1.
Aktivnosti zdravstvene nege pri izvajanju telemetrij in vpliv na zdravstvene izideNuša Kirbiš, 2022, undergraduate thesis
Abstract: Uvod: Telemetrija je definirana kot električna dejavnost srčne mišice. Gre za eno izmed najpomembnejših neinvazivnih orodij za spremljanje srčnih bolezni in zapletov. Preko prenosne telemetrije zdravstveno osebje spremlja srčni utrip in ritem ter morebitna odstopanja zdravstvenega stanja pacienta. Cilj zaključnega dela je predstaviti telemetrijo in uporabo le-te v kliničnem okolju, aktivnosti zdravstvene nege pri izvajanju telemetrij ter predstaviti zdravstvene izide pri pacientih.
Metode: Pri izdelavi zaključnega dela smo pregledali literaturo s področja telemetrije, njenega vpliva na zdravstvene izide pacientov s kardiološkim obolenjem in aktivnosti zdravstvene nege v podatkovnih bazah Science Direct, PubMed, SAGE Journals in CINAHL. Potek iskanja smo prikazali v PRISMA diagramu. Moč dokazov uporabljenih raziskav smo ocenili s pomočjo hierarhije dokazov; sintezo zbranih podatkov smo prikazali s pomočjo sintezne tabele.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 8 od 128 izbranih člankov, ki so ustrezali izbranim kriterijem. Uporabili smo članke na nivoju 5, torej opazovalne raziskave. Ugotovljeno je, da so najpogostejše aktivnosti zdravstvene nege menjavanje elektrod in pravilna higiena kože, spremljanje in poznavanje smernic za snemanje telemetrije in poznavanje motenj v elektrokardiografskem signalu.
Razprava in zaključek: Uporaba telemetrije pri pacientih z motnjami srčnega ritma prispeva k varnejši in kvalitetnejši obravnavi pacienta. S stalnim spremljanjem pacientovega srčnega ritma in utripa lahko preprečimo morebitne neugodne dogodke, ki bi lahko ogrožali pacientovo življenje.
Keywords: telemetrija, kardiološka obolenja, motnje srčnega ritma, zdravstveni izidi
Published in DKUM: 25.01.2023; Views: 786; Downloads: 129
Full text (1,98 MB)