1. Vpliv odstranitve žrelnice in cepljenja na pogostost infektivnih zapletov po vstavitvi polževega vsadkaŠpela Rozman, 2024, magistrsko delo Opis: Uvod: Izguba sluha je najpogostejša senzorna motnja. Vzroki izgube sluha so pridobljeni ali prirojeni, izguba lahko nastane v prelingualni ali postlingualni fazi. Namen magistrskega dela je predstaviti vpliv adenoidektomije ter cepljenja proti pnevmokoku pri otroku z vstavljenim polževim vsadkom na pojav infektivnih zapletov po vstavljenem polževem vsadku.
Metode: Uporabili smo kvantitativno metodologijo, izvedli smo retrospektivno študijo. Za preverjanje hipotez smo uporabili deskriptivne in inferenčne statistične metode. V vzorec je bilo vključenih 228 otrok do 18. leta po vstavitvi polževega vsadka.
Rezultati: Naši rezultati so pokazali, da imajo necepljeni otroci statistično značilno manj zapletov kakor cepljeni (χ² = 6,05; p < 0,05), adenoidektomija pred vstavitvijo polževega vsadka ne vpliva na pojavnost infektivnih zapletov (χ² = 0,964; p < 0,05), starost manj kot 3 leta ob vstavitvi polževega vsadka pa je povezana s statistično značilno večjo pojavnostjo zapletov (χ² = 9,35; p > 0,05).
Diskusija in zaključek: Ugotavljamo, da adenoidektomija ni ključnega pomena pri preprečevanju infektivnih zapletov, starost ob vstavitvi vpliva na pojav infektivnih zapletov, cepljenje pa je pomemben preventivni ukrep za preprečevanje infektivnih zapletov po vstavitvi polževega vsadka, čeprav v naši raziskavi tega nismo dokazali. Ključne besede: odstranitev žrelnice, cepljenje, infektivni zapleti, polžev vsadek Objavljeno v DKUM: 04.09.2024; Ogledov: 23; Prenosov: 3 Celotno besedilo (1,28 MB) |
2. Pomen psihične priprave za zmanjševanje predoperativne anksioznosti pri otrocihPatricija Košar, 2024, diplomsko delo Opis: Uvod: Pri otroku, ki bo operiran v splošni anesteziji, poznamo za zmanjševanje predoperativne anksioznosti farmakološke in nefarmakološke ukrepe. Izbira ukrepov je individualno naravnana glede na otrokove potrebe, pri čemer ima dobra psihična priprava pomembno vlogo.
Metode: Naredili smo pregled, analizo ter sintezo znanstvene in strokovne literature. Uporabili smo podatkovne baze PubMed, Chinal Ultimate in ScienceDirect. S PRISMA diagramom smo predstavili pregled literature. Izvedli smo hierarhijo dokazov. Vključene raziskave smo prikazali v evalvacijski tabeli in naredili smo vsebinsko analizo.
Rezultati: Identificirali smo 113 raziskav. V končno analizo smo vključili 7 člankov. Raziskave so pokazale, da uporaba psihične priprave ugodno vpliva na zmanjšanje predoperativne anksioznosti pri otrocih. Ugotovili smo, da se v ta namen najpogosteje uporabljajo farmakološki ukrepi, čeprav nefarmakološki ukrepi, kot so glasba, slikanje, igre, filmi, aplikacije na tablici, videoigre ali navidezna resničnost prav tako učinkovito zmanjšujejo stopnjo anksioznosti.
Razprava in zaključek: Raziskave jasno nakazujejo, da ni jasnih smernic, kako pristopiti k pripravi otroka na operativni poseg. Zavedati se moramo edinstvenosti posameznika in se prilagoditi vsakemu posebej. V praksi je uporaba farmakoloških ukrepov najpogostejša, a se moramo zavedati njihovih stranskih učinkov ter se, kadar je možno, poslužiti nefarmakoloških ukrepov, saj so enako učinkoviti. Ključne besede: operativni poseg, anksioznost, otrok Objavljeno v DKUM: 03.09.2024; Ogledov: 57; Prenosov: 2 Celotno besedilo (1,65 MB) |
3. Vpliv kenguru metode na rast in razvoj nedonošenčkovKatarina Božić, 2024, magistrsko delo Opis: Uvod: Prezgodnje rojstvo predstavlja globalni zdravstveni problem, ker prispeva k povečanju obolevnosti in umrljivosti nedonošenčkov. Metoda kenguru je dokazano učinkovita metoda, ki temelji na tesnem telesnem stiku med materjo in nedonošenčkom. Stalna podpora medicinske sestre je ključnega pomena pri izvajanju te metode.
Metode: Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Izvedli smo sistematični pregled znanstvene in strokovne literature na raziskovalno tematiko. Iskanje literature je potekalo v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL Ultimate, Cochrane Library, Wiley Online Library in SAGE. Sledili smo smernicam pristopa PRISMA. Identificirane raziskave smo analizirali in predstavili v evalvacijski tabeli. Izvedli smo sintezo identificiranih raziskav, kritično oceno, razvrstitev po hierarhiji dokazov in tematsko analizo.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 12 raziskav. Kenguru metoda ima pomemben fiziološki učinek, saj vpliva na rast in razvoj ter povezavo med materjo in otrokom. Prav tako ima pozitiven učinek na potek zdravljenja, s čimer se skrajša ležalna doba in preprečijo zapleti pri nedonošenčku. Med ključne naloge medicinske sestre spada zdravstvena vzgoja s starši, saj jih poučuje, ozavešča in spodbuja ter jim pomaga pri izvajanju kenguru metode.
Razprava in zaključek: Kenguru metoda ima številne pozitivne učinke na rast, razvoj in preživetje nedonošenčkov. Medicinske sestre imajo pri tem zelo pomembno vlogo, saj z zdravstveno vzgojo pripomorejo k bolj kakovostni zdravstveni negi in oskrbi nedonošenčkov. Ključne besede: učinek, kengurujčkanje, nedonošen otrok, razvijanje, vloga medicinske sestre Objavljeno v DKUM: 03.09.2024; Ogledov: 24; Prenosov: 2 Celotno besedilo (2,11 MB) |
4. Škodljivi vplivi kirurškega dima na operacijsko osebjeAnja Ivančič, 2024, diplomsko delo Opis: Operacijske medicinske sestre delajo v težavnem okolju (mraz, tema, svetloba) in so izpostavljene mnogim nevarnostim. Ob uporabi laserjev in različnih elektrokirurških naprav nastaja produkt, imenovan kirurški dim. Sestavljen je iz vodne pare (95 %) in iz drugih produktov (5 %), ki so kancerogeni in mutageni. Vdihavanje povzroča tveganje za draženje dihalih poti, prenos okužb in kancerogena obolenja. Ključne besede: kirurški dim, operacijska dvorana, zdravje zaposlenih Objavljeno v DKUM: 03.09.2024; Ogledov: 27; Prenosov: 4 Celotno besedilo (816,22 KB) |
5. Preprečevanje poškodb tkiva zaradi tlaka med operativnim posegomLaura Kostreš, 2024, diplomsko delo Opis: Uvod: Poškodba tkiva zaradi tlaka (PTT) je lahko pogost zaplet v perioperativni zdravstveni negi. Ključnega pomena je, da pacienta pred začetkom operativnega posega namestimo v ustrezen položaj in pri tem uporabimo pripomočke za preprečevanje PTT. Namen zaključnega dela je raziskati načine preprečevanja PTT med operativnim posegom.
Metode: Izvedli smo pregled, analizo in sintezo znanstvene literature s področja preprečevanja PTT med operacijskim posegom. Uporabili smo deskriptivno oz. opisno metodo dela. Znanstveno literaturo smo iskali v tujih podatkovnih bazah: CINAHL, PubMed, ScienceDirect in Cochrane Library.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 10 raziskav. Ugotovili smo, da lahko s pomočjo pripomočkov uspešno preprečimo ali zmanjšamo število PTT med operativnim posegom. S tem pa pripomoremo tudi k večjemu zadovoljstvu osebja ter manjšim stroškom.
Razprava in zaključek: Ob pregledu strokovne literature menimo, da je preprečevanje PTT v operacijski dvorani usmerjeno predvsem v uporabo različnih pripomočkov. Treba bi bilo narediti še kakšno raziskavo, ki bi temeljila na predstavitvi različnih položajev za preprečevanje PTT v operacijski dvorani. Ključne besede: poškodba tkiva zaradi tlaka, operativni poseg, položaji pacienta, pripomočki Objavljeno v DKUM: 03.09.2024; Ogledov: 27; Prenosov: 5 Celotno besedilo (1,12 MB) |
6. Ozaveščenost potrošnikov in njihov odnos do ostankov pesticidov v hrani : magistrsko deloBarbara Topolovec, 2024, magistrsko delo Opis: Uporaba pesticidov in njihovi ostanki v hrani so predmet številnih diskusij v Sloveniji in tujini. Za ublažitev pomislekov glede varnosti hrane je potrebno boljše razumevanje tveganj s strani javnosti, kar lahko dosežemo s spodbujanjem učinkovite komunikacije na področju javnega zdravja. Na drugi strani je pomembno vzpodbuditi pridelovalce hrane k uporabi bolj trajnostnih pristopov pridelave hrane. V ta namen je bila v Podravski regiji marca 2021 na priložnostnem vzorcu (n = 400) izvedena anketna raziskava, s katero se je proučevalo ozaveščenost potrošnikov in njihovo zaskrbljenost o ostankih pesticidov v hrani. Po njihovem mnenju kemikalije, predvsem pesticidi in toksini, najbolj ogrožajo varnost hrane. Vedeli so, da najdemo največ ostankov pesticidov v sadju in zelenjavi, ter po njihovem mnenju v hrani ne smejo biti prisotni. Večina potrošnikov je izrazila skrb in dejala, da se izogibajo hrani, ki vsebuje ostanke pesticidov. Zaskrbljenost glede ostankov pesticidov v hrani je bila statistično značilno višja pri ženskah kot pri moških. Poleg tega menijo, da je tveganje večje od prednosti njihove uporabe in da raje kupijo ekološko pridelane izdelke. Približno polovica jih je izrazila, da pogosto iščejo informacije, kar pomeni, da je varnost hrane pomembna skrb slovenskih potrošnikov. Treba bi bilo nadalje raziskati, kje so ovire, da potrošniki ne posegajo v večji meri po hrani, pridelani s čim manj intervencijami, in kako zmanjšati zaskrbljenost potrošnikov. Ključne besede: ostanki pesticidov, splošna javnost, obnašanje potrošnikov, zaskrbljenost glede varnosti hrane, dojemanje tveganja Objavljeno v DKUM: 02.09.2024; Ogledov: 55; Prenosov: 6 Celotno besedilo (1,29 MB) |
7. A monocarbonyl curcuminoid derivative inhibits the activity of human glutathione transferase A4-4 and chemosensitizes glioblastoma cells to temozolomideSteliana Tsouri, Evanthia Tselo, Georgios E. Premetis, Veronika Furlan, Panagiota D. Pantiora, Barbara Mavroidi, Dimitris Matiadis, Maria Pelecanou, Anastassios C. Papageorgiou, Urban Bren, Marina Sagnou, Nikolaos E. Labrou, 2024, izvirni znanstveni članek Ključne besede: chemosensitization, chemoresistance, curcumin, glioblastoma, human glutathione transferase A4-4, ellagic acid, monocarbonyl curcumin derivatives, GST inhibition, temozolomide sensitization Objavljeno v DKUM: 23.08.2024; Ogledov: 62; Prenosov: 1 Celotno besedilo (2,60 MB) |
8. Porozne membrane na osnovi poli(etilen glikola) kot matrike za rast celicNika Skušek, 2024, magistrsko delo Opis: Zdravljenje poškodb ali s starostjo povezanih bolezni predstavlja velik izziv v trenutni klinični praksi. Transplantati, ki se pri tem uporabljajo, imajo številne pomanjkljivosti kot je razpoložljivost donorskih tkiv, invazivnost kirurških posegov in možnost okužbe ali zavrnitve tkiva. Zaradi tega se na biomedicinskem področju vse bolj uveljavlja tkivno inženirstvo, ki temelji na uporabi matrik iz različnih biomaterialov. Za sintezo le-teh se uporabljajo tudi porozni polimerni materiali pripravljeni z uporabo emulzij z visokim deležem notranje faze. V magistrskem delu smo sintetizirali porozne poliHIPE membrane na osnovi poli(etilen glikol) diakrilata in poli(etilen glikol) dimetakrilata v kombinaciji z 2-hidroksietil metakrilatom. Z namenom izboljšanja celične proliferacije preko povečanja povprečnih premerov por smo spreminjali parametre priprave emulzij. Spreminjali smo koncentracijo surfaktanta, temperaturo, hitrost mešanja in formulacijam dodajali različna topila. Dobljeno morfologijo smo preučili z uporabo vrstične elektronske mikroskopije (SEM) in na podlagi dobljenih slik izmerili velikosti primarnih, sekundarnih in površinskih por, ki so značilne za poliHIPE materiale. Izbrane vzorce smo uporabili za testiranje metabolne aktivnosti celičnih kultur WM-266-4 (ATCC®) in NHEK (PromoCell). Na podlagi karakterističnih signalov na FTIR spektrih smo preverili uspešnost sinteze. Nenazadnje smo določili še celokupno gostoto in poroznost s pomočjo GeoPyc analizatorja gostote ter lastnosti razgradnje s termogravimetrično analizo (TGA). Ključne besede: poliHIPE, tkivno inženirstvo, poli(etilen glikol), metabolna aktivnost celic, PEGDMA/PEGDA Objavljeno v DKUM: 21.08.2024; Ogledov: 98; Prenosov: 14 Celotno besedilo (4,54 MB) |
9. Prikaz primera hudega poteka pljučnice povzročene z virusom Varicella-Zoster, zdravljene z aciklovirjem in zunajtelesno membransko oksigenacijoLuka Varda, Metin Omerović, Barbara Kit, Franc Svenšek, Jure Fluher, Iva Cestar, Martin Marinšek, Andrej Markota, 2024, drugi znanstveni članki Ključne besede: Varicella-Zoster virus, pljučnica, zunajtelesna membranska oksigenacija, cor pulmonale, prikaz primera Objavljeno v DKUM: 30.07.2024; Ogledov: 144; Prenosov: 16 Celotno besedilo (234,12 KB) Gradivo ima več datotek! Več... Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo! |
10. Vpliv pronacije na izboljšanje oksigenacije pri pacientu na mehanski ventilacijiLan Gajser, 2024, diplomsko delo Opis: Epidemija covid-19 je tako po svetu kot tudi v Sloveniji doprinesla k precej pogostejši uporabi mehanske ventilacije. Zaradi tega so se osvetlile težave, ki se pojavljajo pri njeni uporabi. Ena izmed strategij, ki naj bi veljala za napredno zdravljenje in vodila k doslednemu izboljšanju oksigenacije, je pronacija pacienta na mehanski ventilaciji. Namen zaključnega dela je bil raziskati vpliv pronacije na izboljšanje oksigenacije pri pacientu na mehanski ventilaciji.
V zaključnem delu smo uporabili opisno metodo dela, natančneje metodo pregleda literature. V podatkovnih bazah Cinahl, Scopus in Pub med smo poiskali literaturo in ta proces prikazali v diagramu PRISMA. Rezultate smo prikazali v vsebinski in evalvacijski tabeli. Izbrane članke smo razporedili glede na hierarhijo dokazov in jih prikazali s pomočjo evalvacijske tabele.V končno analizo je bilo vključenih 13 člankov. Rezultati izbranih raziskav so pokazali, da lahko na izboljšanje oksigenacije vplivajo čas pronacije, bolezen pacienta in hkratna uporaba drugih metod zdravljenja. Proniran položaj ima pozitiven vpliv na oksigenacijo pri mehanski ventilaciji. Proniran položaj lahko pripomore k izboljšanju oksigenacije pri pacientih z ARDS, z in brez covid-19, pri invazivni mehanski ventilaciji kot tudi pri uporabi neinvazivne mehanske ventilacije. Ključne besede: mehanska ventilacija, pronacija, proniran položaj, oksigenacija Objavljeno v DKUM: 29.07.2024; Ogledov: 129; Prenosov: 51 Celotno besedilo (1,92 MB) |