| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 102
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Pomen poznavanja zdravil pri medicinskih sestrah
Mojca Šket, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Medicinske sestre pri svojem delu vsakodnevno rokujejo z zdravili, zato je pomembno, da zdravila poznajo, prepoznajo morebitne napake pri dajanju zdravil in se jih zavedajo. Namen zaključnega dela je raziskati, kako zaposleni v zdravstveni negi zaznavajo napake pri dajanju zdravil. Metode: Izvedli smo sistematični pregled znanstvene literature z analizo in sintezo. Literaturo smo z vključitvenimi in izključitvenimi kriteriji iskali v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL in Medline s pomočjo zastavljenega iskalnega niza. Upoštevali smo smernice PRISMA. Za sintezo identificiranih študij smo uporabili tematsko analizo. Rezultati: V končno analizo smo vključili 12 člankov. Ugotovili smo, da na pojav napak pri dajanju zdravil vplivajo različni dejavniki, osebnostni in drugi trenutni moteči dejavniki. Ti največkrat privedejo do aplikacije napačnega zdravila. Zaposleni v zdravstveni negi se pogosto soočajo z ovirami pri poročanju napak pri dajanju zdravil, zato o teh ne poročajo. Razprava: Zaznamo lahko, da se v klinični praksi napake pri dajanju zdravil pogosto dogajajo, nekateri se jih sploh ne zavedajo. Vse to povzroča škodo pacientu.
Keywords: zdravila, medicinske sestre, znanje, dojemanje, napake
Published in DKUM: 27.03.2023; Views: 168; Downloads: 55
.pdf Full text (802,11 KB)

2.
Akumulacija strižnih napetosti med transportom cepiva : magistrsko delo
Jan Bertalanič, 2022, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi je bilo izvedeno modeliranje večfaznega toka na podlagi volumskih sil, ki delujejo na tekočine med gibanjem. V obeh simulacijah je bil cilj ugotoviti količino akumuliranih strižnih napetosti v tekočini. V prvi simulaciji smo ugotavljali količino akumuliranih strižnih napetosti v kapljevini, ko se ta giblje v viali na laboratorijskem instrumentu, natančneje orbitalnem mešalniku (angl. orbital shaker). V drugi simulaciji je bil cilj enak, vendar je bila viala in s tem tudi tekočini, ki se nahajata v njem, izpostavljena določenemu režimu gibanja. Gibanje je bilo skladno s spektrom gibanja vozila, ki je predpisan v transportnem standardu ISTA 3A. Simulacije smo izvedli s pomočjo programa ANSYS FLUENT. Za pridobitev ustreznih vhodnih podatkov glede gibanja v primeru zasledovanja gibanja med transportom je bilo potrebno izvesti pretvorbo protokola gibanja iz PSD (Power Spectral Density) v pospešek tekočine, ki smo jo izvedli s pomočjo programske in numerične platforme MATLAB.
Keywords: biološka zdravila, razpad beljakovin, strižne napetosti, akumulacija strižnih napetosti, transport
Published in DKUM: 09.09.2022; Views: 256; Downloads: 39
.pdf Full text (3,22 MB)

3.
Ukrepi za boljšo adherenco do antipsihotikov pri zdravljenju shizofrenije
Jana Krepek, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Neupoštevanje predpisane antipsihotične terapije je pogost problem pri pacientih s shizofrenijo, ki vodi v poslabšanje simptomov in ponovitev bolezni ter morebitno hospitalizacijo. Namen zaključnega dela je, narediti pregled literature in opisati učinkovite intervencije, ki so učinkovite pri pacientih s shizofrenijo, da redno jemljejo antipsihotično terapijo. Metode: Pri izdelavi zaključnega dela smo uporabili sistematični pregled literature v angleškem jeziku. S pomočjo vključitvenih in izključitvenih kriterijev smo v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL, APA PsycArticles in MEDLINE poiskali ustrezno literaturo. Potek iskanja je prikazan s PRISMA diagramom. Opravljena je bila kritična ocena člankov s pomočjo orodja Joanna Briggs Critical Appraisal Checklist. Izbrana literatura je bila analizirana in sintetizirana. Rezultati: V končno analizo literature smo vključili deset člankov. Ukrepi posameznih raziskav so si med seboj precej podobni in vsebujejo podobne pristope. Osnova večine raziskav temelji na večkratnih srečanjih pacienta in zdravstvenega delavca za vzpodbujanje, spremljanje in ovrednotenje upoštevanja zdravljenja. V večini raziskav so se tekom srečanj osredotočili na psihoedukacijo, vedenjski in kognitivni trening. Preostale intervencije so bile vključevanje družine v zdravljenje, Tai-chi trening, telefonski klic in intervju z medicinsko sestro ter razni opomniki za zaužitev zdravila v obliki SMS sporočila, telefonskih aplikacij ali pametnih razdeljevalcev tablet. Razprava in sklep: Raziskani ukrepi za izboljšanje adherence do antipsihotikov predstavljajo koristno informacijo tako za zdravstvene delavce kot za svojce obolelega. Z njihovo pomočjo lahko izboljšamo adherenco do antipsihotikov in lažje nadzorujemo simptomatiko bolezni.
Keywords: shizofrenija, intervencija, antipsihotična zdravila
Published in DKUM: 04.03.2022; Views: 448; Downloads: 109
.pdf Full text (655,84 KB)

4.
Pomen povijanja nog in preprečevanje venskih trombembolij pri ginekoloških operacijah
Majlinda Morina Šaćiri, 2022, master's thesis

Abstract: Venska tromboza je posledica delne ali popolne zapore vene s strdkom, ki je najpogosteje lokalizirana v venah spodnjih udov. Če je venski trombozi pridružena še pljučna embolija, jo poimenujemo s skupnim imenom venska trombembolija (VTE). Med najbolj ogrožene sodijo bolnice z velikimi onkoginekološkimi operacijami, zato je namen pregleda literature raziskati pomen povijanja nog in preprečevanje VTE pri ginekoloških operacijah. V okviru zaključnega dela smo izvedli sistematični pregled, analizo in sintezo literature. Raziskovalna metodologija se nanaša na iskanje tujih virov, ki obravnavajo temo pomena povijanja nog in preprečevanje VTE pri ginekoloških operacijah, pri tem smo upoštevali smernice po PRISMA. Analizirali smo 5 člankov, ki so ustrezali izbranim kriterijem ter to tudi prikazali v tabeli s karakteristikami identificiranih študij. Ugotovili smo, da onkoginekološke bolnice potrebujejo dvojno protrombotično zaščito (mehansko in protitrombotična zdravila) za preprečevanje VTE. VTE predstavljajo velik zdravstven problem, ker so pogosto vzrok za podaljšano hospitalizacijo bolnikov ter posledično predstavljajo višje stroške zdravljenja. Pogostost VTE lahko zmanjšamo s pravilnimi preventivnimi ukrepi. Prav tako je ključno, da VTE pravočasno prepoznamo, zato predlagamo več izobraževanj o VTE, oziroma ciljnih izobraževanj za zdravnike in medicinske sestre.
Keywords: trombembolija, preprečevanje venske trombembolije, ginekološke operacije, predoperativna priporočila, protitrombotična zdravila
Published in DKUM: 07.02.2022; Views: 420; Downloads: 114
.pdf Full text (463,17 KB)

5.
Intramuskularna aplikacija zdravila pri otroku
Tamara Kondrič, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Intramuskularna aplikacija zdravil pri otroku je pogosta in večinoma rutinska negovalna intervencija, vendar hitre razvojne spremembe pri otroku prinašajo stalno spreminjanje pogojev aplikacije (npr. razmerje mišične mase, zmožnost za prenašanje neugodja). Namen zaključnega dela je bil raziskati intramuskularno aplikacijo zdravil pri otroku. Metode: Uporabili smo sistematični pregled literature. Iskali smo po mednarodnih podatkovnih bazah PubMed, MEDLINE, CINAHL, ScienceDirect, Web of Science in spletnem iskalniku Google ter v domači bazi podatkov Cobiss. Določili smo vključitvena in izključitvena merila glede na postavljena raziskovalna vprašanja ter predstavili potek iskanja in pregleda virov z modelom PRISMA. Rezultate smo predstavili tabelarično in opisno. Rezultati: Na podlagi sinteze dobljenih podatkov smo podali 2 vsebinski kategoriji: (1) posebnosti intramuskularne aplikacije zdravil pri otroku in (2) tveganja za zaplete pri izvajanju intramuskularne aplikacije zdravil pri otroku. V prvi vsebinski kategoriji smo identificirali dodatnih 6 podkategorij in v drugi dodatni 2 podkategoriji. Razprava in sklep: Čeprav je intramuskularna aplikacija zdravil pogosta negovalna intervencija, se klinične smernice za intramuskularno aplikacijo zdravil pri otroku med seboj še nekoliko razlikujejo. Primerjava smernic z rezultati novih raziskav omogoča posodabljanje in optimizacijo.
Keywords: aplikacija v mišico, zdravila, pediatrija, medicinska sestra
Published in DKUM: 20.01.2022; Views: 564; Downloads: 111
.pdf Full text (642,45 KB)

6.
Obvladovanje stranskih učinkov imunosupresivne terapije pri pacientu po transplantaciji srca
Vesna Pirih, 2021, master's thesis

Abstract: Srčno popuščanje je kronična bolezen, ki močno zmanjša kakovost pacientovega življenja in lahko vodi tudi do odpovedi organa. Kadar so izključene vse druge možnosti zdravljenja, je edina rešitev transplantacija srca, ki pa s seboj prinaša druga tveganja, saj se zaradi doživljenjskega jemanja imunosupresivne terapije lahko pojavijo stranski učinki, ki zahtevajo našo pozornost in obravnavo.
Keywords: obvladovanje, stranski učinki, imunosupresivna zdravila, transplantacija srca
Published in DKUM: 24.12.2021; Views: 574; Downloads: 82
.pdf Full text (1,17 MB)

7.
Kakovost življenja bolnikov z revmatoidnim artritisom na biološki terapiji
Lara Beber, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: V zadnjem desetletju se je bolnikom z revmatoidnim artritisom z uporabo biološke terapije omogočilo dejavno in kakovostnejše življenje, kljub neprijetni diagnozi. Na temo zdravljenja z biološko terapijo obstaja veliko dilem, ki bolnike z revmatoidnim artritisom spravljajo v zadrego. Namen zaključnega dela je ugotoviti, kako zdravljenje z biološkimi zdravili vpliva na kakovost življenja bolnikov z revmatoidnim artritisom. Metode: Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Izvedli smo narativni pregled znanstvene in strokovne literature o obravnavani temi. Kot orodje za oceno kakovosti člankov smo uporabili piramido hierarhije dokazov in v tabelah predstavili značilnosti identificiranih študij. Na raziskovalno vprašanje smo odgovorili z metodo vsebinske analize in sinteze. Rezultati: Po vsebinski analizi devetih člankov ugotavljamo, da bolniki z revmatoidnim artritisom poudarjajo visoko zadovoljstvo z biološko terapijo. Izboljšave so prisotne tako na področju fizičnega kot čustvenega počutja. Vendar smo pri bolnikih prav tako ugotovili tudi pojav hude utrujenosti. Ta je prisotna kljub urejeni bolezni, kar pomeni, da biološka terapija ne zmanjša nujno vseh težav in je v nekaterih primerih sama vzrok za pojav zdravstvene težave kot neželenega učinka. Razprava in sklep: Kljub utrujenosti kot najpogostejšemu neželenemu učinku bioloških zdravil ugotavljamo ugoden vpliv biološke terapije na kakovost življenja bolnikov z revmatoidnim artritisom. Pomembno je, da so bolniki z revmatoidnim artritisom, ki so velikokrat tudi mladi ljudje, dobro seznanjeni z omejitvami in izboljšavami na področju kakovosti življenja. Le na ta način bodo lahko sprejeli pravilne odločitve o zdravljenju.
Keywords: revmatična bolezen, zdravljenje, biološka zdravila, vnetje
Published in DKUM: 24.12.2021; Views: 486; Downloads: 114
.pdf Full text (572,35 KB)

8.
Adherenca in persistenca pri imunomodulatornih zdravilih za multiplo sklerozo izdanih na recept
Ivana Radić, 2021, master's thesis

Abstract: Uvod: V zadnjih letih je bilo zaslediti povečan trend opravljenih študij na osnovi izdanih receptov, kar nam je omogočilo zajeti velik raziskovalni vzorec uporabnikov imunomodulatornih zdravil (IMZ) pri multipli sklerozi med letoma 2011 in 2015. Na osnovi teh smo izračunali adherenco in persistenco IMZ uporabnikov na zdravila. Metode: Adherenca je bila ocenjena na osnovi metode CMA5 v persistentnem obdobju z dovoljenimi vrzelmi do 180 dni. Vpliv neodvisnih spremenljivk na adherenco in persistenco je modeliran z multivariatno logistično regresijo in Coxovo regresijo. Rezultati: Mediana CMA5 in delež adherentnih terapevtskih epizod je pri enem letu uporabe in več kot enem letu uporabe IMZ pri peroralnih IMZ (teriflunomid (TERI) in dimetilfumarat (DMF)) enaka (0,994, 86,8 %) in (0,994 in 85,9 %), pri fingolimodu (0,96, 81,7 %) in (0,983, 88 %), ter pri injekcijskih IMZ (0,966, 59,9 %) in (0,968, 75,4 %). Stopnja persistence terapevtskih epizod med 2011 in 2013 je po šestih mesecih in enem letu enaka (prekinitve, zamenjave), (95,3 %, 88,8 % in 98,4 %, 96,8 %) za fingolimod ter (91,4 %, 86,7 % in 97,1 %, 95,2 %) za injekcijska IMZ. Med letoma 2014 in 2015 je persistenca enaka (94,5 %, 93,2 % in 97,7 % in 95,4 %) za fingolimod, (91 %, 89 % in 92,4 %, 89,6 %) za injekcijska IMZ ter (95,5 %, 95,4 % in 97,7 % in 96,6 %) za TERI in DMF skupaj. Terapija z drugim zdravilom, izkušena kohorta in druga peroralna IMZ pozitivno vplivajo na adherenco (OR = 2,899, IZ (1,659−5,357)), (OR = 0,301, IZ (0,223−0,405), (OR = 3,478, IZ (1,959−6,174)). Razprava in sklep: Prejemniki peroralnih IMZ (TERI in DMF) in fingolimoda so bolj adherentni in persistentni na predpisano terapijo kot prejemniki injekcijskih IMZ.
Keywords: multipla skleroza, Kaplan–Meier krivulja, imunomodulatorna zdravila, populacijska študija, retrospektivna analiza.
Published in DKUM: 17.08.2021; Views: 673; Downloads: 67
.pdf Full text (1,03 MB)

9.
Ukrepi izbranega farmacevtskega podjetja na področju ponarejanja zdravil : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Alma Škrgić, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Obstoj ponarejenih medicinskih izdelkov je globalni problem, ki predstavlja nesprejemljivo tveganje za javno zdravje. Škodi pacientom in spodkopava zaupanje v farmacevtsko industrijo, zdravstvene delavce in zdravstveni sistem. Evropska unija je s svojo zakonodajo v zadnjem desetletju naredila velik korak v boju proti ponarejenim zdravilom. Slovenija je zaradi implementacije evropskih predpisov v svoj pravni red leta 2014 izdala nov Zakon o zdravilih. Svet Evrope verjame, da je za uspešen boj proti distribuciji ponarejenih zdravil ključno mednarodno sodelovanje, zato leta 2011 sprejme konvencijo Medicrime. Tako dobimo tudi prvo in edino mednarodno pogodbo, ki inkriminira dejanja na tem področju. V misiji preprečevanja ponarejanja zdravil imajo nezanemarljivo vlogo tudi ostale mednarodne institucije, kot sta Svetovna zdravstvena organizacija in Evropska agencija za zdravila, ter nacionalne institucije, Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke, Zavod za preverjanje avtentičnosti zdravil in mnoge druge vladne in nevladne organizacije. V diplomskem delu so predstavljene omenjene institucije in njihova vloga v boju proti ponarejenim zdravilom. Predstavljena je tudi strategija izbranega farmacevtskega podjetja na tem področju in njihovi preventivni ukrepi, načini odkrivanja morebitnih ponarejenih zdravil in ukrepi v primeru odkritega ponaredka.
Keywords: diplomske naloge, ponarejena zdravila, zakonodaja, preprečevanje, Evropska unija, javno zdravje
Published in DKUM: 25.05.2021; Views: 639; Downloads: 83
.pdf Full text (1,15 MB)

10.
Retrospektivna analiza predpisovanja opioidnih zdravil v Sloveniji med leti 2011 in 2015
Vesna Postružnik, 2020, master's thesis

Abstract: Uvod: Zaradi višanja svetovne porabe opioidnih zdravil je spremljanje njihovih količin na nacionalni ravni pomembno za zagotavljanje njihove varne uporabe. Za Slovenijo še ni bilo objavljenih podatkov o potentnosti predpisanih opioidnih zdravil. Metode: Pridobili smo podatke 2150046 receptov opioidnih zdravil, ki predstavljajo vse recepte, predpisane v Sloveniji med letoma 2011 in 2015. Pridobili smo podatke o količinah zdravilnih učinkovin za vsak recept in jih pretvorili v ekvivalentne miligrame morfina (MME). Rezultati: V omenjenem obdobju je poraba opioidnih zdravil naraščala. V letu 2011 se je v Sloveniji porabilo 167 ekvivalentnih kilogramov morfina, v letu 2015 pa 193 ekvivalentnih kilogramov morfina. Statistično smo potrdili večjo porabo opioidnih zdravil v MME na manj razvitem vzhodu države (W=8342, p<0,001) . Pri osebah ženskega spola smo potrdili večjo porabo v MME (U=895, p<0,001), prav tako zdravnice ženskega spola na recept predpisujejo več opioidnih zdravil v primerjavi z zdravniki (U=854, p<0,001). Količine predpisanih opioidnih zdravil naraščajo s starostjo pacientov (r=0,931, p<0,001), zdravniki, starejši od 40 let, na recept predpisujejo večje količine opioidnih zdravil kot mlajši zdravniki (U=3600, p<0,001). Razprava: Poraba opioidnih zdravil v Sloveniji je primerljiva s porabo v drugih evropskih državah. V okviru zaključnega dela smo potrdili, da dejavniki, kot so spol, starost in regionalne razlike, vplivajo na predpisovanje in uporabo opioidnih zdravil.
Keywords: opioidna zdravila, ekvivalenti miligramov morfina, trendi porabe, populacijski podatki
Published in DKUM: 10.02.2021; Views: 940; Downloads: 126
.pdf Full text (2,19 MB)

Search done in 0.16 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica