2.
Mladi in problematika uživanja alkohola na javnih mestih : magistrsko deloAnja Novak, 2014, magistrsko delo
Opis: Prekomerno pitje alkoholnih pijač tako v Sloveniji kot tujini ni nov pojav. Aktualna problematika je pretirano in množično pitje alkohola na javnih površinah med mladimi. Pred enim letom je Svetniški klub Nova Slovenija podal predlog o prepovedi uživanja alkoholnih pijač na javnih krajih zunaj prostorov, ki so določeni za točenje alkoholnih pijač. Razlogi za predlog so uživanje alkohola med mladostniki v Sloveniji in škodljivi učinki, ki jih ima alkohol na zdravje mladih, kršenje nočnega reda in miru, vandalizem in onesnažene ulice, ki jih mladi pustijo za seboj. Nemalokrat mladi izgubijo občutek za pravo mero in začnejo alkohol zlorabljati. Pod vplivom alkohola se prijetno popivanje v družbi spremeni v pretepe, bruhanje in uriniranje na javnih mestih, ulico so onesnažene z razbitimi steklenicami in vrečkami smeti.
Postavili smo pet domnev, s katerimi smo skušali pridobiti odgovore o popivanju mladih na javnih površinah. Sodeč po rezultatih naše ankete zakon, ki prepoveduje ponudbo in prodajo alkoholnih pijač osebam mlajšim od 18 let, slovenski mladini ne predstavlja problema. V trgovini jih redkokdaj zavrnejo, čeprav so mladoletni. Nekateri mladi pri nakupu uporabljajo lažne osebne, večina pa pošlje po nakup alkoholnih pijač polnoletne prijatelje ali znance.
Tako kot smo predvideli, se mladi, ki so izpolnili naš vprašalnik, s predlogom, da bi prepovedali uživanje alkoholnih pijač na javnih mestih, ne strinjajo. Razlagajo, da se s tem ne bi zmanjšalo popivanje med mladimi na splošno, temveč bi se le preselilo na bolj zasebna mesta. Njihova predvidenja so potrdili meščani Ljubljane ter kraji s sprejetim odlokom, kjer sicer hvalijo sprejet odlok o prepovedi popivanja na javnih površinah, saj so zaradi tega ulice bolj čiste in mirne, a hkrati poudarjajo, da se s tem problematika prekomernega pitja alkoholnih pijač med mladimi ni zmanjšala. Zanimivi so predvsem rezultati ljubljanskih meščanov, saj jih je večina odgovorila, da se s prepovedjo popivanja na javnih površinah ne strinjajo, ker se vzrok za popivanje mladih ne skriva v popivanju ampak v njihovih domovih in v mladostnikih samih. Predvsem vidijo rešitve v vzgoji mladine. Meščani tudi odgovarjajo, da ne bi smeli prepovedati uživanja alkohola na javnih površinah, temveč poskrbeti za primeren nadzor na določenih zbirališčih mladih.
Ključne besede: alkoholizem, mladi, popivanje, zasvojenost, posledice, preprečevanje, magistrska dela
Objavljeno: 19.06.2014; Ogledov: 1092; Prenosov: 243
Celotno besedilo (1,72 MB)