1.
Analiza kaznivih dejanj na Policijski postaji Ljubljana Šiška med letom 2008 in 2013Aleš Česenj, 2016, diplomsko delo
Opis: Kazniva dejanja so pogost pojav velik problem v družbi. Storilci se zaradi različnih vzrokov oziroma nagibov odločajo za kršitev družbenih norm in s tem storitev kaznivega dejanja. Ljubljana je glavno in hkrati največje mesto v Sloveniji v njen obrobni del pa spada tudi območje Policijske postaje Ljubljana Šiška, kjer je zaradi večje gostote oziroma pretočnosti ljudi več priložnosti storilce kaznivih dejanj.
S pomočjo podatkov pridobljenih od Policijske uprave Ljubljana in Statističnega urada Republike Slovenije smo analizirali kazniva dejanja na območju Policijske postaje Ljubljana Šiška v časovnem obdobju od leta 2008 do leta 2013. Analizo smo opravili tako, da smo najprej analizirali posamezna leta, ki smo jih nato primerjali med seboj. Na podlagi analize smo ugotovili, da največji delež storjenih kaznivih dejanj na območju Policijske postaje Ljubljana Šiška v časovnem obdobju od leta 2008 do leta 2013 predstavljajo kazniva dejanja s področja premoženjske kriminalitete.
V nadaljevanju smo z uporabo programa ArcGIS opravili analizo kaznivih dejanj s področja premoženjske kriminalitete na območju Policijske postaje Ljubljana Šiška v časovnem obdobju od leta 2008 do leta 2013, ki nam je pomagala odgovoriti na postavljene teze. Pri analizi smo proučevali tako časovne, kot prostorske značilnosti premoženjske kriminalitete.
Ugotovili smo, da se kazniva dejanja s področja premoženjske kriminalitete dogajajo predvsem na območju blokovskih naselij in v bližini nakupovalnih centrov, največ na Celovški cesti in Vodnikovi cesti. Največ premoženjske kriminalitete je bilo storjene v mesecu in najbolj popularen dan za storilce premoženjske kriminalitete je bil torek in petek. Pri časovni analizi smo prišli do ugotovitev, da smo kot žrtve premoženjske kriminalitete najbolj ogroženi v jutranjem času od 6h do 9h, ko gredo ljudje v službo in zelo malo od 3h do 6h, ko ljudje spimo.
Glede na ugotovljeno predlagamo, da se več pozornosti posveča zavarovanju osebnih predmetov tako, da jih poskušamo imeti vseskozi na vidnem mestu in, da se čim bolj pogosto poslužujemo zaklepanja prostorov.
Ključne besede: kriminaliteta, kartiranje, geografski informacijski sistemi, GIS, statistični pregledi, diplomske naloge
Objavljeno: 08.12.2016; Ogledov: 789; Prenosov: 59
Celotno besedilo (1,60 MB)