| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 12
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Computer science education in ChatGPT Era: experiences from an experiment in a programming course for novice programmers
Tomaž Kosar, Dragana Ostojić, Yu David Liu, Marjan Mernik, 2024, izvirni znanstveni članek

Opis: The use of large language models with chatbots like ChatGPT has become increasingly popular among students, especially in Computer Science education. However, significant debates exist in the education community on the role of ChatGPT in learning. Therefore, it is critical to understand the potential impact of ChatGPT on the learning, engagement, and overall success of students in classrooms. In this empirical study, we report on a controlled experiment with 182 participants in a first-year undergraduate course on object-oriented programming. Our differential study divided students into two groups, one using ChatGPT and the other not using it for practical programming assignments. The study results showed that the students’ performance is not influenced by ChatGPT usage (no statistical significance between groups with a p-value of 0.730), nor are the grading results of practical assignments (p-value 0.760) and midterm exams (p-value 0.856). Our findings from the controlled experiment suggest that it is safe for novice programmers to use ChatGPT if specific measures and adjustments are adopted in the education process.
Ključne besede: large language models, ChatGPT, artificial intelligence, controlled experiment, object-oriented programming, software engineering education
Objavljeno v DKUM: 12.08.2024; Ogledov: 59; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (492,37 KB)

2.
Sistem za napredno upravljanje trgovin WooCommerce : diplomsko delo
Aleks Marinič, 2023, diplomsko delo

Opis: Predstavljamo LaraMAS - napredni sistem za upravljanje WooCommerce trgovin, kjer lahko upravljamo eno ali več spletnih trgovin hkrati. Njegov glavni namen pa je upravljanje trgovin s tako imenovano "multibranding" strategijo prodaje, kjer isti prodajalec prodaja enake izdelke v lastnih trgovinah z različnimi imeni in trgovine z ločenimi prodajnimi sistemi glede na državo prodaje. LaraMAS vključuje napreden sistem razporejanja opravil, ki jih lahko dodeljujemo uporabnikom ali različnim skupinam, kot so administratorji, preverjevalci, oglaševalci, prevajalci in drugi, vsaka s svojimi pravicami. Povečana varnost je dosežena z uporabo različnih varnostnih pristopov, vključno z ločenim API strežnikom, napredno avtentikacijo in omejitvijo skupne rabe virov med različnimi viri. Največja prednost sistema je ohranjanje celovitega pregleda nad poslovanjem, kar omogoča zbiranje in analizo podatkov vseh trgovin.
Ključne besede: WooCommerce, upravljanje, sistem, React
Objavljeno v DKUM: 12.10.2023; Ogledov: 482; Prenosov: 55
.pdf Celotno besedilo (8,94 MB)

3.
Prof-Stat: Orodje za strojne inženirje in arhitekte : diplomsko delo
Vili Rajh, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo opisali razvoj in delovanje aplikacije Prof-Stat, orodje za strojne inženirje in arhitekte. Aplikacija je orodje za računanje lastnosti cevi in profilov, kot so preračun teže/metre, teže po metru, površin A, Wx, i, Ix. Drugi del aplikacije nam omogočata ročen vnos ali uvoz podatkov iz cevi in profilov v modul »Statika«. »Statika« nam omogoča tri različne izračune, ki so obremenitev prereza, potreben prerez ter napetost in poves. Opisali smo tudi potek dela ter posamezna orodja in ogrodja, ki smo jih potrebovali pri izdelavi končnega izdelka. Za razvoj čelnega dela smo uporabljali ogrodje Vue.js ter JavaScript. Pri razvoju zaledja smo uporabljali IDE Goland ter programski jezik Go.
Ključne besede: Vue.js, Go, MongoDB, statika, izračuni
Objavljeno v DKUM: 12.10.2023; Ogledov: 392; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (3,04 MB)

4.
Primerjava knjižnice React z ogrodjem Vue : diplomsko delo
Gal Leitgeb, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu primerjamo knjižnico React in ogrodje Vue. Teoretični del vsebuje podroben opis tehnologij, kjer opišemo in primerjamo koncepte, funkcionalnosti in podporo skupnosti spletnih rešitev. V praktičnem delu implementiramo dve spletni aplikaciji za objavo receptov - eno, narejeno s knjižnico React, in drugo, narejeno z ogrodjem Vue. Uporabljena je bila tudi platforma Vite, ki ponuja zaledni sistem naše aplikacije. V diplomskem delu razložimo celoten razvoj obeh aplikacij in hkrati predstavimo podobnosti ter razlike obravnavanih tehnologij.
Ključne besede: spletna aplikacija, React, Vue, komponenta
Objavljeno v DKUM: 12.10.2023; Ogledov: 395; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (2,89 MB)

5.
Razvoj inteligentnega nasprotnika strelske računalniške igre : diplomsko delo
Blaž Čerpnjak, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je na primeru testne strelske računalniške igre predstavljen razvoj inteligentnega nasprotnika. Delo zajema zgodovino, znane primere in pristope razvoja ter prikazuje eno izmed možnih implementacij inteligentnega agenta s pomočjo uporabe sistemov končnih avtomatov.
Ključne besede: umetna inteligenca, inteligentni nasprotnik, igra, Unity
Objavljeno v DKUM: 18.08.2023; Ogledov: 939; Prenosov: 189
.pdf Celotno besedilo (2,80 MB)

6.
Primerjava knjižnic za upravljanje stanj v tehnologiji React : diplomsko delo
Žiga Zarič, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo prikazuje različne trenutno aktualne tehnologije, programske jezike in knjižnice za spletno programiranje. V ospredju je knjižnica React skupaj s knjižnicama React Redux in MobX. Predstavljena bo spletna aplikacija za primerjavo stanj med knjižnicama Redux in MobX. Delo je razdeljeno na dva dela. V prvem delu sta teoretična podlaga in kratek opis uporabljenih tehnologij. V drugem, praktičnem delu pa je navedena uporaba prej opisanih tehnologij na spletni aplikaciji. Testirana je bila uporabnost knjižnic Redux in MobX glede na količino procesiranih podatkov. Na podlagi tega je bila ugotovljena optimalna izbira knjižnic glede na velikost projekta.
Ključne besede: spletna aplikacija, React, TypeScript, MobX, Redux
Objavljeno v DKUM: 24.04.2023; Ogledov: 746; Prenosov: 94
.pdf Celotno besedilo (1,62 MB)

7.
Izdelava statične spletne strani s pomočjo ogrodja jekyll : diplomsko delo
Ružica Marković, 2022, diplomsko delo

Opis: V tem diplomskem delu smo ustvarili statično spletno stran, katere cilj je čim boljše predstaviti dve majhni podjetji, ki se ukvarjata s servisiranjem in modificiranjem avdio in studijske opreme, svetovanjem in akustično obdelavo prostorov. Spletna stran je zamišljena kot enostavno in funkcionalno orodje za promocijo in reklamiranje storitev, ki jih podjetje ponuja. Pri izdelavi spletne strani smo se odločili za ogrodje za generiranje statičnih spletnih strani – Jekyll. Jekyll je ogrodje, s katerim lahko hitro in enostavno ustvarjamo vizualno lepe in funkcionalne statične spletne strani.
Ključne besede: statične spletne strani, ogrodje Jekyll, jezik Markdown, GitHub, generatorji statičnih spletnih strani
Objavljeno v DKUM: 08.11.2022; Ogledov: 513; Prenosov: 108
.pdf Celotno besedilo (2,32 MB)

8.
Generiranje poročnih spletnih strani s pomočjo ogrodja Next.js : diplomsko delo
Mateja Žvegler, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo prikazuje uporabo ogrodja Next.js, knjižnice React in podatkovne baze MongoDB pri razvoju spletne aplikacije za pomoč pri načrtovanju porok. V prvem delu so predstavljene vse uporabljene tehnologije in njihove značilnosti, v drugem, praktičnem delu je opisan in dokumentiran potek razvoja aplikacije in najpomembnejših funkcionalnosti, v zadnjem delu pa je predstavljen grafični vmesnik spletne aplikacije.
Ključne besede: ogrodje Next.js, poročna spletna stran, React, MongoDB
Objavljeno v DKUM: 21.10.2022; Ogledov: 630; Prenosov: 207
.pdf Celotno besedilo (2,65 MB)

9.
Kontrola kakovosti spletne aplikacije s pomočjo ogrodij Cypress in Selenium ter njuna primerjava : diplomsko delo
Nebojša Bogosavljević, 2022, diplomsko delo

Opis: Dan danes vidimo, da so spletne tehnologije in njeni produkti toliko napredovali v smislu vsebine, načina programiranja in velikosti projekta, da posameznik, ki dela na projektu, ne more predvideti, kako se bo neka zmožnost (angl. feature) obnašala pri uporabi, kako bo vplivala na celoten projekt, ali bo povzročala napake ter ali bodo vse ostale funkcionalnosti delovale kot prej. Ravno to je razlog, da podjetja ustvarjajo nove oddelke, ki se ukvarjajo samo s testiranjem produkta in novih zmožnosti. Takšne oddelke imenujemo oddelki za kontrolo kakovosti produkta oz. QA (angl. quality assurance). V diplomskem delu je opisan proces testiranja, postopek ustvarjanja avtomatskih testov, njihovi vplivi na delovni proces (angl. work-flow), postopek pisanja avtomatskih testov in razlika med ogrodji Cypress in Selenium. Pri pisanju avtomatskih testov bomo upoštevali vsa priporočena pravila (natančni testi brez nepotrebnih funkcionalnost, kratki testi, maksimizacija integracijskih testov).
Ključne besede: spletna stran, kontrola kakovosti, Cypress, Selenium
Objavljeno v DKUM: 28.06.2022; Ogledov: 834; Prenosov: 97  (1 glas)
.pdf Celotno besedilo (2,58 MB)

10.
Uporaba tehnologije React Redux pri razvoju spletne aplikacije za prodajo in nakup kriptovalut : diplomsko delo
Klara Gicheva, 2022, diplomsko delo

Opis: V okviru diplomske naloge smo obravnavali eno najbolj privlačnih tehnologij danes, to so kriptovalute, njihova prodaja in nakup, torej trgovanje s kriptovalutami. Projekt vključuje številne tehnologije, ogrodja in knjižnice. Knjižnici React Redux in Redux Toolkit zavzemata glavno mesto tukaj. Logiko Redux uporabljamo za izgradnjo uporabniškega vmesnika in upravljanje celotnega stanja aplikacije. Projekt je sestavljen iz več strani, kot so seveda registracija in prijava uporabnikov, profil, nakup in prodaja kriptovalut v denar in obratno, kripto denarnica in zgodovina vseh do sedaj opravljenih transakcij.
Ključne besede: spletna aplikacija, kriptovalut, trgovanje, React, React Redux, Redux Toolkit, ANT DESIGN, TypeORM
Objavljeno v DKUM: 27.06.2022; Ogledov: 786; Prenosov: 145
.pdf Celotno besedilo (2,48 MB)

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici