne besede: zdravstveni delavci, okoljska, trajnost, anesteziologija
Objavljeno v DKUM: 03.07.2024; Ogledov: 149; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (1,10 MB)

10.
Komplementarne metode lajšanja simptomov v obdobju menopavze
Gaia Konec, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: Menopavza pomeni konec reproduktivnega obdobja, ki se običajno pojavi pri ženskah, starih 45—55 let. Težave v menopavzi so kritičen vidik življenja žensk in lahko resno vplivajo na njihovo kakovost življenja. Namen zaključnega dela je raziskati učinkovitost različnih komplementarnih metod za lajšanje simptomov v obdobju menopavze. Metode: V zaključnem delu smo uporabili opisno metodo dela. Zaključno delo temelji na pregledu znanstvene literature; za iskanje le-te smo uporabili tuje podatkovne baze: PubMed, CINAHL Ultimate in Web of Science. Potek iskanja literature smo predstavili s PRISMA diagramom, analizo in sintezo zbranih podatkov pa v evalvacijski in sintezni tabeli. Rezultati: V končno analizo smo vključili 12 člankov. Ugotovili smo, da so komplementarne metode razširjen in učinkovit način lajšanja simptomov menopavze. Na splošne simptome menopavze najbolje vplivata telovadba in meditacija, na težave s spancem prehranska dopolnila ter joga, na zmanjšanje pojavnosti vročinskih oblivov je imela največji vpliv hipnoza. Razprava in zaključek: Vse več žensk uporablja komplementarne metode za lajšanje simptomov menopavze, vendar se pojavlja problematika o ozaveščenosti glede varnosti uporabe le-teh. Komplementarne metode so lahko učinkovit način naravnega lajšanja simptomov, ki se pojavijo v obdobju menopavze, vendar bo potrebnih še več raziskav o varnosti uporabe posameznih komplementarnih metod za lajšanje specifičnih simptomov menopavze. 
Ključne besede: menopavza, lajšanje simptomov, komplementarne metode
Objavljeno v DKUM: 21.06.2024; Ogledov: 204; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (1,58 MB)

Iskanje izvedeno v 0.3 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici