| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Obravnava šolskega otroka v kabinetu za zdravstveno-vzgojno in preventivno dejavnost v zobozdravstvu
Anja Hameršak, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča. Zdrava ustna votlina je pomembna za fizično in psihično zdravje ter je v tesni povezavi z zdravjem celotnega telesa. Bolezenske spremembe v ustni votlini zaradi pogostosti še vedno predstavljajo precejšen zdravstveni ter družbeni problem. Namen diplomskega dela je predstaviti obravnavo šolskega otroka v kabinetu za zdravstveno - vzgojno in preventivno dejavnost v zobozdravstvu ter preko študije primera s pomočjo teorije V. Henderson ugotoviti ali starši in otrok skrbijo za higieno zob. Metodologija raziskovanja. Diplomsko delo temelji na uporabi deskriptivne metode dela. V raziskavi je bila uporabljena kvalitativna metodologijo. S pomočjo tehnike intervjuja, ki je vseboval vprašanja odrtega tipa, smo izvedli študijo primera. Rezultate intervjuja smo opisno predstavili. Rezultati. Ugotovili smo, da 14 osnovnih življenjskih aktivnosti po Virginiji Henderson zagotavlja kakovostno in kontinuirano zdravstveno nego. Z izpostavljenimi negovalnimi diagnozami smo ugotovili, da zaradi nepravilne ustne nege potrebuje otrok pomoč pri vsakdanjih aktivnostih ter da ima otrokov odnos do ustne nege velik vpliv na celotno družino. Diskusija in zaključek. Daleč največ zobozdravstvene vzgoje opravi medicinska sestra. Ta mora za uspešno delo oblikovati stališča, pričakovanja, cilje in k sodelovanju pritegniti bodoče starše, otroke, vzgojitelje, učitelje, zdravstvene delavce v zobnih ambulantah, otroških in šolskih dispanzerjih.
Keywords: ustno zdravje, karies, plak, ustna higiena, fluoridi, zobna pasta, zobna preventiva
Published in DKUM: 15.11.2018; Views: 1411; Downloads: 230
.pdf Full text (612,11 KB)

2.
Aplikacija Kinect za podporo pravilnemu umivanju zob
Jernej Detela, 2018, master's thesis

Abstract: S podatki analiz ustne higiene mladostnikov smo v zadnjem času opazili, da število mladostnikov z zdravimi zobmi upada. Ker pa je ustno zdravje precej povezano s splošnim zdravjem posameznika, smo se odločili razviti aplikacijo za podporo pravilnemu umivanju zob, katera zajema podatke iz senzorjev pametne zobne ščetke, spremlja položaj telesa uporabnika in na podlagi teh podatkov določa, ali je v pravilnem položaju. Združene podatke in informacijo o pravilnosti položaja shranjuje v datoteko v ustrezno prenosljivem formatu, kateri omogoča nadaljnjo obdelavo in rekonstrukcijo umivanja zob.
Keywords: Pametno zobozdravstvo, zobna higiena, aplikacija Kinect, pametna zobna ščetka
Published in DKUM: 19.10.2018; Views: 1230; Downloads: 149
.pdf Full text (1,85 MB)

3.
NEGA ZOB IN USTNE VOTLINE PREDŠOLSKEGA OTROKA
Alenka Škrubej, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo z naslovom Nega zob in ustne votline predšolskega otroka je sestavljeno iz dveh delov, teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu smo predstavili ustno votlino, kjer smo zajeli razvoj zobovja, zgradbo zob, razporeditev zob in zobne skupine, obzobna tkiva, slino, jezik in zobne obloge. Ugotovili smo, da zobna gniloba v Sloveniji že nekaj let upada. V nadaljevanju smo predstavili še skrb za zobe, kjer smo opisali metodo čiščenja zob, sredstva za nego zob, zdravo prehrano predšolskega otroka in pomen dobrega sodelovanja med zobozdravnikom, starši otrok in vzgojiteljem. Empirični del zajema ugotovitve, ki smo jih pridobili s pomočjo anketnega vprašalnika, ki so ga izpolnili starši otrok Vrtca Čebelica iz Šentjerneja. Namen raziskave je bil ugotoviti odnos otrok in staršev do ustne higiene in higiene zob, njihov odnos do zdrave prehrane in stopnjo preventivne zobozdravstvene osveščenosti staršev. Dobljene rezultate anonimnega anketnega vprašalnika smo prikazali s tabelami in grafi. Pri zbiranju podatkov smo uporabili deskriptivno neeksperimentalno metodo raziskovanja. Pri obdelavi podatkov smo prišli do ugotovitve, da so starši z vzgojiteljičino skrbjo za nego otrokovih zob v vrtcu izredno zadovoljni (90,6 %), da se več kot polovica predšolskih otrok prehranjuje zdravo. Ugotovili pa smo tudi, da le manj kot polovica manj kot polovica anketiranih staršev pomaga svojim otrokom pri čiščenju zob, drugi jim pomagajo samo občasno, ali pa jim sploh ne pomagajo. Prišli smo do zaključka, da je še vedno preveč staršev, ki ne posveča dovolj pozornosti negi otrokovih zob.
Keywords: Ključne besede: predšolski otrok, zobna gniloba, starši, vzgojitelji, ustna higiena, zdrava prehrana
Published in DKUM: 12.07.2010; Views: 5285; Downloads: 1037
.pdf Full text (2,88 MB)

Search done in 0.13 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica