1. Vpliv državnega sofinanciranja zavarovalne premije na obseg zajetja kmetijskih zavarovanj v letih 2009 - 2019 : diplomsko deloMarša Schlauer, 2022, undergraduate thesis Abstract: Strošek zavarovanja na kmetijskem gospodarstvu ni zanemarljiv, zato kmetovalcem deloma pomaga država v obliki državnega sofinanciranja kmetijskih zavarovalnih premij. Uredba Vlade RS o sofinanciranju zavarovalnih premij je bila sprejeta leta 2006, njen primarni smoter pa je spodbujanje kmetovalcev k zavarovanju. Osnovni namen diplomskega dela je na osnovi pridobljenih podatkov preveriti tezo, da je vpliv državnega sofinanciranja kmetijskih zavarovalnih premij pomemben in da višina sofinanciranja v posameznem letu neposredno vpliva na odločitve kmetovalcev ob sklepanju kmetijskih zavarovanj. V procesu statistične obravnave se je preverila korelacija med višino sofinanciranja in številom sklenjenih zavarovalnih polic, zavarovanimi površinami v hektarjih ter deležem zavarovanih površin v posameznih kmetijskih panogah med letoma 2009 in 2019. Analiza je bila izvedena na statistično združljivih kmetijskih panogah, in sicer sadjarstvu, vinogradništvu in poljedelstvu. Iz rezultatov je razvidna korelacija oziroma statistično značilna povezanost med obravnavanimi statističnimi spremenljivkami. Ključna ugotovitev sovpada oziroma vsaj delno sovpada z omenjenimi predvidevanji. Keywords: kmetijska zavarovanja, višina sofinanciranja, sofinanciranje zavarovalnih premij, zavarovalna premija Published in DKUM: 01.06.2022; Views: 26569; Downloads: 55
Full text (871,27 KB) |
2. Vpliv različnih dejavnikov pri določanju premij za življenjska zavarovanjaLarisa Gostenčnik, 2020, master's thesis Abstract: V magistrskem delu so obravnavane osnove življenjskih zavarovanj in različni dejavniki, ki vplivajo na izračun premije. Delo je razdeljeno na dva dela, na teoretični in praktični del.
V teoretičnem delu so najprej opisane osnovne definicije iz verjetnosti in statistike. Predstavljen je denarni tok in obresti ter aktuarska sedanja vrednost. Opisana je tudi matematična rezervacija in njen izračun, saj je pomemben del življenjskih zavarovanj. Predstavljene so osnovne definicije tablic smrtnosti in osnove življenjskih zavarovanj. Opisan je izračun neto in bruto premije za različna zavarovanja ter različni dejavniki, ki vplivajo na višino premije.
V praktičnem delu se ukvarjamo z izračunom premije. Le-ta je izračunana za različne vrste zavarovanj. Priložen je tudi program v Pythonu, ki izračuna neto premijo za poljubno število polic. S tem programom je izračunana tudi neto premija za 1000 zgeneriranih polic riziko življenjskega zavarovanja. Keywords: Življenjsko zavarovanje, obrestna mera, tablice smrtnosti, zavarovalna vsota, dejavniki, premija. Published in DKUM: 30.07.2020; Views: 1102; Downloads: 151
Full text (492,20 KB) |
3. Avtomobilsko kasko zavarovanje v sloveniji: koncentracija in dejavniki sklepanj zavarovanjŽiga Legnar, 2019, master's thesis Abstract: Slovenski zavarovalni trg je relativno dobro razvit, še posebej na področju premoženjskih zavarovanj, kamor spada tudi avtomobilsko zavarovanje oziroma avtomobilsko kasko zavarovanje, ki ga v nalogi podrobneje analiziramo. V času po svetovni finančni krizi so vplive občutile tudi zavarovalnice. V Sloveniji se je zavarovalni sektor najbolj soočil s krizo v letu 2009. Glede na to, da gre v primeru zavarovanja pravzaprav za dobrino, ki se je potrošnik v času varčevanja in finančne stiske v povprečju hitreje odreče je zavarovalniški trg bil še posebej izpostavljen negativnim trendom.
V magistrski nalogi smo ugotavljali vpliv krize na zavarovalniški trg predvsem na področju kasko zavarovanj ter stanje trga v preučevanem obdobju, ki zajema leta od 2006 do 2017. Naloga je razdeljena na dva dela, v teoretičnem smo predstavili koncept zavarovanja in dejavnike na zavarovalniškem trgu, ki so povezani s sklepanjem zavarovanj. V empiričnem delu pa smo izvedli raziskavo, ki je temeljila na več različnih analizah. Preučevali smo slovenski zavarovalni trg v obdobju 2006-2017, njegovo strukturo ter podrobnejše stanje na trgu avtomobilskih kasko zavarovanj. Ovrednotenje vpliva krize, predvsem po letu 2009 in vse do danes, smo predstavili s pomočjo statističnih podatkov. V nadaljevanju smo analizirali tudi tržno koncentracijo zavarovalnic na področju avtomobilskega kasko zavarovanja. V zadnjem delu pa smo izvedli analizo rezultatov, pridobljenih s pomočjo anketnega vprašalnika, ki je bil namenjen respondentom s kasko zavarovanjem.
Raziskava je pokazala, da so bili v preučevanem obdobju zaznani negativni trendi v rasti zavarovalne premije, kot tudi v deležu avtomobilskih kasko zavarovanj. Stanje se je pričelo popravljati v letu 2015. V zadnjih dveh letih pa je že razvidno, da zavarovalniški trg okreva, saj je že zaznana rast. Tudi na področju avtomobilskih kasko zavarovanj se kljub upadu, delež viša, kar nakazuje, da kasko zavarovanje ponovno pridobiva na pomenu. Tržna koncentracija je pokazala visoko koncentracijo trga oziroma zelo koncentriran trg. Rezultati anketnega vprašalnika pa so pokazali, da so respondentom kriteriji, na podlagi katerih se odločajo za kasko zavarovanje pomembni in, da kljub temu, da ne gre za obvezno zavarovanje, zanje predstavlja predvsem varnost, kar je tudi bistven pomen tega zavarovanja.
Z raziskavo smo ponudili vpogled v stanje na trgu avtomobilskega kasko zavarovanja v Sloveniji za preučevano obdobje ter obenem predstavili podlago za predvidevanje prihodnjega stanja na tem področju. Keywords: avtomobilsko zavarovanje, kasko zavarovanje, škoda, tržna koncentracija, zavarovalna premija Published in DKUM: 22.10.2019; Views: 1353; Downloads: 167
Full text (1,04 MB) |
4. Zavarovanje cestnih vozil v SlovenijiVinko Rebula, 2019, bachelor thesis/paper Abstract: V današnjem času se število cestnih vozil v Sloveniji iz dneva v dan povečuje. Tako so premoženjska tveganja pri odgovornosti uporabe motornih vozil skoraj neizogibna za vsakega voznika. Zelo pomembno je obvladovanje teh tveganj, ki nastanejo pri uporabi cestnih vozil. V ta namen, da bi se uporabniki vozil zaščitili pred tveganji, zavarovalnice v Sloveniji ponujajo različne vrste zavarovanj. V Sloveniji so nekatera zavarovanja zakonsko določena, medtem ko so druga zavarovanja prostovoljna. Za uporabnike vozil je obvezno skleniti zavarovanje avtomobilske odgovornosti. Kasko zavarovanja niso obvezna, vendar zagotavljajo povrnitev škode v primeru nezgode. Prav tako je zelo pomembno, da je sklenitelj zavarovanja pred podpisom zavarovalne pogodbe seznanjen z riziki in nevarnostmi v primeru neustreznega zavarovanja. V Sloveniji je v zadnjih letih močno naraslo tudi število zavarovalniških goljufij, s katerimi se želijo posamezniki ali organizirane združbe dokopati do nezakonitega izplačila iz naslova zavarovanj. V ta namen so zavarovalnice sprejele vrsto ukrepov, s katerimi poskušajo preprečiti takšna dejanja. Keywords: zavarovalništvo, obvezna zavarovanja v cestnem prometu, kasko zavarovanja cestnih vozil, zavarovalna pogodba, zavarovalniške goljufije, premija, cestna vozila Published in DKUM: 30.07.2019; Views: 1303; Downloads: 168
Full text (1,88 MB) |
5. Obročno plačevanje kapitalskih zavarovanjMartina Shundovska, 2017, master's thesis Abstract: V Sloveniji se število sklenjenih življenjskih zavarovanj v zadnjih letih povečuje. Sklenitev življenjskega zavarovanja pomeni dolgoročno finančno obvezo. Ko želimo izbrati zavarovanje, ki bi najbolj ustrezalo našim kriterijem in zadovoljilo naše potrebe, se soočimo z različnimi težavami. Najprej moramo ugotoviti, katera zavarovalnica nam nudi najboljše storitve, in katera vrsta zavarovanj nam najbolj ustreza. Analizirati moramo, kolikšen znesek smo pripravljeni plačati, za kakšno obdobje se bomo zavarovali, kakšno zavarovalno vsoto bomo dobili, kolikšna je razlika, če denar vložimo na banko ali v zavarovalnico itn.
Na začetku pričujočega dela smo predstavili in opisali različne vrste rent: časovne rente, dosmrtne rente, odložene dosmrtne rente in začasne rente. Računali smo njihove sedanje vrednosti in predstavili komutativna števila, to so oznake, s katerimi zamenjamo in poenostavljamo zapletene aktuarske izraze. Različne vrednosti komutativnih števil smo predstavili v tablici smrtnosti, ki je priložena na koncu drugega poglavja in s pomočjo katere smo rešavali aktuarske probleme iz vsakdanjega življenja.
V tretjem poglavju smo obravnavali kapitalska zavarovanja. Spoznali smo zavarovanje za doživetje, zavarovanje za primer smrti, začasno zavarovanje za primer smrti, poseben poudarek pa smo dali mešanemu zavarovanju, saj gre za zavarovanje, ki v zadnjem obdobju zbuja veliko zanimanja. V zadnjem poglavju smo predstavili obročno odplačevanje kapitalskih zavarovanj. Izpeljali smo formule za izračun letnih in mesečnih premij.
Ko se odločamo v izbiri zavarovanja in primerjamo različne tipe zavarovanj, moramo poznati njihove lasnosti in razlike med njimi. Cilj magistrskega dela je predstaviti te lastnosti in razlike ter načelo enakovrednosti, ki pravi da mora biti znesek, ki ga vložimo danes, enakovreden tistemu, ki ga dobimo v prihodnosti.
V empiričnem delu smo s pomočjo načela enakovrednosti izpleljali in analizirali formule za posamezne vrste zavarovanj. Te formule smo uporabili v konkretnih primerih. S primerjavo le-teh smo ugotovili, katero zavarovanje je primernejše, koristnejše za določeno osebo. Prišli smo do ugotovitve, da se hipoteze, ki smo jih podali v uvodnem poglavju, potrjujejo. Keywords: zavarovalna premija, zavarovalna vsota, časovna renta, kapitalsko zavarovanje, tablica smrtnosti. Published in DKUM: 24.10.2017; Views: 28798; Downloads: 140
Full text (1,49 MB) |
6. OCENJEVANJE ŠKOD IZ NASLOVA OBRATOVALNEGA ZASTOJA S PRIMEROMTjaša Črnko, 2012, undergraduate thesis Abstract: V tem diplomskem seminarju obravnavamo obratovalne zastoje ter pogoje, pod katerimi pogoji jih je možno zavarovati. Obratovalni zastoj nastane takrat, ko podjetje ne more več normalno poslovati, torej pride do okvare, poškodbe ali pa celo uničenja strojev, surovin in drugih sredstev, ki so nujno potrebna za nemoteno poslovanje. Do zastoja pa lahko pride iz več razlogov, lahko je povezan z naravnimi katastrofami in pojavi, na katere človek nima vpliva, lahko pa tudi zaradi človeške napake. Zaradi obratovalnega zastoja izpadli dobiček iz poslovanja in zaradi zastoja nepokrite stalne stroške je mogoče nadomestiti z zavarovalnino, če sklenemo zavarovanje, za primer škode, ki bi povzročila obratovalni zastoj. Najpogosteje je v praksi možno zavarovati nadomeščanje škod, ki nastanejo ob obratovalnem zastoju zaradi požara in strojeloma. Predpogoj za sklenitev teh dveh zavarovanj pa je sklenjeno požarno oziroma strojelomno zavarovanje. Ocenjevanje teh škod, ki nastanejo iz naslova obratovalnega zastoja, pa je težko in zahtevno delo, ki od zavarovalniških cenilcev zahteva veliko strokovnega znanja, saj je potrebno upoštevati vse okoliščine pozitivne in negativne, ki vplivajo na obratovanje družbe, ki ima sklenjeno zavarovanje obratovalnega zastoja, tudi v primeru, če do obratovalnega zastoja ne bi prišlo Potrebno pa je upoštevati tudi tržne cene poškodovanih osnovnih sredstev. Keywords: Obratovalni zastoj
Obratovalni zastoj iz naslova požara
Obratovalni zastoj iz naslova strojeloma
Zavarovanje obratovalnega zastoja
Zavarovanje obratovalnega zastoja zaradi požara
Zavarovanje obratovalnega zastoja zaradi strojeloma
Šomaž
Franšiza
Jamčevalna doba
Časovna franšiza
Zavarovalna premija
Zavarovanje finančnih izgub
Dobiček iz poslovanja
Neizogibni stroški Published in DKUM: 17.12.2012; Views: 2177; Downloads: 207
Full text (1,43 MB) |
7. VPLIV NEKATERIH MARKETINŠKIH INFORMACIJ NA OBLIKOVANJE CENE AVTOMOBILSKEGA KASKO ZAVAROVANJAPeter Mrđen, 2011, master's thesis Abstract: V teoretičnem delu magistrskega dela najprej primerjamo različne vidike opredeljevanja storitev, vrste storitev ter njihove poglavitne značilnosti, po katerih se bistveno ločijo od fizičnih izdelkov. Nadalje obravnavamo področje zavarovalnih storitev, kjer predstavljamo zgodovino, poglavitne značilnosti in vrste zavarovalnih storitev ter njihov pomen. Zaradi specifičnih značilnosti storitev, kot so neotipljivost, neobstojnost, in heterogenost, je potrebno obravnavati oblikovanje cen storitev ločeno od oblikovanja cen fizičnih izdelkov, kar podrobneje opisujemo v našem magistrskem delu. Nadalje opisujemo probleme oblikovanja cen storitev, dejavnike, ki vplivajo na oblikovanje cen storitev, cilje, metode, taktike ter proces oblikovanja cen storitev. Podrobneje predstavimo tudi oblikovanje cen zavarovalnih storitev, strukturo zavarovalne premije ter določanje višine premije.
V empiričnem delu podrobneje predstavimo raziskovalni problem, namen in cilje raziskave. Temu sledi raziskava vpliva nekaterih marketinških informacij na zavarovalno tehnični rezultat (v nadaljevanju ZTR) in posledično na ceno avtomobilskega kasko zavarovanja.
Raziskava je pokazala, da na višino ZTR statistično pomembno vplivata naslednji dve marketinški informaciji: cena avtomobila in moč motorja avtomobila, medtem ko znamka in tip vozila, tip zavarovanca in kraj zavarovanja statistično pomembno ne vplivajo na ZTR.
Ker smo imeli opravka tako s kategoričnimi kot z numeričnimi podatki, smo pri raziskavi uporabili dve metodi, in sicer: hi-kvadrat test za analizo kategoričnih podatkov ter bivariatno regresijsko analizo za merjenje vpliva numeričnih tipov spremenljivk.
Glede na rezultate raziskave ugotavljamo, da obstaja v povezavi z ZTR negativna korelacija med obema neodvisnima spremenljivkama. Nadalje ugotavljamo, da je vrednost ZTR v negativni korelaciji s ceno zavarovanja.
Široko področje oblikovanja cen storitev in v povezavi s tem tudi oblikovanje cen zavarovalniških storitev puščata široke možnosti nadaljnjega raziskovanja. in sicer predvsem na področju vpliva ostalih marketinških informacij na oblikovanje cen v zavarovalništvu, kot so:
- cenovni cilji organizacije v povezavi z oblikovanjem prodajnih cen,
- tržne strukture in oblikovanje cen zavarovalnih storitev,
- organizacijske značilnosti in oblikovanje cen zavarovanja. Keywords: značilnosti storitev, vrste storitev, opredelitev storitev, zavarovalništvo, značilnosti zavarovalnih storitev, vrste zavarovanja, oblikovanje prodajnih cen storitev, marketinške informacije, oblikovanje cen v zavarovalništvu, zavarovalna premija. Published in DKUM: 26.10.2011; Views: 2974; Downloads: 395
Full text (1,12 MB) |
8. PROJEKT VPELJAVE IN UVELJAVLJANJA SISTEMA ZAVAROVANJ V SKUPINI MERCATORTomaž Kutnar, 2011, undergraduate thesis Abstract: V težkih gospodarskih časih so družbe prisiljene racionalizirati stroške in pogosto se s tega razloga odločajo zmanjševati zavarovalna kritja. V kolikor ugotovimo, da so zavarovanja v družbi še nekvalitetna, opredeljena brez ocene tveganja, potem lahko v takšni družbi v prihodnosti, zaradi večje škode, pričakujemo tudi likvidnostne težave. Takšnega tveganja resne gospodarske družbe, njihove uprave in nadzorni sveti ne bi smeli prevzemati zgolj zaradi kratkoročnih finančnih učinkov. Kdaj se bo katastrofalni škodni dogodek pripetil, je po zavarovalniško le še vprašanje časa.
Osnovni problem, ki ga obravnavamo, je nekvalitetno zavarovanje, ki ima pogosto za posledico tudi visoke zavarovalne premije in nizko zavarovalno kritje. Problem je potrebno rešiti z identifikacijo vseh tveganj, ki tako ali drugače lahko vplivajo na razvoj ali obstoj gospodarske družbe.
Pristop k obravnavanju teme diplomske naloge v prvem delu temelji na teoretičnih izhodiščih prenove poslovnih procesov ter upravljanja,vodenja in izvajanja projektov. V praktičnem delu pa je predstavljen posnetek trenutnega stanja in projekt prenove vpeljave in uveljavljanja sistema zavarovanj v Skupini Mercator. Keywords: projekti, zavarovalno kritje, zavarovalna premija, ocena tveganja, škodni dogodek Published in DKUM: 01.09.2011; Views: 2317; Downloads: 180
Full text (1,28 MB) |
9. PRIMERJAVA TRGA ŽIVLJENJSKIH ZAVAROVANJ V SLOVENIJI V PRIMERJAVI S TRGOM EVROPSKE UNIJEBrigita Čepelnik Knez, 2011, master's thesis/paper Abstract: Življenjsko zavarovanje je osebno zavarovanje, ki se nanaša na zavarovanje za nevarnosti, ki pretijo človeku, njegovemu življenju, njegovi integriteti. Gre za zavarovanje človekovega življenja za primer pogodbenega dogodka in za obdobje, za katero je zavarovanje sklenjeno.
Življenjska zavarovanja so v Sloveniji doživela pravi razcvet. Njihov delež v skupni premiji se iz leta v leto povečuje. Kar nekaj let zapovrstjo dosegajo življenjska zavarovanja višjo rast obračunane premije kot neživljenjska zavarovanja.
Slovenija kot srednje razvit zavarovalni trg ter razvijajoči se trg življenjskih zavarovanj dosega majhen delež življenjskih zavarovanj v svoji celotni premiji.
Magistrska naloga je razdeljena na pet poglavij. V prvem poglavju smo opredelili osnovne pojme življenjskih zavarovanj ter prikazali nekatere vrste življenjskih zavarovanj in osnovne razlike med njimi, ki vplivajo na odločitve o posamezni obliki življenjskega zavarovanja. Seveda pa nismo pozabili opredeliti osnovnega pomena in posameznih funkcij, katere nosi življenjsko zavarovanje. Keywords: Ključne besede: življenjsko zavarovanje, trg življenjskih zavarovanj, zavarovalna premija, neživljenjska zavarovanja, premija na prebivalca, stopnja rasti, zakon o zavarovalništvu, premoženjska zavarovanja. Published in DKUM: 05.07.2011; Views: 4224; Downloads: 502
Full text (2,13 MB) |