| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 383
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza procesa vodenja proizvodnje v podjetju S-Tekavc d.o.o.
Anže Serdoner, 2023, diplomsko delo

Opis: Problem več majhnih podjetij na Slovenskem trgu je zapostavljanje organizacije proizvodnje in strmenje samo k čim večjemu tehnološkemu napredku, kar pa velikokrat ne privede do željenih rezultatov. V diplomski nalogi je predstavljen povzetek teorije vseh tem, katere sem v analizi podjetja S-Tekavc d. o. o. spremljal in nanje podal tudi predloge za izboljšave. Sledi kratka predstavitev analiziranega podjetja ter njihovega načina dela. V nadaljevanju sem podrobneje opisal svoje ugotovitve analize skladišč v podjetju, načinu vodenja proizvodnje, uporabi delovnih nalogov in spremnic ter vzdrževanju strojev in naprav. Za vse analizirane teme sem podal praktične predloge za izboljšave, katere bi podjetju pripomogle k boljši organiziranosti proizvodnje, večjemu izkoristku strojnega parka in posledično večjemu letnemu dobičku.
Ključne besede: vodenje proizvodnje, delovni nalog, planiranje in optimiziranje proizvodnje, skladišče, načrt vzdrževanja, pretočni čas
Objavljeno v DKUM: 09.10.2023; Ogledov: 153; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (4,26 MB)

2.
Analiza aktivnosti delovnega mesta za upravičenost njegove avtomatizacije
Maksim Jarnovič, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo z uporabo različnih metod popisali aktivnosti delavca na delovnem mestu. Rezultati se najbolj razlikujejo po kriteriju osebe, torej izvajalca aktivnosti. Obdelava podatkov je pokazala vrsto pomanjkljivosti pri upoštevanju internih predpisov. Podali smo konkretne predloge izboljšav. S primerjavo pridobljenih podatkov napram načrtovanim aktivnostim ob avtomatizaciji delovnega mesta smo podali vrednosti izboljšanja delovnih učinkov na opazovanem delovnem mestu, pri čemer je za podjetje ključen kazalnik povprečna izkoriščenost delovne opreme, s tujko v kratici OEE.
Ključne besede: analiza, skupna učinkovitost opreme, naključni posnetki, učinek
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 112; Prenosov: 0

3.
Razvoj digitalnega dvojčka za planiranje proizvodnje v podjetju Marovt d.o.o. : magistrsko delo
Žan Štern, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen razvoj digitalnega dvojčka za planiranje proizvodnje v podjetju Marovt d.o.o. Podjetje Marovt velja za najnaprednejšo proizvodnjo kovanja v Sloveniji in eno izmed najnaprednejših v Evropi. Zaradi ohranitve svojega poslovnega uspeha podjetje neprestano išče načine, kako izboljšati svoj proizvodni proces in posledično položaj na trgu. To je predstavljalo glavno vodilo za zagon projekta digitalni dvojček. Cilj projekta je bila izdelava in vzpostavitev digitalnega dvojčka s pomočjo lastnega znanja podjetja, kar bi v prihodnosti omogočilo nadgradnjo sistema in razširitev modela na celotno podjetje. Digitalni dvojček je bil razvit s pomočjo programske opreme Simio. Dostop do vseh potrebnih informacij je bil omogočen preko programa ccLEAP, ki ga podjetje uporablja za svoje poslovanje in vodenje. Z integracijo sistema ccLEAP v program Simio je bilo omogočeno tudi simuliranje s časovno realnimi podatki. V okviru projekta smo tako uspešno razvili in implementirali rešitev, ki zagotavlja izvedljiv in enostaven terminski plan. Trenutno stanje omogoča, da samodejno ustvarimo terminski plan delovnih nalogov in ga pošljemo končnim uporabnikom. S tem projektom smo tako naredili pomemben korak na poti digitalizacije podjetja.
Ključne besede: digitalizacija, podjetje Marovt, planiranje proizvodnje, digitalni dvojček, programska oprema Simio, sistem ccLEAP
Objavljeno v DKUM: 20.09.2023; Ogledov: 101; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (3,36 MB)

4.
Assembly line optimization using MTM time standard and simulation modeling—A case study
Matic Breznik, Borut Buchmeister, Nataša Vujica-Herzog, 2023, izvirni znanstveni članek

Opis: This study presents an approach to solving the assembly line balancing problem (ALBP) using the Methods-Time Measurement (MTM) time standard and simulation software. ALBP is a common problem in manufacturing where a set of tasks with fixed times must be assigned to a series of sequential workstations in order to minimize the total idle time and reduce the assembly cost per product. This study uses MTM, a widely used production process scheduling method, to create a new time analysis of an assembly process that was previously balanced using the Work-Factor method and time study. This literature review shows that there are a lack of combinations of updated time analyses with newer simulation approaches in the current literature, and this was the motivation for the present work. An assembly line simulation was performed using Simio software to evaluate different design options and operating scenarios. The results show that the use of MTM and simulation can help minimize idle time and improve assembly line performance, thereby reducing costs and increasing efficiency. This study shows that the approach of using MTM and simulation is effective in solving ALBP and is a useful tool for manufacturing companies to improve the performance of their assembly lines and reduce costs.
Ključne besede: optimization, production planning, assembly line, MTM time standard, simulation, industry 4.0
Objavljeno v DKUM: 23.05.2023; Ogledov: 238; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (3,25 MB)

5.
6.
Vpeljava sodelovalnega delovnega mesta na mesto ročne sestave : magistrsko delo
Dominik Pritržnik, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen način vpeljave sodelovalnega delovnega mesta na mesto ročne sestave, ki temelji na realnem primeru iz podjetja. Osnovni problem je predstavljala neustrezna ureditev delovnega mesta ter s tem neustrezno opredeljene časovne izgube. Na začetku smo z izvedbo analize predhodnega stanja podrobno preučili posamezne operacije znotraj sestave, nato pa smo obstoječe delovno mesto zmodelirali v programskem okolju Autodesk Inventor Professional. Na podlagi pridobljenih rezultatov smo s pomočjo programa Autodesk Process Analysis izdelali simulacijski model, ki ponazarja obstoječ proces dela. S simulacijo različnih scenarijev smo pridobili parametre izkoriščenosti operacij in delavcev, s tem pa dober vpogled v postopek sestave kosa. Na osnovi analize in simulacijskega modela smo podali optimizacijske predloge ter izdelali optimiziran simulacijski model, ki v proces sestave kosa vključuje sodelovalnega robota. Predlagan optimizacijski model smo v zaključku stroškovno ovrednotili in izračunali lastno ceno obravnavanega kosa.
Ključne besede: sestava kosa, sodelovalno delovno mesto, simulacijski model, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 26.10.2022; Ogledov: 449; Prenosov: 108
.pdf Celotno besedilo (8,77 MB)

7.
Avtomatizacija proizvodnje v podjetju CNC P&K - Pušnik d. o. o. : diplomsko delo
Jana Cafuta, 2022, diplomsko delo

Opis: Tema diplomskega dela je primerjava proizvodne linije v podjetju P&K – Pušnik d. o. o., pred avtomatizacijo in po avtomatizaciji. V začetku je zapisano, kaj je avtomatizacija, opredeljene so tudi njene prednosti. V nadaljevanju je analizirana proizvodna linija, kjer je opisano delovanje, izdelek, ki se izdeluje na tej liniji, izračunani so stroški in opredeljene nastale napake. V drugem delu je analizirana avtomatizirana proizvodna linija in prav tako so izračunani stroški in opredeljene napake. Na koncu so zapisane še ugotovitve in zaključek. Po izvedeni avtomatizaciji potrebuje podjetje enega delavca manj, zvišala sta se kakovost in produktivnost, za 1,6 % pa se je zmanjšal odstotek izmeta.
Ključne besede: podjetje P&K – Pušnik d. o. o., avtomatizacija, proizvodna linija, stroški, napake
Objavljeno v DKUM: 13.09.2022; Ogledov: 406; Prenosov: 0

8.
Digitalizacija v proizvodnji podjetja Dorninger Hytronics d.o.o. : diplomsko delo
Mitja Medved, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljeni različni načini, s katerimi podjetje Dorninger Hytronics d.o.o. digitalizira svojo proizvodnjo. Na tržišču je na voljo že mnogo programske opreme, ki tako ali drugače pomaga pri proizvodnih ter organizacijskih procesih z namenom izboljšav. Poudarek diplomskega dela je na programu Doku DHSI, ki predstavlja informacijsko središče proizvodnje. Gre za program, ki je nadgrajen na osnovi obstoječega informacijskega sistema. Zasnovan je bil s strani vodje proizvodnje s pomočjo delavcev v podjetju in implementiran v proizvodnjo s pomočjo podjetja Stroka d.o.o. V proizvodnji služi predvsem pregledu nad dogajanjem, planiranju, kontroli kakovosti ter izpisovanju raznih poročil. V okviru mojega dela v podjetju so bila za omenjen program izdelana preprosta navodila za uporabo, ki so skupaj s primerom uporabe ter predlogi za izboljšave predstavljena v diplomskem delu.
Ključne besede: Digitalizacija, vodenje proizvodnje, kontrola kakovosti, programska oprema, predlogi izboljšav
Objavljeno v DKUM: 13.10.2021; Ogledov: 1033; Prenosov: 124
.pdf Celotno besedilo (4,40 MB)

9.
Nadgradnja pakirne linije v farmacevtskem podjetju : magistrsko delo
Matej Reberšak, 2021, magistrsko delo

Opis: Farmacevtska industrija stremi k nenehnemu izboljševanju in optimiziranju pakirnih procesov. V podjetju Lek d. d. so nadgradnje in izboljšave nekaj vsakodnevnega, konkurenca je močna in časa za napake ni. Magistrsko delo opisuje primerjavo pakirne linije pred in po nadgradnji. S pomočjo ustrezne programske opreme in teoretičnega znanja smo prikazali spremembe nadgrajene pakirne linije. V nalogi so predstavljeni proizvodni sistemi v farmaciji in konkreten 3D model na primeru. Model smo s pomočjo programske opreme Inventor in Process Analysis simulirali, analizirali in interpretirali rezultate. Glavni cilj magistrskega dela je nadgradnja pakirne linije in s tem razbremenitev druge obstoječe pakirne linije. Z omenjeno nadgradnjo bo omogočena večja fleksibilnost pakiranja izdelkov na pakirnih linijah in s tem večja hitrost pakiranja. Glede na omejen prostor bo dosežena optimalna postavitev strojev. Z nadgrajeno linijo bomo lahko pakirali izdelke s celotnega sveta, neglede na zahtevnost posameznega trga.
Ključne besede: pakirna linija, farmacija, 3D modeliranje, optimizacija, izboljšave
Objavljeno v DKUM: 05.10.2021; Ogledov: 708; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (2,50 MB)

10.
Uvajanje minimalnih zalog in optimalnih količin za naročanje : diplomsko delo
Lana Čas, 2021, diplomsko delo

Opis: Dandanes se veliko proizvodnih podjetij srečuje s problemom zalog. Postavljajo si vprašanje; koliko in kateri elementi se naj izdelujejo na zalogo. Zavedajo se, da je uspešno poslovanje odvisno tudi od vsakodnevnega zniževanja stroškov znotraj proizvodnega procesa. V diplomski nalogi sem analizirala komponente stroja. Na praktičnem primeru podjetja GEA Vipoll d.o.o. prikažem, kako smo se lotili optimizacije zalog in s tem zniževanja stroškov. Poiskala sem elemente, ki se največkrat ponavljajo v različnih strojih. Nato sem določila količino minimalne in maksimalne zaloge. Hkrati pa sem enako naredila za surovce iz katerih so ti elementi narejeni. Vse elemente sem v programu GoSoft, iz katerega sem pridobivala podatke, označila kot MRP artikel.
Ključne besede: polnilna linija, zaloge, elementi, MRP artikli, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 05.10.2021; Ogledov: 561; Prenosov: 68
.pdf Celotno besedilo (2,13 MB)

Iskanje izvedeno v 0.25 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici