2.
Krožno gospodarstvo na primeru tekstilne industrijeAila Civić, 2022, diplomsko delo
Opis: Krožno gospodarstvo je nov vid umetnosti, ki preoblikuje okolje tako, da je v njem prijetno bivati. Kljub različnim škodljivim dejavnikom, ki jih je prineslo linearno gospodarstvo, je krožni model nov način perspektive življenja tako posameznika kot celotne populacije. Uvid v trenutne razmere je zaskrbljujoč, saj je odpadkov toliko, da presegajo mejo normalnega.
Posamezniki se borijo s pojavom hitre mode, ki se v praksi pokaže s praznimi policami in tonami odpadnih oblačil, ki še niso odslužila svoje življenjske dobe. Sukanje znotraj ustaljenega razmišljanja zemljanov temelji na starih neuporabnih metodah obravnavanja odpadkov, čeprav bi bili novi modeli učinkovitejši.
Vsebina je razdeljena na teoretični del, v katerem smo opredelili krožno gospodarstvo, potrošništvo in tekstilno industrijo, ter na praktični del, v katerem smo s pomočjo izvedene raziskave pridobili stališča potrošnikov o obravnavani tematiki. Raziskavo smo izvedli na potrošnikih, z njo pa smo želeli opozoriti na globalno problematiko linearnega modela.
Raziskava je pokazala, da samo 24 odstotkov vseh anketiranih pozna bistvo krožnega gospodarstva. Glavni razlog nakupa tekstilnih izdelkov je hitra moda, ki povzroča tudi do 12 kilogramov odpadkov letno na osebo. Anketiranci so kot trajnostne potrošnike označili moške, med najbolj preudarne potrošnike pa staro starostno skupino, ki zajema prebivalce, stare šestinpetdeset let ali več.
Anketiranci se zavedajo, da je najboljši način za preprečevanje odpadkov premišljeno nakupovanje. Najpogostejši razlog za odlaganje oblačil je, ker ta niso več v trendu ali pa ker v omari preprosto ni več prostora za nova oblačila. Povprečna količina odpadnih oblačil, ki jih anketiranci zavržejo letno, je nižja od povprečne količine zavrženih odpadkov Evropejcev in znaša 8,7 kilograma.
Menimo, da bi odpadke tekstilne industrije lahko zmanjšali z izobraževanji o posledicah, ki jih ima tekstilna industrija na okolje in ljudi. Okolje je naše največje bogastvo, ki ga moramo ohranjati, zato smo v zaključku predstavili predlog aplikacije, ki bi uspešno pripomogla k zmanjšanju odpadkov tekstilne industrije.
Ključne besede: krožno gospodarstvo, dobre prakse, odpadki, tekstilna industrija
Objavljeno v DKUM: 29.06.2022; Ogledov: 890; Prenosov: 294
Celotno besedilo (1,06 MB)