| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Umetna inteligenca na področju izobraževanja z vidika učiteljev
Feliks Strehar, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava uporabo umetne inteligence (UI) v izobraževanju z vidika učiteljev. Namen dela je bilo raziskati, kakšne so dosedanje izkušnje z uporabo orodij UI, ali vidijo UI kot uporabno, ali jo uporabljajo v svojem učnem procesu, kako jim najbolj koristi ter kakšne so njihovi pogledi na prihodnost izobraževanja. Uporabljena metodologija vključuje anketiranje učiteljev, katerih odgovore smo analizirali. Rezultati raziskave kažejo, da učitelji prepoznavajo prednosti UI, kot so prilagajanje učnih vsebin in avtomatizacija rutinskih nalog, vendar opozarjajo tudi na potrebo po dodatnem usposabljanju. Ugotovitve vključujejo priporočila za večje vlaganje v tehnično izobraževanje učiteljev ter skrb za etično uporabo UI v izobraževalnem procesu. Zaključki nakazujejo, da lahko UI bistveno izboljša izobraževanje, vendar je potreben premišljen pristop k njeni integraciji, da bi ohranili človeški element v učenju.
Ključne besede: Umetna inteligenca (UI), pogledi učiteljev, izobraževalni proces, etična uporaba umetne inteligence.
Objavljeno v DKUM: 20.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (962,73 KB)

2.
Kriminološki vidik specifičnih oblik trgovine z ljudmi - prisilno beračenje : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varstvoslovje
Feliks Strehar, 2015, diplomsko delo

Opis: Osnovni namen naloge je opredeljevanje prisilnega beračenja kot specifične oblike trgovine z ljudmi v smislu kriminološko zanimivega pojava v družbi. Naloga bo z analizo pisnih virov in pregledom pravne prakse ter v okviru izkušnje preučila možnosti učinkovitejšega dela policije in drugih državnih in nevladnih institucij na tem področju. V diplomskem delu se predpostavlja, da pri sodobnih pojavnih oblikah beračenja ne gre za klasično beračenje, kjer posameznik zaradi različnih življenjskih okoliščin berači zaradi golega preživetja, temveč gre za obliko organiziranega kriminala. Posledično gre pri organiziranem prisilnem beračenju, kot specifični obliki trgovine z ljudmi za pojav ti. »sodobnega suženjstva«, v katero so posamezniki prisiljeni neposredno ali pa posredno in se v to podajo zaradi preživetja sebe in svojih družin. V diplomskem delu se potrdi, da je bilo v Sloveniji v zadnjih letih obravnavanih več primerov kaznivih dejanj trgovine z ljudmi oziroma spravljanja v suženjsko razmerje, v povezi s prisilnim beračenjem. S tem se tudi potrdi, da Slovenija ni imuna na takšne pojave oziroma oblike kriminalitete. Predpostavlja se, da v Sloveniji zakonodaja omogoča učinkovito ukrepanje zoper organizatorje »sodobnega suženjstva«, da pa je preiskovanje takih primerov, zaradi različnih okoliščin, izredno zahtevno. Prisilno beračenje, kot oblika modernega suženjstva, se v sodobni družbi še vedno preveč odriva na rob. Naloga je bila predstavitev prisilnega beračenja, kot specifične oblike trgovine z ljudmi, s pogledom lastne izkušnje. Tema ni odmevna v medijih, pojavljanje v njih je odvisno od posameznih primerov in zaznav avtorjev. Knjig in literature na to temo je malo, sogovornikov ni veliko. Pri delu so bile uporabljene metode deskripcije, kompilacije in metoda opazovanja z udeležbo. Tujci, predvsem iz držav vzhodne Evrope, z organiziranim nedovoljenim beračenjem in s tem povezano kriminalno dejavnostjo (spravljanje v suženjsko razmerje in trgovino z ljudmi) so neredek pojav v Sloveniji. Osnovna ugotovitev na koncu diplomske naloge je, da primeri prisilnega beračenja kot specifične oblike trgovine z ljudmi dejansko obstajajo.
Ključne besede: kriminologija, kriminološki vidik, trgovina z ljudmi, beračenje, prisilno beračenje, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 09.04.2015; Ogledov: 2242; Prenosov: 250
.pdf Celotno besedilo (484,18 KB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici