| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 14
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Celostna obravnava pacienta z rupturo možganske anevrizme
Urška Slavič, 2018, diplomsko delo

Opis: Teoretična izhodišča: Ruptura možganske anevrizme lahko v trenutku povzroči hude posledice na možganih, ki lahko privedejo do smrti, invalidnosti ali popolne ozdravitve. Možganske anevrizme delimo glede na obliko, lokacijo in vzrok. Po rupturi pride v večini primerov do subarahnoidne krvavitve, ki zahteva takojšnje ukrepanje. Potrebno je čimprejšnje diagnosticiranje in zdravljenje ter ustrezna in strokovna nevrokirurška zdravstvena nega, da pacienta obravnavamo celostno. Raziskovalne metode: V zaključnem delu smo uporabili opisno oz. deskriptivno metodo dela ter metodo analize in sinteze. Primerjali in analizirali smo slovensko in tujo strokovno literaturo, ter na koncu odgovorili na zastavljena raziskovalna vprašanja. Rezultati: Subarahnoidna krvavitev je nujno stanje, ki zahteva hiter transport v bolnišnico in čimprejšnje diagnosticiranje. Zdravljenje je lahko endovaskularno ali nevrokiruško. Po zdravljenju je potrebna obsežna nevrokirurška zdravstvena nega, ki zahteva natančnost, strokovnost in usposobljenost zdravstvenega osebja. Pri oceni pacientovega stanja upoštevamo nevrološko oceno in oceno vitalnih funkcij. Po zdravljenju ima veliko pacientov posledice v nadaljnjem življenju. Diskusija in zaključek: Pri rupturi možganske anevrizme je smrtnost tako visoka zaradi same krvavitve v možgane, komplikacij, izida zdravljenja in pacientov, ki umrejo preden pridejo do bolnišnice. Vloga medicinske sestre pri rupturi možganske anevrizme je ključna pri kontroli in opazovanju celotnega stanja pacienta, izvajanju zdravstvene nege in pravočasnem ukrepanju ob komplikacijah. Trenutno je bolj uporabljeno endovaskularno zdravljenje, saj ima več prednosti, se razvija in napreduje v razvoju.
Ključne besede: subarahnoidna krvavitev, nevrokirurška zdravstvena nega, vloga medicinske sestre pri nevrološkem pacientu, možgansko žilne bolezni, zdravljenje subarahnoidne krvavitve.
Objavljeno v DKUM: 08.10.2018; Ogledov: 2449; Prenosov: 354
.pdf Celotno besedilo (1,18 MB)

2.
Obravnava pacienta z anevrizmatsko subarahnoidno krvavitvijo
Simona Vindiš, 2018, diplomsko delo

Opis: Sodobne metode zdravljenja v zadnjih letih izboljšujejo celostno obravnavo pacienta z anevrizmatsko subarahnoidno krvavitvijo. Medicinska sestra ima pri obravnavi pacienta odgovorno in samostojno vlogo. Zdravljenje pacienta z anevrizmatsko subarahnoidno krvavitvijo napreduje s sodobnimi metodami zdravljenja. Pri tem medicinska sestra s svojim znanjem in veščinami v večji meri pripomore k ustreznemu izidu zdravljenja.
Ključne besede: medicinska sestra, zapleti po operaciji, predoperativna zdravstvena nega, pooperativna zdravstvena nega, sodobne metode zdravljenja
Objavljeno v DKUM: 14.05.2018; Ogledov: 1498; Prenosov: 162
.pdf Celotno besedilo (611,55 KB)

3.
Biomaterials and host versus graft response : a short review
Tomaž Velnar, Gorazd Bunc, Robert Klobucar, Lidija Gradišnik, 2016, pregledni znanstveni članek

Opis: Biomaterials and biotechnology are increasing becoming an important area in modern medicine. The main aim in this area is the development of materials, which are biocompatible to normal tissue. Tissue-implant interactions with molecular, biological and cellular characteristics at the implant-tissue interface are important for the use and development of implants. Implantation may cause an inflammatory and immune response in tissue, foreign body reaction, systemic toxicity and imminent infection. Tissue-implant interactions determine the implant life-period. The aims of the study are to consider the biological response to implants. Biomaterials and host reactions to implants and their mechanisms are also briefly discussed.
Ključne besede: host versus graft disease, GVHD, biomaterial, wound healing, transplant, tissue, prosthetic, implants, biological response, complications
Objavljeno v DKUM: 03.08.2017; Ogledov: 1466; Prenosov: 206
.pdf Celotno besedilo (815,30 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Zdravstvena obravnava pacienta z možganskim tumorjem
Andreja Vogrin, 2017, diplomsko delo

Opis: Teoretična izhodišča: vsebina diplomskega dela je sestavljena iz dveh delov. V prvem delu smo opisali anatomijo možganov, možganske tumorje in vrste možganskih tumorjev. V nadaljevanju smo izpostavili epidemiologijo, klasifikacijo tumorjev, klinično sliko, diagnostiko in potek zdravljenja. V drugem delu diplomskega dela smo predstavili zdravstveno nego pacienta z možganskim tumorjem. Izpostavili smo definicijo zdravstvene nege in vlogo medicinske sestre v zdravstveni dejavnosti. V nadaljevanju smo razložili kako poteka sprejem pacienta na oddelek, pripravo pacienta na operacijo, zdravstveno nego pacienta po operaciji in vlogo medicinske sestre pri tem ter odpust pacienta iz bolnišnice. Metodologija raziskovanja: v diplomskem delu je bila uporabljena deskriptivna metoda dela s študijem domače in tuje literature. Kriteriji, ki smo jih upoštevali pri izboru literature so bili vključenost vzrokov za postavitev diagnoze možganski tumor, zdravljenje možganskega tumorja in vloga medicinske sestre pri obravnavi pacienta na oddelku intenzivne terapije in na oddelku. Rezultati: s študijem literature smo ugotovili, da se pri moških dvakrat pogosteje kot pri ženskah pojavljajo maligni možganski tumorji. Dokazali smo tudi, da lahko medicinska sestra zaplete po operaciji prepreči tako, da pacienta pred operacijo pouči o njegovi bolezni in poteku zdravljenja ter s konstantnim ocenjevanjem pacientovega nevrološkega stanja, dihanja, cirkulacije, tekočinskega in elektrolitskega ravnovesja, rane in likvorske drenaže po operaciji. Sklep: kljub postavljeni diagnozi možganski tumor, ki za marsikoga pomeni smrt, je pomembno ohraniti pozitivno razmišljanje in veliko volje do življenja. Zavedati se moramo, da le tak način razmišljanja odločilno pripomore k ozdravitvi.
Ključne besede: možganski tumor, zdravstvena nega, medicinska sestra, diagnoza, zdravljenje, operacija, rehabilitacija.
Objavljeno v DKUM: 07.06.2017; Ogledov: 4052; Prenosov: 400
.pdf Celotno besedilo (931,86 KB)

5.
ZDRAVSTVENA NEGA PACIENTA PO OPERACIJI DISCUS HERNIE PO MARJORY GORDON
Denis Đuran, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu bomo predstavili hernijo diska, vzroke za nastanek, zdravljenje ter vlogo medicinske sestre. Bolečine v hrbtenici so v današnjih časih zelo pogost problem, celotne populacije. Način življenja in starost sta glavni vzrok za degenerativne spremembe hrbtenice, predvsem medvretenčne ploščice. Hernija diska pomeni zdrs medvretenčne ploščice iz vretenca in sicer kot posledica degenerativnih sprememb. Hernija najpogosteje nastane v ledvenem segmentu hrbtenice. Pojavijo se bolečine, ki predstavljajo veliko breme za pacienta in ga omejujejo pri vsakodnevnih aktivnostih. Pacienta je potrebno zdraviti. Medicinska sestra je tista, ki ima pomembno vlogo pri negovanju pacienta, saj sodeluje od začetka zdravljenja pa do popolne ozdravitve pacienta. Skrbi za pacientove aktivnosti, mu nudi podporo, sodeluje pri rehabilitaciji in deluje zdravstveno vzgojno. Uporabili bomo deskriptivno metodo dela. Podatke za izdelavo empiričnega dela bomo pridobili na osnovi študije primera pacienta po operaciji discus hernie. Podatke bomo zbirali s pomočjo intervjuja o pacientu, ki smo ga oblikovali po funkcionalnih vzorcih zdravega obnašanja Marjory Gordon, ter pacientove medicinske dokumentacije.
Ključne besede: pacient, hrbtenica, hernija disci, zdravljenje, medicinska sestra, zdravstvena nega, zdravstvena vzgoja.
Objavljeno v DKUM: 16.06.2016; Ogledov: 4190; Prenosov: 408
.pdf Celotno besedilo (1,05 MB)

6.
Uporaba nevronavigacijskega sistema na Oddelku za nevrokirurgijo Splošne bolnišnice Maribor
Janez Ravnik, Matej Lipovšek, Vojin Milojkovič, Tadej Strojnik, Tomaž Šeruga, Marko Vinter, Gorazd Bunc, 2004, izvirni znanstveni članek

Opis: Izhodišča. Nevronavigacijski sistem je računalniško podprt sistem za medoperativno načrtovanje in vodenje nevrokirurških postopkov z interaktivnim slikovnim prikazom. Številni nevronavigacijski sistemi uporabljajo različne tehnične rešitve za medoperativno spremljanje. Uporabo takega sistema imenujemo nevronavigacija. Metode. Od junija 2002 do aprila 2003 smo na Oddelku za nevrokirurgijo Splošne bolnišnice Maribor z nevronavigacijo operirali 14 bolnikov (povprečna starost 52 let). Uporabljali smo nevronavigacijski sistem, ki temelji na zaznavanju infrardečih odbojev in medoperativnem spremljanju s pomočjo računalniškotomografskega slikovnega prikaza v treh ravninah. Rezultati. Nevronavigacijski sistem smo uporabili v štirih primerih biopsije, štirih primerih redukcije spremembe ter v šestih primerih popolne odstranitve spremembe. 11 možganskih sprememb je ležalo subkortikalno ali globje, dve sta bili kortikalni možganski spremembi, ena pa osteolitična sprememba v možganski kosti. Povprečni premer je znašal 3,5 cm. Izračunana natančnost interaktivnega slikovnega prikaza je bila dobra pri vseh 14 bolnikih. Zaključki. Nevronavigacijski sistem, ki ga uporabljamo, je enostaven in dokaj natančen. Poveča hitrost, varnost in zanesljivost pri večini posegov na možganih.
Objavljeno v DKUM: 21.12.2015; Ogledov: 1721; Prenosov: 57
URL Povezava na celotno besedilo

7.
Ekspanzivni procesi v mali medenici, prikriti s sočasno lumbalno kompresijo, kot vzrok lumboishialgije - prikaz treh primerov
Gorazd Bunc, Janez Ravnik, Matjaž Voršič, 2010, strokovni članek

Opis: Ekspanzivni procesi v mali medenici, prikriti s sočasno lumbalno kompresijo, kot vzrok lumboishialgije
Ključne besede: znotraj-hrbtenična utesnitev živčnih korenin, zunaj-hrbtenična utesnitev živčnih korenin, ledvena radikulopatija, ishiadini živec, maligni tumorji živčnih ovojnic
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1661; Prenosov: 52
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

8.
Zdravstvena nega pacienta s tumorjem hipofize
Martina Kokol, 2012, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava zdravstveno nego pacienta s tumorjem hipofize. Delo je teoretično in je vsebinsko razdeljeno na medicinski in negovalni del. Medicinski del sestavljajo poglavja v katerih so predstavljeni anatomija in fiziologija hipotalamusa, anatomija hipofize in njeno hormonsko delovanje, fiziologija hipotalamusa v povezavi s hipofizo. V naslednjem poglavju so opisani hipofizni tumorji glede na delitev in bolezenska stanja, ki jih povzročajo. Sledi diagnostika hipofiznih tumorjev, ki je sestavljena iz slikovnih preiskav, funkcionalnih preiskav vida in hormonskih preiskav. Predstavljeno je zdravljenje hipofiznih tumorjev, ki se deli na operativno zdravljenje, medikamentozno zdravljenje in zdravljenje z obsevanjem. V negovalnem delu diplomskega dela je opisana zdravstvena nega pacienta s tumorjem hipofize, ki je sestavljena iz zdravstvene nege nevrokirurškega pacienta, predoperativne in pooperativne zdravstvene nege. Predstavljene so posebnosti zdravstvene nege po operativni odstranitvi hipofiznega tumorja, zdravstveno vzgojno delo medicinske sestre in najpogostejše negovalne diagnoze v pooperativni zdravstveni negi.
Ključne besede: hipofiza, tumor hipofize, intrakranialna operacija, transfenoidalna operacija, zdravstvena nega po operaciji hipofiznega tumorja
Objavljeno v DKUM: 06.08.2013; Ogledov: 22131; Prenosov: 668
.pdf Celotno besedilo (1,26 MB)

9.
VLOGA MEDICINSKE SESTRE PRI PREPREČEVANJU SEKUNDARNE POŠKODBE MOŽGANOV PRI PACIENTU S HUDO POŠKODBO GLAVE
Nataša Despotović, 2012, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava vlogo medicinske sestre pri preprečevanju sekundarne poškodbe možganov pri pacientu s hudo poškodbo glave. Vsebinsko je delo razdeljeno na sedem glavnih poglavij. V prvem je uvod. Drugo poglavje zajema anatomijo in fiziologija glave. V tretjem poglavju smo predstavili poškodbe glave. Nalogo smo nadaljevali s četrtim poglavjem, v katerem smo proučili preprečevanje sekundarne poškodbe možganov, vlogo medicinske sestre pri preprečevanju sekundarne poškodbe možganov, pa smo proučili v petem poglavju naloge. Namen diplomskega dela je bilo predstaviti vlogo medicinske sestre pri preprečevanju sekundarne poškodbe možganov pri pacientih s hudo poškodbo glave v Enoti intenzivne terapije. Cilj v diplomskem delu je bilo prikazati pomen zdravstvene nege pri zdravljenju pacienta s hudo poškodbo glave; prikazati širino znanja, ki je potrebno za kakovostno zdravstveno nego pacienta s hudo poškodbo glave; prikazati pomen kontinuiranega izobraževanja in izpopolnjevanja za zdravstveno nego pacienta s hudo poškodbo glave.
Ključne besede: Poškodba možganov, pacient, medicinska sestra
Objavljeno v DKUM: 02.10.2012; Ogledov: 2252; Prenosov: 379
.pdf Celotno besedilo (421,01 KB)

10.
Attenuation of cerebral vasospasm in rabbits using clonidine hydrochloride, a central adrenergic agonist
Gorazd Bunc, Srečko Kovačič, Simona Strnad, 2003, drugi znanstveni članki

Opis: The aim of this study was to assess, firstly, if exclusion of central noradrenergic areas in the hypothalamus and brain stem with the central sympathetic blocker clonidine hydrochloride could prevent the development of chronic vasospasm following experimental subarachnoid haemorrhage in rabbits and, secondly, if, parallel with the effect on cerebral arteries, changes in dopamine -hydroxylase concentration in the hypothalamus and brain stem could also be detected. Experimental subarachnoid haemorrhage, in concentrations of 1 ml of autologous arterial bloodž1 kg of body weight was carried out on 18 New Zealand rabbits. Histological specimens were obtained by the method of perfusion fixation after the rabbits were sacrificed on day 8 after subarachnoid haemorrhage. The spastic effect of experimentally induced subarachnoid haemorrhage was determined by assessing the intensity of corrugation of the intima of the rabbit basilar artery by the previously developed method of corrugation coefficient and computer image analysis. The concentration and localization of dopamine -hydroxylase in noradrenaline-containing neurons was immunohistochemically assessed (semiquantitatively as 0, 1 and 2) with anti-dopamine -hydroxylase, at precisely defined sites of the hypothalamus and brain stem of the same rabbit. The results revealed less corrugated and smoother intima in the basilar artery and significantly lower dopamine -hydroxylase concentration in the control group of rabbits with sham subarachnoid haemorrhage and without any additional interventions (mean corrugation COEFFICIENT=1.123 0.024, P=0.3510-3č mean dopamine -hydroxylase=0.350 0.071, P=0.22 10-3), and smootherintima in the basilar artery with significantly lower concentration ofdopamine -hydroxylase in the clonidine group (rabbits with subarachnoid haemorrhage and central 2-blocker clonidine hydrochloride at a daily dose of 0.03 mgžkg of body weight for 8 daysč mean corrugation COEFFICIENT=1.177 0.058, P=1.7 10-3č mean dopamine -hydroxylase=0.583 0.175, P=1.1 10-3). In comparison, the haemorrhage only group (rabbits with subarachnoid haemorrhage and without medicationč mean corrugation COEFFICIENT=1.370 0.101č mean dopamine -hydroxylase=1.214 0.313) displayed intensive corrugation of the intima of the basilar artery and a significantly more intensive accumulation of dopamine -hydroxylase than did the control group and the clonidine group. The results of this study demonstrated that the central 2-blocker clonidine hydrochloride effectively prevents vasospasm, and diminishes the concentration of cerebral dopamine -hydroxylase in the hypothalamus and brain stem after experimental subarachnoid haemorrhage in rabbits.
Ključne besede: medicine, neurology, subarachnoid haemorrage, cerevral vasospasm, clonidine hydrochloride, central adrenergic blockade, rabbits
Objavljeno v DKUM: 01.06.2012; Ogledov: 2356; Prenosov: 89
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici