| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 73
Na začetekNa prejšnjo stran12345678Na naslednjo stranNa konec
1.
Wear Behaviour of Multilayer Al-PVD-Coated Polymer Gears
Tonica Bončina, Brigita Polanec, Franc Zupanič, Srečko Glodež, 2022, izvirni znanstveni članek

Ključne besede: polymer gears, aluminium PVD coating, Physical Vapour Deposition process, multilayer coating, wear
Objavljeno v DKUM: 15.11.2022; Ogledov: 119; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (13,01 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Numerična simulacija odrezavanja gredic
Gorazd Fortin, 2022, magistrsko delo

Opis: Za potrebe naročila podjetja SIJ Ravne Systems je bilo treba skonstruirati škarje za rezanje gredic v vročem in pripadajoči valjčni progi. Od tega je naš del obsegal konstrukcijo sestavov noža, ki sta bila koncipirana in snovana po delih in razdelana v razdelavi. Pripravljeni so bili materialni modeli uporabljenih materialov, izvedeni sta bili termična in eksplicitna simulacija za validacijo konstrukcije sestavov noža in poleg ostalih rezultatov so bile pri tem pridobljene največje sile, ki delujejo na škarje v procesu rezanja. Pripravljene so bile tudi sestavne in delavniške risbe delov sestavov noža in v zaključku, po razmisleku glede na izpolnjevanje zahtev zahtevnikov, je bila ugotovljena ustreznost konstrukcije sestavov noža in rezultatov simulacij.
Ključne besede: rezanje v vročem, gredica, škarje, sestav noža, materialni model, konstruiranje, termična simulacija, eksplicitna simulacija
Objavljeno v DKUM: 27.09.2022; Ogledov: 183; Prenosov: 32
.pdf Celotno besedilo (5,63 MB)

3.
Konstrukcijski materiali : učbenik
Ivan Anžel, Mihael Brunčko, 2022, učbenik za višje in visoke šole

Opis: Učbenik je kot osnovna literatura namenjen študentom 1. stopnje študijskih programov Strojništvo, Gospodarsko inženirstvo in Mehatronika. Učbenik sestavljajo tri samostojna poglavja, ki kot celota prinašajo znanja s področja materialov in tehnologij in so potrebna pri razvoju, raziskavah in uporabi materialov na področju strojništva, elektrotehnike, avtomatike, energetike ... Prvo poglavje obravnava značilne skupine konstrukcijskih materialov in njihovo zgradbo. Opisani so osnovni pojmi in predstave o materialih, ki so potrebne za razumevanje njihovih lastnosti. V drugem poglavju so obravnavane ključne lastnosti konstrukcijskih materialov, ki omogočajo uspešno izbiro materialov za določeno aplikacijo. Tretje poglavje vsebuje izbrane primere konstrukcijskih materialov. Opisuje posebna jekla za uporabo v strojništvu, lahke zlitine, konstrukcijsko keramiko, keramična stekla in polimerne materiale.
Ključne besede: konstrukcijski materiali, posebna jekla, lahke zlitine, inženirska keramika in stekla, polimerni materiali
Objavljeno v DKUM: 23.02.2022; Ogledov: 778; Prenosov: 157
.pdf Celotno besedilo (25,86 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Simulation of Dual-Beam Laser Metal Deposition : magistrsko delo
Matej Kočevar, 2021, magistrsko delo

Opis: Laser metal deposition process plays an important role in the coating and additive manufacturing of the components. Implementation of dual-beam process represents a further development and offers the advantage of laser ablation process, which provides exert force on the melt pool and increases absorption properties of the workpiece for laser light in comparison to conventional laser metal deposition processes. The main goal of the present work is to predict temperature distribution on the surface and in the cross-section during a dual-beam laser metal deposition. A better understanding of temperature distribution of the dual-beam laser metal deposition is crucial for analyzing the impact of different process parameters on the process. The prediction of temperature distribution was done using the version 6.14-6 of finite element software ABAQUS/Standard from Dassault Systèmes. The results of the simulations show that the temperature distribution in the case of dual-beam laser metal deposition can be determined with minimum deviation by utilizing the finite element analysis.
Ključne besede: Laser Metal Deposition (LMD), dual-beam process, wire-based Laser Metal Deposition (LMD-w), Finite Element Method (FEM)
Objavljeno v DKUM: 23.09.2021; Ogledov: 524; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (3,37 MB)

5.
Zasnova in dimenzioniranje orodja za tlačno litje : diplomsko delo
Tomaž Pesek, 2020, diplomsko delo

Opis: Litje najdemo skoraj v vseh gospodarskih panogah. Največ krat se uporablja za masovno proizvodnjo, ker z njim naredimo veliko serij enakih izdelkov v relativno kratkem časovnem obdobju. Za kakovosten končni izdelek je pomembna pravilna konstrukcija orodja. V diplomski nalogi smo se osredotočili na konstruiranje orodja za tlačno litje aluminijevih zlitin. Zraven konstruiranja, ki je potekalo v modelirniku Creo smo uporabljali program za računalniške simulacije litja Altair Inspire Cast. Glavni namen je bil doseči uspešno simulacijo polnjenja in strjevanja v konstruiranem orodju za tlačno litje. V diplomski nalogi smo obravnavali teorijo litja in računalniških simulacij, ter potek konstruiranja orodja in računalniških simulacij litja.
Ključne besede: litje, računalniške simulacije, konstruiranje
Objavljeno v DKUM: 29.09.2020; Ogledov: 557; Prenosov: 66
.pdf Celotno besedilo (4,15 MB)

6.
Posodobitev krmilnika za avtomatizacijo sistema za kontinuirno litje : diplomsko delo
Jernej Križaj, 2019, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obsega tako strojno nadgradnjo sistema za kontinuirno litje, kot tudi programsko nadgradnjo, narejeno po zahtevah Laboratorija za materiale na Fakulteti za strojništvo. Podrobneje je opisan spremenjen grafični vmesnik in logika, ki se skriva v odsekih kode nadzornega programa. Prav tako je opisan celotni postopek nadgraditve obstoječe strojne opreme do stopnje za namestitev in priklop na peč za kontinuirno litje. Posodobljen sistem je bil priklopljen na priključke starega sistema, testirano je bilo delovanje spremenjenega programa in simulacija kontinuirnega litja.
Ključne besede: kontinuirno litje, avtomatizacija sistema, SCADA, PLK
Objavljeno v DKUM: 03.12.2019; Ogledov: 874; Prenosov: 194
.pdf Celotno besedilo (19,27 MB)

7.
Primerjava cementiranja v vakuumskih in atmosferskih pečeh : diplomsko delo
Martin Cokan, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi sem preučil teoretičen del toplotne obdelave cementiranja v vakuumski peči proizvajalca Secowarwick in atmosferski peči proizvajalca Codere, ki ju uporabljajo v podjetju Miheu d.o.o. Podjetje se ukvarja s toplotno in strojno obdelavo kovin. Najprej sem preučil postopke toplotne obdelave, to so kaljenje, popuščanje, normaliziranje, žarjenje, poboljšanje in cementacijsko kaljenje. Nato sem se posvetil faznima diagramoma Fe-Fe3C in Fe-C ter difuziji. Sledil je podroben opis delovanja vakuumske peči in njenih segmentov. Poleg tega sem se posvetil tudi programski opremi in uporabniški prijaznosti peči. Trenutno so vakuumske peči v ospredju pri izboljšavah lastnosti jekla. Opisal sem tudi delovanje linije z atmosferskima pečema. Sledil je eksperimentalni del, kjer sem si zastavil cilj ugotoviti, katera peč je boljša v ekonomskem in kvalitetnem vidiku. Opisal sem lastnosti uporabljenih materialov in potek meritev ter rezultate med seboj primerjal. V diplomski nalogi sem predstavil tudi programe, ki sem jih uporabil za obdelavo materialov. Diplomska naloga je potrdila moje domneve, da je toplotna obdelava v vakuumski peči časovno hitrejša, z njo dosegamo visoko ponovljivost rezultatov, dosegamo enakomerno globino cementiranja in enostavno cementiranje obdelovancev kompliciranih oblik. Obdelava v vakuumski peči je tudi čistejša in ne povzroča oksidacijske plasti na materialu, za razliko od atmosferske peči, kjer dosegamo večjo prekaljivost materiala, saj je olje boljše hladilno sredstvo od plina.
Ključne besede: kaljenje, cementiranje, toplotna obdelava, vakuumska peč
Objavljeno v DKUM: 24.09.2019; Ogledov: 762; Prenosov: 95
.pdf Celotno besedilo (2,52 MB)

8.
Optimiranje izdelave kompozitov po postopku laminiranja s pomočjo zračnega mehurja : diplomsko delo
Nika Uzelac, 2018, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava proizvodnjo izdelkov iz kompozitnih materialov v podjetju Trixy Aviation d.o.o.. Osredotočeno je na proces ročne laminacije z zračnim mehurjem in njegovo optmizacijo. Eksperimentalni del je sestavljen iz treh poskusov pri katerih se tlaki in časi med napenjanjem mehurja razlikujejo. Cilj naloge je pridobiti izdelek s čim manjšo maso in kvalitetno površino, ki bo ustrezal strogim standardom letalske industrije.
Ključne besede: kompozitni materiali, žirokopter, ročna laminacija z zračnim mehurjem
Objavljeno v DKUM: 31.08.2018; Ogledov: 906; Prenosov: 145
.pdf Celotno besedilo (2,64 MB)

9.
Programska oprema za avtomatizacijo sistema za kontinuirno litje zlitin
Domen Gošek, 2017, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obsega podroben pregled skozi zahteve, ki jih je podal Inštitut za materiale na Fakulteti za strojništvo v Mariboru. Tako so opisani postopki in logika delovanja programske opreme, ki je ključna pri avtomatskem režimu kontinuirnega litja. Prilagojena sta bila predhodno izdelana nadzorni program kot tudi grafični vmesnik. Skozi celotno delo so vidni odseki programske kode, ki je rezultat mnogih preizkusov na maketi. Za testiranje programske opreme je bila uporabljena predhodno izdelana maketa s programirljivim logičnim krmilnikom ter enosmernim motorjem z inkrementalnim dajalnikom.
Ključne besede: PLK, logični krmilnik, analogno/digitalni pretvornik, avtomatizacija, SCADA, vlečenje palice, kontinuirno litje, vodenje, materiali
Objavljeno v DKUM: 24.10.2017; Ogledov: 855; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (2,13 MB)

10.
Konstruiranje orodja za gravitacijsko litje aluminija
Kristijan Duh, 2017, magistrsko delo

Opis: Podlaga za izdelavo magistrskega dela je povpraševanje enote Ulitki v podjetju Talum d.d. po novem orodju za litje aluminijevih zlitin. Naročnik projekta (nemško podjetje Bosch) je zasnoval nov izmenjevalec toplote imenovan C6 future, ki ga je bilo potrebno preučiti, iz prejetega modela ulitka izdelati model jedra ter model trajne forme, vključno z vsemi pripadajočimi elementi, ki jih orodje za litje zahteva. Prejet je bil zahtevnik ter dokumentacija (risbe mehansko obdelanega kosa). Konstrukcija orodja je potekala po orodjarskih standardih, ki zahtevajo prilagojeno (natančnejšo) strojno obdelavo in uporabljene materiale. Zahtevana je bila simulacija klasičnega orodja, prav tako je projekt potekal v razvojni smeri prilagojenega gravitacijskega litja, ki je še nepreizkušeno, zato smo morali tudi za tak način litja izvesti simulacije.
Ključne besede: konstruiranje, orodje, litje, simulacija
Objavljeno v DKUM: 03.10.2017; Ogledov: 1184; Prenosov: 43
.pdf Celotno besedilo (5,40 MB)

Iskanje izvedeno v 0.19 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici