| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 13
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Primerjava različnih sort jagod glede na kemijsko analizo in senzorično oceno : diplomsko delo
Ana Kunc, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo temelji na primerjavi osmih različnih sort jagod glede njihove kemijske analize in senzorične vrednosti. V raziskavi smo uporabili naslednje sorte jagod: 'Clery', 'Dely', 'Joly', 'Sandra', 'Arianna', 'Limalexia', 'Federica' in 'Malga'. Vse sorte jagod so bile obrane na isti dan. Na FKBV UM so bile izmerjene masa plodov, čvrstost, vsebnost suhe snovi in skupnih titracijskih kislin. Nadaljnje senzorično vrednotenje plodov po hedonski lestvici je vključevalo oceno všečnosti barve, oblike, velikosti, vonja, okusa, arome, čvrstosti in skupno oceno plodov. Pokuševalce smo v poskusu razdelili tudi glede na spol in starost. Rezultati analize plodov so pokazali, da je imela največjo maso in čvrstost plodov sorta 'Federica', medtem ko je sorta 'Malga' imela največjo vsebnost suhe snovi in najnižjo kislost. Pri senzoričnem vrednotenju plodov sta za izgled (barva, velikost) najvišje ocene prijeli sorti 'Malga' in 'Federica'. Pri vrednotenju notranjih parametrov (okus, vonj, aroma) pa so bile najbolje ocenjene sorte 'Clery', 'Dely' in prav tako 'Malga'. Najvišjo skupno oceno je prejela sorta 'Malga'. Spol in starost pokuševalcev nista imela vpliva na všečnost izbranih parametrov.
Ključne besede: jagoda, senzorična ocena, kemična analiza, sorta
Objavljeno v DKUM: 10.10.2023; Ogledov: 512; Prenosov: 51
.pdf Celotno besedilo (1,44 MB)

2.
Modeliranje, analiza, sinteza in realizacija regulacijskih sistemov
Jožef Ritonja, 2020, univerzitetni, visokošolski ali višješolski učbenik z recenzijo

Opis: Učbenik obravnava vse faze v izdelavi regulacijskih sitemov. Najprej temeljito predstavi metode določitve matematičnih modelov. Pokazane so metode za analizo izpeljanih matematičnih modelov. Na osnovi pridobljenih znanj je narejena sinteza regulacijskih sistemov. Pokazana je realizacija diskretnih regulacijskih sistemov.
Ključne besede: regulacijski sistemi, matematično modeliranje dinamičnih sistemov, analiza dinamičnih sistemov, načrtovanje regulacijskih sistemov, sinteza regulacijskih sistemov, realizacija regulacijskih sistemov, učbeniki
Objavljeno v DKUM: 03.09.2020; Ogledov: 1277; Prenosov: 492
.pdf Celotno besedilo (3,03 MB)

3.
Merjenje kakovosti storitev na primeru wellness centrov
Juš Kunc, 2019, magistrsko delo

Opis: Storitve vedno bolj pridobivajo na pomenu, predvsem v razvitih državah, kjer predstavljajo največji delež bruto družbenega proizvoda. Ob današnjem hitrem tempu življenja, stresnih situacijah, hitri prehrani se mora človek zavedati tudi pomena zdravja. Wellness kot filozofija nas uči, da je vsak posameznik sam odgovoren za svoje zdravje. Wellness storitve so namenjene človekovi telesni in duševni sprostitvi ter skrbi za njegovo zdravje in lepoto. Magistrska naloga je razdeljena na dva dela, in sicer teoretičnega in empiričnega. V prvem delu so predstavljeni koncepti: marketinga storitev, kakovosti, zvestobe in wellnessa. Konec teoretičnega dela zaznamuje predstavitev izbranih wellness centrov v Sloveniji. V empiričnem delu smo izvedli raziskavo merjenja kakovosti storitev v treh wellness centrih v Sloveniji. Primarne podatke smo pridobili s strukturiranim vprašalnikom po merilni lestvici SERVQUAL, s katerim smo na 5-stopenjski Likertovi lestvici merili pričakovano in zaznano kakovost. Dodatno smo še s tremi vprašanji merili zvestobo uporabnikov. V magistrskem delu nas je zanimalo predvsem, kakšna pričakovanja glede kakovosti imajo uporabniki wellness storitev in kakšna je njihova zaznana kakovost v izbranih wellness centrih. Nadaljnje nas je zanimalo, ali zaznana kakovost vpliva tudi na zvestobo uporabnika. Raziskava je pokazala, da imajo uporabniki zelo visoka pričakovanja glede kakovosti wellness storitev, vendar je tudi njihova zaznana kakovost pri vseh treh ponudnikih v Sloveniji relativno visoka. Slednje pomeni, da lahko vse tri wellness centre označimo kot kakovostne, vendar pa smo ugotovili statistično značilne razlike med pričakovano in zaznano kakovostjo, kar pomeni, da je še dovolj prostora za izboljšavo pri vseh treh ponudnikih. S faktorsko analizo smo pri zaznani kakovosti identificirali tri dejavnike kakovosti, raziskava pa je tudi pokazala, da zaznana kakovost statistično značilno pozitivno vpliva na zvestobo. Slednje pomeni, da večja kot je zaznana kakovost, večja je je zvestoba. V raziskavi so bile ugotovljene tudi razlike, tako v zaznani kakovosti kot tudi pri zvestobi med posameznimi wellness centri. Naša raziskava nudi vpogled v koncept merjenja kakovosti storitev in njenega vpliva na zvestobo. To je lahko dobra iniciativa za prihodnje raziskave na področju kakovosti storitev wellnessa v Sloveniji.
Ključne besede: Marketing storitev, kakovost, zvestoba, wellness
Objavljeno v DKUM: 18.03.2019; Ogledov: 1600; Prenosov: 372
.pdf Celotno besedilo (2,32 MB)

4.
Marketinške poti v podjetju Proteini.si
Jan Kunc, 2017, diplomsko delo

Opis: Marketinške poti so izjemnega pomena pri doseganju konkurenčnih prednosti podjetja. Za obravnavo praktičnega primera sem vzel podjetje Proteini.si, ki je temu vzor. Da je postalo vodilno na področju športno prehrambenih dodatkov v Sloveniji, je moralo skozi leta prilagajati svoje strategije in se povezovati z novimi proizvajalci. Pametne odločitve in odkrivanje novih priložnosti na svetovnem trgu pred konkurenco, so jim omogočile, da so v zadnjem desetletju krepko prerastli ostala podjetja v tej panogi na slovenskem trgu. Temu je poleg dobro organiziranih marketinških poti pripomogla tudi uspešna strategija marketinškega komuniciranja. Trg športno prehrambenih dodatkov v Sloveniji je v zadnjih treh letih postal nasičen, predvsem zaradi vstopa globalnega giganta My Protein.com, ki mu je zaradi ekonomije obsega in zgolj spletne prodaje uspelo doseči nižje cene od ostalih konkurentov. Tako se bo preučevano podjetje v bližnji prihodnosti moralo soočiti z globalnim igralcem in redno posodabljati svoje strategije, da bo lahko ostalo še naprej na vrhu.
Ključne besede: Marketing, marketinške poti, Proteini.si, šport, prehrambeni dodatki
Objavljeno v DKUM: 01.12.2017; Ogledov: 2378; Prenosov: 448
.pdf Celotno besedilo (1,31 MB)

5.
Modeliranje in simulacija ter njuna uporaba v medicini in farmaciji
Maja Atanasijević-Kunc, Jože Drinovec, Aleš Mrhar, 2008, pregledni znanstveni članek

Opis: Izhodišča: Modeliranje in simulacija sta se kot metodologija pojasnjevanja, analiziranja in napovedovanja delovanja različnih sistemov že tako uveljavila, da ju srečujemo praktično pri vseh znanstvenih disciplinah, kjer tudi medicina in farmacija nista izjemi. Čeprav je narava problemov ze na omenjenih področjih lahko zelo raznolika, pa omogoča razvita metodologija uporabo podobnih in sistematično organiziranih tehnik načrtovanja, pri čemer je seveda sodelovanje problemskih strokovnjakov ključnega pomena. Zaključki: Prispevek podaja pregled nekaterih pomembnejših vidikov modeliranja in simulacije na področju medicine in farmacije. V uvodu je najprej pojasnjeno temeljno izrazoslovje področja, sledi pa opis razlogov za uporabo modeliranja in simulacije kot tehnike resevanja problemov. Nato je predstavljena metodologija, ki vključuje ciklični postopek značilnih dejavnosti, delitev uporabljanih oblik modelov in načinov njihove izgradnje. Opis metodologije je zaključen z opisom načinov eksperimentiranja z modelom, kjer smo osrednjo pozornost namenili zvezni simulaciji. Predstavljene dejavnosti so ilustrirane s preprostejsimi in razumljivimi primeri s področja medicine in farmacije. Na koncu prispevka je predstavljen tudi nekoliko kompleksnejsi problem, s katerim smo želeli ilustrirati prediktivne sposobnosti modeliranja na primeru studija vpliva čezmerne telesne mase na pet bolezni, pri katerih smo upostevali tudi obstojeèe krizne vplive. Rezultati modeliranja so nadalje omogočili tudi ekonomsko vrednotenje zdravljenja debelosti in napovedovanje bolniskega staleza ter hospitalizacije opazovanih bolnikov. Modeliranje in simulacija lahko v medicini in farmaciji pojasnita in osvetlita kompleksne klinične in terapevtske okolisčine, za katere ni mogoče dobiti podatkov v klinčènih in eksperimentalnih raziskavah.
Ključne besede: modeliranje, simulacija, medicina, farmacija, farmakoekonomika
Objavljeno v DKUM: 28.03.2017; Ogledov: 1514; Prenosov: 137
.pdf Celotno besedilo (200,81 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
Simulation analysis of economic burden in hypertension and myocardial infarction treatment with beta blockers
Maja Atanasijević-Kunc, Jože Drinovec, Barbara Guštin, Aleš Mrhar, 2012, izvirni znanstveni članek

Opis: Background: Hypertension has become a very frequent chronic disease worldwide and Slovenia is no exception. It is defined as a serious risk factor for developing different cardiovascular diseases. Several important studies proved that cardiovascular diseases are the main reason of deaths in more than 50 % of cases in the developed countries. All mentioned facts are indicating that treatment costs in patients with hypertension and cardiovascular diseases represent an important economic burden, which cannot be neglected. It may also be expected that in the next few decades the situation will become even worse. The reasons are the expected earlier disease development due to unhealthy life style and the fact that people live longer and populations are growing older. The mentioned facts have motivated the study, which would enable the estimation of patients’ number in the observed population and the evaluation of economic burden when using beta blockers, drugs which have become an important choice in antihypertensive treatment and are also used in patients with different cardiovascular complications. The projections indicating the expected trends of mentioned problems in the forthcoming decades would also be of interest. Methods: To answer some of the indicated questions, a simulation model was developed, which enabled the prediction of patients with hypertension and the influence of this disease to the development of myocardial infarction. Modeling was performed using the available statistical data and published studies. Main attention was devoted to the circumstances in Slovenia, but the results were also verified using the available data for some other countries. Combination of simulation results with demographic data enabled the estimation of the number of patients observed. In addition, expenses for the observed groups of patients were evaluated and, based on that, the economic burden was estimated. The mentioned expenses include hospitalizations, drugs required and the estimated mortality-related expenses. The developed model was accomplished with dynamical mathematical structure predicting the development of population number in Slovenia in the forthcoming decades, taking into account that the demographic properties remain unchanged. Also the observation of potential scenario regarding patients’ number and thus expected economic burden distribution among younger and older population is made possible. Results: In the paper simulation results are presented which enable the estimation of patients with hypertension and their connection with those who have experienced myocardial infarction. It is possible to observe the prevalence and the number of patients in Slovenia by age. In addition, economic burden associated with the observed groups of patients is calculated taking into account needed drugs, hospitalizations and patient mortality. In such circumstances it is possible to expect that in the group of one million people approximately 264,000 are patients with hypertension for whom, when healed optimally with beta blockers, over EUR 13 million is needed per year. In the same group of one million people are also patients with myocardial infarction. Among them 11 % experienced infarction within the current year. This amounts to more than 22,000 such patients and over EUR 22 million needed for them each year. In the case of unchanged statistical demographic characteristics in the future, it can be expected that in 50 years relative economic burden for active population would become twice as high as it is now. Conclusions: For optimal treatment, hospitalization and due to mortality more than EUR 35 million per year would be needed for patients with hypertension (around 260,000 patients) and for those who have experienced myocardial infarction (around 22,000) if observing the population of one million people. As the population is growing older, it can be expected that the relative economic burden will become significantly greater for active population in the forthcoming decades.
Ključne besede: hypertension, myocardial infarction, beta blockers, economic burden, modelling, simulation
Objavljeno v DKUM: 28.03.2017; Ogledov: 1100; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (809,50 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
Modelling of the risk factors and chronic diseases that influence the development of serious health complications
Maja Atanasijević-Kunc, Jože Drinovec, Simona Ručigaj, Aleš Mrhar, 2008, izvirni znanstveni članek

Opis: Background: Some chronic diseases, like diabetes type 2 and hypertension, and risk factors, such as obesity, hypercholesterolemia, and smoking, are strongly correlated with the potential development of serious health complications that can threaten a patient's life or significantly influence the quality of life, while at the same time representing an enormous economic burden. Such complications include, for example, stroke, coronary heart disease, peripheralarterial vascular disease, end-stage renal disease and congestive heart failure. Methods: For a quantitative evaluation of the mentioned patient groups, the age distribution and an estimation of the treatment expenses a dynamic mathematical model was developed, where special attention was devoted to its structure, as it should enable the sequential construction and representation of different forms of data information. The model was realized in the Matlab program package with the Simulink Toolbox. Conclusions: A dynamic mathematical model is described that enables the observation of patients (in percentage terms) with diabetes type 2 and obesity, as well as those who smoke, have hypercholesterolemia and hypertension and all possible combinations of these problems, related to their age. Taking into account the Slovenian demographic data and annual treatment expenses, we were able to quantitatively evaluate these factors, not only in Slovenia but also in other developed regions where the demographic and economic situations are similar. It is also possible to extend the model to patients with serious complications, also taking into account the population dynamics, which is the goal of the next steps in our investigation. Regarding the presented results, it is estimated that from a group of a million people, those requiring treatment for diabetes type 2 cost as much as € 19.5 millions per year, since the treatment of one patient for one year is € 355. If all the sufferers requiring such treatment were located, as a consequence of more systematic medical examinations, an additional € 16 millions would be needed. In this group of one million people, as many as 40 % are expected to develop hypercholesterolemia, of which 26 % are diagnosed and treated adequately. The annual cost for the treatment of one patient is 313, which means that for a group of a million people the costs would be € 82 millions per year. An additional € 43.5 millions would be needed if all the sufferers with hypercholesterolemia were treated. Another chronic disease is hypertension. The annual cost for treating one patient is estimated to be € 271, and so for a group of a million people the treatment costs would be € 69.5 millions. If this were extended to include so far undiscovered sufferers with this chronic disease an additional € 14.5 millions would be needed.
Ključne besede: modelling, simulation, diabetes type 2, obesity, smoking, hypercholesterolemia, hypertension
Objavljeno v DKUM: 28.03.2017; Ogledov: 1144; Prenosov: 121
.pdf Celotno besedilo (1,10 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
RAZVOJ BLAGOVNE ZNAMKE V ŠPORTU - NA PRIMERU KORPORACIJSKIH BLAGOVNIH ZNAMK ADIDAS IN NEW BALANCE
Juš Kunc, 2016, diplomsko delo

Opis: Blagovne znamke nas danes spremljajo na vsakem koraku in so eden od temeljev sodobne ekonomske aktivnosti. Pojavile so se že stoletja pred našim zavedanjem, sčasoma pa so pridobivale na pomenu. Danes se pojavlja težavnost identificiranja razlik med izdelkom in blagovno znamko, razlog pa je prav v razmahu blagovnih znamk. Blagovna znamka je več kot le izdelek, je trajna, nosi zgodbo in ima dodano vrednost. Njen pomen je večplasten, predstavlja najpomembnejši del neotipljivega premoženja podjetja in ima velik vpliv na porabnikovo samopodobo, ter na nakupno in ponakupno vedenje. Blagovna znamka v športu je lahko nogometni stadion, klub, organizacija, podjetje, oprema ali pa športnik posameznik. Adidas in New Balance sta blagovni znamki športne opreme. Njun razvoj prikazuje primer razvoja blagovne znamke v športu. Adidas je ena od najuspešnejših blagovnih znamk na svetu, New Balance pa se prav tako vzpenja po lestvici najboljših. Zgodba, ki jo gradita obe blagovni znamki, šteje več kot 100 let in je polna uspehov, padcev in preobratov.
Ključne besede: blagovne znamke, šport, marketing, Adidas, New Balance.
Objavljeno v DKUM: 24.11.2016; Ogledov: 1416; Prenosov: 300
.pdf Celotno besedilo (881,38 KB)

9.
STRAH PRED GOVOROM PRI ODRASLIH TEČAJNIKIH TUJEGA JEZIKA
Lavra Kunc, 2016, diplomsko delo

Opis: Tema sledečega diplomskega dela je »Strah pred govorom pri odraslih tečajnikih tujega jezika«. Namen naloge je raziskati stopnjo in razloge za strah pred uporabo tujega jezika. 20 tečajnikov iz Slovenije in Avstrije, starih med 28 in 52 let so kot anketiranci del te analize. Vsi anketirani so v preteklosti obiskovali vsaj eno stopnjo jezikovnega tečaja. Slovenci so obiskovali tečaj nemškega jezika, Avstrijci pa tečaj slovenskega jezika. Izkušnje pri delu z obema ciljnima skupinama so pokazale velike razlike (tudi v strahu pred uporabo jezika). Slovenski in avstrijski tečajniki imajo povsem različne cilje in pričakovanja, kaj želijo na tečaju doseči. Te razlike so bile natančneje raziskane v okviru empiričnega dela. Podlaga za raziskovanje strahu pred uporabo tujega jezika (predvsem govora) so bila teoretična izhodišča, črpana iz strokovne literature. Ključne besede: strah, tečaj tujega jezika, odrasli tečajniki, poznavanje slovnice, poznavanje besednega zaklada, komunikacijske sposobnosti.
Ključne besede: strah, tečaj tujega jezika, odrasli tečajniki, poznavanje slovnice, poznavanje besednega zaklada, komunikacijske sposobnosti.
Objavljeno v DKUM: 25.10.2016; Ogledov: 1314; Prenosov: 95
.pdf Celotno besedilo (905,90 KB)

10.
PRIDOBIVANJE INFORMACIJ O ŠTUDIJU NA FAKULTETI ZA ORGANIZACIJSKE VEDE UNIVERZE V MARIBORU
Jan Kunc, 2014, diplomsko delo

Opis: Število visokošolskih zavodov v Sloveniji narašča. To povzroča vedno večjo konkurenco na področju visokega šolstva in posledično uporabo vseh aktivnosti marketinškega spleta v izobraževalnih organizacijah. Poseben pomen v marketinškem spletu izobraževalne organizacije ima promocija. S promocijo se želi izobraževalna organizacija predstaviti in pritegniti pozornost potencialnih uporabnikov. Raziskovali smo področje pridobivanja informacij o študiju študentov Fakultete za organizacijske vede Univerze v Mariboru. Opravljena je bila analiza odgovorov študentov na anketni vprašalnik. Z njo smo potrdili oziroma ovrgli postavljena raziskovalna vprašanja in hipoteze. Pri predstavitvi rezultatov raziskave smo navedli tudi nekaj predlogov za izboljšanje obstoječega stanja.
Ključne besede: • marketing, • marketing v izobraževanju, • marketinški splet, • promocijsko komunikacijski splet, • promocijska orodja.
Objavljeno v DKUM: 03.09.2014; Ogledov: 1846; Prenosov: 97
.pdf Celotno besedilo (1,24 MB)

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici