| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza utrujanja osnosimetrične kiralne celične strukture iz nerjavnega jekla 316l : magistrsko delo
Žiga Žnidarič, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je izvedena simulacija utrujanja osnosimetrične kiralne celične strukture in njene modificirane oblike, narejenih iz nerjavnega jekla 316L. Opisane so teoretične osnove celičnih struktur s predstavitvijo obeh geometrij. Nadaljuje se s teoretičnimi osnovami utrujanja materialov, s poudarkom na deformacijski metodi. Opisano je, kako sta bili generirani geometriji s pomočjo programske kode in prilagojeni za uporabo v numeričnih simulacijah. Sledilo je določevanje materialnih parametrov, obremenitev, podpor in podatkov za izračun življenjske dobe. Geometriji sta bili obremenjeni s pomiki v obliki sinusnega valovanja. Modela sta bila diskretizirana z mrežo končnih elementov, določeno s konvergenčno analizo. Podatke smo beležili v tabelah, s pomočjo katerih smo izrisali grafe, ki prikazujejo, kako se življenjska doba spremeni v odvisnosti od velikosti obremenitve. Sledili smo tudi poteku napetosti in stopnjam plastične deformacije, ki se pojavijo v strukturah. Rezultati so pokazali, da kljub boljši porazdelitvi napetosti je življenjska doba optimizirane strukture krajša.
Ključne besede: celične strukture, avksetičnost, deformacijska metoda, ciklično utrujanje, numerična analiza, življenjska doba
Objavljeno v DKUM: 21.08.2024; Ogledov: 110; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (4,75 MB)

2.
Dimenzioniranje vogalnih spojev samonosilnega ogrodja bivalnih enot : diplomsko delo
Žiga Žnidarič, 2022, diplomsko delo

Opis: V zaključnem delu so ugotovljene največje napetosti na vogalni spoj samonosilnega ogrodja bivalne enote z uporabo metode končnih elementov. Preverja se ustreznost vijakov, materiala in varov. Za analizo vijakov je obremenjen steber in rezultati so beleženi za poznejšo primerjavo. Na podoben način je preverjen vogelnik vendar so obremenjeni profili v Z smeri. Ko so podatki zbrani, sledi obremenitev na tako imenovano odpiranje in zapiranje, kjer je onemogočeno premikanje stebra in obremenjen profil, da se določijo podatki za izračun rotacijske togosti. Rezultati so pokazali, da so vijaki pravilno dimenzionirani in da spodnji vogelnik prenese večje obremenitve kot zgornji. Smer delovanja sile ni imela večjega vpliva na rezultate.
Ključne besede: ogrodje, bivalne enote, vogelnik, trdnostna analiza, metoda končnih elementov, vijačna zveza
Objavljeno v DKUM: 14.09.2022; Ogledov: 607; Prenosov: 111
.pdf Celotno besedilo (2,62 MB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici