1. Eozinofilija pri bolniku z ekstranodalnim limfomom T naravnih ubijalk - prikaz primeraVlasta Petric, Alenka Benkovič, Ivana Kološa, Mateja Horvat, Anton Lopert, Metka Volavšek, Srečko Kovačič, 2003, strokovni članek Opis: Izhodišča. Eozinofilija se lahko pojavi tudi pri ekstranodalnem limfomu T naravnih ubijalk (T/NU). Če je dolgotrajna, lahko vodi v okvaro srčne mišice. Bolniki in metode. Prikazujemo primer bolnika z eozinofilijo, ugotovljeno devet mesecev pred postavitvijo diagnoze ekstranodalnega limfoma T/NU grla. Bolnik je umrl zaradi srčne odpovedi 11 mesecev po prvih simptomih. Na obdukciji je bila ugotovljena fibroza endomiokarda kot posledica kronične eozinofilije. Zaključki. Eozinofilija pri ekstranodalnem limfomu T/NU še ni bila opisana, zato menimo, da gre za redek primer. Pri bolnikih z izrazito eozinofilijo je pomembno zgodnje odkrivanje okvare srca, ki je lahko asimptomatska. Objavljeno v DKUM: 21.12.2015; Ogledov: 1675; Prenosov: 41 Povezava na celotno besedilo |
2. Povezanost kliničnih kazalcev uspešnosti zdravljenja astme pri odraslih z nukleotidnimi polimorfizmiAnton Lopert, 2015, doktorsko delo/naloga Opis: Naši rezultati nakazujejo na podlagi polimorfizov rs9910408 v genu TBX21 in rs37973 v genu GLCCI1 možnost identifikacije bolnikov, ki se bodo boljše ali slabše odzvali na zdravljenje z IGK, kar bi lahko bilo v prihodnosti klinično pomembno.
Polimorfizem rs9910408 v genu TBX21 smo povezali tako s porastom FEV1, kot z zmanjšanjem bronhialne preodzivnosti (porastom PD20 za metaholin) in izboljšanjem kvalitete življenja, prikazane s spremembo rezultata vprašalnika AQLQ. Ta odziv je bil izraziteje prisoten pri nekadilcih in neatopikih. To je doslej edini opis takšne povezanosti pri odraslih bolnikih z astmo.
S porastom FEV1 smo povezali tudi polimorfizem rs37973 v genu GLCCI1, pri katerem ugotavljamo velik vpliv kajenja in atopije na terapevtski odgovor. Ključne besede: astma, odrasli, fenotip, FEV1, bronhialna preodzivnost /bronhialna hiperreaktivnost, polimorfizmi posameznih nukleotidov, GLCCI1, CRHR1, TBX21, ACT (Asthma Control Test), AQLQ (Asthma Quality of Life Questionnaire) Objavljeno v DKUM: 21.04.2015; Ogledov: 2227; Prenosov: 208 Celotno besedilo (4,65 MB) |
3. VLOGA DIPLOMIRANEGA ZDRAVSTVENIKA V DIAGNOSTIKI ALERGIJSKEGA RINOKONJUNKTIVITISA IN ZDRAVLJENJU S SUBLINGVALNO IMUNOTERAPIJODarko Horvat, 2013, diplomsko delo Opis: Alergija je pretirana in neustrezna reakcija imunskega sistema na mnoge alergene v našem okolju. Število obolelih za alergijskimi boleznimi narašča. Namen raziskave je bil predstaviti možnost zdravljenja alergijske bolnice s sublingvalno imunoterapijo in prednosti te metode.
V postopku raziskovanja smo uporabili opisni pristop z metodo intervjuvanja. Podatke smo pridobili z dokumentacijo v ambulanti za pljučne bolezni in alergijo Eupnea d.o.o. in z razgovorom.
Raziskava je potrdila, da je pacientka poučena o svoji bolezni in zadovoljna z zdravljenjem s SLIT, ki ga je zaključila leta 2011.
Ugotovili smo, da je sublingvalna imunoterapija učinkovita in varna oblika zdravljenja alergijskega rinokonjunktivitisa, ki pa zahteva aktivno vlogo pacienta. Pacienta obravnavamo povsem individualno. V procesu zdravljenja se uvajajo sodobni pristopi komuniciranja, spremljanja zdravljenja, dokumentiranja zdravljenja… Zanemarljivo ni niti dejstvo, da spada SLIT med cenejše oblike zdravljenja alergijskih bolezni. Največje zadovoljstvo pa so zadovoljni pacienti po končanem zdravljenju. Ključne besede: alergija, ambrozija, imunoterapija, sublingvalna, pacientka, zdravstvenik Objavljeno v DKUM: 25.04.2013; Ogledov: 2336; Prenosov: 280 Celotno besedilo (694,02 KB) |