2.
ZAŠČITA IN VAROVANJE PODATKOV V PODJETJIHMarina Roškarič, 2010, undergraduate thesis
Abstract: Zgodovina zaščite podatkov sega že v čas pred našim štetjem oziroma od prvih zapisanih dokumentov dalje. Konec 20. stoletja in v zgodnjih letih 21. stoletja je prišlo do hitrega napredka v telekomunikacijah, računalniški, strojni in programski opremi ter algoritmu za šifriranje podatkov. Obdelava elektronskih podatkov je postala dostopna majhnim podjetjem in domači uporabi zaradi majhne, bolj zmogljive in cenovno ugodnejše računalniške opreme. Računalniki so postali medsebojno povezani preko mreže, splošno imenovane internet ali splet.
Hitro rast in široko uporabo obdelave elektronskih podatkov in elektronskih poslov, ki potekajo na internetu, spremlja tudi tako imenovani kiberkriminal. Nepridipravi so konstantno na lovu za novimi načini zlorab in uničenja podatkov.
V Sloveniji imamo za področje urejanja elektronskega poslovanja v veljavi Zakon o elektronskem poslovanju in elektronskem podpisu (ZEPEP-UPB1), vendar pa sama zakonodaja ne bo nikoli dovolj za uspešen boj proti kiberkriminalu.
Podjetja se glede na svojo velikost, in s tem na količino podatkov, odločajo kakšen delež proračuna bodo namenile za zaščito in varovanje podatkov. Običajno gre za kombinacijo varovanja s strani zunanjih strokovnjakov ter samih zaposlenih v podjetju, prav zato je ključnega pomena njihovo osveščanje in izobraževanje glede novih nevarnosti, ki lahko ogrozijo podatke podjetja.
Nevarnosti za podatke ne predstavljajo le zunanji napadalci, ampak vse bolj narašča tudi delež notranjih napadalcev, ki predstavljajo zaposlene v podjetjih, da bi podjetja zmanjšala delež slednjih je potrebno poskrbeti za pozitivno klimo v podjetju ter ustrezno motiviranost zaposlenih.
Keywords: Zaščita podatkov, fizična zaščita, zlonamerni programi, ribarjenje, heker, virtualizacija.
Published in DKUM: 10.11.2010; Views: 3534; Downloads: 419
Full text (481,73 KB)