1. Motivacija v samoorganizirajočih timih pri agilnem razvoju programske opremeBoštjan Grašič, 2016, magistrsko delo Opis: Razvoj programske opreme je kreativen in umsko intenziven proces, ki ga je težko kvantitativno ovrednotiti in nadzorovati. Eden izmed pomembnih dejavnikov, ki vplivajo na proces razvoja programske opreme, je motivacija. Raziskave kažejo, da motivacija pomembno vpliva na različne vidike uspeha IT projektov, kot so doseganje projektnih rokov, produktivnost, skladnost s proračunom, nizka fluktuacija zaposlenih ter nizki izostanki od dela. V magistrskem delu obravnavamo vidik motivacije pri agilnem razvoju programske opreme.
Empirična raziskava predstavlja osrednji del našega raziskovalnega dela. Na osnovi pregleda literature smo identificirali dejavnike motiviranja, katerih vpliv na motivacijo smo raziskali v empirični raziskavi. Izvedli smo anketo na 116-ih članih agilnih razvojnih timov v treh organizacijah, ki se ukvarjajo z razvojem programske opreme. Rezultate smo obdelali ter analizirali z orodji za statistično obdelavo podatkov. Na osnovi teoretičnih izhodišč in rezultatov empirične raziskave smo izdelali model motivacije pri agilnem razvoju programske opreme (MARPO). Model MARPO smo aplicirali na metodologijo Scrum ter pripravili priporočila za vzpostavitev in ohranjanje motivacije pri agilnem razvoju programske opreme. Ključne besede: motivacija, motivacija timov, samoorganizirajoči timi, timsko delo, razvoj programske opreme, Scrum, agilni razvoj Objavljeno v DKUM: 16.12.2016; Ogledov: 1461; Prenosov: 117
Celotno besedilo (2,45 MB) |
2. |
3. |
4. Integracija podatkovnih virov na osnovi ontologij s semantično označenimi storitvamiBoštjan Grašič, 2011, doktorska disertacija Opis: Količina informacij, ki jih hranimo v različnih informacijskih sistemih, raste eksponentno. Ključni izziv, ki se poraja v obdobju vse večje informacijske zasičenosti, je kako na čim bolj učinkovit način obvladovati ter združevati informacije, ki so porazdeljene med heterogenimi podatkovnimi viri.
V okviru doktorske disertacije smo razvili pristop, ki omogoča za uporabnika transparentno integracijo heterogenih podatkovnih virov na osnovi ontologij. Inovativnost pristopa predstavlja uporaba storitev v vlogi podatkovnih virov. Storitve so označene s semantičnimi opisi, ki omogočajo samodejno odkrivanje, kompozicijo ter proženje storitev. Takšen pristop omogoča integracijo praktično kateregakoli podatkovnega vira z uporabo odprtih in standardiziranih tehnologij.
Ključni prispevki našega raziskovalnega dela so formalni model za integracijo s semantično označenimi storitvami ter algoritmi za distribuirano povpraševanje po podatkih, ki jih zagotavljajo storitve. Na osnovi definiranega modela in algoritmov smo razvili prototip ter izvedli eksperiment, kjer smo razviti prototip primerjali s standardnimi pristopi za delo s semantično označenimi podatki.
Na osnovi rezultatov eksperimenta smo izvedli statistično analizo. Rezultati statistične analize so pokazali, da je razvit prototip učinkovitejši od primerjanih pristopov. Razviti prototip se po učinkovitosti signifikantno ne razlikuje le od dveh najbolj učinkovitih pristopov. Na podlagi izvedene raziskave, lahko sklenemo, da uporaba semantično označenih storitev za integracijo podatkovnih virov na osnovi ontologij izboljša fleksibilnost in nima negativnega vpliva na učinkovitost. Ključne besede: Integracija podatkov, semantična integracija, ontologija, storitveno orientirana arhitektura, semantične storitve Objavljeno v DKUM: 30.09.2011; Ogledov: 2578; Prenosov: 248
Celotno besedilo (4,09 MB) |
5. |