| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 8 / 8
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Načrtovanje implementacije logističnega informacijskega sistema: analiza primera
Aljoša Števanec, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnavana analiza primera implementacije novega logističnega informacijskega sistema. V teoretičnem delu smo preučili logistične procese, kjer je poudarek na logistiki oz. prevozu gastronomskih izdelkov s tovornjaki in na informacijskih sistemih za podporo logistiki. Drugi del teoretičnega dela vsebuje opis implementacije informacijskega sistema in različne pristope. Naredili smo tudi primerjavo med Big Bang sistemom, vzporednim, faznim, pilotnim in hibridnim postopom. Praktični del vsebuje analizo notranje dokumentacijo za izbiro pravilne metode implementacije informacijskega sistema. Logistika s svojimi procesi omogoča, da je svetovno blago takoj na dosegu roke. Gastronomski izdelki v logističnih procesih potrebujejo posebno oskrbo, še posebej pri transportu in skladiščenju glede na pravilno razvrščanje na ustrezne temperaturne režime za ohranjanje ustrezne kakovosti izdelka. Logistični informacijski sistemi so se avtomatizirali in pospešili izvajanje logističnih procesov, pri tem pa so se razvili v logistične sisteme za upravljanje skladišča in transporta blaga. Načrtovanje implementacije informacijskega sistema vključuje proces vzpostavitve novega informacijskega sistema bodisi namesto starega sistema bodisi z vzpostavitvijo že obstoječim informacijskim okoljem. Sistemska integracija omogoča, da podjetja svoje sisteme vzpostavijo tako, da učinkujejo skupaj z enotno bazo podatkov, avtomatskim prenosom in prevajanjem podatkov. Sklep diplomskega dela zajema izbiro ustrezne metodologije implementacije novega informacijskega sistema na podlagi interne dokumentacije podjetja. S pomočjo zahtevkov iz dokumentacije podjetja smo določili, da je najboljši pristop za projekt implementacije novega logističnega sistema za podporo šoferjev hibridni pristop, ki služi kot kombinacija pilotnega in faznega pristopa.
Ključne besede: implementacija, logistični procesi, integracija, pristopi, načrtovanje, informacijski sistemi, gastronomski izdelki.
Objavljeno v DKUM: 10.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 29
.pdf Celotno besedilo (1,24 MB)

2.
Priprava predstave strokovnih delavcev za otroke : diplomsko delo
Jan Števanec, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga z naslovom Priprava predstave strokovnih delavcev za otroke se osredotoča na pomembnost kakovostne priprave in izvedbe predstav ter aktivnosti za otroke strokovnih delavcev v vrtcih, šolah ali drugih ustanovah, ki skrbijo za otroke. Naloga raziskuje različne vidike priprave in izvedbe predstav za otroke, vključno z izborom tematike, razvojem scenarija, uporabo didaktičnih sredstev, vključevanjem interaktivnih elementov ter evalvacijo učinkovitosti predstave. Cilj diplomske naloge je ponuditi smernice in priporočila za kakovostno pripravo in izvedbo predstav, ki bodo otrokom omogočile kreativno in zabavno učenje ter razvoj njihovih sposobnosti. V tej nalogi avtorji poudarjamo pomen ustvarjalnosti, prilagodljivosti in interaktivnosti pri pripravi in izvedbi predstav za otroke ter nujnost stalnega izobraževanja strokovnih delavcev na tem področju. V praktičnem delu diplomske naloge je bila izvedena raziskava, ki je vključevala anketo med strokovnimi delavci, ki pripravljajo predstave za otroke. Namen ankete je bil pridobiti vpogled v njihove izkušnje, prakse in mnenja o pripravi predstav za otroke. Anketa je zajemala vprašanja o različnih vidikih priprave, kot so: izbor tem, uporaba didaktičnih sredstev, načrtovanje scenarija, vključevanje interaktivnosti in evalvacija učinkovitosti predstave. Rezultati ankete so ponudili vpogled v raznolike pristope in preference strokovnih delavcev pri pripravi predstav za otroke. Razkrili so tudi morebitne izzive in potrebe po dodatnem izobraževanju ali podpori na tem področju. Ključne besede: Predstava, scena, lutke, scenografija.  
Ključne besede: Predstava, scena, lutke, scenografija
Objavljeno v DKUM: 12.06.2024; Ogledov: 132; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (3,27 MB)

3.
Optimizacija aluminijastega ekstrudiranega profila bolniškega kanala : magistrsko delo
Jožef Števanec, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je prikazano konstruiranje univerzalnega aluminijastega ekstrudiranega profila bolniškega kanala, ki bi v primeru potrebe po večih prekatih omogočal enostavno spajanje profilov med seboj in hitrejšo vgradnjo komponent. Na podlagi pripravljenega konstrukcijskega zahtevnika so bile pripravljene štiri konceptne rešitve. Izbran koncept upošteva zahteve in predloge standarda EN ISO 11179 in EN 755-9 ter omogoča hitrejšo vgradnjo komponent v profil in enostavnejše spajanje večih profilov med seboj. Izbran način spajanja je predstavljen tudi na obliki novega profila šine in profila luči. V zadnjem delu naloge je predstavljena še primerjalna analiza spajanja novega in sedanjega postopka spajanja profilov.
Ključne besede: ekstrudiranje, profil, aluminij, konstruiranje, optimiranje
Objavljeno v DKUM: 03.05.2023; Ogledov: 477; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (3,53 MB)

4.
Konstruiranje priprave za lotanje s trdimi loti : diplomsko delo
Jožef Števanec, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je prikazano konstruiranje priprave za lotanje s trdimi loti, katere namen je povečati produktivnosti proizvodnega procesa ter omogočiti varno in ergonomsko posluževanje. Glede na zastavljene projektne zahteve je bil izdelan konstrukcijski zahtevnik, preračun obratovalnih karakteristik, na podlagi le-tega pa dve konceptni rešitvi. Izbran koncept je sestavljen iz večinoma standardnih delov ter izpolnjuje večino zahtev iz priloženega zahtevnika. Diplomsko delo vsebuje tudi podrobnejši opis vpenjalne naprave, izbire ogrodja in izbire pogona ter tabelo s sestavnimi deli priprave. V zadnjem delu je predstavljena še analiza tveganja in preračun stroškov izdelave priprave za lotanje. V prilogah je dodana tudi sestavna risba lotne priprave.
Ključne besede: spajanje z lotanjem, avtomatizacija, konstruiranje priprav
Objavljeno v DKUM: 08.09.2020; Ogledov: 1172; Prenosov: 180
.pdf Celotno besedilo (2,36 MB)

5.
Diskurzivna konstrukcija lokalnih živil rekoloniziranih držav kot "superživil"
Renata Števanec, 2016, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo sodi na področje kritičnih diskurzivnih študij. Uporabimo dialektično-relacijski model kritične diskurzivne analize, kakor ga je razvil Norman Fairclough, da prikažemo povezavo med neoliberalnim normativom osebne odgovornosti za zdravje in konstrukcijo »superživil«. V teoretičnem delu diplomske naloge predstavimo družbeni in ekonomsko-politični kontekst proizvodnje lokalnih živil rekoloniziranih držav, ki jih globalni trg promovira kot »superživila«, in izpostavimo povezavo med delovanjem globalnega trga, ki ga usmerjajo imperialne države, in sistemsko produkcijo neenakosti. Polje delovanja, ki ga izberemo za analizo, je oglaševalski diskurz. Gradivni vzorec omejimo z oglasi za »superživila«, pridelana v Peruju. V empiričnem delu predstavimo kvalitativno analizo diskurza trženja »superživil« Analiza je pokazala, da se lokalna živila Peruja konstruirajo kot »superživila« s pripisi atributov čudežne moči, ki je predstavljena kot del ahistoričnega imaginarija »neokrnjene narave«. Vzpostavljanje povezave med »superživili« in lastnostmi Inkov trivializira posamezne vidike inkovske tradicije za tržne namene. Ugotavljamo, da je kapitalistični sistem produkcije »superživil« rekontekstualiziran, s tem pa je prikrita vloga globalnega kapitalizma pri izkoriščanju zemlje, naravnih virov in lokalnega prebivalstva Peruja.
Ključne besede: kapitalizem, globalizacija, novodobni potrošnik, »zdrav življenjski slog«, »superživila«
Objavljeno v DKUM: 10.11.2016; Ogledov: 1213; Prenosov: 133
.pdf Celotno besedilo (622,84 KB)

6.
OSEBNE FINANCE IN VARČEVALNE NAVADE V SLOVENIJI
Mateja Števanec, 2016, diplomsko delo

Opis: Upravljanje osebnih financ je ključ do naše finančne prihodnosti. Kljub temu pa veliko posameznikov ne varčuje redno ali pa niso prepričani, katera oblika varčevanja jim najbolj ustreza. Da bi se izognili temu problemu, je pomembno finančno načrtovanje. Analizirati moramo svoje trenutno finančno stanje, določiti cilje ter časovno obdobje, v katerem bomo cilje dosegli. Cilje lahko dosežemo z uporabo različnih naložbenih alternativ. Pri izbiri primerne oblike varčevanja pa moramo upoštevati nekatere dejavnike: svoje znanje, pretekle izkušnje, razpoložljive dohodke ter odnos do tveganja. Raziskovali in analizirali smo tudi varčevalne navade in motive za varčevanje v Sloveniji pred, med in po izbruhu svetovne finančne krize ter ugotovili, da je ostal trend varčevanja v opazovanem obdobju (od leta 2001 do 2014) dokaj nespremenjen. V Sloveniji kljub nizkim obrestnim meram, ki jih ponujajo banke, še vedno prevladuje varčevanje na banki. Razloga sta dva: Slovenci smo pri svojih finančnih naložbah zelo konservativni; varčevanje na banki je za posameznika najbolj varna in enostavna finančna naložba.
Ključne besede: osebne finance, finančni načrt, varčevalne navade, finančna kriza.
Objavljeno v DKUM: 21.09.2016; Ogledov: 2322; Prenosov: 400
.pdf Celotno besedilo (1,41 MB)

7.
ZOLAJEV ROMAN ZEMLJA Z VIDIKA NATURALIZMA
Petra Števanec, 2015, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo z vidika naturalizma analizira roman Zemlja francoskega pisatelja Émila Zolaja. Zola velja za idejnega vodjo ter očeta naturalizma. S svojimi deli je vedno znova razburil javnost, vendar so bralci vseeno z radovednostjo kupovali njegova dela, jih prebirali in se ob tem zgražali. Težnje naturalistične teorije je izdelal zelo natančno in se jih poskušal v svojih delih tudi držati. Izdal je cikel dvajsetih romanov o družini Rougon-Macquartovih, kjer je na osnovi dednostne teorije prikazan razvoj in razkroj družine ter zgodovino takratne vladajoče družbe. Izdelal je načrt, kamor si je zapisoval svoja opažanja, junakom dodeljeval lastnosti, dedne povezave, načrte posameznih del od poglavja do poglavja. Zemlja tako ni le pomemben del cikla Rougon-Macquatovih, ampak tudi pomemben roman o kmetu, njegovi ljubezni do zemlje ter kmetovanju. V Zemlji je prvič upodobljen kmet, ki se z naravnimi silami bori za čim večji pridelek in preživetje. Prikazana so vsakodnevna kmečka opravila v danih letnih časih ter odnosi med ljudmi. V delu se prepletajo vidiki naturalistične teorije ter eksperimentalnega romana, ki se kažejo že pri izbiri snovi in načinu opisovanja. Vsa dejstva Zola jemlje iz narave, kjer raziskuje njihove mehanizme in jih s spreminjanjem okoliščin pripelje do uresničitve ideje, pri tem pa se ne oddaljuje od zakonov narave. Opisi kmečkih opravil, dogodkov in glavnih junakov so zapisani v grobem in natančnem naturalističnem tonu. Prav tako se nam naturalizem kaže v funkciji romana, saj naturalisti kot edino pomembno priznavajo spoznavno funkcijo. Tako je tema o kmetu in njegovem boju prikazana izjemno nazorno, opisane so zlasti temne strani življenja, od krvoskrunska pa vse do uboja. Prikazano je tudi delovanje vseh treh determinant naturalizma – dednosti, okolja in časa – kar je bila temeljna ideja celotnega cikla o Rougon-Macquartovih. Zemlja je tako študija o kmetu, njegovi ljubezni do zemlje ter pohlepu.
Ključne besede: Émile Zola, naturalizem, Zemlja, eksperimentalni roman
Objavljeno v DKUM: 27.10.2015; Ogledov: 2598; Prenosov: 255
.pdf Celotno besedilo (714,59 KB)

8.
FINANČNA ANALIZA INVESTICIJE KONJENIŠKEM CENTRU ZATON - IZGRADNJA POKRITE JAHALNICE
Katja Števanec, 2014, diplomsko delo

Opis: Raziskava zajema oceno investicije pokrite jahalnice v konjeniškem centru Zaton. Osrednje metodološko orodje je finančna analiza s pripadajočo primerjalno analizo skupnih prihodkov in stroškov (ang. Cost – Benefit analysis, CBA). Odločujoči parameter neto sedanje vrednosti je ocenjen ob predpostavki 8 % obrestne mere in višine investicije 350.000,00 €. Rezultati analize kažejo, da se investicija v pokrito jahalnico povrne po 10 - letih konstantnega denarnega toka, kjer je ocenjena vrednost NSV enaka 669,35 €.
Ključne besede: konjeništvo, jahalnica, finančna analiza, investicija
Objavljeno v DKUM: 27.10.2014; Ogledov: 2345; Prenosov: 280
.pdf Celotno besedilo (241,01 KB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici