| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 466
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Prednosti in slabosti družinskih podjetij
Ognjen Kamidžorac, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Glavni cilj naše raziskave je razviti razumevanje tega edinstvenega organizacijskega modela. S preučevanjem prednosti in slabosti družinskih podjetij, želimo dobiti vpoglede, ki lahko pomagajo lastnikom, managerjem in oblikovalcem politik podjetja pri sprejemanju strateških odločitev ter pri samem vodenju. Skozi podrobno analizo našega podjetja OK, d. o. o., želimo ugotoviti katere so edinstvene značilnosti našega podjetja, ter kako te vplivajo na uspešnost podjetja. Osredotočili smo se na raziskovanje njihovih prednosti, ki jih podjetje lahko izkoristi in njihovih slabosti, ter kako se podjetje lahko sooča z njimi. Ugotovitev raziskave smo primerjali s teoretičnimi modeli in praksami drugih družinskih podjetij, kar nam je omogočilo da podjetju OK, d. o. o. podamo konkretne nasvete.
Keywords: družinsko podjetje, prednosti družinskih podjetij, slabosti družinskih podjetij, značilnosti družinskih podjetij, družina, družinski člani
Published in DKUM: 10.10.2024; Views: 0; Downloads: 6
.pdf Full text (1,99 MB)

2.
Komparativna analiza telesnih značilnosti učencev z mestnih in podeželskih šol : magistrsko delo
Mia Kopold Metličar, 2024, master's thesis

Abstract: Namen magistrske naloge je bil preučiti razlike v telesnih značilnostih učencev, starih med 6 in 11 let, ki obiskujejo mestne in podeželske šole v Podravski regiji. Vzorec je zajemal 1755 otrok, od tega 690 iz podeželskih območij in 1065 iz mestnih središč. Raziskava je vključevala spremenljivke telesna masa (TM), telesna višina (TV), kožna guba nadlahti (KG), indeks telesne mase (ITM), spol, starost in bivalno okolje otrok. Izračunani so bili osnovni statistični pokazatelji, za ugotavljanje razlik med mestnimi in podeželskimi otroki je bil uporabljen t-preizkus. Rezultati analize so pokazali, da ni statistično pomembnih razlik v telesnih merah med mestnimi in podeželskimi otroki, razen pri nekaterih izjemah. Pri fantih 2. razreda je bila razlika v debelini kožne gube nadlahti statistično značilna (p = 0,004), kar pomeni, da imajo mestni fantje debelejše kožne gube kot podeželski. Pri dekletih 2. razreda je prav tako bila statistično pomembna razlika (p = 0,05), pri čemer imajo mestna dekleta debelejše kožne gube kot podeželska. Ostale telesne mere, kot so telesna višina, telesna masa in indeks telesne mase, ne kažejo statistično značilnih razlik. Rezultati kažejo, da je bivalno okolje povezano z debelino kožne gube nadlahti pri nekaterih starostnih skupinah, vendar pa bivalno okolje ne vpliva bistveno na druge telesne mere.
Keywords: telesne značilnosti, učenci, mestne šole, podeželske šole, bivalno okolje
Published in DKUM: 02.09.2024; Views: 83; Downloads: 12
.pdf Full text (1,20 MB)

3.
Povezanost vzgojnega stila in osebnostnih značilnosti staršev z učnim uspehom njihovih otrok : magistrsko delo
Neža Šarlah, 2024, master's thesis

Abstract: V teoretičnem delu smo pregledali dela slovenskih in tujih avtorjev, ki so v svojih delih opredeljevali vzgojo, osebnostne lastnosti in učni uspeh otrok. V empiričnem delu smo s pomočjo podatkov, zbranih na podlagi uporabe spletnega vprašalnika, pridobili vpogled v osebnostne lastnosti staršev, v njihove vzgojne stile in v učni uspeh njihovih otrok, učencev od petega do devetega razreda osnovne šole. V raziskavo sta bila vključena 102 starša. Starši uporabijo nekatere vzgojne prijeme iz avtoritarnega ali permisivnega vzgojnega sloga, vendar to naredijo zelo redko. Zanimalo nas je, ali obstaja povezava med vzgojnim slogom staršev in tipom osebnosti. Ugotovili smo, da je avtoritativni vzgojni slog pozitivno povezan z vestnostjo in odprtostjo staršev. Povezanosti med vzgojnim slogom staršev in učnim uspehom otrok nismo mogli dokazati. Učni uspeh otrok se šibko, a pozitivno povezuje z dimenzijo sprejemljivosti starša − bolj kot imajo starši izraženo dimenzijo sprejemljivosti, višji je učni uspeh njihovih otrok.
Keywords: vzgojni stili, osebnostne značilnosti, učni uspeh
Published in DKUM: 01.08.2024; Views: 105; Downloads: 19
.pdf Full text (2,67 MB)

4.
EKSPLOATACIJSKE ZNAČILNOSTI KMETIJSKE MEHANIZACIJE – 1. del : Skripta
Peter Vindiš, 2024, other educational material

Abstract: Skripta je namenjena vsem študentom Univerze v Mariboru, Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede. Poglavja, ki so v skripti obravnavana, so s področja eksploatacije kmetijskih strojev in sledijo učnemu načrtu predmeta Eksploatacija kmetijskih strojev, ki se izvaja na drugi stopnji magistrskega študijskega programa Kmetijstvo. Študentje naj uporabljajo skripto pri učenju in utrjevanju snovi. Skripta na didaktičen način obravnava tematiko v celoti, tako da lahko študent gradivo tudi sam predela in ga razume. Omenjeno gradivo je sestavljeno iz vsebin, ki se dotikajo predmeta Eksploatacija kmetijskih strojev (zgodovinski razvoj traktorja z mehanizacijo, kategorije traktorjev, pregled traktorskih sklopov, elektronski mehanizmi na traktorju …).
Keywords: Kmetijska mehanizacija, eksploatacijske značilnosti, pregled traktorskih sklopov
Published in DKUM: 29.07.2024; Views: 76; Downloads: 24
.pdf Full text (3,83 MB)

5.
Proces pridobivanja kadrov generacije Z
Nejc Bernik, 2024, master's thesis

Abstract: Organizacije se v zadnjih letih soočajo s problematiko pomanjkanja kadra. K temu so pripomogle tudi značilnosti generacije Z, ki predstavlja osebe, rojene med letoma 1995 in 2010 . Generacija Z se za razliko od generacije Y in generacije X, ki nastopata v vlogi delodajalcev, pomembno razlikuje ne le po načinu življenja, temveč tudi po vrednotah. Cilj magistrskega dela je ugotoviti, katere značilnosti odlikujejo generacijo Z in kako te značilnosti vplivajo na proces njenega zaposlovanja. V ta namen je izvedena raziskava med populacijo generacije Z. Raziskava poteka v treh delih. Prvi del raziskave se nanaša na anketni vprašalnik, ki je bil razdeljen med splošno populacijo generacije Z. Drugi del raziskave poteka v proizvodnji organizaciji Domel, d. o. o., kjer se anketira že zaposleno generacijo Z. Tretji del raziskave poteka s pomočjo metode intervjuvanja, kjer s pomočjo usmerjenega intervjuja pridobimo podatke vodje kadrovske službe v organizaciji Domel, d. o. o. Z anketiranjem splošne populacije generacije Z in že zaposlene generacije Z v organizaciji Domel, d. o. o., ugotavljamo, kaj omenjeno generacijo motivira, kakšno razmerje med prostim časom in kariero si želi ter kaj ji pri delu v organizaciji pomeni največ in kaj najmanj, predvsem v smislu organizacijske klime. Ugotovimo, da se značilnosti generacije Z razlikujejo od starejših generacij, saj je generacija Z najbolj digitalno vešča generacija do sedaj. Zaradi znanja, ki ga ima za uporabo digitalne tehnologije, bodočim delodajalcem predstavlja neprecenljiv kader. Izsledke teh dveh raziskav nadgradimo tudi s podatki na osnovi usmerjenega intervjuja in delodajalcem predlagamo možnosti zaposlitve generacije Z. Ugotovimo tudi, da bodo morali delodajalci prilagoditi delovne procese, če bodo želeli pridobiti, predvsem pa ohraniti kadre generacije Z.
Keywords: značilnosti, pridobivanje, generacija Z, organizacije, Domel
Published in DKUM: 12.06.2024; Views: 141; Downloads: 67
.pdf Full text (4,02 MB)

6.
Podjetniške namere prostovoljcev na športnih dogodkih - Primer OFEM Maribor 2023
Maruša Markuš, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo preučuje podjetniške namere prostovoljcev na športnih dogodkih, pri čemer se osredotoča na prostovoljce na OFEM 2023 v Mariboru. Raziskava se nanaša na socialno podjetništvo, ki je usmerjeno v družbeno blaginjo. Pri tem poudarja vlogo neplačanega dela pri ustvarjanju družbene vrednosti. Med 100 anketiranimi prostovoljci, večinoma mlajšimi od 30 let in ženskami, jih 54 ni imelo predhodnih izkušenj s prostovoljstvom, pri čemer je 60% prostovoljcev motivirala pridobitev potrdila Evropskega olimpijskega komiteja za podporo v nadaljnji karieri. Večina ne izraža podjetniških namer, saj 44 vprašanih še ni odločenih glede svoje morebitne podjetniške poti, medtem ko je le 36 odločenih, da bodo postali podjetniki. Po analizi smo prišli do nekaterih drugih dodatnih ugotovitev, ki jih hipoteze niso obravnavale, na primer, da ima 28% vprašanih že svojo podjetniško idejo, 24% pa jih je že vključenih v neke podjetniške aktivnosti. Večina anketiranih prostovoljcev je mnenja, da je mreženje pomembno za podjetniški uspeh, kakor tudi redno zastavljanje lastnih ciljev in vizij za prihodnost. Tekom raziskovanja smo bili osredotočeni zgolj na slovenske prostovoljce, tako da prostovoljcev iz drugih držav nismo obravnavali. V prihodnje bi bilo zanimivo raziskati, ali so prisotne kakšne razlike med slovenskimi in tujimi prostovoljci. Skozi našo raziskavo smo tudi zasledili, da nekatera področja povezav med prostovoljstvom in podjetništvom v literaturi še niso bila podrobneje raziskana in bi jih bilo v prihodnosti smiselno izpeljati in izpopolniti dosedanje znanje in ugotovitve.
Keywords: prostovoljstvo, socialno podjetništvo, podjetniške značilnosti, podjetniške namere, športni dogodki, športni management
Published in DKUM: 14.05.2024; Views: 244; Downloads: 34
.pdf Full text (1,69 MB)

7.
Podjetniška demografija in značilnosti podjetništva mladih : Slovenski podjetniški observatorij 2023
Karin Širec, Barbara Bradač Hojnik, Dijana Močnik, 2024

Abstract: V okviru Slovenskega podjetniškega observatorija 2023 smo proučevali demografijo slovenskih podjetij in značilnosti podjetništva mladih v Sloveniji in primerjalno z Evropo. Kot vsako leto, smo tudi tokrat v prvem delu raziskave Slovenskega podjetniškega observatorija analizirali demografske značilnosti slovenskih podjetij, medtem ko smo drugi del posvetili aktualni temi tako v slovenskem kot evropskem gospodarstvu, analizi podjetništva mladih. Demografska analiza je bila usmerjena v razumevanje profilov slovenskih podjetij na podlagi različnih kriterijev, kot so število podjetij, njihova velikost, ustvarjen prihodek, stroški dela in dodana vrednost, razčlenjeno po dejavnosti, regiji in velikosti podjetja. Proučevanje značilnosti podjetništva mladih je zagotovilo vpogled v dinamiko podjetništva v izbrani ciljni skupini z namenom oblikovanja učinkovitih ukrepov spodbujanja razvoja podjetništva mladih.
Keywords: gospodarske družbe, samostojni podjetniki, kazalniki finančne uspešnosti, podjetništvo mladih, značilnosti, priložnosti in ovire, strategije in politike, empirična analiza
Published in DKUM: 24.04.2024; Views: 263; Downloads: 37
.pdf Full text (12,41 MB)
This document has many files! More...

8.
Treatment of uterine sarcomas at the Maribor University Clinical Centre between 1996 and 2011
Darja Arko, Andraž Dovnik, Iztok Takač, 2013, original scientific article

Abstract: Purpose: Uterine sarcomas are rare malignant tumours with a worse prognosis than endometrial carcinomas.This retrospective study was performed to determine the clinical and histologic characteristics, treatment, and outcomes in uterine sarcoma patients treated at our hospital over a 16-year period. Methods: Twenty-two patients (median age, 60.5 years) with uterine sarcomas were treated at our facility between 1996 and 2011. Information was collected from hospital and follow-up records and from the Cancer Registry of Slovenia. All tumours were classified according to the new FIGO classification for uterine sarcomas. Results: The majority of the patients presented with postmenopausal bleeding. The most common histologic subtype was leiomyosarcoma (50%), followed by carcinosarcoma (40.9%), and endometrial stromal sarcoma (9.1%). All of the patients were initially treated surgically, 21 by laparotomy and 1 laparoscopically. Eight patients were treated with postoperativeradiotherapy and 4 patients received postoperativechemotherapy. Disease progression was observed in 8 of17 patients who had sufficient followup information forthis analysis. The 5-year overall survival was 44 %.Conclusion: The overall survival of patients treated for uterine sarcomas in our study was comparatively good. Due to the small number and heterogeneity of the patients, larger multicentre trials are needed for a reliable analysis of factors influencing patient survival.
Keywords: maternični sarkom, histološke značilnosti, kirurško zdravljenje, dopolnilno zdravljenje, celokupno preživetje
Published in DKUM: 12.04.2024; Views: 211; Downloads: 8
.pdf Full text (414,78 KB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

9.
Clinicopathological characteristics of patients with vaginal cancer in the period 1995 to 2017
Vida Gavrić-Lovrec, Barbara Krajnc, Nejc Kozar, Nina Jakop, Tadeja Hozjan, Iztok Takač, 2019, original scientific article

Keywords: rak nožnice, epidemiologija, klinične značilnosti, histologija
Published in DKUM: 05.04.2024; Views: 153; Downloads: 8
.pdf Full text (369,01 KB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

10.
Socialno demografske značilnosti kandidatov za policiste
Matjaž Mravlja, 2007, published scientific conference contribution

Abstract: Osrednja tema prispevka je predstavitev socialno demografskih značilnosti kandidatov, ki so se prijavili na razpis za poklic Policist Sloveniji, ki se je zaključil januarja 2007. Analizirali smo vseh 961 kandidatov, ki so v omenjenem času oddali popolne prošnje in so ustrezale razpisnim pogojem. Cilj analize je bilo ugotoviti demografske značilnosti prijavljenih oseb, ki se prijavljajo na razpis za delovno mesto Policist (primerjava se je izvedla na podlagi poštne številke stalnega bivališča in spola prijavljenih oseb), ter v zvezi s tem povzeti morebitne medsebojne povezave glede na strukturo prijavljenih oseb in primerjava glede stopnje brezposelnosti v RS v dec. 2006.
Keywords: policija, policijske akademije, zaposlitev, kadrovanje, razpisi, kandidati za policiste, socialno demografske značilnosti
Published in DKUM: 29.03.2024; Views: 270; Downloads: 11
.pdf Full text (761,58 KB)

Search done in 0.24 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica