| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 16
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Vpliv debelosti na izhod zdravljenja po laparoskopski resekciji jeter
Tajda Španring, 2024, končno poročilo o rezultatih raziskav

Opis: namen raziskovalne naloge je opredeliti kratkoročne operacijske izide po laparoskopski resekciji jeter pri debelih bolnikih ter jih primerjati z bolniki z normalno in čezmerno telesno težo.
Ključne besede: laparoskopija, hepatektomija, indeks telesne mase, debelost, izid zdravljenja
Objavljeno v DKUM: 20.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (2,88 MB)

2.
ZDRAVSTVENA NEGA BOLNIKA Z GASTROSTOMO
Aleš Šinko, 2012, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu bomo opisali zdravstveno nego bolnika z gastrostomo, s poudarkom na obdobju pred in pop posegu, anatomijo prebavil, fiziologijo prebavil ter patologijo prebavil. ki je vezana na gstrostomo. Opisali bomo tudi različne tehnike vstavitve gastrostome in indikacije za njeno vstavitev, različne tehnike hranjenja po gastrostomi in možne komplikacije. V nadaljevanju diplomskega dela bomo opredelili nekaj najpogostejših negovalnih diagnoz, ki so tipične za obdobje pred in po posegu, ter poudarili vlogo medicinske sestre.
Ključne besede: gastrostoma, enteralno hranjenje, medicinska sestra
Objavljeno v DKUM: 29.05.2024; Ogledov: 183; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (2,21 MB)

3.
Beljakovinski označevalci vnetja v kliničnem točkovnem sistemu tveganja, ki napoveduje preživetje pri bolnikih po resekciji jetrnih zasevkov raka debelega črevesa in danke
Irena Plahuta, 2024, doktorska disertacija

Opis: Izhodišča: Jetrni zasevki raka debelega črevesa in danke so še vedno terapevtski izziv. Poleg zamejitve bolezni in njene resektabilnosti nam pri izboru bolnikov lahko pomagajo klinični točkovni sistemi tveganja. Manjkajoči dejavniki preprečijo uporabo teh sistemov ali onemogočajo njihovo presojo. Liverpoolski točkovnik vsebuje sistemski vnetni odziv, izražen kot razmerje med nevtrofilci in limfociti. Namen raziskave je bil ugotoviti, ali lahko to razmerje nadomestimo z beljakovinskimi označevalci vnetja in dosežemo prognostično veljavnost prilagojenega modela. Materiali in metode: Retrospektivna klinična raziskava je zajela 371 bolnikov, ki so imeli v letih 2000–2020 prvo resekcijo jetrnih zasevkov raka debelega črevesa in danke. Šest dejavnikov preživetja iz Liverpoolskega točkovnika in tri kandidatne beljakovinske označevalce (C-reaktivni protein, albumin in fibrinogen) smo razvrstili z analizo preživetja po Kaplan-Meierju, integralom Is ter Coxovo uni- in multivariatno regresijsko analizo. Nato smo oblikovali končni Coxov multivariatni regresijski model in z metodo po Kaplan-Meierju izračunali preživetje. Rezultati: C-reaktivni protein je po vseh štirih metodah razvrščanja na tretjem mestu med devetimi dejavniki preživetja, ima visoko napovedno vrednost in je stabilen v multivariatnih modelih. Povprečno celokupno preživetje bolnikov s povišano vrednostjo C-reaktivnega proteina je krajše za 21,6 meseca. V končnem modelu znaša mediano celokupno preživetje bolnikov 40 mesecev. Mediano celokupno preživetje bolnikov v skupini z nizkim tveganjem je 54 mesecev, v skupini z visokim tveganjem pa 31 mesecev. Zaključek: C-reaktivni protein lahko nadomesti razmerje med nevtrofilci in limfociti v raziskavah potrjevanja kliničnega točkovnega sistema tveganja, ki napoveduje preživetje bolnikov po resekciji jetrnih zasevkov raka debelega črevesa in danke.
Ključne besede: Rak debelega črevesa in danke, jetrni zasevki, vnetni odziv, preživetje, razvrščanje
Objavljeno v DKUM: 17.05.2024; Ogledov: 359; Prenosov: 45
.pdf Celotno besedilo (2,14 MB)

4.
5.
Achievements in surgical treatment for colorectal liver metastases from 2000 until 2020
Irena Plahuta, Tomislav Magdalenić, Špela Turk, Stojan Potrč, Arpad Ivanecz, 2022, izvirni znanstveni članek

Ključne besede: colorectal cancer, liver metastases, hepatectomy, survival
Objavljeno v DKUM: 17.01.2023; Ogledov: 537; Prenosov: 47
.pdf Celotno besedilo (180,00 KB)
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

6.
Zdravstvena nega pacienta po transplantaciji jeter
Maja Presečki, 2022, diplomsko delo

Opis: Uvod: Presaditev jeter je za bolnike s kronično jetrno odpovedjo edini učinkovit način zdravljenja. Za učinkovitejše in hitrejše okrevanje po presaditvi je pomembna strokovna individualizirana in optimatizirana obravnava pacientov ter timsko delo zdravstvenega tima. V zaključnem delu smo želeli ugotoviti, katere komplikacije se največkrat pojavljajo pri pacientih po transplantaciji jeter v enoti intenzivne terapije. Metode: Izvedli smo sistematični pregled z metodo pregleda, analize in sinteze znanstvene literature ter metodo kompilacije. Strokovno literaturo smo iskali v podatkovnih bazah PubMed, MEDLINE, ScienceDirect in Google Scholar. Pregled literature smo predstavili s pomočjo PRISMA diagrama; vključene vire smo analizirali z uporabo vsebinske analize. Rezultati: V analizo identificiranih virov smo vključili osem raziskav. Med najpogostejše komplikacije po presaditvi jeter spadajo odpoved presadka, dihalna odpoved, okužba ter razvoj delirija v enoti intenzivne terapije. Pomembno vlogo za razvoj ter predvidevanje možnih zapletov po presaditvi imajo tudi dejavniki tveganja. Razprava in sklep: Pregled in analiza literature sta pokazala, da je kljub napredku perioperativne medicine pomembna postoperativna oskrba in multidisciplinarnost zdravstvenega tima. Menimo, da je na tem področju še vedno opravljenih premalo raziskav s področja zdravstvene nege in oskrbe teh pacientov, ki bi jih bilo priporočljivo izvesti ter s tem izboljšati kakovost obravnave pacientov po transplantaciji jeter.
Ključne besede: jetra, zdravstvena nega, transplantacija, intenzivna nega
Objavljeno v DKUM: 04.11.2022; Ogledov: 781; Prenosov: 151
.pdf Celotno besedilo (702,57 KB)

7.
Ishemična lezija debelega črevesa kot posledica akutnega pankreatitisa
Manca Godec Novak, Arpad Ivanecz, Stojan Potrč, Matjaž Horvat, Eldar Gadžijev, 2006, pregledni znanstveni članek

Opis: Akutni nekrozantni pankreatitis v redkih primerih prizadene debelo črevo. V nastanek so vključeni številni patogenetski mehanizmi. Diagnoza prizadetosti debelega črevsa je zahtevna in se v večini primerov postavi šele med operativnim posegom. Zdravljenje izbire je resekcija prizadetega črevesa z izpeljavo (začasne) kolo- ali ileostome in distalne mukozne fistule. Predstavljamo dva bolnika srednjih let, ki sta bila zaradi akutnega nekrozantnega pankreatitisa sprva zdravljena konzervativno, nato pa je prišlo zaradi nekroze pankreatičnega tkiva do vnetne infiltracije mezekolona prečnegadela debelega črevesa s posledično nekrozo. Zdravljenja sta bila operativno. Prizadetost debelega črevesa kot zaplet akutnega nekrozantnega pankreatitisa je povezana z visoko smrtnostjo. V dveh primerih smo prikazali, da je do nekroze prečnega dela debelega črevesa s perforacijo prišlo šele po določenem času, vzrok in obseg prizadetosti pa je bil odkrit šele med operacijo. Glede na starost bolnikov, odlično splošno kondicijo in težnje po kakovostnem življenju smo se eno leto po resekciji prizadetega črevesa odločili za poseg, s katerim smo spet vzpostavili kontinuiteto črevesja.
Objavljeno v DKUM: 21.12.2015; Ogledov: 2255; Prenosov: 61
URL Povezava na celotno besedilo

8.
Obsežna resekcija tankega črevesa pri malrotaciji z akutnim volvulusom pri triletnem dečku : prikaz primera
Arpad Ivanecz, Zdravko Roškar, Stojan Potrč, 2010, strokovni članek

Ključne besede: malrotacija, volvulus, otrok, nujno stanje, sindrom kratkega črevesa
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1766; Prenosov: 56
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

9.
Vbodne rane trebuha - analiza 10-letne serije
Arpad Ivanecz, Tomaž Jagrič, Borut Gajzer, Stojan Potrč, 2011, izvirni znanstveni članek

Opis: Purpose: The incidence of abdominal stab wounds (ASWs) is high in some regions of the world. In general, the dilemma of the workup of these patients remains unsolved. We analyzed the epidemiological and demographical characteristics, and presented the strategy of the workup of patients with ASWs. Our results were compared with those from the literature. Methods: In this retrospective study we reviewed the records of all patients with ASWs treated between 1997 and 2007 at University Medical Center - Maribor (Maribor, Slovenia). In patients with circulatory instability and in those with signs of peritoneal irritation, explorative laparotomy was done immediately. The indication for laparotomy was also given in all asymptomatic patients with penetration across the peritoneum as evidenced by exploration of ASWs. Results: Fifty-six patients with ASWs were treated in our institution; 51 had a single stab wound and were asymptomatic on hospital admission. There were 23 explorative laparotomies for ASWs, the mean number being 2 per year (range, 0-4 per year). The liver and small intestine were the most often injured. Perioperative complications occurred in 13% of 23 stabbed patients. Late morbidity (after hospital discharge) was 26%. No patient from the present study died as a result of ASWs or perioperative complications. Conclusion: The incidence of ASWs in our part of the country is much lower than in many other urban regions in the world. The selective conservative approach to ASWs is advantageous and this is reflected in a lower number of unnecessary laparotomies. An experienced surgical team, continuous access to imaging systems and invasive procedures, and the possibility of immediate surgical intervention are necessary for this approach. If these conditions are not fulfilled, then the traditional approach- laparotomy - may be safer if there is evidence of a penetrating abdominal stab wound.
Ključne besede: vbodne rane trebuha, laparotomija
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1641; Prenosov: 50
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

10.
Ponovne operacije jeter pri recidivu zasevkov raka debelega črevesa in danke
Arpad Ivanecz, Jasmina Golc, Jasna Zakelšek, Marko Sremec, Stojan Potrč, 2013, pregledni znanstveni članek

Opis: Pri polovici bolnikov z rakom debelega črevesa in danke se lahko pojavijo zasevki v jetrih. Multidisciplinarna obravnava predstavlja temelj uspešnega zdravljenja, resekcija jeter pa je edina potencialno kurativna oblika terapije. Kljub uspešni operaciji pa se lahko jetrni zasevki kasneje ponovijo. Tudi v takšnem primeru je smiselno znova začeti zdravljenje, ki zajema kombinacijo kemoterapije, tarčnih zdravil in načrtovanja ponovnih jetrnih resekcij. Nekateri bolniki živijo brez ponovitve obolenja več let po začetku zdravljenja.
Ključne besede: jetra, kolorektalne novotvorbe, rak debelega črevesa, prognoza
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1469; Prenosov: 58
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.25 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici