| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 106
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Metode za obravnavanje večjih okvar strojne opreme v podjetju arcont d.d.
Blaž Kocbek, 2023, magistrsko delo

Opis: V podjetju Arcont d. d. prevladuje kurativno vzdrževanje, ki ga želijo bistveno pospešiti in razširiti z nekaterimi preventivnimi dejavnostmi. Z analizo nekaterih tipičnih okvar smo kot pilotski primer izločili upogibni stroj LVD 320/40. Za obravnavo odpovedi in okvar tega stroja smo izbrali metodi ACF (analiza vzrokov za odpoved) in MBR (poročilo o dolgem zastoju). Med delovanjem stroja nastane razpoka na oljnem filtru Rexroth, ki povzroči ustavitev proizvodnje v podjetju. Z analizo vzrokov in posledic okvare ter študijem obstoječih postopkov v podjetju smo metodi prilagodili stanju v podjetju in ju uporabili na pilotskem primeru. Ugotovili smo, da je osnovni vzrok okvare obravnavanega stroja konstrukcijska napaka, ki jo je mogoče rešiti z namestitvijo večjega oziroma zmogljivejšega filtra. Stroškovno ovrednotenje okvar in finančna analiza je pokazala velike prihranke, ki jih omogoča uporaba predstavljenih metod. Metodi je mogoče posplošiti za uporabo na katerem koli delovnem sredstvu v podjetju Arcont d. d.
Ključne besede: analiza vzrokov za odpoved, metode, celovito produktivno vzdrževanje, strojna oprema
Objavljeno v DKUM: 01.02.2023; Ogledov: 98; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (3,67 MB)

2.
Modern technologies enable treatment planning and the fabrication of clear aligners for the correction of misaligned teeth
Anita Fekonja, Nejc Rošer, Igor Drstvenšek, 2022, kratki znanstveni prispevek

Ključne besede: clear aligners, tooth alignment, digitization, additive manufacturing
Objavljeno v DKUM: 17.01.2023; Ogledov: 61; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (479,15 KB)
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

3.
Računalniško podprto merjenje zahtevnih obdelovancev z optičnim digitalizatorjem : diplomsko delo
Blaž Puž, 2021, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge je prepoznati, ali je optična digitalizacija kot orodje zanimiva za zagotavljanje merske skladnosti pri zahtevnih izdelkih predvsem iz dodajalnih tehnologij. Po teoretskem delu, v katerem predstavimo osnove meroslovja, trikoordinatnega merjenja, optičnega digitaliziranja in dodajalnih tehnologij, sledi empirični preizkus. Opravljena je primerjava tipalnih in optičnih trikordinatnih procesov na šestih zahtevnih obdelovancih. Rezultati empiričnega dela pokažejo, da so Optične merilne naprave (OMN) zelo primerno orodje pri izdelkih s kompleksnimi površinami in pri izdelkih iz strukturno občutljivejših materialov.
Ključne besede: trikoordinatno merjenje, 3D skeniranje, optični digitalizator, dodajalne tehnologije, ocena postopkov
Objavljeno v DKUM: 16.02.2022; Ogledov: 382; Prenosov: 48
.pdf Celotno besedilo (3,33 MB)

4.
Uporaba dodajalnih tehnologij pri izdelavi orodij za brizganje termoplastov : diplomsko delo
Tomaž Kavčič, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga predstavlja primer reševanja problema temperiranja kritičnega mesta v orodju za brizganje termoplastov s pomočjo dodajalne tehnologije selektivnega laserskega taljenja (Selectiv Laser Melting – SLM). Predstavili smo teoretične pogoje za optimalno temperiranje orodij in s tem kakovosten izdelek iz termoplasta. Prikazali smo možne praktične klasične rešitve temperiranja osnovnih oblik in podali smernice za izvedbo temperirnih tokokrogov. Ker so zaradi kompleksnosti izdelka klasične metode odpovedale, smo rešitev našli v konformnem temperiranju, ki ga je možno izvesti samo s SLM postopkom. Opisali smo potek izdelave oblikovnega jedra s kritičnim področjem, kjer smo v začetku uporabili klasične tehnologije in jih kasneje nadgradili s SLM tehnologijo. Da bi upravičili uporabo konformnega temperiranja in SLM postopka, smo izvedli simulacijsko analizo z orodjem Mold Flow analizo in primerjali rezultate klasično in konformno temperiranega oblikovnega jedra. Vsi pomembni rezultati so bili na strani konformnega temperiranja in kažejo na smotrnost uporabe SLM postopka. Slaba stran SLM postopka ostaja visoka cena naprav.
Ključne besede: temperiranje orodja, kritično mesto, ciklus brizganja, konformno, dodajalne tehnologije
Objavljeno v DKUM: 01.09.2021; Ogledov: 469; Prenosov: 47
.pdf Celotno besedilo (3,60 MB)

5.
Določanje procesnih parametrov tehnologije selektivnega laserskega taljenja : magistrsko delo
Tadej Pišotek, 2020, magistrsko delo

Opis: Pravilna izbira procesnih parametrov v postopku selektivnega laserskega taljenja je velik izziv zaradi dejavnikov, ki vplivajo na mehanske lastnosti izdelka. V magistrskem delu smo se osredotočili na spreminjanje dveh parametrov, hitrosti in prekrivanja laserskega žarka. Delo smo razdelili v tri faze, pri kateri smo za vsak naslednji preizkus izbrali parametre, ki so pokazali najboljše rezultate. Ugotovili smo, da na mehanske lastnosti pomembno vpliva velikost skenirne plošče, posledično tudi čas izdelave enega sloja. Ugotovili smo mejne vrednosti hitrosti in prekrivanja, ki neugodno vplivajo na mehanske lastnosti izdelka.
Ključne besede: Selektivno lasersko taljenj, mehanske lastnosti
Objavljeno v DKUM: 10.02.2021; Ogledov: 666; Prenosov: 59
.pdf Celotno besedilo (2,65 MB)

6.
Razvoj sistema za zagotavljanje načrtovanega položaja kolčnih endoprotez s pacientu prilagojenimi medicinskimi pripomočki
Urška Kostevšek Šegula, 2020, doktorska disertacija

Opis: Popolna zamenjava kolka (ang. Total Hip Arthroplasty (THA)) je poseg, v katerem poškodovani kolk zamenjajo z notranjo sklepno protezo (endoprotezo). Če želijo zagotoviti pravilno in dolgoročno delovanje endoproteze, je treba oba dela vsadka pravilno orientirati v medeničnem prostoru. Slednjemu je namenjeno pred-operativno načrtovanje. Pred-operativno načrtovanje v ustaljeni kirurški praksi še vedno izvajajo na dvo-razsežnih rentgenskih slikah. 2D načrtovanje je načrtovanje na projekciji kosti, ki le stežka da oprijemljiv občutek trirazsežnosti defekta. Za ponovno vzpostavitev biomehanike kolčnega sklepa pri velikih defektih morajo ortopedski kirurgi defekt zapolniti s sestavljanjem standardnih komponent, ki se po podatkih iz obstoječih registrov ne obnesejo najbolje. Zaradi slednjega smo v sklopu te doktorske disertacije razvili in vzpostavili sistem načrtovanja in izdelave pacientu prilagojenih medicinskih pripomočkov. Razvili in izdelali smo sistem načrtovanja vsadka in vodil, ki so bila sredstvo za prenos načrtovanih parametrov v operativno okolje. Vsadek je oblikovno zapolnil defekt in je bil za vsakega pacienta posebej prilagojen glede na anatomske parametre njegove medenice, obliko defekta in razpoložljivo kost. Sistem smo klinično preizkusili na pacientih, ki so bili načrtovani za poseg zamenjave kolčne endoproteze in so imeli veliko izgubo kosti. Za vsakega v raziskavo vključenega pacienta smo na podlagi posnetkov medenice z računalniškim tomografom (CT) izvedli rekonstrukcijo tri-razsežnega modela, tri-razsežno načrtovanje posega, skonstruirali in izdelali sklope pacientu prilagojenih medicinskih pripomočkov, izdelali vso potrebno dokumentacijo, dokumentirali vsak operativni poseg in rezultate na podlagi po-operativnega CT posnetka analizirali. V sklopu doktorske disertacije smo izdelali 10 sistemov za 10 pacientov. Vsi klinični preizkusi sistema so bili uspešni, saj smo pri vseh pacientih dosegli stabilnost, trdnost in načrtovano biomehaniko sklepa. Povprečna razlika med načrtovanimi in pooperativnimi vrednostmi je glede na po-operativne CT posnetke vseh 10 bolnikov znašala 6 mm in 10°. Slednje je območje dosegljivih natančnosti zagotavljanja načrtovanega položaja kolčnih endoprotez s pacientu prilagojenimi medicinskimi pripomočki.
Ključne besede: trirazsežno načrtovanje, individualni medicinski pripomočki, dodajalna izdelava, operacija kolka
Objavljeno v DKUM: 16.10.2020; Ogledov: 900; Prenosov: 65
.pdf Celotno besedilo (3,10 MB)

7.
Potrjevanje postopka konstruiranja in dodajalne izdelave nosilnih komponent satelitov : magistrsko delo
Klemen Pongračič, 2020, magistrsko delo

Opis: V tem delu raziskujem možnost uporabe dodajalnih tehnologij za uporabo v vesoljski industriji. Najprej sem primerjal različne tehnologije, kjer sem izbral stereolitografijo. Na podlagi te tehnologije sem delo nadaljeval z izdelavo materialnega modela in konstruiranjem komponent za podsistem satelita Trisat R. Izbrano komponento sem nato podvrgel raznolikim testom, kjer sem ugotavljal če material teste prestane in kateri so relevantni. Ugotovil sem da je izbran material Rigid primeren za misijo v vesolje in da bi lahko postopek testiranja skrajšali za naslednje misije.
Ključne besede: Formlabs, ADCS, dodajalne tehnologije, Trisat, topološka optimizacija
Objavljeno v DKUM: 08.10.2020; Ogledov: 571; Prenosov: 74
.pdf Celotno besedilo (2,20 MB)

8.
Transport poliamidnega prahu za selektivno lasersko sintranje s podtlačnim sesalnim sistemom : magistrsko delo
Žiga Kadivnik, 2019, magistrsko delo

Opis: Predstavljene so obstoječe rešitve sejanja poliamidnega prahu za selektivno lasersko sintranje. Mednje spada sejanje z odsesovalno napravo, pri kateri prihaja do pogostih odpovedi komponent ležajnega sistema zaradi drobne granulacije prahu. Na podlagi eksperimentalne analize odsesovalne naprave, konstruiranja in izvedbi numeričnih analiz različnih podtlačnih sesalnih sistemov, je zasnovan način transporta poliamidnega prahu v zračnem toku po vakuumskem principu. Rezultati numeričnih analiz so potrjeni z izdelavo in eksperimentalno analizo funkcionalnega prototipa ejektorskega sistema. Študija pokaže slabši sesalni efekt odsesovalne naprave z uporabo ejektorja. Ejektorski sistem v kombinaciji z odsesovalno napravo ne ustvari dovolj podtlaka za učinkovito sesanje delcev prahu.
Ključne besede: selektivno lasersko sintranje, poliamid, podtlačni sesalni sistem, ejektor, ejektorski sistem
Objavljeno v DKUM: 11.11.2019; Ogledov: 771; Prenosov: 67
.pdf Celotno besedilo (2,34 MB)

9.
Izboljšava posodice za hranjenje hišnih ljubljenčkov : diplomsko delo
Roman Leban, 2019, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo prikazuje izdelavo nove − izboljšane posodice za hranjenje hišnih ljubljenčkov ter izdelavo delujočega orodja s pomočjo programske opreme. Idejo za novo, izboljšano posodico sem dobil iz lastnih izkušenj ter s pomočjo ankete, s katero sem ugotovil, da večina lastnikov hišnih ljubljenčkov zaznava podobne težave s posodami za hranjenje kot jaz. Pri oblikovanju in načrtovanju posodice sem si pomagal z opazovanjem svojega hišnega ljubljenčka in na podlagi ugotovljenih rezultatov, je nastala nova – izboljšana posodica. Prototip izboljšane posodice je bil skonstruiran s programsko opremo SolidWorks ter narejen s pomočjo 3D-tiskalnika. Konstrukcija orodja je dvoploščna, normalne oblike. Naloga prikazuje računalniške postopke konstruiranja orodja v programskem okolju SolidWorks s podprogramom iMold.
Ključne besede: oblikovanje posodice, oblikovanje orodja za posodico, brizganje plastičnih mas.
Objavljeno v DKUM: 07.05.2019; Ogledov: 813; Prenosov: 97
.pdf Celotno besedilo (1,61 MB)

10.
Vpliv izdelovalnih parametrov na lastnosti izdelkov iz Ti-6Al-4V, narejenih s selektivnim laserskim taljenjem in plastenje površine z bioaktivnim polimerom
Snehashis Pal, 2019, doktorska disertacija

Opis: Technological parameters included in energy density (ED) are the more powerful tools in selective laser melting (SLM) technology which can be used in the time of fabrication to regulate chemical, metallurgical, and mechanical properties of a product. The volumetric Energy Density (ED) depends on the energy input employed by the laser power, scanning speed, hatch spacing, and the layer thickness. Density, microstructure, surface morphology, dimension accuracy, strength and porosity including the number of pores, place of the pore, size of a pore shape of a pore, inclusions of pores of an SLM product depends on the processing parameters. As the powder material fusion process is done by track by track and layer by layer, the architecture of the microstructure in a product is oriented as the direction of building up too. The research has emphasized on metallurgical properties, tensile properties, and producing the non-porous products from Ti-6Al-4V alloy powder and surface modification using bioactive polymer for orthopedic application. The research has followed four steps to study the metallurgical properties and finding out the combinations of technological parameters in producing non-porous products. The purpose of the first step of the study was to examine the effects of ED on the product properties and to obtain an optimum ED as well as the optimal range of scanning speed. The second step of the study has focused on the influences of laser power. The third step of the study has investigated the effect of amounts of track overlapping and hatch spacing. Almost a zero-porosity product has been able to produce by following these three steps of the ongoing research. The fourth step has studied the metallurgical properties emphasizing on re-melting of every layer. High-density products have been found in the fourth step where a small amount of very small sized pores are present as a result of keyhole effect and gaseous bubble entrapment mainly. Four buildup orientations have been selected for each ED in the first step of the study to examine the tensile properties of the products. The best buildup orientation has been seen in longitudinally vertical tensile specimens considering tensile properties. The tensile properties have also been studied in the second and third step of the study with best build up orientation of the tensile specimens. The alterations of metallurgical and tensile properties have also been investigated after heat-treatment of the specific samples. Dimensional accuracies were also invigilated on the cubic, and tensile specimens over the studies and consequently, inaccuracies have been noticed. The fifth step of the study has observed the pore properties, adhesion properties, the compressive strength of gelatin coating manufactured using unidirectional freezing and the freeze-drying process of three different gelatin concentrations on four different surfaced Ti-6Al-4V alloy substrates. The results indicate that the coating properties depend on the substrate’s surface texture as well as the concentration of gelatin. Above 80% of porosity, interconnected and well-aligned pores of 75-200 μm have been obtained which is required to stimulate bone ingrowth histologically.
Ključne besede: selective laser melting, unidirectional freezing, fabricating parameters, porosity, microstructure, mechanical strength
Objavljeno v DKUM: 01.04.2019; Ogledov: 1275; Prenosov: 126
.pdf Celotno besedilo (10,52 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici