| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
ANALIZA NEČISTOČ KOVINSKIH ULITKOV
Aleksandra Trokšar, 2016, diplomsko delo

Opis: Naloga vključuje raziskave analiz nečistoč kovinskih ulitkov
Ključne besede: ultrazvočno pranje, površinska obdelava ulitkov, spiranje ulitkov pod tlakom
Objavljeno v DKUM: 14.10.2016; Ogledov: 1758; Prenosov: 151
.pdf Celotno besedilo (2,61 MB)

2.
Measurement uncertainty in calibration of measurement surface plates flatness
Andrej Gusel, Bojan Ačko, Vedran Mudronja, 2009, izvirni znanstveni članek

Opis: Ravno merilno površino, kot je to na primer merilna plošča, lahko smatramo kot izhodišče za izvajanje večine meritev oblike in lege merjenih objektov. Da bi merilne plošče v ta namen zadovoljivo uporabljali, moramo najprej zagotoviti, da so res ravne in primerne za meritve. Ravnost merilne ploskve ugotavljamo posredno, tako da najprej določimo premost posameznih linij, ki so sestavni del merilne mreže. Te linije so še dodatno razdeljene na merilne korake, ki so prirejeni meram merilne opreme. Premost merilne linije izračunamo z merjenjem nagiba posameznega merilnega položaja za vsako linijo posebej, neravnost celotne površine pa tako, da rezultate po linijah povežemo v celoto. Osnove, postopki in merilne naprave za izvajanje meritev so torej znani, neznanka pa ostaja negotovost tovrstne kalibracije merilne površine. Meritev brez ustrezno izražene negotovosti ne pomeni ničesar, zato moramo zagotoviti, da bomo lahko negotovost določili. Pričujoči članek predstavlja nov pristop določanja merilne negotovosti pri merjenju ravnosti, ki temelji na uporabi metode Monte Carlo. Pri tem celoten merilni sistem razstavimo na posamezne komponente ter ocenimo njihovo veličino in vplive le teh, meritve pa simuliramo. Zanima nas tudi vpliv parametrov merilne mreže na meritev.
Ključne besede: production measurements, length measurements, measuring uncertainty, calibration, uncertainty measurement, flatness measurement
Objavljeno v DKUM: 31.05.2012; Ogledov: 2317; Prenosov: 41
URL Povezava na celotno besedilo

3.
Matematični model ocene negotovosti pri merjenju ravnosti
Andrej Gusel, 2009, doktorska disertacija

Opis: Meritve ravnosti predstavljajo sredstvo za vrednotenje ravnosti merilnih plošč in ostalih površin, ki služijo kot osnova pri meritvah lege in oblike. Kljub poznavanju postopkov, metod in merilne opreme za merjenje ravnosti ter kljub vedno novim metodam, ki poskušajo poenostaviti postopek, se vedno pojavljajo isti problemi. En glavnih problemov so vplivni faktorji, ki učinkujejo na meritev. Te vplivne faktorje, še bolj pa njihove učinke na meritev, moramo poznati in biti sposobni ovrednotiti, saj predstavljajo osnovo za določanje negotovosti meritve ravnosti. Vplivni faktorji so na splošno sicer znani, manj znani pa so njihovi vplivi na meritev, kar vpliva na odločitev, katere upoštevati in kako, katere pa lahko zanemarimo oziroma preprečimo. Prej ali slej se soočimo tudi s pomanjkljivostmi obstoječih metod. Večino meritev ravnosti izvajamo po metodi Union Jack, ki poleg vrste prednosti prinaša tudi nekaj pomanjkljivosti. Glavna pomanjkljivost je, da mreža že v osnovi bolj slabo pokrije obravnavano površino. Bolj groba mreža res pohitri postopek merjenja, vendar pa se zato pokritost površine še dodatno zmanjša, s tem pa se nam lahko iz obravnave izmuzne katero od odstopanj površine, to pa seveda vpliva na rezultat in negotovost. Zdi se, da bi za bolj drobne nepravilnosti potrebovali bolj gosto mrežo, za večja odstopanja pa bi zadoščala bolj groba mreža. Če torej glede na obliko površine določamo gostoto merilne mreže, gostota merilne mreže pa spet pogojuje stopnjo pokritosti površine, moramo najti odgovor na vprašanje, ki sledi: kako sta povezani oblika površine in negotovost meritve? Ali bi bilo res možno (in smiselno), da bi za različne oblike površin vnaprej definirali različne merilne mreže? Pri odgovoru na te izzive si pomagamo z metodo Monte Carlo. Model meritve služi za osnovo algoritma, s katerim je mogoče preko serije simulacij določiti negotovost meritve. Rezultati za različne merilne mreže, prilagojene obliki površine, kažejo presenetljive izsledke.
Ključne besede: model negotovosti ravnosti, simulacija ravnosti Monte Carlo, simulacija merilne plošče
Objavljeno v DKUM: 19.05.2009; Ogledov: 4287; Prenosov: 306
.pdf Celotno besedilo (4,80 MB)

4.
Iskanje izvedeno v 0.1 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici