| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 459
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Delovnopravno in socialnopravno varstvo invalidov s statusom po ZPIZ-2 : magistrsko delo
Neli Kranjc, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga obravnava problematiko varstva pravic invalidov, ki so pridobili status na podlagi ZPIZ-2. Gre za t.i. delovne invalide. Delovni invalidi se srečujejo s številnimi ovirami, med drugim tudi v delovnem okolju. S ciljem, da se jim zagotovi enakovreden položaj, je bila sprejeta vrsta mednarodnih ter nacionalnih predpisov. V Sloveniji na področje varstva pravic invalidov posegajo številni predpisi, ki se med seboj tudi prepletajo. V prvi vrsti so pomembni predvsem ZPIZ-2, ZDR-1 ter ZZRZI, s pomočjo katerih se delovnim invalidom zagotavlja varstvo tako na področju socialne varnosti kot tudi v delovnem razmerju. ZPIZ-2 določa pravice iz invalidskega zavarovanja, ki je del obveznega socialnega zavarovanja in s tem tvori sistem socialne varnosti. Delovni invalidi II. oziroma III. kategorije invalidnosti lahko pridobijo pravico do poklicne rehabilitacije, pravico do premestitve, pravico do dela s krajšim delovnim časom ter pravico do denarnega nadomestila. Praviloma je dolžnost delodajalca, da te pravice tudi zagotovi. Delovnim invalidom se zagotavlja tudi posebno delovnopravno varstvo, in sicer v okviru zaposlovanja, usposabljanja ter preusposabljanja. Prav tako so delovni invalidi upravičeni do posebnega varstva pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi. Odpoved je možna le po vnaprej določenem postopku, znotraj katerega ima pomembno vlogo Komisija za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi, ki poda mnenje glede odpovedi. V ZDR-1 obstajajo tudi številne druge določbe, ki zagotavljajo varstvo vsem kategorijam invalidov, ne le delovnim invalidom. V primeru, ko je delovnemu invalidu odpovedana pogodba o zaposlitvi, obstajajo instituti v okviru ZZRZI, ki invalidom zagotavljajo varstvo. Kvotni sistem zaposlovanja invalidov delodajalce zavezuje, da zaposlujejo določeno število invalidov. V kolikor invalid ni zmožen opravljati dela v običajnem delovnem okolju, pa se zagotavljajo različne oblike zaposlovanja, kot je zaposlitev v podporni ali zaščitni zaposlitvi ali v invalidskem podjetju.
Keywords: delovni invalid, pravice delovnih invalidov, delovno pravo, invalidsko zavarovanje, socialna varnost
Published in DKUM: 04.12.2024; Views: 0; Downloads: 58
.pdf Full text (1,00 MB)

2.
Zavarovanje hišnih ljubljenčkov v Sloveniji
Anamarija Veselič, 2024, master's thesis

Abstract: Dnevno smo izpostavljeni tveganjem, ki nam povzročajo finančne izgube. Stroški zdravstvene oskrbe naraščajo povsod – ne le pri ljudeh, ampak tudi pri živalih. Tako obstaja tudi zavarovanje hišnih ljubljenčkov, ki pomaga zmanjšati finančno tveganje zaradi nepričakovanih stroškov zdravljenja. Številne zavarovalnice v ta namen ponujajo zavarovanje za hišne ljubljenčke, predvsem za pse in mačke. Zavarovanje hišnih ljubljenčkov je na Slovenskem prisotno že nekaj časa, ozaveščenost o njem pa je majhna. Lastniki hišnih ljubljenčkov se ne zavedajo, da lahko sklenejo zavarovanje, s katerim se bodo zaščitili pred nepredvidenimi stroški, ki lahko nastanejo zaradi nepredvidljivih poškodb in bolezni. Zavarovanje hišnih ljubljenčkov je lahko pomembna naložba za lastnike, ki želijo zaščititi svoje hišne ljubljenčke pred nepričakovanimi zdravstvenimi stroški. Obstajajo različne vrste zavarovanj hišnih ljubljenčkov, ki ponujajo različne ravni kritja: od kritja samo za primer nesreče do celovitega kritja bolezni hišnih ljubljenčkov. Zavarovanje hišnih ljubljenčkov prinaša številne prednosti strankam in veterinarjem, kot sta na primer možnost izvajanja nujno potrebnih medicinskih posegov brez finančnih omejitev in preprečevanje potencialnih evtanazij zaradi nezmožnosti izvajanja posegov. Različne zavarovalnice ponujajo različne pakete in dodatne storitve, prav tako se med njimi razlikuje tudi politika soudeležbe in višina odbitne franšize. Med seboj smo primerjali ponudbo zavarovalnic Sava, Triglav, Generali in Vzajemna. Magistrsko delo se osredotoča na problematiko in priložnosti zavarovanja hišnih ljubljenčkov v Sloveniji. Namen raziskave je bil analizirati trenutno stanje trga zavarovanja hišnih ljubljenčkov ter ugotoviti potrebe in želje lastnikov. V magistrskem delu je predstavljena teoretična podlaga, ki vključuje pregled osnovnih pojmov in konceptov zavarovanja, razvoj zavarovalništva na splošno ter posebnosti zavarovanja hišnih ljubljenčkov. Prav tako je podana primerjava zavarovalnih produktov v Sloveniji, kar omogoča boljše razumevanje tega zavarovalnega trga. Empirična raziskava je bila izvedena med lastniki hišnih ljubljenčkov v Sloveniji s pomočjo anketnega vprašalnika. Analiza rezultatov ankete je razkrila, da je zavarovanje hišnih ljubljenčkov v Sloveniji še vedno relativno nepoznano in neizkoriščeno. Večina anketirancev se strinja, da bi bilo zavarovanje koristno, vendar opozarjajo na velike stroške in pomanjkanje informacij kot glavne ovire pri sklenitvi zavarovanja.
Keywords: Zavarovanje, hišni ljubljenčki, slovenski zavarovalni trg, premoženjska zavarovanja, nezgoda.
Published in DKUM: 10.10.2024; Views: 0; Downloads: 24
.pdf Full text (911,97 KB)

3.
Pomen skupnostnega tolmačenja pri premagovanju komunikacijskih ovir na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije : magistrsko delo
Anemari Pušnik, 2024, master's thesis

Abstract: Skupnostno tolmačenje je pogosta oblika tolmačenja v Sloveniji, ki tujejezičnim osebam omogoča dostop do javnih storitev. Zaposleni na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) se dnevno srečujejo s tujejezičnimi strankami in se posledično zaradi neznanja tujih jezikov soočajo s številnimi komunikacijskimi ovirami. V magistrskem delu smo želeli ugotoviti, kako se zaposleni na ZZZS spopadajo s temi ovirami in kakšen je pomen skupnostnega tolmačenja v teh ustanovah. Želeli smo dokazati, da zaposleni na ZZZS niso seznanjeni s skupnostnim tolmačenjem in da se zaradi neprisotnosti tolmačev pogosto soočajo s komunikacijskimi težavami. V teoretičnem delu smo uporabili deskriptivno metodo, empirični del pa smo zasnovali na podlagi anketnega vprašalnika. Z izsledki smo dokazali, da zaposleni na ZZZS niso seznanjeni s skupnostnim tolmačenjem in da morajo pri svojem delu redno premagovati komunikacijske ovire. Poleg tega smo ugotovili, da ZZZS tujejezičnim strankam ne zagotavlja tolmačev in da se večina zaposlenih zaveda, da bi tolmač olajšal sporazumevanje s tujejezičnimi strankami.
Keywords: skupnostno tolmačenje, javna uprava, komunikacijske ovire, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije
Published in DKUM: 30.09.2024; Views: 0; Downloads: 39
.pdf Full text (1,55 MB)

4.
Izdelava zahtevnejših elaboratov vodenja in zavarovanja prometa v času gradnje: primer protipoplavne ureditve Selške Sore : magistrsko delo
Marko Bašadur, 2024, master's thesis

Abstract: Namen magistrskega dela je predstaviti teoretične okvirje in pravilnike za področje vodenja in zavarovanja prometa v času gradnje in za postavitev cestnih zapor. Predstavili smo slovensko zakonodajo na področju cestnih zapor pa tudi primere iz tujine ter evropsko regulativo. Opisali smo programe, ki so se uporabljali za izdelavo elaborata. V praktičnem delu smo predstavili izdelavo zahtevnejšega elaborata vodenja in zavarovanja prometa v času gradnje na primeru protipoplavne ureditve Selške Sore. Elaborat služi za pridobitev stroškovne ocene in za preveritev izvedbe gradnje. Obravnavi projekt je bil v času pisanja magistrske naloge že v izvajanju, zato smo lahko primerjali izdelano projektno dokumentacijo z izvedenim stanjem na terenu- Prikazali smo tudi fotografije s terena v času izvedbe gradbenih del. Ugotovljeno je bilo, da se sama izvedba zapore na terenu razlikuje od predvidene v izdelanem elaboratu.
Keywords: elaborat, vodenje in zavarovanje prometa v času gradnje, prometna zapora, tipske sheme zapor
Published in DKUM: 30.08.2024; Views: 75; Downloads: 28
.pdf Full text (4,99 MB)

5.
Modeli več stanj za življenjska zavarovanja : na študijskem programu 2. stopnje Matematika
Polona Kren, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu so predstavljeni modeli več stanj za življenjska zavarovanja. Delo je razdeljeno na dva dela, na teoretični in praktični del. V teoretičnem delu so najprej predstavljene osnovne definicije iz verjetnosti in statistike. Nato je opisana osnovna aktuarska notacija in definirana jakost smrtnosti. Sledi predstavitev osnovnih modelov več stanj in predpostavk, vezanih nanje. Prikazana je izpeljava formul za verjetnosti prehoda ob znanih jakostih prehodov. Opisan je tudi izračun aktuarskih sedanjih vrednosti, izračun premije in vrednotenje polic takšnih modelov. Na koncu je še predstavljen način oblikovanja rezervacij življenjskih polic. V praktičnem delu je prikazano, kako lahko ob znanih jakostih prehoda zgradimo zavarovanje za dolgotrajno oskrbo. V programu Python pa je izračunana tudi neto premija za takšno zavarovanje (koda je podana v prilogi).
Keywords: življenjsko zavarovanje, zavarovalstvo, stohastični procesi, Markovske verige, premija
Published in DKUM: 08.07.2024; Views: 113; Downloads: 30
.pdf Full text (1,71 MB)

6.
Vpliv novosti v zavarovalstvu na raven individualne varnosti
Boris Žnidarič, 2007, published professional conference contribution

Keywords: zavarovalništvo, premoženjsko zavarovanje, življenjsko zavarovanje, bančno zavarovalništvo, varnost
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 84; Downloads: 7
.pdf Full text (726,99 KB)

7.
Registrska neposestna zastavna pravica na premičninah kot učinkovit institut stvarnopravnega zavarovanja terjatev : magistrsko delo
Klara Leskovar, 2023, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga strukturirano in celostno obravnava institut registrske neposestne zastavne pravice na premičninah. Avtorica želi s pomočjo aktualne zakonodaje, njenih sprememb, sodne prakse in pravne literature predstaviti institut registrske neposestne zastavne pravice kot učinkovit institut stvarnopravnega zavarovanja terjatve kljub morebitnim pomislekom nekaterih pravnih teoretikov in nekaterih zakonodajnih pomanjkljivostih. Neposestna zavarovanja na splošno spadajo med najmanj učinkovite oblike zavarovanj, vendar se z uvedbo registra pri registrski neposestni zastavni pravici, kot dodatni varovalki za upnike, lahko izboljša učinkovitost takšnega zavarovanja. Prav tako uvedba registra spominja na zavarovanje terjatev s hipoteko, vendar instituta ne moremo v popolnosti izenačiti. Glavni namen instituta je zavarovanje upnikovih terjatev, s katerim ti pridobijo prednostno poplačilno upravičenje. Hkrati pa registrska neposestna zastavna pravica omogoča, da zastavitelj zastavljeno premičnino še naprej uporablja in ekonomsko izkorišča. Novela SPZ-B in Uredba RZPP sta prinesli številne spremembe in odpravile nekatere nedoslednosti pri registrski neposestni zastavni pravici. Prenova registra je omogočila enostavnejše, tehnično bolj dovršeno in hitrejše vpisovanje neposestnih zastavnih pravic na premičnini v register, prav tako je omogočen tudi enostavnejši dostop do podatkov, ki so vanj pisani. Registrska neposestna zastavna pravica s konstitutivnim oziroma oblikovalnim učinkom nastane z vpisom v register. Sporazum o ustanovitvi v obliki notarskega zapisa predstavlja zgolj razpolagalni pravni posel. Del teorije zavrača konstitutivni učinek vpisa v register, vendar je sodna praksa to stališče zavrnila. Predmet registrske neposestne zastavne pravice je omejen zgolj na taksativno določene premičnine z Uredbo RZPP, in sicer so to: zaloge, oprema in motorna vozila. Namreč le-tem premičninam je mogoče določiti učinkovit enoličen identifikacijski znak, ki je potreben za vpis zastavne pravice v register. Publicitetno načelo registra je najpomembnejše ter se močno zgleduje po publicitetnem načelu zemljiške knjige, vendar ju povsem ne moremo izenačiti, saj je zemljiška knjiga lastniški register, medtem ko register to ni. Publicitetno načelo zagotavlja dodatno varstvo upnikom predvsem proti tretjim, saj izključuje možnost dobroverne pridobitve lastninske pravice na zastavljeni premičnini. Ponovno se del teorije pri registrski neposestni zastavni pravici ne strinja s takšnim učinkom publicitetnega načela, vendar tudi to stališče sodna praksa zavrača. Realizacija poplačila iz zavarovanja z registrsko neposestno zastavno pravico je odvisna od sodelovanja zastavitelja, zato lahko ločimo prostovoljno in neprostovoljno uresničitev zastavne pravice. Registrska neposestna zastavna pravica formalno preneha šele z izbrisom iz registra, četudi je z materialnopravnega vidika razlog prenehanja nastopil že prej.
Keywords: Neposestna zastavna pravica, zavarovanje terjatev, novela SPZ-B, notarski zapis, zaloge, register, publicitetni učinek, rubež.
Published in DKUM: 13.05.2024; Views: 289; Downloads: 78
.pdf Full text (1,31 MB)

8.
9.
Ustreznost izbranih zavarovalnih kritij pri osebnih zavarovanjih v Sloveniji
Sara Kralj Hriberšek, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Osebna zavarovanja so še kako pomembna in to se ljudje, po svojih izkušnjah iz terena, premalo zavedajo. Namen le teh je, da ob nastanku nepredvidenega dogodka kot je smrt, nezgoda, hujša bolezen, težje poškodbe in podobno, nudijo zavarovancu ustrezno finančno pomoč s katero si lahko priskrbi morebitna dodatna zdravljenja oziroma z njimi kakor koli pomaga k ohranjanju enakega življenjskega standarda kot pred škodnim dogodkom. V prvem delu diplomskega dela bom opisala nekaj pojmov zavarovalništva, kot uvod prdstavila zavarovalništvo kot tako. Nato si bomo pogledali primer izpolnjevanja obrazcov ob primeru dogodka smrti, kako pride do izplačil iz zavarovalnih polic. Na koncnu pa bom analizirala podatke iz ankete, v kateri bom skušala izvedeti kako ljudje gledajo na zavarovanja in ali se zavedajo kakšni stroški nastanejo ob določenih nepredvidljivih dogodkih v življenju.
Keywords: Zavarovanje, osebna zavarovanja, zavarovalni zastopnik, kritja, nezgoda, ustreznost, polica
Published in DKUM: 02.11.2023; Views: 398; Downloads: 20
.pdf Full text (1,29 MB)

10.
Aktualna vprašanja hipotekarnega prava s pregledom najnovejše sodne prakse : magistrsko delo
Eva Hvalec, 2023, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava nekatera aktualna vprašanja hipotekarnega prava, v okviru katerih je teoretičnemu delu, ki je tvorjen iz predstavitve relevantnih zakonskih pravil ter stališč slovenskih pravnih strokovnjakov, dodan širok pregled novejše sodne prakse, ki bralcu omogoča vpogled v to, kako se pravna pravila v zadnjih letih udejanjajo v konkretnih življenjskih primerih. Posebna pozornost je namenjena vprašanju ekstenzivnosti hipoteke, hipoteki za zavarovanje tujega dolga, pravnim posledicam začetka stečajnega postopka za hipoteko kot ločitveno pravico, izbranima vprašanjema v zvezi z maksimalno hipoteko (prenosu z maksimalno hipoteko zavarovanih terjatev in zaznambi neposredne izvršljivosti notarskega zapisa pri maksimalni hipoteki), utesnitvi hipoteke, učinkom sodne in zunajsodne uveljavitve hipoteke na poznejše izvedene stvarne pravice, notarski prodaji zaradi zunajsodne uveljavitve hipoteke ter prepovedanim dogovorom pri hipoteki (predvsem komisornemu dogovoru in pravni operaciji sale and lease back). Čeprav magistrsko delo sodi na področje stvarnega prava, se pri obravnavanju posameznih vprašanj dotika tudi področij izvršilnega, stečajnega in obligacijskega prava. Ali se hipoteka razteza tudi na sončno elektrarno, ki je postavljena na zemljišču? Od koga lahko hipotekarni upnik zahteva poplačilo v primerih, ko glavni dolžnik, ki je pravna oseba, preneha zaradi stečaja? Kaj mora storiti hipotekarni upnik, če je nad dolžnikom začet stečajni postopek? Kakšni so učinki uveljavitve hipoteke na poznejše izvedene stvarne pravice in kakšna je usoda najemnikov ob prodaji nepremičnine, izvedene zaradi uveljavitve hipoteke? Kdaj je s pravno operacijo sale and lease back kršena prepoved komisornega dogovora? Odgovori na ta in številna druga vprašanja so v magistrskem delu podani sistematično, znotraj posameznih poglavij. Posamezna vprašanja magistrsko delo povezuje v ugotovitvi, da je pri nekaterih pravnih pravilih mogoče zaznati določene pomanjkljivosti, ki bi jih bilo v zasledovanju cilja učinkovite ureditve pravnega instituta hipoteke potrebno ustrezno spremeniti oziroma dopolniti. Predstavljene so nekatere možne rešitve, ki bi pripomogle k temu, da hipoteka svoj ugled ter osrednje mesto med zavarovanji terjatev ohrani tudi v prihodnje.
Keywords: hipoteka, zastavna pravica na nepremičninah, ekstenzivnost hipoteke, hipoteka za zavarovanje tujega dolga, hipoteka kot ločitvena pravica, maksimalna hipoteka, utesnitev hipoteke, notarska prodaja, sale and lease back
Published in DKUM: 11.09.2023; Views: 888; Downloads: 315
.pdf Full text (976,70 KB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica