| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 19
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Zaposlovanje voznikov avtobusov v podjetju Arriva d. o. o.
Ana Rakuš, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Zaposlovanje voznikov avtobusov v Sloveniji predstavlja vse večjo težavo. Kadra namreč primanjkuje in zato se delodajalci vse bolj iščejo ustrezno delovno silo v tujini. Najzanimivejši so tako delavci iz tretjih držav, saj imajo te države praviloma nižji življenjski standard kot države znotraj Evropske unije. Največjo težavo pri zaposlovanju predstavlja znanje slovenskega jezika, ki je za voznike avtobusov obvezno vsaj na vstopni ravni. V diplomskem delu smo izvedli anketo med vozniki avtobusov, s katero smo želeli raziskati razloge, zaradi katerih se tujci odločajo za zaposlitev v Sloveniji. Odkrili smo, da tujce po večini žene želja po boljšem zaslužku in boljši prihodnosti zanje in za njihove družine. Za zagotavljanje zadostnega števila delavcev pa niso dovolj samo dejavnosti delodajalcev, temveč je pri tem izrednega pomena tudi sodelovanje države in njenih inštitucij. Poenostavitev postopkov zaposlovanja tujcev in posledično hitrejša obdelava vlog bi tako delodajalcem kot delavcem zagotovila boljše pogoje zaposlovanja.
Keywords: voznik avtobusa, zaposlovanje tujcev, kadrovanje
Published in DKUM: 28.06.2024; Views: 419; Downloads: 63
.pdf Full text (634,50 KB)

2.
Zaposlovanje tujih državljanov v Jugovzhodni Sloveniji
Nina Poglajen, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V zadnjem času smo v Sloveniji priča izjemnemu pomanjkanju predvsem ustrezne delovne sile. Podjetja se vse bolj usmerjajo v iskanje kadra v tujini, kar prinaša izzive na številnih področjih, predvsem v zaposlovanju. V diplomskem delu smo obravnavali problematiko pomanjkanja delovne sile in zaposlovanja tujih delavcev. S pomočjo ankete med podjetji iz predelovalnih dejavnosti smo v raziskovalnem delu naloge skušali raziskati regijo Jugovzhodna Slovenija, podati uvid v poklice, ki jih delodajalci te regije najbolj potrebujejo, preveriti, ali delodajalci zaposlujejo tudi tuje državljane, katere zaposlujejo v največji meri ter s kakšnimi težavami se soočajo pri iskanju delovne sile ter vodenju postopkov izdaje enotnih dovoljenj za prebivanje in delo. V teoretičnem delu naloge smo poskušali podati celosten vpogled v zaposlovanje tujih državljanov v Sloveniji. Ugotovili smo, da bodo demografski trendi in gospodarska rast v prihodnje vedno izraziteje vplivali na trg dela ter s tem na pomanjkanje predvsem delovne sile, ki ima ustrezna znanja in kompetence in po katerih delodajalci največ povprašujejo. Podjetja tuje delavce v veliki meri zaposlujejo zaradi zapolnitve potreb po deficitarnih poklicih. Pomemben vir ponudbe delovne sile bo v prihodnosti pozitiven neto selitveni prirast, iz katerega bo Slovenija črpala potrebne kadre. Obenem smo ugotovili, da se v procesu iskanja kadra in vodenja postopkov izdaje enotnih dovoljenj za prebivanje in delo pojavlja vrsto težav. Velik potencial na domačem trgu dela v prihodnje vidimo v privabljanju mladih slovenskih kadrov, ki jih je treba z različnimi ukrepi spodbuditi k izobraževanju za najbolj deficitarne poklice. Na strani omilitev težav v postopkih izdaje enotnih dovoljenj za prebivanje in delo pa je potreben proaktivnejši pristop vseh, ki sodelujejo v postopku.
Keywords: zaposlovanje tujcev, zakonodaja, migracije, predelovalne dejavnosti, izzivi
Published in DKUM: 08.04.2024; Views: 263; Downloads: 123
.pdf Full text (1,73 MB)

3.
Problematika zaposlovanja tujih delavcev v slovenskih letalskih podjetjih
Manca Jelenc, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V zadnjem času smo priča naglemu razvoju letalske panoge v Sloveniji, natančneje na področju vzdrževanja letal. Podjetja se soočajo z velikim pomanjkanjem ustrezne delovne sile, zato se vse bolj usmerjajo k zaposlovanju tujcev, kar pa pomeni drugačen način zaposlovanja. V diplomskem delu obravnavamo problematiko zaposlovanja tujih delavcev v Sloveniji v dveh podjetjih na področju vzdrževanja letal. K izboru raziskovanja omenjene problematike nas je vodilo dejstvo, da se pri svojem delu v srednje velikem letalskem podjetju zaradi pomanjkanja specifičnih znanj s tega področja v Sloveniji srečujemo z raznovrstnimi oblikami zaposlitve tujih delavcev ter soočamo z zapleteno zakonodajo na tem področju. S pomočjo intervjujev dveh slovenskih podjetij na področju vzdrževanja letal smo skušali raziskati, s kakšnimi izzivi se srečujejo na področju pridobivanja ustreznega kadra, zaposlovanja in zakonodaje, ter ugotoviti, katere so najustreznejše oblike in načini zaposlovanja v omenjenih podjetjih. Ugotovili smo, da se podjetja na področju vzdrževanja letal zaradi visoke zahtevnosti dela in specifičnih zahtev tehnološko usposobljenega kadra, ki ga zaradi interesa za tovrstno delo v Sloveniji primanjkuje, največkrat odločajo za zaposlovanje tujcev predvsem zaradi ugodnejšega finančnega vidika poslovanja. Obenem smo ugotovili, da sta pogodbeno delo in najem delovne sile največkrat uporabljeni obliki zaposlitve pri tovrstnem zaposlovanju.
Keywords: letalstvo, zaposlovanje tujcev, zakonodaja, delovna sila, izzivi
Published in DKUM: 10.11.2020; Views: 907; Downloads: 241
.pdf Full text (1,53 MB)

4.
ZAPOSLOVANJE TUJCEV V REPUBLIKI SLOVENIJI PO ZAKONU O ZAPOSLOVANJU, SAMOZAPOSLOVANJU IN DELU TUJCEV (ZZSDT)
Kaja Kovačič, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Predstavljene so bistvene začilnosti delovn pravne zakonodaje v RS ter osnovne značilnosti zakonodaje EU a področju zaposlovanja tujcev. V RS je od 1. 9. 2015 to področje na novo urejeno z ZZSDT.
Keywords: delovnopravna zakonodaja, prost pretok delavcev, Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT), zaposlovanje tujcev, zlorabe
Published in DKUM: 18.11.2016; Views: 1775; Downloads: 216
.pdf Full text (765,62 KB)

5.
6.
UPRAVNI POSTOPEK IZDAJE DELOVNEGA DOVOLJENJA
Uroš Brodnjak, 2011, undergraduate thesis

Abstract: 23. aprila letos je začela veljati novela Zakona o zaposlovanju in delu tujcev, spremembe pa bi naj pripomogle k zmanjšanju kršenja splošne delovnopravne zakonodaje s strani delodajalcev in preprečevanju zlorab pri izdaji delovnih dovoljenj. Namen diplomskega dela sicer ni opisovanje zaposlovanja tujcev, temveč samega upravnega postopka pri pridobivanju delovnega dovoljenja. V prvem delu poskušam bralca seznanit z novostmi, ki se nanašajo na delovna dovoljenja. V drugem delu pa poskušam sistemsko opisati postopke od vloge za izdajo delovnega dovoljenja do izdaje upravne odločbe, s pravnimi sredstvi, posebno pritožbo, kot ustavno pravico stranke, ki se ne strinja z izdano odločbo. Za boljšo razlago uporabe in utemeljevanja zakonov so v nekaterih delih navedeni tudi primeri iz sodne prakse, predvsem Vrhovnega in Ustavnega sodišča Republike Slovenije. Morda bo to delo koristen pripomoček nekomu, ki se utegne kdaj srečati s problematiko zaposlovanja tujih delavcev.
Keywords: upravni postopek, zaposlovanje tujcev, delovno dovoljenje, upravna odločba
Published in DKUM: 03.01.2012; Views: 2760; Downloads: 315
.pdf Full text (2,90 MB)

7.
PROCES ZAPOSLOVANJA KADROV V PODJETJU OBS D.O.O.
Borut Ficko, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava proces zaposlovanja v podjetju OBS d.o.o., ki sodi med mala oziroma mikro podjetja, ta podjetja pa bi po mnenju mnogih morala biti gradnik novega slovenskega razvojnega preboja. Podjetje je po naravi svoje dejavnosti usmerjeno na tuje trge in potrebuje tudi kadre iz teh okolij. V teoretičnem razdelku prikazujemo prevladujoče usmeritve za delovanje kadrovske funkcije, posebej opisujemo normativni okvir oziroma predpise pri zaposlovanju tujcev v Sloveniji. V empiričnem razdelku na osnovi poglobljenega intervjuja z zaposlenimi tujci v podjetju raziskujemo njihova stališča o zadovoljstvu z delom v podjetju in o njihovih osebnih izkušnjah pri procesu zaposlovanja in bivanja v Sloveniji. Odgovori kažejo, da so z večino stvari, na katere lahko neposredno vpliva podjetje, sorazmerno (zelo) zadovoljni, mnogo manj pa s postopki, ki so jih bili deležni pri različnih opravilih z državnimi, upravnimi in drugimi organi. Čeprav majhno število anketiranih ne dovoljuje posplošitev, pa vseeno nakazuje, da bo morala Slovenija kot država še marsikaj postoriti zlasti na praktični ravni, če želi, da se bodo tuji delavci bolje integrirali v okolje in da bo njihov splošni vtis o delu in življenju v Sloveniji boljši.
Keywords: Proces zaposlovanja kadrov, kadrovska funkcija, zaposlovanje tujcev, EURES
Published in DKUM: 15.12.2011; Views: 2164; Downloads: 199
.pdf Full text (743,71 KB)

8.
ZAPOSLOVANJE TUJCEV V PODJETJU REGIUS D.O.O.
Andreja Ferčec, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Temeljni problem v današnjem času je povpraševanje po določenih kadrih, med katerimi bi še posebej izpostavila poklic varilca in ključavničarja. Ugotavljamo, da se vse manj otrok odloča za ta dva poklica in zato moramo iskati kader v drugih državah, kar je prioriteta podjetja Regius d.o.o., za katerega je značilno, da delavcem iz tujine priskrbimo vso potrebno dokumentacijo, nato jih zaposlimo. Kot naslednja možnost, ki se je poslužuje podjetje, je posredovanje teh delavcev drugim podjetjem. Težava, ki se pojavlja pri tem procesu iskanja in zaposlovanja delavcev je v tem, da so postopki za pridobitev delovnega dovoljenja dolgotrajni in zahtevajo preveč dokumentacije. Ugotavljamo, da bi z uvedbo elektronskega povezovanja podatkov skrajšali čas za pridobitev delovnih dovoljenj, zmanjšali pa bi se tudi ostali stroški, ki pri tem nastanejo.
Keywords: zaposlovanje tujcev, delovna dovoljenja, dovoljenje za prebivanje, Regius d.o.o.
Published in DKUM: 06.09.2011; Views: 3928; Downloads: 193
.pdf Full text (775,45 KB)

9.
PRAVNA UREDITEV ZAPOSLOVANJA TUJCEV V REPUBLIKI SLOVENIJI
Igor Kruder, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo sem razdelil na sedem poglavij, če odštejem uvod in zaključek, vsako od njih pa je razdeljeno na podpoglavja. Prvo poglavje tako zajema pravne institute, s katerimi je urejeno zaposlovanje in delo tujcev v Republiki Sloveniji, v podpoglavjih pa so predstavljene Ustavne določbe tega področja, enako pa tudi določbe ZZDT in Zakona o tujcih. Drugo poglavje zajema mednarodne institute, ki urejajo zaposlovanje in delo tujcev. Najpomembnejši zame so bili MOD, nekatere njene konvencije, OZN ter Svet Evrope. Tretje, četrto in peto poglavje predstavlja bistvo te diplomske naloge; v tretjem opisujem vsa tri delovna dovoljenja, vključen je tabelni prikaz, ki prikazuje bistvene značilnosti in razlike med delovnimi dovoljenji. Četrto poglavje zajema celoten postopek pridobivanja posameznega delovnega dovoljenja. V petem poglavju sem predstavil kvote oziroma kvotni sistem v Republiki Sloveniji. Šesto poglavje sem posvetil kršitvam delovne zakonodaje na področju zaposlovanja in dela tujcev v Republiki Sloveniji. V zadnje poglavje zajema primerjavo s Republiko Hrvaško, Republiko Avstrijo in Zvezno Republiko Nemčijo.
Keywords: zaposlovanje tujcev, delovno pravo, delovna dovoljenja, socialna varnost, MOD
Published in DKUM: 27.07.2011; Views: 3448; Downloads: 312
.pdf Full text (348,80 KB)

10.
ZAPOSLOVANJE TUJCEV V REPUBLIKI SLOVENIJI V DEJAVNOSTI GOSTINSTVA
Natalija Madronič, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava problematiko zaposlovanja kadrov v dejavnosti gostinstva. Za obdobje od leta 2000 do 2008 smo predstavili ključne kazalce. Ugotovili smo pomemben porast v dejavnosti gostinstva, a hkrati številne probleme.
Keywords: Dejavnost gostinstvo, deficit gostinskega kadra, zaposlovanje tujcev, delovna dovoljenja, aktivno prebivalstvo, brezposelnost.
Published in DKUM: 13.09.2010; Views: 1985; Downloads: 245
.pdf Full text (480,38 KB)

Search done in 0.08 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica