| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Sodobne oblike finančne kriminalitete na področju javnega sektorja : magistrsko delo
Andreja Židan, 2017, magistrsko delo

Opis: Pri finančni kriminaliteti posledice kriminalnega dejanja niso neposredno vidne in zaznane, storilci pa so pri svojem delu inteligentnejši in iznajdljivejši. Pri tem gre za vsa kazniva dejanja, katerih cilj je pridobiti določeno premoženjsko korist, saj je glavni motiv storilca ravno denar. V javnem sektorju so tovrstna kazniva dejanja škodljiva širši družbi, saj smo (ne)posredne žrtve vsi državljani, davkoplačevalci oziroma celotna javnost. Posledice se ne odražajo le v obogatitvi oziroma izgubi nekaterih, pač pa v splošnem nazadovanju na vseh področjih (zdravstvo, infrastruktura, šolstvo in tako dalje). Glavna problematika v javnem sektorju je v zlorabah uradnih položajev, ki jo v nadaljevanju lahko povežemo z nepravilnostmi pri javnih naročilih, podkupovanju in navzkrižju interesov. Magistrsko delo je sestavljeno iz treh delov: prvi del govori o predpisih, ki vežejo oziroma usmerjajo javne uslužbence pri njihovem delu, v drugem delu so teoretično in praktično predstavljeni primeri finančne kriminalitete na področju javnega sektorja, tretji del pa predstavlja organe, ki na tem področju delajo preventivno ali detektivno. Glavni ugotovitvi dela sta, da preiskovalni organi na tem področju delujejo uspešneje, saj preiskanost finančne kriminalitete v javnem sektorju narašča, in da je največ javnih uslužbencev obsojenih zaradi zlorabe uradnega položaja. Problem še vedno predstavlja veliko število kaznivih dejanj ali prekrškov, ki ostanejo prikriti in tako niso zaznani v statistikah, posledice pa se kljub temu odražajo v okolju. Poleg tega storilci odkrivajo vedno več načinov, kako ogoljufati ali oškodovati drugega z namenom pridobivanja koristi zase.
Ključne besede: kriminaliteta, finančna kriminaliteta, javni sektor, zloraba uradnega položaja, korupcija, goljufije, odkrivanje, preiskovanje, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 10.01.2018; Ogledov: 1806; Prenosov: 337
.pdf Celotno besedilo (879,26 KB)

2.
Analiza sprememb policijske zakonodaje in odnos policistov do teh sprememb : diplomsko delo univerzitetnega študija
Andreja Židan, 2013, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga prikazuje spremembe policijske zakonodaje in odnos, ki ga imajo policisti do teh sprememb. Teoretični del se začne z analizo sprememb policijske zakonodaje vse od Zakona o notranjih zadevah iz leta 1980, do Zakona o policiji iz leta 1998 in njegove novele, na koncu pa sta zajeta tudi oba zakona iz letošnjega leta – Zakon o nalogah in pooblastilih policije ter Zakon o organiziranosti in delu v policiji. Pri tem smo bili osredotočeni na naloge in pooblastila policistov in policistk. Sledi kratek pregled policijske dejavnosti in nekaterih zakonskih določb v tujih državah. Za primerjavo smo si izbrali Avstrijo, Nemčijo, Hrvaško, Češko in Slovaško. Gre za države, po katerih se Slovenija na področju policijske dejavnosti zgleduje, je malce bolj napredna oziroma je na isti razvojni stopnji. V zadnjem poglavju teoretičnega dela smo se osredotočili še na etično perspektivo policijske zakonodaje. Že omenjene zakone, ki smo jih analizirali na začetku, smo primerjali s Kodeksom policijske etike in iskali vzporednice med kodeksom in zakoni. Sledi empirični del, ki obravnava odnos, ki ga imajo policisti do sprememb zakonodaje, ki vpliva na njihovo delo. Rezultati raziskave so pokazali, da policisti menijo, da so spremembe policijske zakonodaje prepogoste, poleg tega pa se pri spreminjanju premalo upoštevajo njihovo mnenje in predlogi. Glede večjega števila pooblastil, ki ga je prinesla nova zakonodaja, je mnenje policistov razdeljeno. Zadnjih sprememb namreč niso ocenili niti kot dobrih niti kot slabih.
Ključne besede: policija, policijska dejavnost, policisti, policijska zakonodaja, spremembe, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 21.11.2013; Ogledov: 1350; Prenosov: 298
.pdf Celotno besedilo (614,02 KB)

Iskanje izvedeno v 0.05 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici