1. Ergonomsko oblikovanje delovnega mesta v podjetju Talum d.d. : diplomsko deloMatija Trafela, 2024, diplomsko delo Opis: Cilj diplomskega dela je narediti ergonomsko analizo delovnega mesta MEHANSKA 4 v poslovni enoti Ulitki znotraj podjetja TALUM d.d. Kidričevo. Uporabljene metode dela obsegajo ročno analizo po opazovalni metodi OWAS ter računalniško simulacijo znotraj programskega paketa Siemens Jack, kjer smo potrdili rezultate ročne analize in jih dodatno primerjali po opazovalni metodi RULA. Po zaključni analizi smo še naredili predlog ukrepov in izboljšav, ki bi jih lahko uvedli na delovno mesto v prihodnosti Ključne besede: ergonomija, OWAS, Jack, ergonomska analiza Objavljeno v DKUM: 07.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 10 Celotno besedilo (2,39 MB) |
2. Načrtovanje in izvajanje glasbene pravljice v vrtcu : diplomsko deloBarbara Trafela, 2023, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo Načrtovanje in izvajanje glasbene pravljice v vrtcu je sestavljeno iz teoretičnega in projektnega dela.
Teoretični del diplomskega dela je sestavljen iz opredelitve jezika in govora, gledališke umetnosti s poudarkom na lutkovni umetnosti in senčnih lutkah ter metodah dela z lutkami v vrtcu in glasbene umetnosti, kjer smo se posebej posvetili glasbenim dejavnostim v predšolskem obdobju: izvajanju glasbe (petje pesmi, igranje na glasbila), poslušanju glasbe, ustvarjanju v in ob glasbi ter glasbeno-didaktičnim igram.
V projektnem delu smo po posameznih dnevih načrtovali dejavnosti, s katerimi smo pri otrocih razvijali glasbene sposobnosti, spretnosti in znanja ter jim približali senčne lutke. V okviru izvedenega projekta smo načrtovali in ovrednotili izvedbo glasbene pravljice s senčnimi lutkami Hiška, majhna kakor miška.
Otroci so ob zaključkiu projekta predstavili glasbeno pravljico Hiška majhna kot miška s
senčnimi lutkami otrokom in vzgojiteljicam ostalih skupin iz vrtca, poznali so rokovanje z
instrumenti in lutkami ter z veseljem predstavili to, kar smo skozi različne dejavnosti
pripravljali v času projekta. Ključne besede: glasbena pravljica, gledališče, senčne lutke, glasbene dejavnosti Objavljeno v DKUM: 26.10.2023; Ogledov: 474; Prenosov: 126 Celotno besedilo (1,39 MB) |
3. DAVČNE OLAJŠAVE IN FINANČNE SPODBUDE ZA VLAGANJE ZASEBNEGA SEKTORJA V VARSTVO OKOLJASabina Trafela, 2016, diplomsko delo Opis: Naša družba se srečuje s problematiko onesnaženosti okolja in pomanjkanja naravnih virov za naraščajoče potrebe človeštva. Da bomo v prihodnje lahko zadostili potrebam človeštva, je treba uvesti trajnostno gospodarstvo, zmanjšati črpanje naravnih resursov in zmanjšati onesnaževanje okolja ter vrniti v ponovno uporabo čimveč odpadnega materiala.
Ker se je v zadnjih desetletjih tudi na svetovni ravni okrepilo zavedanje, da je to edino okolje, ki ga imamo, da je treba bolj ekonomično uporabljati naravne vire, zmanjšati onesnaževanje in zaščititi izumirajoče rastlinske in živalske vrste ter ohraniti naravne habitate, če želimo, da bodo tudi naši otroci še imeli za življenje primeren planet, se države tudi na svetovni ravni dogovarjajo o ukrepih za zmanjšanje in preprečevanje okoljske škode. Preko politike varstva okolja poskušajo s t.i. zelenimi davki in drugimi ekonomskimi in finančnimi instrumenti usmerjati gospodarstvo in prebivalce v bolj ekološke načine delovanja.
V Sloveniji okoljska politika temelji na načelu, da povzročitelj onesnaževanja plača. Ker prehod na bolj zelene načine gospodarstva predstavlja za podjetja in zasebnike velike investicije, so uvedene davčne olajšave na podlagi principa, če boš povzročal manjše onesnaževanje, boš plačal tudi manj davka. Naslednji način je z investiranjem nepovratnih sredstev iz državnega proračuna, proračuna EU in proračunov občin v t.i. zelene projekte, nudenjem ugodnih kreditov, ipd.
Diplomska naloga je usmerjena v predstavitev davčnih olajšav in finančnih spodbud za vlaganje sredstev v varstvo in ohranitev okolja za manjša podjetja, samostojne podjetnike, društva in druge zasebnike. V zadnjem delu diplomske je iz tega izpeljan prikaz tega, za kaj lahko zasebniki in manjša podjetja uveljavljajo davčne olajšave in kateri drugi ekonomski in finančni instrumenti, za spodbujanje zasebnega sektorja k prehodu na okolju prijaznejšo gospodarstvo, so jim na razpolago. Predstavljeni so tudi pogoji, pod katerimi lahko zavezanci zmanjšajo svojo davčno obveznost na račun vlaganja sredstev v ohranjanje okolja. Ključne besede: okoljska politika, varovanje okolja, okoljske dajatve, davčne olajšave, finančni instrumenti Objavljeno v DKUM: 27.09.2016; Ogledov: 1913; Prenosov: 140 Celotno besedilo (1,13 MB) |
4. Poslovni modeli med-organizacijskega E-poslovanjaSaša Trafela, 2015, diplomsko delo Opis: Naloga je sestavljena iz treh posameznih a vsebinsko povezanih sklopov. Osredotočili smo se na področja elektronskega poslovanja kot širšo celoto, medorganizacijskega elektronskega poslovanja, poslovnih modelov ter povezav, ki nastajajo med njimi. Naš namen je predstaviti elektronsko poslovanje, kot nepogrešljiv del današnjega modernega poslovanja. Opredelili bomo njegovo poslovanje ter zgodovinski izvor, prikazali njegovo interdisciplinarno naravo ter oblike v katerih se pojavlja. Osredotočili se bomo tudi na varnostni vidik ter si pomagali z varnostnimi tehnologijami. Po opisu elektronskega poslovanja se bomo poglobili na nivo medorganizacijskega elektronskega poslovanja. Tukaj bomo spoznali značilnosti ter področja te vrste poslovanja in si le to poskusili pogledati tudi na primeru iz prakse. Kot del medorganizacijskega poslovanja se bomo osredotočili tudi na poslovne modele, ki jih bomo obravnavali v samostojnem poglavju. V zadnjem poglavju bomo tako spoznali klasifikacije ter komponente poslovnih modelov ter njihove dejavnike. Spoznali pa bomo tudi kako oblikovati lasten poslovni model preko metode vitkega okvirja. Ključne besede: elektronsko poslovanje, B2B, poslovni modeli, vitki okvir Objavljeno v DKUM: 02.11.2015; Ogledov: 1503; Prenosov: 161 Celotno besedilo (715,75 KB) |
5. OTROK S SPEKTROAVTISTIČNO MOTNJO IN DRUŽINAAna Trafela, 2015, diplomsko delo Opis: Teoretična izhodišča: Spektroavtistične motnje spadajo med pervazivne razvojne motnje. Pojavijo se v zgodnjem otroštvu, a nekateri prepoznajo znake takrat, ko naj bi otrok že govoril in se odzival na svoje ime, nekateri pa še pozneje. Motnja najbolj prizadene otroka na socialnem področju, saj imajo otroci težave v komunikaciji in socializaciji v družbi.
Postavitev diagnoze pri otrocih pa zelo vpliva na njihove starše in preostale družinske člane, saj je to motnja, ki se je ne da dokazati karseda hitro in tako ne vedo, kaj pričakovati. Veliko je prilagajanja v družini, družbi in okolici, saj tak otrok lahko zahteva veliko skrbi in odrekanja. Medicinska sestra mora ob obisku otroka in družine v pedopsihiatričnem dispanzerju postaviti pristen, dober, zaupljiv odnos. Starši potrebujejo veliko svetovanja in pomoči pri iskanju informacij o vzgoji in skrbi otroka s spektroavtistično motnjo.
Metodologija raziskovanja: V diplomsko delo vključimo anketno raziskavo in jo izvedemo s starši otrok, ki imajo spektroavtistično motnjo. Želimo raziskati, kakšno je življenje otroka, kako vpliva na družino in s kakšnimi spremembami se soočajo otrokovi starši. Uporabimo kvantitativno metodo dela, tj. z anonimnim anketnim vprašalnikom polodprtega in zaprtega tipa. Raziskava zajema 32 staršev, od tega 12 staršev v paru in 8 samo enega od staršev. Raziskavo izvedemo v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor v Službi za otroško in mladostniško psihiatrijo.
Rezultati: Na podlagi rezultatov ugotovimo, da je bilo veliko otrok starejših, ko se jim je motnja odkrila, čeprav starši prepoznavajo znake sprememb. V zdravstveno vzgojo bi morali vložiti več, saj veliko staršev išče informacije na spletu, kjer lahko naletijo tudi na lažne informacije. Uvidimo, da so medijsko slabo predstavljeni. Na tak način bi namreč lahko kaj prispevali v smislu boljšega ozaveščanja in širjenja znanja o spektroavtističnih motnjah.
Sklep: Mnogi starši iščejo informacije na spletu, zaradi česar bi morali več informacij in svetovanja ponuditi prek društev, knjig in medijev. Ključne besede: spektroavtistične motnje, otrok, medicinska sestra, družina, pedopsihiatrični dispanzer Objavljeno v DKUM: 22.10.2015; Ogledov: 2351; Prenosov: 265 Celotno besedilo (1,38 MB) |
6. MORALNA VZGOJA PREDŠOLSKIH OTROK SKOZI RISANKERomana Trafela, 2015, diplomsko delo Opis: V teoretičnem delu diplomskega dela Moralna vzgoja predšolskih otrok skozi risanke najprej natančneje opredelimo pojem morala. Dotaknemo se moralnih teorij, ki jih omenjajo avtorji, moralnega razvoja, in dejavnikov, ki vplivajo na otrokov moralni razvoj ter moralne vzgoje otrok. V nadaljevanju predstavimo medije, podrobneje se posvetimo televiziji in risankam. V empiričnem delu diplomskega dela smo predstavili pridobljene podatke, ki smo jih pridobili s pomočjo anketiranja otrok. Osredotočili smo se na raziskavo o tem, kako otroci v risankah prepoznavajo, razumejo in dojemajo moralne kvalitete, kot so vljudnost, resnicoljubnost in strpnost. Namen empirične raziskave je ugotoviti, ali otroci prepoznavajo moralna in nemoralna dejanja likov v risankah in kaj se iz risanke naučijo. Zanimalo nas je še, kakšno je njihovo mnenje o dejanju posameznega lika, kako bi lahko v določeni situaciji ravnali drugače, zakaj se jim določene moralne kvalitete zdijo pomembne, kje oz. kdo jih je poučil o opravičevanju, resnicoljubnosti in strpnosti. Prav tako smo se skozi izdelavo diplomskega dela spraševali ali so nam poučne risanke lahko v pomoč pri učenju moralne vzgoje. Končna spoznanja govorijo o tem, da predšolski otroci prepoznavajo moralna in nemoralna dejanja likov iz risank. Pri tem se opirajo na svoje lastne izkušnje in znanje, ki ga o tem, kaj je prav in kaj ni, že imajo, ter na videno situacijo v risanki. Ugotovili smo, da poučne risanke lahko uporabimo za učenje moralne vzgoje. Ključne besede: morala, moralni razvoj, moralna vzgoja, predšolski otrok, mediji, televizija, risanke, vljudnost, strpnost, resnicoljubnost. Objavljeno v DKUM: 23.07.2015; Ogledov: 4000; Prenosov: 666 Celotno besedilo (1,64 MB) |
7. PLESNA DRAMATIZACIJA "PAJEK", PROJEKTNO UČNO DELO V OPBAna Trafela, 2015, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo zajema plesno dejavnost učencev v oddelku podaljšanega bivanja v prvem vzgojno-izobraževalnem obdobju osnovne šole. Nakazuje pa tudi izziv, pred katerim se znajde vzgojitelj predšolskih otrok, ki se zaposli kot učitelj podaljšanega bivanja v osnovni šoli, saj nima izkušenj z delom na tem področju iz časa študija. Pri svojem delu začne povezovati Kurikulum za vrtce in učne načrte za osnovno šolo in iskati poti za popestritev vsebin. Tako zaide tudi v vode projektnega dela.
V prvem delu so tako predstavljena teoretična izhodišča: podaljšano bivanje, projektno učno delo, ples in plesna vzgoja v Kurikulumu za vrtce in učnih načrtih za osnovno šolo ter plesna dramatizacija.
V drugem delu pa sta predstavljena projekt »Pajek« in izvedena plesna dramatizacija na istoimensko temo kot zaključna predstavitev projekta.
Celoten projekt je bil realiziran v neposrednih pedagoških delovnih pogojih v OŠ Videm, Videm pri Ptuju, v oddelku podaljšanega bivanja (2. in 3. razred). Ključne besede: Podaljšano bivanje, projektno učno delo, ples, plesna vzgoja v prvem vzgojno-izobraževalnem obdobju osnovne šole in v vrtcu, plesna dramatizacija. Objavljeno v DKUM: 22.04.2015; Ogledov: 2164; Prenosov: 293 Celotno besedilo (1,88 MB) |
8. Modeling of city logisticsSabrina Trafela, 2013, magistrsko delo Opis: Master thesis has it's fundamentals in the use of theoretical methods for modeling purposes on the case study of city logistics and modeling of traffic flow and transportation problem on the city of Győr, Hungary.
In practical part, we made a measurements of traffic flow on street sections in the city of Győr. With Android application, we gathered necessary data. We also prepared maps of the route sections of the city from various entry points to the final, destination point. Purpose of our thesis was finding the optimal solution for the delivery to the city centre with the use of strategic games.
Final step was a preparation of mathematical model in Mathematica programming environment, which gave us results, but most important is the development of the model itself. Model is constructed in a way that can be use in various possible situations and on different city centres or case studies. Ključne besede: city logistics, strategic games, Nash Equilibrium, modeling of traffic flow Objavljeno v DKUM: 17.10.2013; Ogledov: 2189; Prenosov: 141 Celotno besedilo (5,15 MB) |
9. STANDARD JPEG-LS ZA STISKANJE SLIK BREZ IZGUBBojan Trafela, 2012, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu opišemo standard JPEG-LS in datotečni format JLS za shranjevanje slik. Standard JPEG-LS omogoča stiskanje slik z ali brez izgub; slednje je tudi opisano v tem delu. Podrobno opišemo delovanje kodirnika in pri posameznih korakih dodamo še psevdokodo izvedbe. Osnova standarda JPEG-LS je Golombovo kodiranje, ki nadomesti Huffmanovo kodiranje.
Glavni koraki kodiranja slike so sestavljeni iz izračuna napake napovedi vrednosti piksla in kodiranje napake napovedi s pomočjo Golombovega kodiranja. Žal standard ni zelo razširjen, čeprav daje dobre rezultate in porabi malo sistemskih virov. Ključne besede: stiskanje slik, standard JPEG-LS, Golombovo kodiranje, LOCO-I Objavljeno v DKUM: 14.11.2012; Ogledov: 2156; Prenosov: 231 Celotno besedilo (2,24 MB) |
10. Obveznosti in dolžnosti gospodarske družbe in njenih zaposlenih v prometu z nepremičninami : diplomsko deloAndreja Trafela, 2008, diplomsko delo Ključne besede: nepremičnine, gospodarske družbe, obveznosti, promet, nakup, lastnina, lastninska pravica, vrednotenje, pravice, hipoteke, zemljišča, trg, Slovenija, pravna ureditev, pravni vidik, davki, davčni sistemi, ocenjevanje, zakonodaja, zakoni, družbe Objavljeno v DKUM: 28.05.2012; Ogledov: 1838; Prenosov: 61 Celotno besedilo (309,08 KB) |