| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Poznavanje nujnih stanj v paliativni oskrbi med medicinskimi sestrami na urgenci
Ajda Stojnšek, 2024, magistrsko delo

Opis: Bolniki v terminalni fazi najpogosteje poiščejo pomoč na urgenci zaradi neobvladljivih simptomov in različnih urgentnih stanj. Namen zaključnega dela je predstaviti pogosta nujna stanja v paliativni oskrbi na urgenci pri bolnikih z napredovalimi nenalezljivimi kroničnimi boleznimi s strani medicinskih sester ter z raziskavo ugotoviti poznavanje, pogostnost in obravnavo nujnih stanj v paliativni oskrbi na urgenci. Metode: Uporabili smo kvantitativno metodologijo z deskriptivno metodo dela. Podatke smo zbrali s pomočjo ankete, ki so jo izpolnile diplomirane medicinske sestre in diplomirani zdravstveniki, zaposleni v urgentnih centrih v Sloveniji. Pri analizi podatkov smo uporabili tako deskriptivno kot sklepno statistiko. Rezultati raziskave so pokazali, da se diplomirane medicinske sestre in diplomirani zdravstveniki pogosto srečujejo z nujnimi stanji v paliativni oskrbi. Prav tako so sposobni prepoznati nujna stanja in ločiti moteče simptome od nujnih stanj pri bolnikih z napredovalo neozdravljivo kronično boleznijo v paliativni oskrbi. V raziskavi smo analizirali poznavanje nujnih stanj v paliativni oskrbi med medicinskimi sestrami in diplomiranimi zdravstveniki na urgenci pri bolnikih z napredovalo neozdravljivo kronično boleznijo (NNKB). Ugotovili smo, da zaposleni uspešno prepoznajo nujna stanja in jih ločijo od motečih simptomov. Za kakovostno izvajanje paliativne oskrbe je potrebno obsežno strokovno znanje, ki ga večina pridobi že med dodiplomskim študijem, lahko pa ga dopolnijo tudi z dodatnimi specializiranimi znanji s področja paliativne oskrbe. Le tako lahko zagotovimo boljšo kakovost življenja bolnikov z NNKB
Ključne besede: paliativna oskrba, urgentni centri, nujna stanja
Objavljeno v DKUM: 03.09.2024; Ogledov: 38; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (1,57 MB)

2.
Reševanje konfliktov s poudarkom na mediaciji v zdravstveni negi
Ajda Stojnšek, 2015, diplomsko delo

Opis: Komunikacija nas spremlja vedno in povsod. Je vir uspeha lahko pa tudi vzrok za neuspeh. Poznamo verbalno in neverbalno komunikacijo. V zdravstveni negi je zelo pomembno, da znamo primerno komunicirati in uporabljati veščine ustrezne komunikacije, saj le to vodi v dobre medosebne odnose in predstavlja učinkovit temelj za naše delo. Uporaba neustrezne komunikacije pa največkrat vodi v konfliktne situacije. Konflikti so neizogibni in se pojavljajo vsakodnevno, lahko tudi večkrat. Če k konfliktom pristopamo na konstruktiven način, dosegamo boljše rezultate in boljše odnose, kar je pomembno v zdravstveni negi. Eden iz med uspešnih načinov reševanja konfliktov v zdravstveni negi je mediacija. Je strukturiran način reševanja konfliktov s pomočjo tretje nevtralne osebe. Mirno reševanje konfliktov s pomočjo mediacije v zdravstveni negi vsekakor vpliva na boljše medosebne odnose, bolj varno in pa kakovostnejšo oskrbo pacientov kar je med drugim tudi nacionalni interes.
Ključne besede: komunikacija, zdravstvena nega, uspešna komunikacija, neuspešna komunikacija, konflikti, reševanje konfliktov, medsebojni odnosi, mediacija v zdravstveni negi.
Objavljeno v DKUM: 16.02.2016; Ogledov: 1614; Prenosov: 359
.pdf Celotno besedilo (370,29 KB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici